Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Cerības miglā

Piektdien Latvijas futbola valstsvienība 2014. gada pasaules čempionāta atlases turnīrā Bratislavā tiksies ar Slovākijas izlasi. Latvijas valstsvienība kvalifikācijas turnīru sākusi ar diviem zaudējumiem, tāpēc Slovākijā Aleksandra Starkova trenētajai komandai vairs nav, kur atkāpties.Savukārt otrdien mūsu futbolisti aizvadīs gada pēdējo maču savu skatītāju priekšā, uzņemot Lihtenšteinas vienību. Tā ir reta izdevība klātienē redzēt mūsu labākos kājbumbas meistarus, jo Latvijas izlase savus fanus pārāk nelutina — šogad mūsējiem tā būs tikai otrā spēle Rīgā.

Pēc pirmajām divām kārtām G grupā vadībā izvirzījušās Grieķijas un Bosnijas un Hercegovinas izlases, kas svinējušas divas uzvaras, bet slovāki atlases ciklu sāka ar neizšķirtu 1:1 Lietuvā, bet pēc tam savās mājās ar 2:0 uzvarēja Lihtenšteinu. Mūsu otrdienas ciemiņi pagaidām arī ir tukšā (kvalifikācijas pirmajā spēlē piedzīvota sagrāve 1:8 mājas spēlē ar Bosniju un Hercegovinu), bet pirms došanās uz Rīgu Lihtenšteinas izlase savā laukumā sacentīsies ar lietuviešiem.

TRĪS TENORI

Tāpat kā atlases cikla pirmajos mačos (Grieķija 1:2 un Bosnija un Hercegovina 1:4), arī šoreiz Starkova rīcībā ir visi labākie spēki. Valstsvienības kandidātu sarakstā veikti pavisam minimāli grozījumi — Daugavpils Daugavas pussarga Andreja Kovaļova vietā izlases lokā atgriezies pussargs Artis Lazdiņš, kurš septembrī debitējis Polijas augstākās līgas klubā Gļivices Piast, kā arī pirmo reizi uz atlases spēli valstsvienībai pievienojies 22 gadus vecais Rīgas Skonto aizsargs Vitālijs Maksimenko.

No 23 izlases kandidātiem deviņi pārstāv pašmāju klubus (pieci no viņiem ir skontieši), taču galvenās cerības saistās ar mūsu līderiem, kuri veiksmīgi veido karjeru labākajās Eiropas līgās. Valstsvienības kapteinis Kaspars Gorkšs bez maiņām spēlē Anglijas premjerlīgas klubāReading, turklāt atzīmējoties arī ar vārtu guvumu Anglijas Līgas kausa izcīņas principiālā mačā pret savu agrāk pārstāvēto klubu Queen’s Park Rangers (3:2).

Tāpat vienā no spēcīgākajiem Krievijas premjerlīgas klubiem stabilu vietu pamatsastāvā droši saglabā pussargs Aleksandrs Cauņa, kurš šosezon Krievijā izcēlies jau ar trim vārtu guvumiem (diviem čempionātā, bet vēl vienu — kausa izcīņā). Pagājušajā nedēļas nogalē CSKA tā sauktajā valsts galvenajā derbijā vairāk nekā 60 tūkstošu skatītāju klātbūtnē ar 2:0 apspēlēja citu Krievijas galvaspilsētas klubu Spartak, bet Cauņa tika nomainīts mača pēdējā minūtē. Pēc 11 spēlēm CSKA turnīra tabulā ieņem otro vietu, par diviem punktiem atpaliekot no Mahačkalas Anži.

Gorkša un Cauņas lomu mūsu izlasē nemaz nav iespējams pārvērtēt — jau pagājušajā Euro 2012 atlases ciklā viņi pa diviem guva sešus no deviņiem Latvijas izlases vārtiem (Cauņa četrus, bet aizsargs Gorkšs — divus), turklāt, ja atskaita mačus pret pastarīti Maltu, tad vārtus guva tikai viņi abi. Šajā kvalifikācijas turnīrā nekas nav mainījies — pirmajās divās spēlēs atkal vārtus guvuši Cauņa un Gorkšs. Protams, lielas cerības joprojām liekam uz uzbrucēju Artjomu Rudņevu, kurš pazīstamajā Vācijas bundeslīgas klubā Hamburg pirmajās septiņās spēlēs guvis divus vārtus, vienreiz populārā vāciešu laikraksta Bild versijā pat tiekot kārtas simboliskajā izlasē. Tomēr pagaidām izlases mačos Rudņevam neizdodas izcelties ar rezultativitāti — daugavpilieša rēķinā ir vieni vārti 21 spēlē (pagājušajā rudenī Euro 2008 atlases mačā ar Maltu).

