Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Rudens iedvesma pirms Tokijas

Vasara Latvijas golfā allaž ir nozīmīgākais gadalaiks, kad risinās svarīgākie sezonas turnīri un var izvērtēt, cik daudz katrs jaunais talants pielicis meistarības izaugsmē. Tomēr šogad īpašs bija arī rudens, jo pēc ilgāka laika pāris nedēļas mūspusē varēja satikt Kristu Puisīti — pirmo Latvijas un visas Austrumeiropas golferi ar pasaulē prestižākās LPGA tūres karti.

Tā vien gribas teikt, ka Krista paviesojās mājās, jo profesionālajai golferei sezonas sekojušas cita citai teju vienā elpas vilcienā un Atlantijas viņā pusē bez pārtraukuma pagājuši gandrīz trīs gadi. Mājās Krista iedvesmoja jaunos spēlētājus cīņā par augstākajiem mērķiem, kā arī guva iedvesmu pati, jo lepojas pasaulē pārstāvēt Latviju, kuras krāsās ir apņēmusies startēt 2020. gada Tokijas olimpiskajās spēlēs.

AR BĒRNĪBAS SMARŽU VIESTUROS UN FLORIDĀ

Krista noteikti neuzskata sevi par profesionālu treneri, tomēr profesionālā golfa spēlētāja ir mācījusies pie dažiem pasaulē labākajiem speciālistiem un ieguvusi vērtīgas zināšanas, ar ko padalīties. Īpaša Kristas auditorija gan Ziemeļamerikā, gan mājās — Latvijā — ir bērni un jaunieši, kam golfere sniedza vērtīgus padomus savā bērnības dienu golfa laukumā Viesturi.

Latvijā redzētais Kristu patiesi iepriecinājis. „Ļoti forši izskatās, man ļoti patīk, priecājos, ka varēju atbraukt. Daba skaista, Rīgas vēsturiskais centrs… Satikt ģimeni ir jauki, arī atbraukt uz Viesturiem vienmēr ir interesanti, jo atgādina bērnību,” pastāstīja spēlētāja.

Kopš Krista ar golfa stipendiju absolvēja Teksasas Valsts universitāti, viņa pastāvīgi dzīvo Floridā, ziemā un starp turnīriem trenējoties Orlando Grand Cypress Golf Club. Pērn Kristai pirmo reizi izdevās kvalifikācijā izcīnīt LPGA tūres karti, un tas ir panākums, ko nevar novērtēt par zemu. Tenisā, piemēram, dažādu līmeņu turnīros var krāt ranga punktus un tikt spēlēt arvien augstākā līmenī, bet golfā jaunpienācējām praktiski ir tikai viena iespēja — izlauzt sev ceļu kvalifikācijā, kur LPGA tūrē dažādos atlases posmos startē teju tūkstoš spēlētāju, bet tūres karti sezonai saņem tikai daži desmiti.

Golfs ir sporta veids, kur panākumus nenosaka reakcijas ātrums vai spēks, bet psiholoģiskā noturība un daudzas šķietami sīkas lietas spēles tehnikā. Pasaulē ir vairākas spēcīgas tūres, īpaši Āzijā, tomēr Krista prognozē, ka LPGA droši vien saglabās pasaules līdera pozīcijas. Eiropas tūrei, kur spēlē Latvijas pirmā profesionāle Laura Jansone, pēdējos gados nav labi klājies, bet arī tur ir cerības uz pozitīvām pārmaiņām. Krista teic, ka viss ir atkarīgs no sponsoru piesaistīšanas — Āzijā uzņēmumu interese par golfu ir ļoti liela un ir arī stipras spēlētājas. Tā ir ļoti spēcīga kombinācija, lai Āzijas tūres arvien nostiprinātos.

