Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Futbolisti mācās ģeogrāfiju

Pēdējā laikā Latvijā arvien aktuālāka problēma ir cilvēku došanās uz ārzemēm. Arī mūsu futbolisti aktīvi meklē darba iespējas turīgākos un tātad arī spēcīgākos čempionātos. Šoziem jau vismaz pusducis Latvijas valstsvienības kandidātu no Latvijas čempionāta pārcēlušies uz ārzemēm, citi vēl meklē iespējas, bet prom brauc ne tikai izlases līmeņa futbolisti.

Vēl padomju laiku sešdesmitajos gados Rīgas Daugavas ungāru treneris Režē Šomlajs esot teicis: „Dengi jest — futbol jest, dengi nema — futbol nema” (ja ir nauda — ir futbols, ja naudas nav — nav futbola). Ņemot vērā to, ka Latvijas futbola klubi šobrīd cīnās par izdzīvošanu, nav nekāds brīnums, ka arvien vairāk futbolistu izvēlas meklēt laimi ārzemēs. Tas ir koks ar diviem galiem — labāko futbolistu aizbraukšana vājina valsts čempionātu, taču nonākšana spēcīgākos turnīros noteikti ļauj viņiem progresēt un attiecīgi arī vairo Latvijas valstsvienības konkurētspēju.

PASAULES KARTE

Diemžēl neviens no Latvijas futbolistiem šobrīd nespēlē tā saukto Eiropas futbola TOP-5 valstu augstākajās līgās (Anglijā, Spānijā, Itālijā, Vācijā un Francijā). Tagad tikai ar nostalģiju varam atcerēties, kad pirms desmit gadiem trīs Latvijas futbola audzēkņi (Marians Pahars, Igors Stepanovs un Andrejs Štolcers) tika pie vārda Anglijas premjerlīgā, bet Māris Verpakovskis ir izmēģinājis spēkus Spānijas La Liga, 2007. gadā aizvadot pusi sezonas kluba Getafe sastāvā.
Šobrīd vistuvāk Eiropas futbola elitei ir Latvijas valstsvienības kapteinis Kaspars Gorkšs, kurš spēlē pēc skaita otrās Anglijas līgas klubā Queen’s Park Rangers. Ņemot vērā, ka QPR ir pārliecinoši turnīra līderi, bet Kaspars šosezon vēl nav izlaidis nevienu spēli, varam cerēt, ka jau nākamajā sezonā mums atkal būs savs pārstāvis pasaules populārākajā līgā.
Pērn pēc vairāku gadu pārtraukuma mūsu futbolisti atkal atrada ceļu uz Krievijas premjerlīgu, kad augustā Latvijas izlases aizsargs Oskars Kļava noslēdza līgumu uz trim gadiem ar Mahačkalas Anži, bet vārtsargs Aleksandrs Koļinko uz dažiem mēnešiem pārcēlās uz Naļčikas Spartak. Pēc sezonas beigām Spartak gan šķīrās no Koļinko, taču janvārī Naļčikas klubam no FK Ventspils pievienojās pussargs Aleksejs Višņakovs, kurš parakstīja līgumu uz divarpus gadiem. Tomēr visstraujākais karjeras lēciens var izdoties Latvijas valstsvienības pussargam Aleksandram Cauņam, kuru Skonto uz četriem mēnešiem izīrējis 2005. gada UEFA kausa ieguvējiem Maskavas CSKA. Jācer, ka šajā laikā Aleksandram izdosies pierādīt savu lietderību Krievijas vicečempioniem.
Labā līmenī spēlē arī Latvijas valstsvienības pamatvārtsargs Andris Vaņins, kurš decembrī pagarināja līgumu ar Šveices klubu Sion līdz pat 2015. gada vasarai.
Latvijas valstsvienības uzbrukuma līderis Māris Verpakovskis jau otro sezonu aizvada Grieķijas augstākās līgas klubā Ergotelis, lai gan Verpakovskim jau septiņus gadus ir spēkā vienošanās ar titulētāko Ukrainas klubu Kijevas Dinamo (pēdējos četrus gadus Māris visu laiku tiek izīrēts citiem klubiem).
Savukārt Latvijas izlases aizsargs Deniss Ivanovs šosezon nonācis Turcijas superlīgas klubā Sivasspor, ar ko noslēdzis vienošanos uz diviem gadiem. Pagājušajā sezonā Deniss izmēģināja spēkus eksotiskākā vietā, kļūstot par Latvijas futbola pirmatklājēju Āfrikā, kur spēlēja Dienvidāfrikas klubā Ajax no Keiptaunas. Pērn latviešu futbolists Raivis Hščanovičs atklāja mums arī Ziemeļamerikas kontinentu, aizvadot sezonu MLS (Major League Soccer) klubā Toronto FC. Pēc sezonas beigām līgums gan tika lauzts, tāpēc bijušais Skonto aizsargs šobrīd ir jaunas komandas meklējumos. Vēl viens Skonto pārstāvis Andrejs Perepļotkins devies iepazīties ar Āzijas futbolu, panākot vienošanos uz diviem gadiem ar Uzbekistānas klubu Nasag Qarshi.

