Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Makšķeres izmestas uz visām pusēm

Sācies 19. Latvijas florbola čempionāts. Kas jauns noticis grīdas bumbas virtuvē un kas gaidāms? Ir vairākas interesantas ziņas. Skaļākā no tām — florbolam pavērts olimpiskais priekškars. Tiesa, olimpiskajās spēlēs tas varētu debitēt visai tālā nākotnē.

Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) Ģenerālā asambleja jūlijā atzina Starptautisko Florbola federāciju (IFF). Tas gan nenozīmē, ka florbols jau kļuvis par olimpisko sporta veidu. SOK šādi atzinis vairāk nekā trīsdesmit neolimpisko sporta veidu federācijas, apliecinot, ka to darbība atbilst olimpiskajiem principiem, bet negarantējot iekļaušanu spēļu programmā. Par to cīņa jāturpina.
„Nav pasaulē pašlaik cita komandu sporta veida, kas attīstās tik strauji kā florbols,” intervijā zviedru florbola žurnālam Innebandymagazinet.se optimismu pauž IFF prezidents Tomass Eriksons. „Pēc deviņiem gadiem spēļu programmā tā vēl nebūs, tāpēc mēs tiecamies uz 2024. un 2028. gadu.” Toties jau pēc trim gadiem florbols kā paraugdemonstrējumu sporta veids tiks spēlēts Jaunatnes olimpiskajās spēlēs, kas risināsies Ķīnā. „Viens ir demonstrēt videoierakstus, pavisam kas cits — SOK locekļiem parādīt florbolu klātienē,” uzskata Eriksons.

EIROKAUSOS AR TRIM KLUBIEM

Šosezon pirmo reizi florbola vēsturē IFF rīko uzreiz divus dažādus Eiropas kausa izcīņas turnīrus — vienlaikus risināsies Eiropas Čempionvienību kausa izcīņa, kurā pēc ranga spēlēs visspēcīgākās vienības, un EuroFloorball Cup finālturnīrs, kas pulcē Eiropas nacionālo čempionātu uzvarētāju ranga 5. vietā un zemāk esošās komandas.
Spēcīgākajā no abiem — Eiropas Čempionvienības kausa izcīņā — Čehijā no 4. līdz 8. oktobrim Latvija būs pārstāvēta tikai dāmu konkurencē ar sudraba medaļu laureātēm Rubene (labi aizvadīja iepriekšējo Čempionvienību kausu, kas risinājās Valmierā un Kocēnos, tāpēc Latvijas čempiones RSU/Runway startēs otrā kausa izcīņā). Rubenes zeltenēm pretī stāsies mājinieces Herbadent SJM un Zviedrijas čempionvienība Djurgardens IF IBF.
Iepriekšējo gadu divkārtējā Latvijas čempionvienība RTU/Inspekta un dāmu pašreizējās čempiones RSU/Runway tajā pašā laikā (5.—9. oktobrī) startēs EuroFloorball Cup finālturnīrā, kas risināsies Polijas pilsētā Rakonevicē. Konkurence nebūs tik sīva, toties reālas izredzes gan kungiem, gan dāmām pacīnīties par Eiropas mēroga trofeju.
Varbūt šis turnīrs atnesīs jaunus ierakstus Latvijas florbola vēsturē? Sak’, studenti mūsu nākotne. Tātad grupu turnīrā RTU tiksies ar Krievijas Nauka un KS Madex Gorale Nowy Targ, bet RSU meitenes eksaminēs mājinieces Energa Olimpia Osowa no Gdaņskas un slovāku Žilinas Zirafa.

