Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Sirmā skaitļu valoda

Vieglatlētu sezona mūspusē vēl tā īsti nav sākusies un pārsteidzošiem rezultātiem it kā vēl savs laiks, taču no Eiropas ziemas meistarsacīkstēm mešanu disciplīnās atnāca vai gluži neticama ziņā — mūsu jaunais šķēpmetējs Zigismunds Sirmais uzstādījis pasaules rekordu junioriem, aizmetot vīru šķēpu 84,47 metrus tālu. Par 60 cm labots divkārtējā olimpiskā čempiona norvēģa Andreasa Tūrkildsena iepriekšējais junioru rekords.

Pērn pavasarī veidoju reportāžu par mūsu šķēpmetējiem, kuri gatavojās sezonai. Runāju ar olimpiskajiem vicečempioniem Vadimu Vasiļevski, Aināru Kovalu, viņu treneri Valentīnu Eiduku. Kad ķēros pie fotokameras, trenerīte piekodināja nofotografēt arī jauniņo Zigismundu, kuram tikko bija palikuši 18 gadi. Nav jau grūti — knikš — un bilde gatava, lai gan puisis tikko kā pārsniedzis 65 metrus. Taču drīz bija arī septiņdesmit metri un sezonas beigās pat 82,27 m — Latvijas junioru rekords!
Interesanti, ka, informējot par katru tālo metienu, arī pasaules junioru rekordu, Valentīna Eiduka piekodināja apsēsties, jo tādus rezultātus arī viņa neesot gaidījusi. Brīnumbērns?

PATIEŠĀM — NĀKAMREIZ!

Trenere nenoliedz, ka Zigismundam ir dabas dots talants. Vispirms jau kustībās. Viņa labākos metienus varot likt kaut vai mācību grāmatās, taču katru negaidīto sniegumu viņa uztver piesardzīgi — cik talantu nav nākuši un gājuši… Laiks pārbaudīs noturību.
Pārsteidzoši, ka Zigismunds trenējas tikai trešo gadu. Pirms tam aizrāvies ar basketbolu, citām sporta spēlēm, labus panākumus guvis skeitbordistu sacensībās, taču tad nolēmis spēkus pamēģināt vieglatlētikā. Iemesls pavisam prozaisks — tā varot apceļot pasauli. Par šķēpu nav domājis, un tikai pēc pirmajām nodarbībām treneris Edgars Voitkevičs pamanījis puiša šķēpmetēja dotības un aizvedis pie Indras Eversones, kas Šķēpmetēju klubā trenē jaunos sportistus.
Zigismunds atceras, ka pirmajās sacensībās ļoti pārdzīvojis, ka vieglo šķēpu aizmetis tikai 39 metrus un nav iekļuvis finālā. „Nākamreiz noteikti!” puisis nosolījies un tā arī izdarījis. Pēc tālā 82 m metiena viņš uz savas bildes kalendārā uzrakstījis 84! Nepagājuši ne seši mēneši, un savu solījumu viņš atkal izpildījis.
Valentīna uzmanīgi seko Indras audzēkņu pulkam, abas strādā gluži kā tandēmā, un labākajiem paveras ceļš uz Eidukas meistarības grupu. Tā pērn ziemā gluži nemanot Zigismunds pārcēlās pie pieredzējušās treneres un sāka trenēties jau citā kompānijā.
Uz Eiropas ziemas meistarsacīkstēm trenere savu audzēkni nemaz īsti nav gribējusi laist, jo ziemā Zigismunds izslimojis plaušu karsoni un tikai pamazām iegājis ritmā. Pirms pāris nedēļām Latvijas ziemas čempionātā, kas notika Daugavas stadionā ļoti vēsā laikā, Zigismunds izpildīja tikai vienu metienu, uzvarēja ar 73,95 m un ļoti gribēja braukt uz Sofiju, lai rezultātu uzlabotu.

