Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Latviešu futbola Kolumbs

Bijušais Skonto aizsargs Raivis Hščanovičs kļuvis par pirmo Latvijas futbolistu, kurš izmēģinājis spēkus Ziemeļamerikas profesionālajā līgā MLS (Major League Soccer), pagājušo sezonu aizvadot Kanādas komandā Toronto FC. Šobrīd 23 gadus vecais Hščanovičs gaida piedāvājumus nākamajai sezonai, bet neslēpj, ka labprāt turpinātu karjeru aiz okeāna. Raivis kliedē mītu, ka amerikāņiem un kanādiešiem eiropiešu futbols ir sveša lieta — Toronto futbolistu spēles pulcē pilnas skatītāju tribīnes, vidēji 20 tūkstošus līdzjutēju uz maču.

Cits līmenis
Futbola līdzjutēji ar stāžu noteikti atceras, ka astoņdesmitajos gados vēl PSRS čempionāta otrajā līgā Liepājas Zvejnieka un Jelgavas RAF rindās spēlēja arī Raivja Hščanoviča tēvs Aldis. Hščanovičs juniors futbola pamatus apguva JFC Skonto, bet Latvijas virslīgā Skonto sastāvā viņš debitēja 2007. gadā. Trīs sezonu laikā kreisās malas aizsargs Hščanovičs Skonto rindās Latvijas čempionātā aizvadījis pussimt spēļu, bet pagājušajā pavasarī Raivis parakstīja līgumu ar Toronto FC.
„Man beidzās līgums ar Skonto, bet lielākajā daļā Eiropas spēlētāju transfēru periods jau bija beidzies, tāpēc atlika diezgan maz variantu, kur meklēt jaunu komandu — Skandināvija, Baltija, Ziemeļamerika. Mans aģents ir anglis, viņš piedāvāja braukt atrādīties uz Kanādu. Lai gan tikai nesen biju atlabis pēc meniska traumas, saņēmu piedāvājumu parakstīt līgumu. Esmu ļoti apmierināts, ka nonācu Toronto. Par sezonu palikušas vislabākās atmiņas. Salīdzinot ar Latvijas čempionātu, starpība bija milzīga. Visās jomās. Jau pirmais iespaids bija fantastisks — tā bija krasa līmeņu maiņa. Ja vēl kādam mūsu futbolistam rodas iespēja no Latvijas čempionāta pārcelties uz MLS, tad nevajag lieki domāt, bet doties ceļā,” saka Raivis Hščanovičs.

