Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Goda lieta

Nākampiektdien Latvijas valstsvienība aizvadīs kārtējo Euro 2012 kvalifikācijas turnīra maču, Tbilisi tiekoties ar Gruzijas izlasi. Savukārt 6. septembrī Rīgā viesosies Grieķijas futbolisti. Diemžēl Latvijas valstsvienība jau ir zaudējusi izredzes pacīnīties par pirmajām divām vietām, tāpēc šajos mačos mūsu komandai atliek cīnīties par Latvijas futbola labās slavas atjaunošanu.

Šie mači Latvijas futbolistiem solās izvērsties par ļoti smagiem pārbaudījumiem, jo grieķi ir turnīra līderi, bet gruzīni vēl saglabā izredzes uz vismaz otro vietu grupā. Tādējādi abi mūsu pretinieki nevar atļauties zaudēt punktus mačos ar atpalicējiem. Arī Latvijas valstsvienības galvenais treneris Aleksandrs Starkovs pirms katra atlases cikla izvirza uzdevumu pēc iespējas ilgāk saglabāt intrigu turnīra tabulā, taču šoreiz mūsu komanda izstājās no cīņas jau pēc pusdistances.
Var teikt, ka Starkovs pirmo reizi Latvijā nav izpildījis paša izvirzīto uzdevumu, tāpēc gan līdzjutēju, gan žurnālistu vidū arvien skaļāk dzirdams, ka varbūt ir pienācis laiks kardinālām pārmaiņām valstsvienības galvgalī. Nesenā pārbaudes spēle ar Somiju (0:2) tikai pastiprināja bezcerīguma sajūtu — kopš pagājušā gada Latvijas izlase 16 mačos izcīnījusi tikai divas uzvaras un piedzīvojusi 10 zaudējumus. Latvijā gan pagaidām nav redzams vēl kāds Eiropas līmeņa speciālists, kuram varētu uzticēt valstsvienības vadību, tāpēc būtu vērts vērst skatu uz ārzemēm. Nevaram atļauties uzaicināt Karlo Ančeloti vai Rafu Benitesu, taču Eiropā varētu atrast ne vienu vien perspektīvu jaunu treneri, kurš būtu ar mieru sevi apliecināt valstsvienību līmenī, neprasot par to naudas maisu.

JAUNĀ PAAUDZE

Latvijas izlases neveiksmes gan nav tikai Starkova atbildība — zaudējumi grieķiem, horvātiem vai izraēliešiem godīgi ataino mūsu futbola vispārējo stāvokli. Tagad redzam, ka Latvijas izlases aizkļūšana uz Euro 2004 tiešām bija Starkova uzburts brīnums. Šogad Eiropas kausos kārtējo reizi pārliecinājāmies arī par mūsu klubu lejupslīdi — kvalifikācijas pirmo kārtu pārvarēja tikai Latvijas čempionāta līderi FK Ventspils, pārspējot baltkrievu Šahtjor, taču nākamajā kārtā piedzīvotais visu laiku Latvijas klubu graujošākais zaudējums 0:7 Belgradā pret serbu Crvena Zvezda sabojāja visu iespaidu. Jāņem arī vērā, ka šajā ciklā beigusies mūsu izlases paaudžu maiņa — no Euro 2004 dalībniekiem valstsvienības rindās laukumā vēl dodas tikai uzbrucējs Māris Verpakovskis, bet vārtsargs Aleksandrs Koļinko iekārtojies uz rezervistu soliņa. Vēl šī atlases cikla sākumā pagājušajā rudenī minētajos mačos ar grieķiem un gruzīniem izlases sākuma sastāvā cīņā devās arī Vitālijs Astafjevs, Juris Laizāns, Andrejs Rubins un Dzintars Zirnis, kuri vairs nav Starkova kandidātu lokā (no viņiem futbolista karjeru beidzis tikai Astafjevs). Salīdzinājumā ar Euro 2012 atlases turnīra pirmajiem mačiem uzaicinājumu uz gaidāmajām spēlēm vairs nav saņēmuši arī aizsargs Pāvels Mihadjuks, pussargs Maksims Rafaļskis un uzbrucējs Ģirts Karlsons.

