Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Trīs draudzenes ar karaļu ieročiem

1960. gadā Romā Bruno Habarovs izcīnīja divas olimpiskās bronzas medaļas paukošanā ar špagu, bet pēc Sidnejas spēlēm Latvijas sportisti šajā sporta veidā olimpiskajās spēlēs vairs nav piedalījušies. Tiesa, cerības dzimst. Pēdējā laikā mūsējie regulāri sasniedz labus rezultātus jaunatnes vai kadetu čempionātos paukošanā ar floreti. 2016. gadā Lūkass Teteris, Vitālijs Kuceba un Renārs Blūmentāls izcīnīja ceturto vietu pasaules junioru čempionāta komandu sacensībās, bet šogad Juta Mālniece, Jekaterina Solodkiha un Emīlija Maslobojeva bija ceturtās Eiropas kadetu čempionātā. Solodkiha ieguva 13. vietu pasaules kadetu čempionāta individuālajās sacensībās, paliekot divu soļu attālumā no kvalificēšanās Jaunatnes olimpiskajām spēlēm.

Dodos pie meiteņu izlases uz Rīgas 3. Bērnu un jaunatnes sporta skolu, lai iepazītu šo seno sporta veidu un pašas paukotājas, kuras ir ļoti labas draudzenes un kuras trenē Anna Anaņina un Toms Stašulāns.

INTERNETS, ZĪMĒŠANA, VIEGLATLĒTIKA

"Mamma par paukošanu izlasīja internetā, nodomāja, ka tas ir labs sporta veids, un atveda mani uz treniņiem," saka Juta Mālniece, kura sākusi trenēties piecu gadu vecumā.

"Nodarbojos ar vingrošanu, peldēšanu un zīmēšanu, izmēģināju visu, bet nevarēju atrast īsto. 1. klasē pie mums atnāca trenere, parādīja ieroci, es, protams, to uzreiz uzzīmēju, aizgāju uz pirmo treniņu, un man iepatikās. Ar paukošanu nodarbojās karaļi un karalienes," piebilst Emīlija Maslobojeva, kura šai komandai pievienojusies visvēlāk, jo pirms tam astoņus gadus trenējusies klubā Florete pie treneres Jekaterinas Salkovas.

"Sākumā gribēju nodarboties ar vieglatlētiku, bet, kad atnācām uz sporta skolu Juglā, izrādījās, ka tajā nav vieglatlētikas, ir tikai basketbols, vingrošana un paukošana. Mamma izlēma, ka jāpamēģina paukošana. Kopš tā laika esmu šeit," piebilst komandas kapteine un līdere Jekaterina Solodkiha, kuras mamma joprojām meitai nāk līdzi gandrīz uz katru treniņu.

"Meitenes ir ļoti gudras un ļoti labi mācās," par savām audzēknēm saka trenere Anaņina. "Ja viņas nebūtu gudras, viņas arī nepaukotu — paukošanas sports ir intelektuāls." Emīlija pabeigusi 9. klasi, Katja desmito, bet Juta astoto. "Ir ļoti grūti sportu apvienot ar mācībām. Bieži neesam skolā, bet, kad atgriežamies, jāraksta daudz kontroldarbu. Skolotāji gan ir saprotoši," pauž Emīlija.

KĀPĒC TIK SMAGA

"Kad draugiem parādu floreti, vispirms viņi vaicā, kāpēc tā ir tik smaga," smej Juta. Emīlija stāsta, ka draugiem visu laiku jūkot ieroča nosaukums. "Viņi visu laiku saka, ka tā ir špaga, bet tā ir florete. Mums ir florete!"

"Atšķiras asmens — špagai tas ir lielāks. Arī noteikumi ir citi — ar špagu var durt jebkurā ķermeņa vietā, bet ar floreti — tikai korpusā. Ja špagā abi sportisti iedur vienlaicīgi, punktu piešķirs abiem, bet floretē tā nav," skaidro Emīlija. "Floretisti var paukot ar visiem ieroču veidiem, bet, piemēram, špagistiem ar floreti būtu grūtāk. Florete ir pamatu pamats," izsakās trenere Anaņina, stāstot, kāpēc Juglā var nodarboties tikai ar floreti. "Lai tiktu pie rezultātiem, nepieciešams kultivēt vienu ieroču veidu, citādāk nebūs ne šis, ne tas."