VILŠANĀS, KAS BAGĀTINA PIEREDZI

Krista jau ir pieradusi, ka visu notikumu gaitu izplānot nav iespējams. 2009. gadā dodoties studēt uz ASV, viņa gribēja Teksasas Valsts universitātē aizvadīt tikai vienu gadu un tad pārcelties uz citu augstskolu. Taču plāni mainījās — augstskolā jaunajai golferei patika, komanda strauji progresēja, un līdz ar to visi bija apmierināti. Arī māsas Māras parādīšanās tās pašas augstskolas golfa komandā gadu vēlāk bija patīkams pārsteigums. Universitātes gaitu sākumā Krista vēl nezināja, vai izvirzīt sev mērķi spēlēt golfu profesionāli. Viņa paļāvās, ka izstudēs finanses, un tad redzēs. Pirmos divus gadus universitātē rezultāti nebija izcili, bet, sasniegumiem kļūstot arvien labākiem, pēc skolas beigām Krista nolēma turpināt spēlēt.

Pēdējais augstskolas gads vecākajai no māsām Puisītēm sportā bija spožs, un golfere noticēja, ka uzreiz strauji kāps pa karjeras kāpnēm un ātri tiks LPGA. Tādēļ nonākšana fārmtūrē bija zināma vilšanās, bet patiesībā lieliska pieredze, tagad uz ne tik senu pagātni atskatās spēlētāja. Krista teic, ka turpinājumā ļoti daudz iemācījusies par savu spēli, un droši vien toreiz nav bijusi gatava LPGA.

Kad LPGA tūres karti beidzot izdevās izcīnīt, sekoja jauns pārbaudījums. Jau sezonas sākumā pirmajā turnīrā parādījās sāpes rokā, taču tobrīd netrenēties un nespēlēt bija pāri Latvijas golferes spēkiem. Tagad viņa atzīst, ka turpināt spēlēt un nepievērst uzmanību sāpēm bijis slikts lēmums, kas atstājis smagas sekas uz visu sezonu.

„Vajadzēja par prioritāti noteikt rokas izārstēšanu, nevis spēlēšanu turnīros, taču pirmajā gadā LPGA tūrē gribējās sevi pierādīt un likās, ka nevaru atļauties nedēļu netrenēties vai nespēlēt. Nenāca pat prātā, ka viss izvērtīsies tik nopietni,” nepatīkamo pavērsienu atceras sportiste. „Bet nu jau viss ir gandrīz sadzijis un varēšu mēnesi trenēties pirms LPGA tūres kvalifikācijas novembra beigās. Treniņus ripināšanā varēju turpināt arī ar savainotu roku, tādēļ prāts būs mierīgāks. Ja nebūtu varējusi neko treniņos darīt, tad gan būtu pamats lielam uztraukumam.”

Lai gan traumas ietekmē sezona izvērtās ne tāda, kā gribētos, Krista piekrīt, ka ne viss bija minorīgās noskaņās. „LPGA tūrē labi spēlēju turnīrā Viskonsinā, kur mazliet nepaveicās, bet fārmtūrē pēdējās sacensībās, pirms kurām vispār nevarēja pakustināt roku, ieguvu 10. vietu. Tas stiprināja pārliecību par sevi,” viņa saka.

GUDRI UN CĪTĪGI

Tagad Krista ir apņēmusies trenēties gudri un cītīgi, nevis tikai gudri vai cītīgi. Ir spēlētāji, kas trenējas ļoti daudz un tādēļ gūst savainojumus, pārpūles dēļ padarot savus centienus bezjēdzīgus. Tādēļ savu treniņu plānu Latvijas golfere padarīs maksimāli efektīvu, un tam ir visi priekšnoteikumi. Kristas vēziena treneris ir Šons Hogans — viens no pasaulē labākajiem treneriem, kurš trenēja arī Lidiju Ko, kad jaunzēlandiete nesen bija pasaules ranga līdere. Tāpat Krista ir piesaistījusi fiziskās sagatavotības treneri, sporta psiholoģi un fizioterapeitu, kas palīdz savainojumu gadījumā. Latvijas profesionālo golferi atbalsta golfa klubs Viesturi, un par savas komandas stūrakmeni viņa nešaubīgi uzskata ģimeni. Gan māsu Māru, kura kā kedijs (asistents) laukumā palīdz svarīgākajās sacensībās, ja vien spēj tikt prom no darba pienākumiem Teksasā, gan vecākus Aldi un Daigu.