BLĀVĀ ZVAIGZNE

Starkova izvēlētajā 19 kandidātu sarakstā ir pieci Latvijas klubu pārstāvji — trīs skontieši un divi ventspilnieki. Labākās izredzes tikt laukumā no viņiem ir Skonto pussargam Aleksandram Fertovam, taču toni komandā nosaka ārzemju klubu pārstāvji. Par mūsu futbola galveno zvaigzni kļuvis uzbrucējs Artjoms Rudņevs, kurš Polijas čempionātā demonstrē fantastisku rezultativitāti Poznaņas Lech rindās, pirmajos četros mačos gūstot astoņus vārtus. Diemžēl Latvijas izlases rindās neko tamlīdzīgu pagaidām neredzam — 12 spēlēs Rudņevs vēl nav izcēlies ne ar vienu vārtu guvumu. Var jau teikt, ka valstsvienībā viņam traucē spīdēt meistarīgu asistentu trūkums, taču tas ir vājš attaisnojums. Piemēram, slavenajā Euro 2004 atlases ciklā Verpakovskis pārsvarā guva vārtus nevis pēc iespaidīgām kombinācijām, bet gan ar individuāliem meistargājieniem.
Jebkurā gadījumā mūsu uzbrukuma tandēms ir skaidrs, arī vārtsarga līnija šaubas nerada (Andris Vaņins Šveices kluba Sion rindās spēlē pārliecinoši), bet visvairāk jautājumu ir par vidējo līniju, kur jau šī turnīra gaitā notikušas lielas izmaiņas. Salīdzinot ar atlases cikla pirmajiem mačiem, ierindā ir palicis vienīgi Aleksandrs Cauņa, bet Astafjevs, Juris Laizāns, Rubins un Rafaļskis nepiedalīsies gaidāmajos mačos. Tāpat šoreiz uzaicinājumu uz izlasi nav saņēmis FK Jelgava pussargs Artis Lazdiņš, kurš izpelnījās vietu starta vienpadsmitniekā abos šī gada atlases mačos ar Izraēlu. Par vietu sastāvā var būt drošs Cauņa, kurš šovasar parakstīja līgumu uz pieciem gadiem ar Krievijas čempionāta līdervienību Maskavas CSKA. Labas izredzes uz vietu pamatsastāvā ir arī poļiem Jurijam Žigajevam un Ivanam Lukjanovam, bet vislielākās neskaidrības ir par balsta pussarga pozīciju. Mačā ar Somiju laukuma vidū tika izmēģināts Fertovs, taču nevar teikt, ka veiksmīgi. Turklāt mača beigu daļā Starkovs veica pavisam interesantu eksperimentu, laukuma vidū Žigajeva vietā sūtot Skonto centra aizsargu Vitāliju Smirnovu.
Aizsardzībā mums ir skaidrība — centra aizsargi Kaspars Gorkšs un Deniss Ivanovs, kā arī Oskars Kļava labajā malā jau ilgāku laiku ir stabili pamatsastāva spēlētāji, jautājumi ir bijuši vienīgi par kreiso malu, kur ciklu iesāka Mihadjuks, tad nāca Zirņa kārta, bet pēdējā laikā vietu sastāvā iekarojis Ritus Krjauklis.
Diemžēl no aizsargu četrotnes tikai Ivanovam ir regulāra spēļu prakse Starkova vadītajā Azerbaidžānas klubā Baki. Valstsvienības kapteinim Gorkšam vēl nav izdevies īstenot savu sapni spēlēt Anglijas premjerlīgā, jo Londonas klubs Queen’s Park Rangers čempionāta pirmajos mačos uzticējās citiem aizsargiem, Gorkšu piedāvājot pārdošanai. Savukārt Kļava nonāca dziļā rezervē jaunajā Krievijas superklubā Mahačkalas Anži, tāpēc dagestānieši Oskaru uz pusgadu izīrējuši Krievijas pirmās līgas klubam Khimki, taču līdz izlases mačiem viņam vēl nebūs iespēja debitēt jaunajā klubā. Savukārt Krjauklis izrādījās nevajadzīgs Azerbaidžānas klubam AZAL, tāpēc tagad ir jaunas darbavietas meklējumos.
Kristiāns GIRVIČS

