Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Handbols ar emocijām

Tikai spēlētāju entuziasms šosezon nav ļāvis iznīkt ASK handbola klubam, kas ar citu nosaukumu — ASK/LU —, treneri un mainītu spēlētāju sastāvu pēdējā brīdī ir ielauzies Latvijas čempionāta izslēgšanas turnīrā.

Leģendārā Latvijas handbola trenera Andra Gulbja vietu ASK/LU komandā ieņēmis 27 gadus vecais Gatis Ciematnieks, kuram tā ir debija trenera amatā. Iepriekš Aizkraukles skolas audzēknis mācījās un spēlēja Murjāņu sporta ģimnāzijā (MSĢ), bet pēc tam iesākto turpināja Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā (LSPA). Diemžēl krustenisko saišu sarāvuma dēļ perspektīvais spēlētājs bija spiests sportista karjerai likt punktu. Viņš ir atgriezies kā treneris.

AUG KOPĀ

Pēc Gulbja aiziešanas un vairāku līderu došanās spēlēt uz ārzemēm handbolists Atis Kociņš ķērās pie komandas pārbūves. Meklējot atbalstītājus, Kociņš uzrunāja Latvijas Universitāti, bet trenera darbs tika piedāvāts viņa novadniekam Gatim Ciematniekam. „Ieraudzīju spēlētāju sarakstu, un bija skaidrs, ka gribu pamēģināt,” stāsta jaunais treneris.

Pilnīgs jauniņais šajā amatā Gatis nav. Treneris LSPA ieguvis atbilstošu izglītību, kā arī strādā par sporta skolotāju Ogres Valsts tehnikumā. Pirms tam Ciematnieks ir trenējis kopā arī ar Andri Gulbi un spēlējis Latvijas jauniešu izlasē. Pieredze iekrāta. „No Gulbja esmu pārņēmis nopietno attieksmi pret treniņiem, no Valda Rozentāla — uzbrukumu, no Jāņa Valeiko — aizsardzības taktiku,” spriež aizkrauklietis. „Lieku visu kopā uz papīra un papildus domāju vēl savu.”

Svarīgu lomu trenera darbā Ciematnieks pievērš komandas garam: „Uzskatu, ka vienā aplī ar spēlētājiem jābūt arī trenerim. Mēģinu ar viņiem būt labos draugos, bet tajā pašā laikā arī ieturēt distanci.”

Treneris joprojām mācās no spēlētājiem, bet spēlētāji — no trenera. „Komandā spēlē jauni džeki, arī es esmu jauns,” atzīst speciālists. „Es palīdzu viņiem, viņi — man. Kopā augam, tāpēc arī jūtam savstarpējo uzticību un cieņu.”

BAILES PAZŪD EMOCIJĀS

Latvijas čempionāta pirmajā aplī ASK/LU izcīnīja tikai divas uzvaras pār Stopiņu NHK un RTU komandām, kopvērtējumā ierindojoties devītajā vietā. Turnīra izspēles kārtība lēma, ka cīņa par atlikušo vienīgo ceļazīmi uz izslēgšanas turnīru būs jāizcīna vājākajā grupā.

Otrajā un trešajā aplī rīdzinieki astoņās spēlēs piedzīvoja tikai vienu zaudējumu, pakāpjoties uz sesto vietu un iekļūstot ceturtdaļfinālā.

„Smaga darba rezultāts,” panākumu atslēgu atklāj Ciematnieks.” Pirms tam lielākā daļa handbolistu sēdēja uz soliņa. Trūka pieredzes, un nebija pārliecības. Spēlētāji visu pakārtojuši handbolam, lai nekavētu treniņus. Lieku spēlēt ar emocijām. Kad vairāk pirms mačiem uzkurinās, tad spēlētājiem pazūd bailes un viņi laukumā jūtas daudz drošāk.”

Sezonas pirmajā pusē ASK/LU komandai bija lielas problēmas ar aizsardzību. Vidēji katrā pirmā apļa spēlē rīdzinieki ielaida 32,67 vārtus, kas ar 294 vārtiem deviņās spēlēs bija otrais sliktākais rādītājs līgā. Vienība nopietni ķērās pie aizsardzības uzlabošanas, piesaistīja vārtsargu treneri Mārtiņu Krauzi.

Lai gan tika spēlēts ar otrā ešelona komandām, skaitļi tomēr runā paši par sevi. Astoņās spēlēs ASK/LU vidēji katrā otrā un trešā apļa spēlē ielaida vairs tikai 24,75 vārtus (198 vārti 8 spēlēs).