MODES LIETA

Pēdējā laikā liels pieprasījums pēc mūsu futbolistiem radies Polijā, kur pagājušajā gadā spēlēja trīs Latvijas futbola audzēkņi — Artjoms Rudņevs (Poznaņas Lech), Ivans Lukjanovs un Sergejs Kožans (abi Gdaņskas Lechia). Šoziem viņiem pievienojies arī Latvijas valstsvienības pussargs Jurijs Žigajevs, kurš pagājušajā sezonā tika atzīts par Latvijas virslīgas labāko spēlētāju, bet decembrī panāca vienošanos ar Lodzas Widzew. Janvāra izskaņā līgumu uz trīsarpus gadiem ar Polijas ekstralīgas klubu Ļubinas Zaglebie noslēdzis arī astoņpadsmit gadus vecais jēkabpilietis Deniss Rakels, kurš pērn Liepājas metalurga sastāvā kļuva par Latvijas virslīgas rezultatīvāko spēlētāju. Iespējams, ka mūsu leģions Polijā kļūs vēl kuplāks, jo pagājušajā nedēļā uz pārbaudi Polijas klubā Gdiņas Arka devies vēl viens Liepājas metalurga spēlētājs — pussargs Maksims Rafaļskis.
Vēl viens iecienīts mūsu futbolistu galamērķis ir Azerbaidžāna, kur pagājušajā gadā vismaz kādu laiku spēlējuši seši Latvijas pārstāvji — Latvijas izlases spēlētāji Ģirts Karlsons (spēlē Baku Inter) un Andrejs Rubins (Qarabag), kā arī bijušais Skonto vārtsargs Pāvels Doroševs joprojām turpina karjeru Kaukāzā, bet Genādijam Soloņicinam, Denisam Romanovam un Jurijam Ksenzovam neizdevās uz ilgāku laiku nostiprināties Azerbaidžānā. Janvārī Karlsons Azerbaidžānas čempionvienības Baku Inter sastāvā izcēlās pazīstamajā Sadraudzības kausa izcīņā, kur Inter izcīnīja pirmo vietu, bet Karlsons kļuva par turnīra labāko snaiperu. Azerbaidžānā karjeru turpinās arī Latvijas izlases aizsargs Ritus Krjauklis, kurš no FK Ventspils pārcēlies uz Baku klubu AZAL. Tagad mūsu Azerbaidžānas diasporai pievienojies arī Latvijas valstsvienības galvenais treneris Aleksandrs Starkovs, kurš parakstījis līgumu uz divarpus gadiem, mēģinot apvienot šo darbu ar pienākumiem Latvijas valstsvienībā.
Janvārī darbu ārzemēs atradis arī 21 gadus vecais Skonto uzbrucējs Daniils Turkovs, kurš noslēdzis četru gadu līgumu ar Ungārijas klubu ZTE, kur pagājušajā sezonā savas ārzemju gaitas ļoti veiksmīgi sāka Rudņevs. Ungāru klubam ZTE uz pārbaudes laiku pievienojies arī vārtsargs Vitālijs Meļņičenko, kurš pagājušo sezonu beidza Rēzeknes Blāzmā. Nepatīkamā situācijā nokļuvis 23 gadus vecais FK Ventspils aizsargs Nauris Bulvītis – janvārī jau tika ziņots, ka viņš noslēdzis līgumu ar Slovākijas klubu Spartak no Trnavas, bet vēlāk izrādījās, ka Ventspils klubs vairs nevēlas viņu atlaist uz Slovākiju, tāpēc šī pāreja ir uz jautājuma zīmes.
Mūsu futbolistiem iecienīta vieta ir arī Kipra, kur jau pērn iztiku pelnīja pieci Latvijas futbolisti — Andrejs Pavlovs un Vitālijs Artjomenko (abi AEP Paphos), kā arī Artūrs Vaičulis (AEL Limassol) pārstāv Kipras augstākās līgas klubus, bet Jevgēņijs Sazonovs un Viktors Morozs (abi Atromitos Yeroskipou) ir iekārtojušies līgu zemāk. Interesanti, ka pirmie četri ir vārtsargi. Vismaz pāris mēnešus Kipras futbola laukumos būs redzams arī mūsu veterāns 37 gadus vecais uzbrucējs Vīts Rimkus, kurš pērn Paņevēžas Ekranas sastāvā kļuva par Lietuvas čempionāta labāko snaiperi, bet tagad noslēdzis īslaicīgu vienošanos ar Kipras ceturtās (!) līgas klubu Foinikas.
Latvijas futbolisti nekautrējas doties arī uz dažādu valstu zemāko līgu čempionātiem. Piemēram, Latvijas čempionāta pirmās līgas rezultativitātes rekordists Aleksandrs Čekulajevs, kurš 2007. gadā FK Auda sastāvā pirmajā līgā guva 51 vārtus, bet pēc tam spēlēja virslīgas klubā FK Jūrmala, kopā ar bijušo FK Ventspils aizsargu Artjomu Gončaru pagājušo sezonu aizvadīja Īslandes pēc skaita trešās līgas klubā Vikingur Olafsvik.
Kristiāns GIRVIČS

