Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Trijstobru bise…

Pēc neatkarības atgūšanas visspožākais Latvijas olimpiskais sporta veids ir riteņbraukšana, kurā izcīnītas ne tikai divas zelta medaļas pēc kārtas (Māris Štrombergs BMX 2008. gadā Pekinā un 2012. gadā Londonā), bet arī viena bronza (Dainis Ozols 1992. gadā grupas braucienā Barselonā). Trijās spēlēs (1992., 1996. un 2000. gadā) latvieši sekmīgi cīnījās arī treka riteņbraukšanā, kurā 1964. gadā Tokijā Imants Bodnieks PSRS izlases tandēmā (kopā ar Viktoru Logunovu) kļuva par olimpisko vicečempionu. 2016. gadā Riodežaneiro latvieši atkal cer startēt trijās disciplīnās, šoreiz debitējot MTB XCO krosā.

DISCIPLĪNAS, KURĀS CERAM KVALIFICĒTIES

BMX

Šosejas riteņbraukšana

MTB XCO

IESPĒJAMAIS LATVIJAS OLIMPIEŠU SKAITS

BMX — 3 kungi, 1 dāma

Šosejas riteņbraukšana — 2 kungi, 1 dāma

MTB XCO— 1 kungs

KVALIFIKĀCIJAS PRINCIPI

Kā allaž riteņbraukšanā BMX olimpiskās kvalifikācijas cikls ir visgarākais un tūlīt jau būs sasniedzis savu pusceļu. Tas sākās 2014. gada 31. maijā un noslēgsies olimpiskā gada 30. maijā. Tāpat kā iepriekš, mūsu puišiem visbūtiskākā ir vieta nāciju rangā, vienīgā atšķirība, ka šoreiz maksimumu — trīs olimpiešu vietas — iegūs nevis piecas, bet gan tikai četras spēcīgākās BMX valstis. Patlaban 49 valstu konkurencē Latvija atrodas sestajā pozīcijā.

1. ASV (2707 p.)

2. Austrālija (2475)

3. Nīderlande (2053)

4. Francija (2003)

5. Lielbritānija (1901)

6. Latvija (1742)

7. Kolumbija (1713)

8. Kanāda (1286)

Situācija ir sarežģīta, bet ne dramatiska, jo, piemēram, uzvara Pasaules kausa izcīņas posmā maksā 225 punktus. Turklāt katrās reitinga kategorijas sacensībās tiek vērtēti trīs labākie vienas valsts braucēji elites vai junioru konkurencē. Pagaidām čaklākie punktu vācēji Latvijai ir Māris Štrombergs, Edžus Treimanis, Kristens Krīgers un Rihards Veide. Tieši kuri būs olimpieši, to jau nosaka pēc Latvijas Riteņbraukšanas federācijas noteiktajiem atlases kritērijiem, kuros tradicionāli priekšroka dota tiem, kas guvuši visvairāk punktu nāciju vērtējumā.

Valstis, kas tajā paliks 5.—7. vietā, startam Rio drīkstēs pieteikt pa diviem sportistiem, 8.—13. vieta dos tiesības tikai uz vienu ceļazīmi.

Pērn, beidzot uzvarot arī ASV čempionāta seriālā, Māris Štrombergs, saukts par Mašīnu, kļuva par vienīgo BMX braucēju, kurš ieguvis itin visus prestižākos titulus. Divkārtējais olimpiskais čempions izcīnījis arī divus pasaules čempionāta zeltus, ieguvis Pasaules kausu un kļuvis par trīskārtēju Eiropas čempionu. Tādējādi šogad starts Amerikas seriālā, kas olimpiskajā kvalifikācijā ir tikai 4. kategorijas sacensības — tādas pašas kā Eiropas kausa izcīņa vai daudzas citas UCI akceptētas starptautiskas sacensības —, viņam vairs nav tik būtisks. Šosezon galveno uzmanību mūsu BMX līderis veltīs kvalifikācijas punktu ziņā visvērtīgākajām sacensībām — pasaules čempionātam (21.—25. jūlijā Beļģijā) un pieciem Pasaules kausa izcīņas posmiem, no kuriem trīs risināsies Eiropā. Pirmajā Mančestrā Štrombergs un Krīgers cieta sadursmē, toties Treimanis izcīnīja ceturto vietu. Otrais posms 9. – 10. maijā risināsies Nīderlandē. Trešais (15.—16. augustā) — Zviedrijā. Ceturtais PK posms (5.—6. septembrī) jau notiks viņpus okeānam Argentīnā, piektais (25.—26. septembrī) — ASV. Protams, tās nebūs mūsu BMX Mašīnas solotūres. Visos mačos Latvija startēs kā komanda savā iespējami labākajā sastāvā.