EURO 2012 KVALIFIKĀCIJA
F grupa
Piektdiena, 2. septembris
16:05 Izraēla — Grieķija, 20:00 Gruzija — Latvija, 20:00 Malta — Horvātija
Otrdiena, 6. septembris
21:00 Horvātija — Izraēla, 21:30 Latvija — Grieķija, 21:30 Malta — Gruzija
Grieķija 6 – 4 – 2 – 0 – 8:3 – 14
Horvātija 6 – 4 – 1 – 1 – 10:3 – 13
Izraēla 7 – 4 – 1 – 2 – 10:7 – 13
Gruzija 7 – 2 – 3 – 2 – 5:5 – 9
Latvija 6 – 1 – 1 – 4 – 5:9 – 4
Malta 6 – 0 – 0 – 6 – 2:13 – 0

LATVIJAS VALSTSVIENĪBAS KANDIDĀTI
Vārtsargi: Andris Vaņins (Sion, Šveice), Aleksandrs Koļinko (Baltika, Krievija), Germans Māliņš (Skonto)
Aizsargi: Oskars Kļava (Khimki, Krievija), Kaspars Gorkšs (Queen’s Park Rangers, Anglija), Deniss Ivanovs (Baki, Azerbaidžāna), Ritus Krjauklis (bez kluba), Vitālijs Smirnovs (Skonto), Ritvars Rugins (FK Ventspils)
Pussargi: Aleksandrs Cauņa (CSKA, Krievija), Aleksejs Višņakovs (Cracovia, Polija), Jurijs Žigajevs (Widzew, Polija), Ivans Lukjanovs (Lechia, Polija), Aleksandrs Fertovs (Skonto), Oļegs Laizāns (FK Ventspils)
Uzbrucēji: Māris Verpakovskis (Baki, Azerbaidžāna), Andrejs Perepļotkins (Nasaf, Uzbekistāna), Artjoms Rudņevs (Lech, Polija), Edgars Gauračs (Jeņisej, Krievija)

LĪDZŠINĒJĀS LATVIJAS IZLASES SPĒLES AR GRUZIJU UN GRIEĶIJU
26.06.1994. Rīga, pārbaudes spēle
Latvija — Gruzija 1:3 (0:1)
Vārtus guva: Astafjevs 59. — Džanašija 10., Kačarava 69., Džamarauli 75.
06.02.1998. Valleta (Malta), pārbaudes spēle
Gruzija — Latvija 2:1 (0:0)
Vārtus guva: Džamarauli 50., 72. — Bleidelis 86. (no 11 m)
10.10.1998. Rīga, EČ atlase
Latvija — Gruzija 1:0 (1:0)
Vārtus guva: Štolcers 2.
31.03.1999. Rīga, EČ atlase
Latvija — Grieķija 0:0
09.06.1999. Atēnas, EČ atlase
Grieķija — Latvija 1:2 (1:1)
Vārtus guva: Niniadis 38. (no 11 m) — Verpakovskis 24., Zemļinskis 90. (no 11 m)
08.09.1999. Tbilisi, EČ atlase
Gruzija — Latvija 2:2 (1:0)
Vārtus guva: Š. Arveladze 30., Kavelašvili 52. — Bleidelis 62., Stepanovs 90.
06.02.2008. Tbilisi, pārbaudes spēle
Gruzija — Latvija 1:3 (0:3)
Vārtus guva: Kaladze 46. — Karlsons 7., Stepanovs 16., Astafjevs 34.
10.09.2008. Rīga, PČ atlase
Latvija — Grieķija 0:2 (0:1)
Vārtus guva: Gekas 10., 49.
10.10.2009. Atēnas, PČ atlase
Grieķija — Latvija 5:2 (1:2)
Vārtus guva: Gekas 4., 47. (no 11 m), 57., 90+1., Samaras 73. — Verpakovskis 12., 40.
08.10.2010. Pirejas, EČ atlase
Grieķija — Latvija 1:0 (0:0)
Vārtus guva: Torosidis 58.
12.10.2010. Rīga, EČ atlase
Latvija — Gruzija 1:1 (0:0)
Vārtus guva: Cauņa 90+1. — Siradze 74.