Lai arī cik ilgi Krista būtu prom no mājām, viņa uzsver, ka, Amerikā spēlējot, jūtas ļoti piederīga Latvijai. Golfere pasmejas, ka Amerikā viņas angļu valodā saklausa akcentu, bet mājās draugi teic, ka akcents jūtams, runājot latviski. „Tad pie kā es piederos? Ne pie kā?” pasmaida Krista. „Latvija man vienmēr būs mājas, un pasaulē esmu lepna būt latviete, kas nes savas valsts vārdu.”

Arī turnīros Ziemeļamerikā pie Kristas mēdz pienākt parunāties tautieši, kas par piemiņu dod karodziņus, krekliņus un cepurītes. Golfere priecājas satikt latviešus turnīros, kā arī ir pārliecināta, ka 2020. gadā viņas spēli varētu vērot olimpiskajā Tokijā. Tagad Kristas galvenais mērķis ir LPGA kvalifikācijas turnīrs, lai uz nākamo sezonu dabūtu pilnu tūres karti, taču pat tad, ja dalība pasaules spēcīgākajā tūrē būs ierobežota, arī LPGA fārmtūrē varēs krāt punktus pasaules rangā, pēc kura nosaka olimpisko spēļu dalībniekus.

Profesionālajām golferēm pērn aizvadītās Rio olimpiskās spēles bija gana populārs sarunu temats, un sentiments meitenēm bijis pozitīvs. Krista ir mazliet vīlusies, ka golferi vīrieši pirms Rio nebija tik entuziastiski noskaņoti. Tas nebija diez ko labi, ka daudzi atteicās, jo olimpiskās spēles ir pasaules sporta tradīcija, turklāt pārstāvēt savu valsti kā olimpietim ir liels gods un sapņa piepildījums, uzsvēra Latvijas golfere.

DOMINO EFEKTS

Ziemeļamerikā panākumus guvusī spēlētāja uzskata, ka Latvijā valsts atbalstu iespēju robežās būtu pelnījuši visi sporta veidi, lai tādējādi iedrošinātu cilvēkus tiekties uz augstiem mērķiem un nebaidīties no konkurences. Atbalsts mērķtiecīgiem amatieriem, pēc viņas domām, noteikti pamudinās vairāk jauniešu iesaistīties jel kādās sporta nodarbībās un atraus viņus no citām, ne tik vēlamām lietām, kā arī būs ieguldījums veselīgā dzīvesveidā.

Kristas pašas piemērs apliecina, ka, sasniedzot augstu līmeni jebkurā sporta veidā, pozitīvais piemērs rada sekotājus, jo jaunajiem nostiprinās ticība saviem spēkiem. Un iespēja satikt iedvesmas avotu vēl jo vairāk stiprina ticību. Kristas iedvesmas avots vienmēr bijusi Natālija Gulbis — ASV golfere ar latviešu uzvārdu un tēvu latvieti.

„Kad Evian turnīrā Francijā satiku Natāliju Gulbi, tas bija riktīgi forši. Nodomāju, ka es arī varētu tikpat labi spēlēt, jo viņa taču ir tāds pats cilvēks, nevis kāda pilnīgi citādāka,” savu pieredzi atklāja Krista. „Tādēļ ir svarīgi kādreiz aizvest bērnus uz sacensībām, lai viņi savām acīm skatītu televīzijā redzētos elkus un pārliecinātos, ka tie nav kādi pārcilvēki, bet visu sasnieguši ar savu nepiekāpīgo attieksmi un darbu.”

Arī Latvijas golfā tas ir kā domino efekts — pēc Lauras un māsām Puisītēm ceļu uz ASV augstskolām ir atradušas jau daudzas golferes, un Krista uzsver, ka vēl ne viena vien talantīga Latvijas juniore tuvojas tam, lai Amerikā tiktu pie golfa stipendijas. Kā tas iespējams valstī ar tik nelielu golferu skaitu? Laikam labs piemērs iedvesmo ļoti pārliecinoši.