SIMT MILJONI

Toties Slovākijas valstsvienībā tikai divi spēlētāji pārstāv pašmāju čempionātu — rezerves vārtsargs Matušs Putnockis un pussargs Viktors Pečovskis. Par pagājušā gada labāko Slovākijas futbolistu tika atzīts 27 gadus vecais aizsargs Martins Škrtels, kurš spēlē slavenajā Anglijas klubā Liverpool, šogad līdzjutēju balsojumā pat izpelnoties pagājušās sezonas kluba labākā spēlētāja titulu. Tomēr par slovāku galveno zvaigzni jāsauc Itālijas kluba Napoli 25 gadus vecais pussargs Mareks Hamšiks, kurš tiek uzskatīts par vienu no labākajiem Itālijas čempionāta futbolistiem. Par Hamšiku regulāri parādās informācija, ka viņu vēlētos iegādāties pasaules visbagātākie klubi, bet Napoli vadība pērn izteicās, ka Hamšika cena ir simt miljoni eiro. Bez Hamšika Slovākijas izlases rindās ir vēl divi Itālijas A sērijas pārstāvji — pussargi Vladimirs Veiss (Pescara) un Jurajs Kučka (Genoa). Pieci Slovākijas izlases kandidāti spēlē Krievijas premjerlīgā, vēl četri pelna iztiku Turcijā, bet trīs — Vācijā un Polijā. Abos pirmajos atlases mačos ar gūtiem vārtiem slovākiem izcēlās Turcijas kluba Trabzonspor pussargs Mareks Sapara, bet vēl viens vārtu guvums mačā ar Lihtenšteinu ir krievu Amkar uzbrucējam Marekam Jakubko. Pirms spēles ar Latviju par aiziešanu no valstsvienības gan paziņojis agrākais izlases pirmais vārtsargs Jans Muha.

Slovākijas un Latvijas izlases reizi jau sacentušās vienā pasaules čempionāta atlases grupā — 2004. gada rudenī Bratislavā slovāki uzvarēja ar 4:1, lai gan pēc pirmā puslaika vadībā bija mūsējie, bet pēc gada Rīgā tika fiksēts neizšķirts 1:1. Slovākijas valstsvienība pirmo un vienīgo reizi uz pasaules čempionāta finālturnīru kvalificējās 2010. gadā, kad slovāki sagādāja sensāciju, Dienvidāfrikā grupu turnīrā apspēlējot Itāliju (3:2). Astotdaļfinālā slovāki zaudēja Nīderlandei (1:2). Pagājušajā Euro 2012 atlases ciklā Slovākijas izlase gan nospēlēja neveiksmīgi, savā grupā palaižot priekšā Krieviju, Īriju un Armēniju. Pēc šīs neveiksmes no izlases atvadījās galvenais treneris Vladimirs Veiss (valstsvienībā spēlē viņa dēls), šajā ciklā izlasi vada treneru tandēms — Veisa asistents Mihals Hips un Staņislavs Griga, kurš strādājis ar vairākiem Slovākijas (Žilina, Bratislavas Slovan) un Čehijas (Prāgas Sparta, Liberecas Slovan) labākajiem klubiem.

BEZ JOKIEM

Lihtenšteinas izlase ir neapšaubāma G grupas pastarīte, taču savulaik mūsu futbolisti uz savas ādas izjutuši, ka šī komanda var sagādāt nopietnas nepatikšanas — 2007. gada martā zaudējums 0:1 Euro 2008 atlases mačā Vaducā maksāja darbu toreizējam Latvijas valstsvienības galvenajam trenerim Jurijam Andrejevam (no tā nelaimīgā mača dalībniekiem izlasē joprojām spēlē Kaspars Gorkšs, Oskars Kļava, Aleksejs Višņakovs un Māris Verpakovskis). Nav šaubu, ka vēl vienas izgāšanās gadījumā daudzi prasīs arī Starkova atkāpšanos. It īpaši ņemot vērā, ka Latvijas valstsvienība jau uzstādījusi savu visu laiku antirekordu, Starptautiskās Futbola federācijas (FIFA) rangā noslīdot uz 118. vietu. Lihtenšteinas izlase gan šajā tabulā ieņem 155. vietu (Slovākijai — 48. pozīcija). Pārējās piecas reizes savstarpējos atlases mačos Latvijas izlase gan svinējusi uzvaru, taču trīs reizes ar minimālu rezultātu 1:0. Euro 2012 atlases ciklā Lihtenšteinas futbolisti sabojāja dzīvi lietuviešiem, kuri divos mačos tika tikai pie punkta — 0:2 un 0:0. Tomēr visu laiku lielāko sensāciju Lihtenšteinas izlase sagādāja 2004. gada rudenī, spēlējot neizšķirti 2:2 ar Portugāli.