Otrais mēģinājums
Daudzi latviešu futbola fani seko līdzi notikumiem Anglijas, Spānijas, Itālijas un citos Eiropas valstu čempionātos, taču par MLS lielākajai daļai ir visai tumša bilde. Protams, sen ir pagājuši tie laiki, kad uz Ziemeļamerikas futbolu eiropieši skatījās no augšas — ASV izlase ir kļuvusi par atzītu spēku, ar ko rēķinās arī tradicionālās futbola lielvalstis. Tomēr tas vairāk attiecas uz valstsvienību mačiem, bet klubu līmenī Ziemeļamerikas futbols mums joprojām šķiet kaut kas tāls un svešs. Ziemeļamerikā (pareizāk sakot — ASV un Kanādā, jo Meksikā futbols vienmēr ir bijis ārpus konkurences) profesionālais klubu futbols vēl tikai cīnās par vietu zem saules, konkurējot ar tradicionālajiem amerikāņu sporta veidiem.
MLS ir izveidota tikai 1996. gadā, divus gadus pēc tam, kad ASV ar lieliskiem panākumiem bija noticis pasaules čempionāta finālturnīrs. Tas nav pirmais amerikāņu mēģinājums izveidot spēcīgu profesionālo futbola līgu, jo septiņdesmitajos gados un astoņdesmito gadu sākumā ASV un Kanādā darbojās NASL (North American Soccer League), kur spēlējušas arī daudzas pasaules futbola leģendas — brazīlietis Pele, vācietis Francs Bekenbauers, holandietis Johans Kruifss. Taču toreiz eiropiešu futbols tā arī neiedzīvojās Ziemeļamerikā un NASL cieta finansiālo fiasko, pārtraucot darbību. Tomēr šoreiz viss liecina, ka otrais mēģinājums izveidot ASV un Kanādā profesionālu futbola līgu ir izdevies. Pagājušajā sezonā MLS spēlēja 16 komandas, bet šogad līga paplašināsies par vēl divām vienībām. Līdz šim Toronto FC bija vienīgā Kanādas komanda līgā (pārējās 15 ir no ASV), bet šogad tai pievienosies arī Vankūveras Whitecaps. Paredzams, ka 2012. gadā līgai pievienosies arī Monreālas komanda. Vidējā MLS spēļu apmeklētība pārsniedz 16 000 skatītāju uz spēli, šajā ziņā panākot Ziemeļamerikas galvenās basketbola (NBA) un hokeja (NHL) līgas.
„Latvijā ir maldīgs iespaids, ka cilvēkus Kanādā interesē tikai hokejs. Rīgā modē ir Dinamo, bet Toronto katrs bērns seko līdzi futbolam, hokejam, basketbolam, amerikāņu futbolam. Toronto ir daudznacionāla pilsēta, varbūt tāpēc cilvēki interesējas par daudziem sporta veidiem. Toronto futbola komandas spēles vidēji apmeklē 20 tūkstoši skatītāju, bet uz nākamo sezonu jau ir pārdoti 15 tūkstoši abonementu. Pēc apmeklētības Toronto bija otrajā vietā līgā aiz Sietlas, bet arī citur vienmēr tribīnēs ir vismaz astoņi, deviņi tūkstoši skatītāju. Man varbūt paveicās, ka nokļuvu tieši Toronto, jo tiek uzskatīts, ka tur ir labākā organizācija līgā. Toronto FC īpašniekam pilsētā pieder arī NHL kubs Maple Leafs un NBA komanda Raptors, tāpēc arī futbolā visa infrastruktūra ir pārņemta no NHL un NBA. Tā ka viss ir visaugstākajā līmenī,” stāsta Hščanovičs.

Amerikāņu stils
Daudz tiek darīts, lai arī sportiskajā ziņā MLS varētu konkurēt ar vadošajām Eiropas līgām. Pagājušajā sezonā MLS naudu pelnīja arī vairākas eiropiešu futbola zvaigznes — anglis Deivids Bekhems, francūzis Tjerī Anrī, zviedrs Fredijs Ljunbergs. Toronto FC pazīstamākie spēlētāji bija spāņu uzbrucējs Mista, kurš ilgus gadus spēlējis slavenajos Spānijas klubos Valencia un Madrides Atletico, arī kanādietis Džulians de Guzmans ilgus gadus spēlējis Spānijas un Vācijas augstākajā līgā, bet pussargs Dveins de Rosario vairākkārt atzīts par Kanādas labāko futbolistu. Šonedēļ viņš izturēja pārbaudi slavenajā Skotijas klubā Glāzgovas Celtic.
„MLS līmenis ir augsts, lai gan man ir grūti salīdzināt, jo vēl esmu spēlējis tikai Latvijas čempionātā. Atšķirībā no Latvijas te nav izteiktas pirmās un pēdējās komandas, katra komanda var uzvarēt katru. Latvijā sezonas laikā sanāk septiņas, astoņas labas, saspringtas spēles, bet tur katra spēle ir tāda. MLS ir daudz vietējo jauno talantu, kā arī arvien biežāk brauc pieredzējušie spēlētāji no Eiropas. Kad atbrauc Bekhems, tad visos stadionos ir pilnas tribīnes. Pagājušajā sezonā laukumā spēlēju pret zviedru Ljunbergu. Aizvadīju visu maču pret Losandželosas Galaxy, kur spēlē Bekhems, taču viņš toreiz bija guvis traumu un nespēlēja. Amerikāņi jau vienmēr cenšas pierādīt, ka visur ir labākie. Tur futbols ir daudz fiziskāks nekā pie mums. Protams, daudz kas ir atkarīgs no katra individuālā trenera, bet viņi vairāk liek uzsvaru uz fizisko sagatavotību. Arī mums Toronto komandā ne tik daudz pievērsa uzmanību taktikai, galvenais bija izskriet līdzi, turēt tempu,” atklāj Hščanovičs.
„Futbols Ziemeļamerikā ļoti strauji attīstās. Naudas ziņā MLS vēl nevar konkurēt, piemēram, ar Anglijas premjerlīgu. MLS ir ļoti liela starpība starp spēlētāju algām — vieni pelna 40 000 dolāru gadā, bet zvaigznes saņem trīs miljonus par sezonu. Es uz treniņiem braucu ar riteni, bet de Guzmans braukāja ar Lamborghini. Vietējā sistēmā jaunieši spēlē skolā, tad koledžā, bet 23 gados tiek draftēti MLS. Viņiem līgumi ir minimāli. Pēc tam arī uz Eiropu jau ir grūti tikt.”

