Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Baltkrievi cels Baltiju?

Deviņdesmito gadu sākumā, kad izveidojās
Baltijas vīriešu handbola līga, kas sporta spēlēs ir senākā,
tajā dominēja Baltkrievijas spēcīgākais un titulētākais
klubs Minskas
SKA.  Tikai
Kauņas Granitas spēja turēt līdzi.
Viss plūst, un viss mainās. Vispirms un diezgan pamatīgi savas pozīcijas zaudēja Lietuvas handbola grands, pēc tam arī minskieši. Tagad izskatās, ka tieši četri Baltkrievijas klubi, kuri pirmo reizi Baltijas līgāir tik plaši pārstāvēti, varētu celt turnīra kvalitāti.

Žēl, ka pašu neizdarības dēļ (neesot paspējuši laikus nokārtot dokumentus iebraukšanas vīzu saņemšanai) Latvijā neieradās Minskas Viktorya Regia, kuru vada slavenā trenera Spartaka Mironoviča bijušais palīgs Leonīds Brazinskis. Taču pietika arī ar Minskas SKA un Minskas Arkatron (attiecīgi otrā un trešā vieta pagājušajā valsts čempionātā), lai satiktu vairākus paziņas vēl kopš PSRS čempionātu un Baltijas līgas pirmo sezonu laikiem, Spartaku Mironoviču ieskaitot (viņš ir arī Baltkrievijas izlases galvenais treneris un būs Rīgā decembra beigās Domes kausa izcīņā).

ASK/AB.LV sajutis garšu

Skatoties Baltijas čempiona Rīgas ASK/AB.LV spēles, radās sajūta, it kā turpinās nesenai mačs EHF kausa izcīņā ar Francijas Grand Littoral. Mūsu čempions, šķiet, beidzot uzķēris savu spēli, sajutis spēles garšu un izbauda to – komanda labi spēlē dara to labā noskaņojumā. Četri plānotie punkti
(32:26 pret SKA un 41:35 pret Arkatron) tika paņemti ne gluži bez pūlēm, taču pārliecinoši. Uz ASK/AB.LV tagad arvien vairāk jāskatās arī, domājot par izlasi, jo tieši šī komanda ir valstsvienības kodols, kas tiks apaudzēts ar ārzemju klubu spēlētājiem. Arvien pārliecinošāk vienā no līderu lomām iejūtas Aivis Jurdžs, arvien pārliecinošāk un lietderīgāk savā jaunajā saspēles vadītāja postenī darbojas Edgars Vadzītis, sportisko formu beidzot atgūst Jānis Pavlovičs, par vienu no pamatspēlētājiem līnijā veidojas Jānis Glušaks. Ar šīm divām uzvarām ASK/AB.LV tikai pietuvojās līderiem, taču nav šaubu, ka līdz turnīra beigām pašreizējam titula īpašniekam būs cerības to saglabāt.

Vēsturiskais punkts

Pirmo reizi savā pastāvēšanas vēsturē Dobeles TENAX nezaudēja Minskas SKA – 32:32! Taču svarīgākas par šo vēsturisko punktu ir pārmaiņas komandas sniegumā salīdzinājumā kaut vai ar šīs sezonas sākumu, kad redzējām dobelniekus Eiropas kausa izcīņā. Ar šādu spēli kā pret Minskas SKA islandiešu klubs tiktu pārspēts, un TENAX spēlētu nākamajā kārtā. Jūtams jaunā komandas spēlējošā trenera spēlējošā Aigara Lazdiņa darbs, jo spēle kļuvusi sakārtotāka gan uzbrukumā, gan aizsardzībā.

Šosestdien Latvijas virslīgas čempionātā TENAX sacentīsies ar ASK/AB.LV (ASK sporta namā). Ja dobelniekiem ierindā būs visi labākie, čempionam uzvarēt nebūs viegli. Patika dažu jau pieredzējušo handbolistu jaunā kvalitāte, kā arī dažu jauno spēlētāju progress. Vien atliek tā turpināt. Taču tikpat straujas izaugsmes nebūs, ja nebūs iespēju biežāk kopā trenēties. Spēļu skaits pašreiz būtu pat pārāk liels komandai ar šādu treniņrežīmu, komandai, kurā visi spēlētāji ikdienā strādā vai mācās.