Lihtenšteinas izlases kodolu veido vietējo klubu pārstāvji, bet jāpiebilst, ka Lihtenšteinas klubi startē Šveices čempionātā. Valsts stiprākais klubs Vaduz, kas uz izlasi deleģējis sešus spēlētājus, spēlē otrajā Šveices līgā, bet Balzers unEschen/Mauren, kas izlasē pārstāvēti ar attiecīgi četriem un vienu spēlētāju — ceturtajā līgā. Vēl trīs Lihtenšteinas valstsvienības spēlētāji pārstāv Šveices augstākās līgas klubus (reāli spēlē gan tikai 33 gadus vecais aizsargs Martins Štoklasa), bet deviņpadsmitgadīgais pussargs Sandro Vīzers šosezon kluba Hoffenheim sastāvā debitējis Vācijas bundeslīgā.

 

LATVIJAS VALSTSVIENĪBAS KANDIDĀTI:

Vārtsargi: Andris Vaņins (Sion, Šveice), Pāvels Doroševs (Liepājas metalurgs), Germans Māliņš (Skonto);

Aizsargi: Kaspars Gorkšs (Reading, Anglija), Deniss Ivanovs (Baki, Azerbaidžāna), Oskars Kļava (AZAL, Azerbaidžāna), Ritus Krjauklis (Golden Arrows, Dienvidāfrika), Vitālijs Smirnovs (FK Ventspils), Igors Savčenkovs, Vitālijs Maksimenko (abi Skonto), Nauris Bulvītis (Spartaks);

Pussargi: Aleksandrs Cauņa (CSKA, Krievija), Ritvars Rugins, Aleksandrs Fertovs (abi Skonto), Aleksejs Višņakovs, Artūrs Zjuzins (abi Baltika, Krievija), Ivans Lukjanovs (Metalurh, Ukraina), Oļegs Laizāns (Jeņisej, Krievija), Artis Lazdiņš (Piast, Polija);

Uzbrucēji: Artjoms Rudņevs (Hamburg, Vācija), Edgars Gauračs (Maskavas Torpedo, Krievija), Māris Verpakovskis (Baki, Azerbaidžāna), Vladimirs Kamešs (Liepājas metalurgs).

SLOVĀKIJAS VALSTSVIENĪBAS KANDIDĀTI:

Vārtsargi: Dušans Pernišs (Pogoņ, Polija), Dušans Kučaks (Legia, Polija), Matušs Putnockis (Slovan);

Aizsargi: Martins Škrtels (Liverpool, Anglija), Radoslavs Zabavņiks (Mainz, Vācija), Mareks Čehs (Trabzonspor, Turcija), Jans Durica (Lokomotiv, Krievija), Peters Pekariks (Hertha, Vācija), Kornels Salata (Rostov, Krievija), Tomašs Hubočans (Zenit, Krievija), Ļubomirs Guldans (Ludogorets, Bulgārija);

Pussargi: Mareks Hamšiks (Napoli, Itālija), Miroslavs Štohs (Fenerbahce, Turcija), Mareks Sapara (Trabzonspor, Turcija), Vladimirs Veiss (Pescara, Itālija), Jurajs Kučka (Genoa, Itālija), Karims Guede (Freiburg, Vācija), Mihals Brežnaņiks (Amkar, Krievija), Viktors Pečovskis (Žilina), Mihals Durišs (Viktoria, Čehija), Roberts Ježs (Zaglebie, Polija);

Uzbrucēji: Martins Jakubko (Amkar, Krievija), Mareks Bakošs (Viktoria, Čehija), Filips Hološko (Besiktas, Turcija).

LIHTENŠTEINAS VALSTSVIENĪBAS KANDIDĀTI:

Vārtsargi: Peters Jēle (Vaduz), Džengizs Bičers (Mersin, Turcija), Benjamins Bīhels (Bournemouth, Anglija);

Aizsargi: Lukass Eberle, Ivans Kintans (abi Balzers), Daniels Kaufmans, Ivs Eri (abi Vaduz), Martins Štoklasa (St Gallen, Šveice);

Pussargi: Francs Burgmaiers, Nikolass Haslers (abi Vaduz), Filips Erns (Balzers), Vincenss Flacs (Young Boys, Šveice), Mikele Polverīno (Wolfsberger, Austrija), Sandro Vīzers (Hoffenheim, Vācija);

Uzbrucēji: Tomass Beks (Balzers), Mariass Kirstens (Eschen/Mauren), Davids Haslers (Vaduz), Niklass Kībers (St Gallen, Šveice).