"Katja ir mūsu kapteine, bet viņai nepatīk piedalīties sacensībās," meitenes pasmejas par savu mazrunīgo līderi. "Vajag agri celties, no tevis kaut ko gaida," Katja sāk uzskaitīt iemeslus, turklāt neaizmirst arī pieminēt, ka par sasniegtajiem rezultātiem viņām nemaksā. Tomēr pie naudas tēmas atgriezīsimies vēlāk.

Sportistes atklāj, ka ir ļoti labas draudzenes un ikdienā daudz laika pavada kopā. Brīvajā laikā —pārējās meitenes cenšas izvilkt Katju ārā no mājas. "Sestdienās, svētdienās meitenes un mūsu paukošanas puiši kopā iet uz kino, ziemā — uz slidotavu," saka trenere. "Arī uz sporta zāli dodamies," piebilst Emīlija, un šajā ziņā palīdz Paukošanas federācijas prezidentes Ērikas Āzes ģimenei piederošais Vingruma klubs, ko meitenes var apmeklēt bez maksas. 

"Komandai vajadzīgas četras sportistes, jo jābūt arī rezervistei, tomēr ceturto dalībnieci vēl tikai audzinām un meklējam," saka trenere un atklāj, ka nākamajā sezonā komandā tiks iesaistīta kāda no pārējām kluba paukotājām. Viņas ir pašas stiprākās valstī, Latvijas čempionātos allaž sadalot pirmo, otro un trešo vietu. "Labākā ir Jekaterina, kurai vispār nepatīk paukot," ar smaidu saka Emīlija. "Mums šeit nav konkurences, tāpēc braucam uz nometnēm un tur paukojam ar citu valstu meitenēm."

DOMA, KAS PALĪDZ UZVARĒT

"Pirms komandu sacensībām trijatā savācamies un viena otrai sakām — pat ja zaudēsim, jāzaudē skaisti," saka Juta. "Tā ir mūsu devīze. Kad sākām teikt, ka jāzaudē skaisti, sākām uzvarēt. Pat pret stiprām komandām, kur saprotam, ka ir maz cerību uzvarēt, cīnāmies," piebilst Emīlija. "Šī frāze palīdz, tomēr pagaidām diemžēl vēl ne vienmēr izdodas uzvarēt."

Eiropas kadetu čempionātā sportistes vispirms viegli uzvarēja Lielbritāniju, ceturtdaļfinālā pārspēja arī Vāciju, bet pusfinālā un duelī par trešo vietu zaudēja Itālijai un Rumānijai. "Vēlējāmies revanšēties anglietēm, jo vienreiz viņām zaudējām un tas bija apkaunojoši. Izgājām ar dusmām, ka nedrīkstam zaudēt, un nedevām viņām iespējas," pauž Emīlija. "Savukārt, lai uzvarētu Vāciju, mēs pārējās stāvējām blakus celiņam, kliedzām, atbalstījām. Katrā duelī ar sirdi piedalījāmies visas trīs, kaut paukoja tikai viena." "Vācietes izgāja uz cīņu atslābinājušās, jo domāja, kas tā tāda Latvija ir. Bet, kad meitenes ieguva lielu pārsvaru, vācietes nobijās," piebilst trenere.

Individuāli Eiropas kadetu čempionātā Mālniece, kura bija divus gadus jaunāka par konkurentēm, ieguva 13. vietu, bet Solodkiha un Maslobojeva ieņēma attiecīgi 18. un 30. pozīciju starp vairāk nekā 100 dalībniecēm. Pēc tam pasaules kadetu čempionātā Solodkiha izcīnīja 13. vietu, bet Mālniece tikmēr gulēja slimnīcā ar meningītu. Pasaules čempionātā bija iespējams kvalificēties Argentīnā gaidāmajām Jaunatnes olimpiskajām spēlēm — vajadzēja būt starp četrām labākajām eiropietēm, bet Latvijas komandas līdere palika sestā.