PASAULES ČEMPIONĀTS AR LATVIJAS DĀMĀM

Latvijas sieviešu florbola izlasei no 4. līdz 11. decembrim Šveices pilsētā Sanktgallene pasaules čempionātā būs jāaizstāv pirms diviem gadiem izcīnītā 6. vieta (2007. gadā bija pat 4. vieta!). Valstsvienības galvenajam trenerim Jānim Freivaldam grūts uzdevums, jo situācija ar dāmām, citējot pašu speciālistu, ir „tuvu kritiskai”. Latvijas Florbola savienībai patlaban ir jālauza galva, kur savākt nepieciešamo naudu, lai izlasi aizvestu uz Šveici. Tas vēl būtu mazākais, jo, uzzinot, ka gaidāmi testi fiziskajā sagatavotībā, tikai 16 no 42 dāmām augustā ieradās uz treniņnometni. „Acīmredzot pārējās apzinās, ka vasaras periodā nekas nav darīts,” skeptiski situāciju komentēja Freivalds.
Kopumā Latvijai apakšgrupa gan ir ļoti cerīga: divas otrā desmita izlases — Austrālija un Vācija —, kā arī daudzu čempionātu medaļniece Somija. Tiesa, ar šādu meiteņu attieksmi par veiksmi labāk nerunāt…

IENĀK KULDĪGĀ UN ROJĀ

Latvijas florbola savienības (LFS) prezidents Ilvis Pētersons norāda, ka makšķeres ir izmestas uz visām pusēm. „Meklējam sponsorus, strādājam, lai nākotnē visiem virslīgas klubiem būtu sporta skolas piramīdas, lai paplašinātu 1. līgas turnīru. Florbolam ir piesaistīta Kuldīga, Roja, tas atgriezies Rēzeknē.”
Savienības prezidents apgalvo, ka ekonomiskā situācija valstī sāk uzlaboties, un tas ir jūtams. Piemēri nav tālu jāmeklē: LFS mājaslapā floorball.lv atrodams sludinājums, ka Valmierā „sakarā ar straujo florbola attīstību” aicina darbā trenerus…

VIRSLĪGĀ 13 KLUBI

Šosezon tāpat kā pērn virslīgā startē 13 komandas. Pagājušo sezonu gan iesāka 14 klubi, bet sezonas gaitā bankrotēja FK Rīga. Tiesa, pēc vairāku gadu pārtraukuma meistarsacīkstes nav atklātas, jo finansiālu apsvērumu dēļ virslīgā nespēlē Igaunijas Jogevas Tahe (tāpēc arī neizdevās noorganizēt kāroto četrpadsmitnieku). Ziemeļu kaimiņi vairs nevar izbraukāt tālo ceļu un segt virslīgas izdevumus.
Favorīti joprojām nemainīgi: RTU/Inspecta un Lekrings. Līdzjutēji interneta komentāru forumos rūc, ka divas komandas sapulcējušas visas zvaigznes, bet pārējiem atliek tikai stāvēt pie ratiem un izspēlēt 3. vietu.
„Esmu zaudējis motivāciju spēlēt virslīgā, jo čempionāts ir kļuvis neinteresants. Divi klubi ir savākuši gandrīz visus izlases spēlētājus un ir ievērojami pārāki par pārējiem,” portālā florbolazinas.lv atrodams pieredzējušā florbolista Jāņa Aņa viedoklis, kurš karjeru turpinās 1. līgā. „Daudz labāk būtu, ja šie spēlētāji spēlētu dažādās komandās, jo tad rezultāti būtu neprognozējamāki un čempionāts — interesantāks.”
Domas dalās. Pagaidām rezultāti pēc čempionāta 4. kārtas apstiprina minētās tēzes patiesumu.
Taču pie tik kategoriska sprieduma nevajadzētu palikt, jo, piemēram, Andreja Maticina vadītā Ķekava sastāvu papildinājusi ar vienu no jaunās paaudzes talantīgākajiem spēlētājiem Alvi Dāli, kura vārds pirms pāris gadiem bija atrodams starp virslīgas rezultatīvākajiem vīriem — 27 spēlēs 47+36, klāt nākuši respektablie vidzemnieki Kristaps Jēkabsons, Jānis Peičs un Jānis Belasovs. Puišiem vēl jāiespēlējas, bet ar šādu sastāvu kauns atstāt Everestu neiedragātu.
Savukārt Lielvārdes komandu turpmāk vadīs spēlējošais treneris Jānis Jansons — 29 gadus vecais uzbrucējs pēc divu gadu prombūtnes ar unikālu pieredzi atgriezies no pasaulē spēcīgākā čempionāta — Zviedrijas superlīgas.
Tāpat Latgranula/Līgatne pastiprinājusies ar vienu no Latvijas izlases līderiem Pēteri Freimani, kurš iepriekšējās divās sezonās bija attiecīgi Talsi/Triobet un Telms/Energokomplekss lokomotīve. Arī Ulbroka vasaras periodā kļuvusi tikai spēcīgāka. Starp citu, inteliģentais un augstu cienītais komandas treneris Ainārs Juškēvičs viesa skaidrību, ka turpinās vadīt komandu, neskatoties uz to, ka pats spēlē citā virslīgas komandā, velkot čempionvienības RTU/Inspecta uzbrukumu un radot pretrunu ar meistarsacīkšu nolikumu. „Es savācu iesniegumus no visām virslīgas komandām, kas apstiprina, ka nevienai nav iebildumu par manu dalību divās komandās, un LFS deva zaļo gaismu,” paskaidroja Juškēvičs. Bet kāpēc pašam necīnīties Ulbrokā kā spēlējošajam trenerim? „Šos divus darbus nav iespējams kvalitatīvi apvienot,” sacīja Jusis.
Ļoti interesants virslīgas jaunpienācējs ir FK Jūrmala, kas trīs sezonu laikā no jaundibināta kluba caur otro un pirmo līgu uzkārpījies līdz virslīgas līmenim. Vienīgi nepatīkami, ka starpsezonu periodā komanda kļuvusi nomināli nedaudz vājāka. Valmiera, kas atgriezusies elitē pēc gada pārtraukuma, sola sagādāt zobu sāpes ikvienam klubam. Prasītos vienīgi asāku uzbrukuma noslēgumu.
„Domāju, toni virslīgā tuvākajos gados noteiks Talsi/Triobet,” Pētersons šajā klubā saredz īpašu perspektīvu, atzīmējot arī Daiļa Skudrīša vadītās Pārgaujas potenciālu. Šobrīd mērķis ir papildināt 1. līgas turnīru līdz 2×7 komandu formātam (divas divīzijas reģionos). Trīs komandu šosezon pietrūks, jo vasarā negaidīti izjuka no virslīgas izkritušais Telms/Energokomplekss un komandu nepieteica Cēsis. Tā trūktu tikai viena (Valka apvienojās ar Burtniekiem).