 

LĪDZŠINĒJĀS LATVIJAS UN SLOVĀKIJAS IZLASES SPĒLES

04. 02. 2000. Slovākija — Latvija 3:1 (1:0), Kipra, pārbaudes spēle

Vārtus guva: Kisels 30. — Mintals 48., Babničs 52. — Štolcers 85.

09. 10. 2004. Slovākija — Latvija 4:1 (0:1), Bratislava, PČ atlase

Vārtus guva: Nemets 46., Reiters 50., Karhans 55., 87. — Verpakovskis 3.

07. 09. 2005. Latvija — Slovākija 1:1 (0:1), Rīga, PČ atlase

Vārtus guva: Laizāns 74. — Viteks 35.

Līdzšinējās Latvijas un Lihtenšteinas izlases spēles

15. 11. 1994. Lihtenšteina — Latvija 0:1 (0:1), Ešena, EČ atlase

Vārtus guva: Babičevs 14.

16. 09. 1995. Latvija — Lihtenšteina 1:0 (0:0), Rīga, EČ atlase

Vārtus guva: Zeiberliņš 83.

28. 02. 2001. Lihtenšteina — Latvija 0:2 (0:0), Vaduca, pārbaudes spēle

Vārtus guva: Miholaps 63., Verpakovskis 66.

17. 11. 2004. Lihtenšteina — Latvija 1:3 (1:1), Vaduca, PČ atlase

Vārtus guva: M. Friks 31. — Verpakovskis 7., Zemļinskis 57. (no 11 m), Prohorenkovs 89.

08. 06. 2005. Latvija — Lihtenšteina 1:0 (1:0), Rīga, PČ atlase

Vārtus guva: Bleidelis 17.

28. 03. 2007. Lihtenšteina — Latvija 1:0 (1:0), Vaduca, EČ atlase

Vārtus guva: M. Friks 17.

17. 11. 2007. Latvija — Lihtenšteina 4:1 (2:1), Rīga, EČ atlase

Vārtus guva: Karlsons 14., Verpakovskis 30., Laizāns 63., Višņakovs 87. — Zirnis 13. (savos vārtos)

 