Kāpēc pēc tik labas spēles pret Minskas SKA dobelnieki zaudēja (29:35) Arkatron? Jaunajiem handbolistiem pietrūka spēka
(49. minūtē vēl bija
27:26) un meistarības. Viņi neizmantoja vairākas iespējas gūt vārtus. Neizpratni rada tas, kāpēc šī spēle notika pirmdien pl. 12 (pat ne tāpēc, ka TENAX komandā visi strādā, bet gan no elementāras loģikas viedokļa, – kurš darba dienas vidū var atnākt skatīties?). Šā iemesla dēļ uz spēli netika Sandis Veršakovs un Renārs Kozlovskis, kurš bija arī nedaudz apslimis. Starp citu, Baltijas handbola līgas kalendārs nemaz nav tik viegli pieejams, turklāt pašreizējais vairs īsti neatbilst tam, kāds tas bija sezonas sākumā. Kā lai līdzjutējs (un žurnālisti!) var uzzināt, kad notiks atlikušās spēles decembrī? Ja ASK/AB.LV pilnīgi neuztrauc, cik skatītāju ir tribīnē un vai tie vispār ir, tas vēl nenozīmē, ka jācieš visiem handbola līdzjutējiem.

Turklāt par kārtību Baltijas līgā
liecina tas, ka dažādu valstu dažādos informācijas līdzekļos kopvērtējuma
tabulā ir atšķirīgs punktu skaits. Tāpēc nevaram lasītājus iepazīstināt ar
kopvērtējuma tabulu.

Lukašenko pavēle

Nevajag šeit
meklēt ironiju, jo tādas
nemaz nav. Savulaik Minskas SKA  bija viens no spēcīgākajiem klubiem Eiropā (arī Čempionu kausa ieguvējs), vairāki šīs komandas spēlētāji bija PSRS izlases līderi, pasaules un olimpiskie čempioni (divus olimpisko čempionu titulus PSRS un NVS izlases guva Spartaka Mironoviča vadībā), vairāki baltkrievu handbolisti spēlēja labākajos Eiropas klubos (Tučkins, Jakimovičs, Paraščenko, Ševcovs, Sviridenko, Maļinovskis, brāļi Miņevski, Šarovarovs). Būtu grēks atstāt atmatā tik auglīgu zemi.

Baltkrievijā atkal izaugusi virkne izcilu spēlētāju (izlase startēs Eiropas čempionāta finālturnīrā) un visi virslīgas klubi ir profesionāli. Pēc valsts prezidenta (!) ierosinājuma profesionālas handbola komandas ir gandrīz visās lielākajās Baltkrievijas pilsētās (Minskā –
četras, Brestā – divas, Gomeļā, Mogiļevā, Novopolockā, Grodņā – pa vienai komandai). Tās ir pilsētu un lielu uzņēmumu apgādībā. Visur ir sporta skolas, kas pastāvēja arī padomju laikā, taču tad visi strādāja Minskas SKA labā (tāpat kā pie mums Celtniekam). Piemēram, Mogiļevas komandu Mašeka daudzi jau šosezon uzskata par vienu no pretendentēm uz medaļām, jo tajā atgriezās daži ārzemnieki, ir viens labs leģionārs no Krievijas, atnāca vairāki izlases spēlētāji no citiem klubiem. Baltkrievi ir pārliecināti:  ja šādu attīstību izdosies saglabāt, pēc trīs četriem gadiem valstī būs vismaz pāris konkurētspējīgu komandu Eiropas kausos, un vēl būs arī, ko pārdot labākajiem un bagātākajiem Eiropas klubiem.

Kāds no tā labums
Baltijas līgai? Tiecoties neatpalikt no baltkrievu spēcīgākajiem klubiem,
spiesti rosīties arī labākie Latvijas, Lietuvas un Igaunijas klubi. Turklāt
līgā ir arī Sanktpēterburgas Universitet-Ņeva, kas pašreiz ir
pārliecinoša līdere Krievijas augstākajā līgā un pavasarī cer atgriezties
superlīgā. Finanses superlīgas kluba izveidošanai esot jau tagad (lieki teikt,
ka arī tā ir profesionāla komanda). Starp citu, pavisam drīz Latvijā redzēsim
arī Sanktpēterburgas handbolistus – mēneša vidū (vēl nav precīzu datumu!?) viņi
sacentīsies Rīgā ar ASK un Dobelē ar TENAX, bet pirms tam savā
starpā Baltijas līgas ietvaros spēlēs mūsu čempions un vicečempions.

Raimonds JŪRMALNIEKS