TIKAI PIECAS

Īsi pirms sezonas sākuma dāmu virslīgā nepatīkamas ziņas pienāca no Rīgas lauvu un Valmieras nometnes. Virknei spēlētāju radušās nopietnas veselības problēmas un dažādi sadzīviski šķēršļi (studijas un darbs), tāpēc lauvas nespēja nokomplektēt sastāvu un atsauca dalību no virslīgas. Līdzīgi ar valmierietēm, taču Pētersons pauda pārliecību, ka nākotnē abas vienības atgriezīsies virslīgā.
Joprojām nemainīgi iezīmējas spilgtākās trīs kandidātes uz medaļām — titula īpašnieces RSU/Runway, iepriekšējo gadu čempiones Rubene un no dažādiem klubiem uzpumpētā FK Ķekava/BFF.
Līdz ar to atlikušās divas komandas Irlava/Tukums un Ķekavas Bulldogs sadalīs pārējās divas vietas tabulā. Buldogiem vēl jāapaug ar pieredzi. Liels zaudējums ir Aijas Vancānes aizceļošana, kuru valstsvienības treneri gluži spītīgi negrib redzēt izlases rindās, lai arī pērn viņa sezonu pabeidza ar 46 vārtu guvumiem kā ceturtā labākā meistarsacīkšu bombardiere. Aija devusies apmaiņas programmas studijās Slovēnijas virzienā. „Esmu atradusi komandu Ļubļanā,” pastāstīja Vancāne. Vēl šis tas jāprecizē un jāvienojas.
Cik komandu būs sieviešu 1. līgā? Pagaidām skaidrības nav.
Kristaps ZAĻKALNS

LATVIJAS ČEMPIONĀTS
Vīriešu virslīga
Lekrings
RTU/Inspecta
Ulbroka/FS Masters
SK Pārgauja
Talsi/Triobet
Lielvārde
Latgranula/Līgatne
Ķekava
Valmiera
FK Bauska
Kurši
Rubene
FK Jūrmala

Sieviešu virslīga
Rubene
RSU/Runway
Irlava/Tukums
Ķekavas Bulldogs
FK Ķekava/BFF