PAŠKRITISKI, BET BEZ NEGATĪVISMA

Krista neslēpj, ka šaubu mirkļi profesionālas sportistes karjerā ir neizbēgami. Izaugsmes periodam seko ne tik labi panākumi, un ilgu laiku nav rezultātu, lai kā trenētos un censtos uzlabot savu spēli. Tad pēkšņi parādās ļoti liels progress un seko kāpuma laiks, kas arī nav bezgalīgs, un cikls atkal atsākas no jauna, bet kopumā pa meistarības kāpnītēm tiek kāpts arvien augstāk.

Ir svarīgi gan ticēt sev, gan analizēt savu spēli, neizslēdzot paškritiku, bet bez negatīvisma, savu pieredzi atklāj Krista. Viņa teic, ka nebūtu nekāda prieka profesionāli spēlēt golfu, ja tas būtu viegli. Tas, ka neizdodas, ir daļa spēles, tādēļ jābūt analītiskai un jāspēj trenēties efektīvi. Ja treniņos kaut kas neizdodas vienu nedēļu vai divas, trešajā — izdosies, nešaubās Krista.

Universitātes laikā un arī pēc tam Kristas golfa gaitas Teksasā bija plašāk atspoguļotas nekā mājās Latvijā, taču viņa par to nepārdzīvo. Krista sagaida, ka golfa popularitāte neizbēgami pieaugs, jo sporta veida iespējas ir universālas. Vari spēlēt piecas stundas un pārbaudīt sevi vienatnē vai uzaicināt draugus un ģimeni, lai labi pavadītu laiku. „Golfs ir unikāls sports, ko katram vismaz reizi vajadzētu pamēģināt. Tas nav fiziski smagākais sporta veids, taču izskatās vieglāk, nekā ir patiesībā,” savu skatījumu atklāj profesionāle.

Ja arī golfā gūtie panākumi Latvijā paliek ēnā, Krista tic, ka pienāks viņas laiks, jo ārpus golfa sabiedrības lielāka interese būs tad, kad būs lielāki sasniegumi. Pašlaik Kristu priecē, ka viņa var iedvesmot bērnus izvirzīt nopietnus mērķus un pārvarēt grūtības ceļā uz tiem. Mājās golfa spēlētājai tas bijis patīkams pārsteigums un viens no argumentiem, lai turpinātu uzturēt saziņu sociālajos tīklos. Golfere gan atzīst, ka sociālajos tīmekļos nav visaktīvākā sportiste, tomēr cenšas visu noturēt līdzsvarā, lai par daudz nenovērstu savu uzmanību no pašas mērķiem.

Krista kā iedvesmas avots ir arī ASV, kur turnīros viņa kā brīvprātīgā iesaistās sponsoru vai laukuma īpašnieku rīkotās bērnu nodarbībās. „Ir forši palīdzēt citiem, bieži vien bērniem trūkst pārliecības, bet nevajag tikai šaubu dēļ liegt sev sasniegt svarīgus mērķus,” uzsver Latvijas golfere.

Nereti teic, ka latviešus raksturo nepietiekama ticība saviem spēkiem, tomēr Krista ASV ir pārliecinājusies, ka arī amerikāņi zem ārējās čaulas mēdz būt tikpat nepārliecināti par sevi, bet jebkuram var pietikt ar kādu iedrošinošu vārdu un patiesu uzmundrinājumu, lai palīdzētu sasniegt ļoti daudz.

 

Krista PUISĪTE

Profesionāla golfere

Dzimusi: 1990. gadā Rīgā

Izglītība: Rīgas Valsts 1. ģimnāzija (2009.), Teksasas Valsts universitāte (2013.)

Sportā: golfā trenējas kopš 9 gadu vecuma, mājas klubs Viesturi

Lielākie sasniegumi: 5 uzvaras NCAA turnīros, 4 vietas TOP 10 LPGA fārmtūres turnīros, trīskārtēja Latvijas čempione (2008., 2011., 2012.), divas uzvaras (2010., 2011.) Latvijas atklātajā amatieru čempionātā

Ģimenes stāvoklis: neprecējusies

Vaļasprieki: dejas, literatūra