ATBALSTS IZGLĪTĪBAI

Latvijas handbola čempionātā Latvijas Universitātes pārstāvniecība atgriezās pēc sešu gadu pārtraukuma. Gan ASK, gan LU klubu atbalsta finansiāli, savukārt augstskola labākajiem tās studentiem — Kristapam Bārbalam un Ivaram Bāliņam — piedāvā mācību maksas atvieglojumus.

Aizvadītajā sezonā ASK finišēja trešajā vietā, taču starpsezonā to pameta vairāki labi spēlētāji — Jānis Šteinbergs, Jānis Gremzde, Ēriks Blūms un Aleksandrs Babra. Komanda Gatim bija jābūvē praktiski no jauna, kas trenerim debitantam nav viegls uzdevums. „Tagad mēs tikai ieskrienamies,” par sezonas mērķiem stāsta Ciematnieks. „Gatavojamies nākamajai sezonai.”

Jau tagad pārliecinošu sniegumu demonstrē kluba rezultatīvākie spēlētāji Kaspars Naglis, Emīls Reniņš un Artūrs Lazdiņš, kuriem iepriekš tik ļoti neuzticējās. Ar katru spēli ASK/LU rāda arvien saturīgāku sniegumu, un iekļūšana labāko sešniekā ar šādu sastāvu ir labs rezultāts. „Izslēgšanas mačos gribam pierādīt, ka varam cīnīties arī ar spēcīgākiem pretiniekiem,” uzsver treneris.

LĪDERI NEMAINĪGI

Arī šogad galvenie pretendenti uz Latvijas čempiontitulu ir LSPA un Dobeles Tenax handbolisti, kuri nodrošinājuši iekļūšanu pusfinālā, taču vēl cīnās par pirmo vietu regulārajā turnīrā. Viņiem uz papēžiem min SKLatgols un JūrmalasSports, kuriem izdevies līderiem atņemt pa punktam. Gan pirmās, gan trešās vietas liktenis izšķirsies abu komandu savstarpējos dueļos šajā nedēļas nogalē, noskaidrojot galīgo izslēgšanas turnīra tīklu.

Jau tagad zināms, ka ar trešo spēcīgāko vienību ceturtdaļfinālā līdz divām uzvarām spēlēs ASK/LU, bet ar ceturto — piektā spēcīgākā regulārā turnīra vienība HKVaiņode. Sezonas gaitā apstiprinājies, ka varam gaidīt pārsteigumus visās sērijās.

Pusfinālā un spēlēs uzvarētājs tiks noskaidrots sērijā līdz trim uzvarām. 2012. gada Latvijas čempionu uzzināsim maija beigās vai jūnija sākumā.

 

Gatis CIEMATNIEKS

ASK/LUgalvenais treneris, sporta skolotājs

Dzimis: 1984. gada 20. maijā

Izglītība: Murjāņu sporta ģimnāzija, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija

Strādā: Ogres Valsts tehnikumā par sporta skolotāju

Spēlējis: Aizkrauklē, MSĢ, LSPA

Pirmais treneris: Juris Gailis

Izlasē: spēlējis Latvijas U-18 un U-20 izlasēs

Sasniegumi: vairākkārtējs Latvijas čempionāta medaļu ieguvējs, kopā ar Latvijas U-20 izlasi piedalījies 2004. gada Eiropas čempionāta finālturnīrā

Ģimene: sieva Linda, dēls Leo

 

LATVIJAS VIRSLĪGAS ČEMPIONĀTS

Sestdien, 24. martā

17:00 Dobelē, Dobeles TenaxLSPA

Svētdien, 25. martā

13:00 Ludzā, SK Latgols — Jūrmalas Sports

 

Turnīra tabula

Par 1.—5.vietu

LSPA16; 14; 1; 1; 567:433; 29

Dobeles Tenax 16; 14; 1; 1; 497:381; 29

SK Latgols 16; 9; 1; 6; 508:446; 19

Jūrmalas Sports 16; 8; 1; 7; 468:455; 17

HK Vaiņode 17; 5; 0; 12; 509:574; 10

Par 6.—10.vietu

ASK/LU17; 9; 0; 8; 512:492; 18

RTU17; 8; 1; 8; 471:454; 17

RVR17; 7; 1; 9; 518:546; 15

HK Ogre 17; 4; 0; 13; 451:550; 8

Stopiņu NHK 17; 2; 0; 432:602; 15; 4