Trešās vērtīgākās sacensības ir Eiropas čempionāts, kas šogad no 10. līdz 12. jūlijam notiks Nīderlandē. Ceturtās — Eiropas kausa izcīņa, kas, sākusies 3. aprīlī, risināsies desmit kārtās un 18. oktobrī noslēgsies Mančestrā. Piektās — nacionālais čempionāts 4. jūlijā Valmierā. Tiesa, tajā uzvara maksā desmit reizes lētāk nekā pasaules meistarsacīkstēs, bet beigās arī viens punkts var izšķirt likteni.

Dāmu vērtējumā Latvija, kuras BMX līdere Sandra Aleksejeva traumas dēļ pērno sezonu praktiski izlaida, patlaban atrodas 26. vietā. Šogad viņai punktus krāt varēs palīdzēt madoniete Lelde Šuma, kas pirmo sezonu startē junioru konkurencē. Talantīgā Vineta Pētersone olimpiskajai kvalifikācijai vēl ir par jaunu. Bez nāciju vērtējuma, kurā dāmām jāiekļūst pirmajā septītniekā, jo viņām spēlēs atvēlētas tikai 16 vietas — uz pusi mazāk nekā kungiem, ir vēl divi ceļi, pa kuriem nokļūt uz Rio. Turklāt tie ir krietni īsāki. Trīs sportistes saņems ceļazīmes pēc UCI individuālā ranga vērtējuma laika posmā no šāgada 31. maija līdz 2016. gada 30. maijam, vēl divas pēc pasaules čempionāta rezultātiem. Tieši tādā veidā Sandra Aleksejeva kvalificējās Londonas spēlēm.

Visiem BMX olimpiskajiem kandidātiem nozīmīgs būs jaunuzbūvētās Rio olimpiskās trases testa mačs, kas risināsies oktobra pirmās nedēļas nogalē.

Šosejas riteņbraukšanātradicionāli starta vietas olimpiskajās spēlēs izcīna vieni, bet piedalās citi. Iespējams, ka tā būs arī šoreiz. Turklāt tas nenozīmē, ka par olimpiešiem kļūst vājākie. World Tour profesionāļu komandās mums ir tikai divi braucēji — Aleksejs Saramotins Šveices IAM Cycling un Gatis Smukulis Krievijas Katusha. Diemžēl tajās viņu pienākums ir gādāt, lai uzvar citi. Bet tieši World Tour nāciju rangs noteiks, kuras valstis grupas braucienā spēlēs tiks pārstāvētas ar pieciem (līdz 5. vietai) vai četriem (6.—15. vieta) dalībniekiem. Mums tas nespīd. Iepriekšējo reizi kāds punkts World Tour individuālajā rangā tika gūts pirms gadiem četriem. Arī trīs dalībnieki, šķiet, ir zvaigzne aiz apvāršņa. Tik daudz olimpiešus uz Rio varēs sūtīt tās valstis, kuras Europe Tour nāciju rangā ierindosies labāko sešniekā. Bet, lai būtu pārstāvēti ar diviem dalībniekiem, pietiek arī ar 16. vietu. Šajā līgā startē kontinentālās komandas. Arī mūsu Rietumu-Delfin un Alpha Baltic/Maratoni.lv ar līderiem — attiecīgi Andri Smirnovu un Māri Bogdanoviču. ASV mūsu labā strādā Toms Skujiņš un Andžs Flaksis (abi Hincapie Racing Team), Luksemburgā — Jānis Dakteris (Differdange-Losch).

Šī atlase risinās tieši vienu gadu, un tā noslēgsies jau pēc nepilniem deviņiem mēnešiem — 31. decembrī. Nākamgad pēc Latvijas Riteņbraukšanas federācijas izstrādātajiem kritērijiem noteiks, kuri ieņems izcīnītās Rio olimpiešu vietas. Pro Tour profesionāļi vai arī kāds no kontinentālajiem cīnītājiem, kas ir pilnībā iespējams.