UN AIZLIDOJA…

Par savu rekordmetienu puisis neko īpašu nevar pateikt — atbrīvoti ieskrējies, iznācis labs krustsolis un rāviens, šķēps aizlidojis. Pat nav gribējies skatīties uz rīka piezemēšanās vietu, pagriezies sāņus, taču tad atskatījies — šķēps vēl aizvien lidojis. Kad tas piezemējies tālu aiz 80 m robežas, sapratis, ka laikam izdevies, un laidis vaļā uzvaras saucienu. Pasaules rekorda tālumu apjautis tikai pēc laiciņa, jo tas šoreiz vēl nebija plānots. Trenere Valentīna Eiduka, noskatījusies metienu internetā, piebilst, ka pilnīgi nevainojams tas nav bijis, varējis šķēpu labāk noturēt izmetiena brīdī. Arī pats Zigismunds stāsta, ka nācies lietot sev neparocīgas markas šķēpu, arī izmetis metru pirms līnijas, tātad bijusi rezerve.
Runājot par nākotnes plāniem, Zigismunds ir atklāts, gribot tikt uz pasaules čempionātu pieaugušajiem, kas šogad notiks Dienvidkorejā, uzvarēt Eiropas U-20 meistarsacīkstēs, gatavoties olimpiskajām spēlēm Londonā.
Puisis atzīst, ka rezultātu ziņā viņš apsteidzot laiku, un baidās, ka tagad visi no viņa prasīs arvien tālākus metienus. Dzīvē tā nemēdzot notikt, katram jaunam sasniegumam jābūt stabilam pamatam.
Pār tuvāko laiku viņš runā piesardzīgi un atzīst, ka vispirms stabili jānoturas 75 m robežās, tad labvēlīgos laika vai sportiskās formas apstākļos ir pamats izsprāgt un pielikt metru pēc metra.

LIELIE SKOLOTĀJI

Paraugu blakus viņam netrūkst — te trenējas gan Vadims, gan Ainārs. Zigismunds vairāk kontaktējas ar Aināru, jo viņiem sakrīt treniņu laiki. Puisis uz nodarbībām dodas tikai pēc skolas — no Purvciema. Ainārs jaunajam sāncensim padomu nekad neliedzot. Zigismunds ar apbrīno vēro Aināra darbošanos ar stieni. Raženais vicečempions guļus spiež 160 kg, bet viņš pagaidām varot tikai 110 kilogramus. Bet ar spēka iegūšanu viņš vēl nesasteigšot, jo pats atzīst, ka esot vēl maziņš un organismam jānobriest, traumās arī negribot iedzīvoties.
Par daudz svarīgāku viņš uzskatot lokanības, dažādus speciālos vingrinājumus un, protams, tehniku, kuru pilnveidot var visā karjeras laikā. Kā savu etalonu viņš piemin pasaules rekordistu Janu Železniju, kuru vērot vairs var tikai internetā, jo pirms gadiem pieciem čehs savas sporta gaitas beidzis. Daudz var mācīties arī no Vadima un Aināra. Puisis vēl ir jauns, tāpēc lielos mačos vēl nav startējis, sāncenšus vaigā nepazīst. Ja iznāks kādā lielo čempionātā piedalīties, tad noteikti gribētu nofotografēties kopā ar Tūrkildsenu, somu Pitkemeki, jo apbrīno viņu ilggadējo stabilitāti.
Treniņi ir katru dienu, arī sestdienās, bieži vien arī svētdienās. Bet mūsu pasaules rekordistam svarīgi sekmīgi absolvēt vidusskolu, jo vasarā Zigismunds grib startēt Latvijas Universitātē, lai apgūtu kādu ar sporta jomu saistītu specialitāti. Puisim mīļākais priekšmets ir angļu valoda (būs intervijas — noderēs), skolā čakli mācījies matemātiku. Tas radinājis pie skaitļu valodas.
Zigismunds stāsta, ka, ceļā uz skolu, katru dienu redz divas automašīnas, ar vienādu reģistrācijas numuru (vecā un jaunā parauga) — 8387 — cipariem, kas atbilst Tūrkildsena nu jau bijušajam pasaules junioru rekordam. Šis skaitlis vairs nav aktuāls. Norādu, ka uz manas automašīnas numurzīmes rakstīts — 9846, kas tikai par 2 cm atpaliek no Železnija pasaules rekorda. Zigismunds nosmej — žēl, ka atpaliek, būs jāskatās uz citu numuru. Skaitļu valoda mīl konkrētību…
Juris BĒRZIŅŠ-SOMS

Zigismunds SIRMAIS
Šķēpmetējs
Dzimis: 1992. gada 6. maijā Rīgā
Augums, svars: 188 cm, 94 kg
Izglītība: mācās Rīgas 84. vidusskolas 12. klasē
Sportā: nodarbojies ar basketbolu, futbolu un skeitbordu, trīs gadus trenējas šķēpmešanā
Treneri: pirmā trenere Indra Eversone, kopš 2010. gada — Valentīna Eiduka
Panākumi: pasaules rekordists šķēpmešanā junioriem 84,47 m
Vaļasprieks: radio vadāmie automodeļi