Latvijas futbolisti ārzemēs*
Anglija
Kaspars Gorkšs (Londonas Queen’s Park Rangers)
Azerbaidžāna
Ģirts Karlsons (Baku Inter)
Andrejs Rubins (Qarabag)
Pāvels Doroševs (Gabala)
Ritus Krjauklis (AZAL)
Baltkrievija
Vadims Gospodars (Vitebsk)
Artūrs Silagailis (Gomeļ)
Grieķija
Māris Verpakovskis (Ergotelis)
Kipra
Andrejs Pavlovs (AEP Paphos)
Vitālijs Artjomenko (AEP Paphos)
Kristaps Grebis (AEL Limassol)
Artūrs Vaičulis (AEL Limassol)
Krievija
Aleksejs Višņakovs (Naļčikas Spartak)
Oskars Kļava (Mahačkalas Anži)
Aleksandrs Cauņa (Maskavas CSKA)
Polija
Artjoms Rudņevs (Poznaņas Lech)
Ivans Lukjanovs (Gdaņskas Lechia)
Sergejs Kožans (Gdaņskas Lechia)
Jurijs Žigajevs (Lodzas Widzew)
Deniss Rakels (Ļubinas Zaglebie)
Šveice
Andris Vaņins (Sion)
Turcija
Deniss Ivanovs (Sivasspor)
Ungārija
Daniils Turkovs (ZTE Zalaegerszeg)
Vadims Žuļevs (Lombard Papa)
Uzbekistāna
Andrejs Perepļotkins (Nasaf)
* izņemot Anglijas čempionātu, sarakstā minēti tikai augstāko līgu spēlētāji