2014. GADA PASAULES ČEMPIONĀTA KVALIFIKĀCIJAS TURNĪRS

G grupa

Piektdiena, 12. oktobris

20.30. Lihtenšteina — Lietuva, 21.15. Slovākija — Latvija, 21.45. Grieķija — Bosnija un Hercegovina

Otrdiena, 16. oktobris

20.00. Latvija — Lihtenšteina, 21.00. Bosnija un Hercegovina — Lietuva, 21.30. Slovākija — Grieķija

Bosnija – 2 – 2 – 0 – 0 – 12:2 – 6

Grieķija – 2 – 2 – 0 – 0 – 4:1 – 6

Slovākija – 2 – 1 – 1 – 0 – 3:1 – 4

Lietuva – 2 – 0 – 1 – 1 – 1:3 – 1

Latvija – 2 – 0 – 0 – 2 – 2:6 – 0

Lihtenšteina – 2 – 0 – 0 – 2 – 1:10 – 0

A grupa

Piektdiena, 12. oktobris

Velsa — Skotija, Serbija — Beļģija, Maķedonija — Horvātija

Otrdiena, 16. oktobris

Horvātija — Velsa, Maķedonija — Serbija, Beļģija — Skotija

Serbija – 2 – 1 – 1 – 0 – 6:1 – 4

Beļģija – 2 – 1 – 1 – 0 – 3:1 – 4

Horvātija – 2 – 1 – 1 – 0 – 2:1 – 4

Skotija – 2 – 0 – 2 – 0 – 1:1 – 2

Maķedonija – 2 – 0 – 1 – 1 – 1:2 – 1

Velsa – 2 – 0 – 0 – 2 – 1:8 – 0

B grupa

Piektdiena, 12. oktobris

Čehija — Malta, Armēnija — Itālija, Bulgārija — Dānija

Otrdiena, 16. oktobris

Čehija — Bulgārija, Itālija — Dānija

Itālija – 2 – 1 – 1 – 0 – 4:2 – 4

Bulgārija – 2 – 1 – 1 – 0 – 3:2 – 4

Armēnija – 2 – 1 – 0 – 1 – 1:1 – 3

Čehija – 1 – 0 – 1 – 0 – 0:0 – 1

Dānija – 1 – 0 – 1 – 0 – 0:0 – 1

Malta – 2 – 0 – 0 – 2 – 0:3 – 0

C grupa

Piektdiena, 12. oktobris

Farēru salas — Zviedrija, Īrija — Vācija, Kazahstāna — Austrija

Otrdiena, 16. oktobris

Farēru salas — Īrija, Austrija — Kazahstāna, Vācija — Zviedrija

Vācija – 2 – 2 – 0 – 0 – 5:1 – 6

Zviedrija – 1 – 1 – 0 – 0 – 2:0 – 3

Īrija – 1 – 1 – 0 – 0 – 2:1 – 3

Austrija – 1 – 0 – 0 – 1 – 1:2 – 0

Kazahstāna – 2 – 0 – 0 – 2 – 1:4 – 0

Farēru salas – 1 – 0 – 0 – 1 – 0:3 – 0

D grupa

Piektdiena, 12. oktobris

Nīderlande — Andora, Turcija — Rumānija, Igaunija — Ungārija

Otrdiena, 16. oktobris

Andora — Igaunija, Ungārija — Turcija, Rumānija — Nīderlande

Rumānija – 2 – 2 – 0 – 0 – 6:0 – 6

Nīderlande – 2 – 2 – 0 – 0 – 6:1 – 6

Ungārija – 2 – 1 – 0 – 1 – 6:4 – 3

Turcija – 2 – 1 – 0 – 1 – 3:2 – 3

Igaunija – 2 – 0 – 0 – 2 – 0:5 – 0

Andora – 2 – 0 – 0 – 2 – 0:9 – 0

E grupa

Piektdiena, 12. oktobris

Albānija — Islande, Šveice — Norvēģija, Slovēnija — Kipra

Otrdiena, 16. oktobris

Islande — Šveice, Kipra — Norvēģija, Albānija — Slovēnija

Šveice – 2 – 2 – 0 – 0 – 4:0 – 6

Islande – 2 – 1 – 0 – 1 – 2:1 – 3

Albānija – 2 – 1 – 0 – 1 – 3:3 – 3

Kipra – 2 – 1 – 0 – 1 – 2:3 – 3

Norvēģija – 2 – 1 – 0 – 1 – 2:3 – 3

Slovēnija – 2 – 0 – 0 – 2 – 1:4 – 0

F grupa

Piektdiena, 12. oktobris

Krievija — Portugāle, Luksemburga — Izraēla

Otrdiena, 16. oktobris

Izraēla — Luksemburga, Krievija — Azerbaidžāna, Portugāle — Ziemeļīrija

Krievija – 2 – 2 – 0 – 0 – 6:0 – 6

Portugāle – 2 – 2 – 0 – 0 – 5:1 – 6

Luksemburga – 2 – 0 – 1 – 1 – 2:3 – 1

Ziemeļīrija – 2 – 0 – 1 – 1 – 1:3 – 1

Azerbaidžāna – 2 – 0 – 1 – 1 – 1:4 – 1

Izraēla – 2 – 0 – 1 – 1 – 1:5 – 1

H grupa

Piektdiena, 12. oktobris

Anglija — Sanmarīno, Moldova — Ukraina

Otrdiena, 16. oktobris

Sanmarīno — Moldova, Polija — Anglija, Ukraina — Melnkalne

Melnkalne – 2 – 1 – 1 – 0 – 8:2 – 4

Anglija – 2 – 1 – 1 – 0 – 6:1 – 4

Polija – 2 – 1 – 1 – 0 – 4:2 – 4

Ukraina – 1 – 0 – 1 – 0 – 1:1 – 1

Sanmarīno – 1 – 0 – 0 – 1 – 0:6 – 0

Moldova – 2 – 0 – 0 – 2 – 0:7 – 0

I grupa

Piektdiena, 12. oktobris

Somija — Gruzija, Baltkrievija — Spānija

Otrdiena, 16. oktobris

Baltkrievija — Gruzija, Spānija — Francija

Francija – 2 – 2 – 0 – 0 – 4:1 – 6

Spānija – 1 – 1 – 0 – 0 – 1:0 – 3

Gruzija – 2 – 1 – 0 – 1 – 1:1 – 3

Somija – 1 – 0 – 0 – 1 – 0:1 – 0

Baltkrievija – 2 – 0 – 0 – 2 – 1:4 – 0

Fotoparaksts

Pēdējais mohikānis. Slovākijas izlases vidējās līnijas līderis ir itāliešu kluba Napoli publikas mīlulis Mareks Hamšiks