Jaunas cerības
Lai gan pagājušajā pavasarī Hščanovičs noslēdza līgumu ar Toronto FC uz diviem gadiem, pēc sezonas beigām kanādieši lauza vienošanos, tāpēc šobrīd Raivis meklē jaunu komandu. Pagājušajā sezonā Hščanovičs Toronto FC sastāvā aizvadīja 11 spēles MLS, vēl pa 3 mačiem Ziemeļamerikas (CONCACAF) Čempionu līgā un Kanādas kausa izcīņā. Toronto FC MLS finišēja 11. vietā, neiekļūstot izslēgšanas mačos.
„Ziemeļamerikā futbolisti nav tika aizsargāti kā Eiropā. Komandai sezona nebija veiksmīga, jo neiekļuvām play-off spēlēs, sezonas beigās notika treneru maiņa (bijušo ASV izlases futbolistu Predragu Radosavļeviču nomainīja vietējais speciālists Niks Dasovičs, bet jau pagājušajā nedēļā par jauno kluba treneri tika iecelts bijušais Nīderlandes izlases futbolists Ārons Vinters — K. G.). Pēc neveiksmes pirmā doma bieži vien ir nomainīt leģionārus. Laikam uzskatīja, ka nenospēlēju tik labi, lai atpelnītu algu. Tagad trenējos Rīgā, ar trenera Viktora Lāča palīdzību uzturu fizisko formu. Domāju, ka arī nākamajai sezonai meklēšu komandu Ziemeļamerikā. Latvijā jau vairs nav, kur spēlēt. MLS sezona sākas martā, bet pirmssezonas treniņnometnes tur parasti ir diezgan vēlu. Tad arī braukšu atrādīties,” saka Raivis.
Raivis Hščanovičs ir spēlējis dažādu vecumu Latvijas jauniešu izlasēs, arī U-21, taču valstsvienībā pagaidām viņš vēl nav debitējis. 2008. gada beigās Raivis gan saņēma uzaicinājumu uz pārbaudes spēli ar Igauniju (1:1), taču toreiz viņš tā arī palika rezervē. Ņemot vērā, ka pēdējā laikā valstsvienībā īpaši problemātiska ir kreisā aizsarga pozīcija, varēja sagaidīt, ka Hščanovičs atkal nonāks izlases galvenā trenera Aleksandra Starkova uzmanības lokā, taču vismaz pagaidām tas nav noticis.
„Pēdējā laikā izlase par mani nav interesējusies. Laikam jau galvenajam trenerim ir savs spēlētāju loks, es tur neko nevaru mainīt. Mans darbs ir trenēties un spēlēt, bet pārējais ir trenera rokās. Esmu latvietis un patriots, tāpēc saprotams, ka ļoti gribētu spēlēt izlasē,” skaidro Hščanovičs.
Kristiāns GIRVIČS
spēles aizvada pie pilnām tribīnēm