"Lai tiktu uz olimpiskajām spēlēm, ļoti daudz jāstrādā un jāstartē sacensībās. Mūsu mērķis tagad ir iekļūt Latvijas Olimpiskajā vienībā (LOV), lai vismaz kaut kādā veidā nedaudz tiktu atbalstītas. Tad arī varēsim vairāk izbraukt uz sacensībām. Ļoti, ļoti ceram, ka mums būs šis atbalsts. Tad būtu arī iespēja paukot ar aziātēm — pasaules čempionātā varēja redzēt, ka viņām ir ļoti liels ātrums. Katja tieši cīņā par iekļūšanu astotniekā zaudēja japānietei," stāsta trenere. "Ir ļoti grūti dabūt paukošanai sponsorus. Praktiski nereāli. Ja mums nav naudas sacensībām, sēdinām visas savās mašīnās un tāpat braucam."

"Es vēlētos ar komandu atvest medaļu no pasaules čempionāta," par mērķiem stāsta Emīlija, kopā ar Jutu piebilstot, ka abas vēlas kļūt par trenerēm un attīstīt paukošanu Latvijā. "Katju neņemsim, viņa paukošanu nemīl," meitenes pavelk uz zoba savu līderi, prātojot, ka varētu paukot līdz aptuveni 20 gadu vecumam, bet trenere piebilst: "Ja tiksiet LOV, vienkārši būsiet spiestas paukot. Šobrīd mums ir tikai daļējs Rīgas domes atbalsts, bet viss pārējais gulstas uz vecāku pleciem."

"Pēc pasaules čempionāta meitenēm iedota neliela pauze, bet līdz tam viņas nopaukojās zili zaļas. Sezona ilgst no rudens līdz pasaules čempionātam aprīlī, bet vasarā notiek treniņnometnes. Divas no tām būs Latvijā, bet viena Polijā," stāsta trenere. "Pēc pasaules čempionāta iedevu divas nedēļas brīvas, bet viņas nenosēdēja mājās — jau pēc nedēļas bija zālē."

Nākamā sezona Solodkihai un Maslobojevai būs pēdējā kadetu vecumā. Viņas sacentīsies junioru konkurencē un lēnām sāks iekļauties arī pieaugušo sacensībās. Kā atzīst trenere, šīs meitenes ir Latvijas labākās floretistes kopš padomju laikiem. "Zālē ir arī citi perspektīvi audzēkņi. Ja mēs fiziski un finansiāli varēsim to paveikt, noteikti izaudzināsim arī citus čempionus," saka Anaņina.

 

Juta MĀLNIECE

Paukotāja, skolniece

Dzimusi: 2003. gada 1. augustā Rīgā

Izglītība: mācās Rīgas 40. vidusskolas 9. klasē

Sportā: no 5 gadu vecuma paukošanā

Trenere: Anna Anaņina

Lielākie sasniegumi: 2018. g. kadetu EČ 13. v., 4. v. komandām

Vaļasprieki: zīmēšana, longbords, literatūra, mūzika

 

Jekaterina SOLODKIHA

Paukotāja, skolniece

Dzimusi: 2003. gada 13. februārī Rīgā

Izglītība: mācās Rīgas 89. vidusskolas 11. klasē

Sportā: no 6 gadu vecuma

Trenere: Anna Anaņina

Lielākie sasniegumi: 2018. g. kadetu PČ 13. v., EČ 18. v., 4. v. komandām

Vaļasprieks: zīmēšana

 

Emīlija MASLOBOJEVA

Paukotāja, skolniece

Dzimusi: 2002. gada 16. janvārī Rīgā

Izglītība: mācās Rīgas Purvciema vidusskolas 10. klasē

Sportā: no 5 gadu vecuma (pirmie sporta veidi – peldēšana un vingrošana), paukošanā no 7 gadu vecuma

Pirmā trenere: Jekaterina Salkova, tagad Toms Stašulāns

Lielākie sasniegumi: 2018. g. kadetu EČ 30. v., 4. v. komandām

Vaļasprieki: literatūra, skrituļslidošana, mūzika, teātris, astronomija

Autori: Ints Megnis