Iepriekšējās spēlēs pirmo reizi nepiedalījāmies sacensībās ar atsevišķo startu. Lai tas neatkārtotos Rio, varam, protams, cerēt uz sesto vietu Europe Tour nāciju rangā, bet visreālākā iespēja izlīst caur adatas aci būs septembra beigās ASV pasaules čempionātā, kur šajā disciplīnā jāiekļūst labāko desmitniekā. Būtībā gan divdesmitniekā vai pat mazliet tālāk, jo neskaita tos, kas jau kvalificējušies citādā veidā, kā arī šajā rangā katrai valstij vērtē tikai vienu pārstāvi.

Pasaules čempionāta doto iespēju cer izmantot arī Lija Laizāne, kas šosezon brauc Itālijas komandā Aromitalia Fondriest Vaiano. Varbūt Rio Latvija debitēs arī dāmu riteņbraukšanā.

MTB XCOkrosā olimpiskā kvalifikācija vēl tikai sāksies 25. maijā un ilgs tieši gadu. Lai kļūtu par vienu no 50 olimpiešiem, Latvijai nāciju rangā (vērtē PK izcīņas posmus, pasaules čempionātu, UCI sacensības) jāaizsniedzas līdz 23. vietai. Daudz augstāk tikt nav reāli. Pērn bijām 30. vietā, aizpērn — vēl tālāk.

Kopš 2014. gada šo sacensību apritē regulāri startē divas Latvijas komandas — DPA (vairākkārtējs Latvijas čempions Matīss Preimanis, Pēteris Janevičs) un ZZK/Cēsis (Arnis Pētersons, Mārtiņš Blūms). Izaugsme jūtama.

IEPRIEKŠĒJĀS SPĒLĒS

BMXMāris Štrombergs ir ne tikai divkārtējais, bet arī pats pirmais olimpiskais čempions. Šīs disciplīnas debijas reizē 2008. gadā Pekinā Artūrs Matisons izcīnīja 9./16. vietu, spēlējošais treneris Ivo Lakučs — 17./32. vietu.

Londonā visi trīs mūsu puiši iekļuva vismaz pusfinālā. Par čempionu otro reizi pēc kārtas kļuva Māris Štrombergs, 9. Edžus Treimanis, 13. Rihards Veide. Sandra Aleksejeva finišēja 14. pozīcijā (divreiz mazākā konkurencē).

Šosejas riteņbraukšanā1992. gadā Barselonā, kad pēdējo reizi startēja tikai amatieri, Daiņa Ozola bronzas medaļai grupas braucienā cienījamo 8. vietu pievienoja Arvis Piziks, 53. Arnolds Ūdris.

Pēc tam divās spēlēs startējām ar pilna izmēra komandu — piecatā. 1996. gadā Atlantā: 18. Arvis Piziks, 22. Kaspars Ozers, 31. Juris Silovs, 92. Dainis Ozols, 106. Romāns Vainšteins. 2000. gadā Sidnejā: 21. Dainis Ozols, 22. Arvis Piziks, 81. Andris Reiss, Dainis Ozols, Andris Naudužs un Raivis Belohvoščiks izstājās. Individuālajā braucienā 15. Raivis Belohvoščiks, 21. Dainis Ozols.

Mainoties kvalifikācijas noteikumiem, turpmāk palikām mazumā. 2004. gadā Atēnās: 42. Romāns Vainšteins, Andris Naudužs izstājās. 2008. gadā Pekinā: 67. Gatis Smukulis, Raivis Belohvoščiks izstājās. Individuālajā braucienā 35. Raivis Belohvoščiks. 2012. gadā Londonā: 56. Aleksejs Saramotins.  

Izredzes

BMX—visaugstākās. Ir arī trijstobru bises. Turklāt Latvijas komandā izšaut gribēs arī tie, kam vēl tas nav izdevies.

Šosejas riteņbraukšanāLondonas spēlēs Kazahijai grupas braucienā bija tikai divi pārstāvji. Tomēr viens no viņiem — 38 gadus vecais Aleksandrs Vinokurovs —  kļuva par olimpisko čempionu.

MTB XCO— ikviens kārtīgs zaldāts grib kļūt par ģenerāli.