Miesnieki čempionu tronī, livonieši krāj kausus

Pēc gada pārtraukuma regbija klubs Miesnieki atgriezies Latvijas čempionu tronī klasiskajā regbijā. Kā zināms, Latvijā valda divi regbija klubi — Miesnieki un Livonia. Šogad miesnieki kļuva par valsts čempioniem arī regbijā 7, toties livonieši abos šā sporta veida paveidos izcīnīja Latvijas kausu. Sezonas izskaņā vēl cīņā dosies Latvijas izlase, sākot jaunu Eiropas čempionāta ciklu.

Latvijas čempionāta izšķirošajā mačā miesnieku komanda Stats/Ķekava ar 8:12 zaudēja galvenajiem konkurentiem Garkalne/Livonia, taču Ulda Bautra vadītajai komandai ar to pietika, lai turnīra tabulā nosargātu pirmo vietu, jo pirms sezonas pēdējā savstarpējā mača miesnieki bija par pieciem punktiem priekšā livoniešiem (24 pret 19). Tas nozīmēja, ka Livonijai ar parastu uzvaru nepietika, jo par to pienākas tikai četri punkti. Lai apsteigtu miesniekus, livoniešiem bija jāgūst vismaz par trim piezemējumiem vairāk nekā pretiniekiem, par ko pienākas bonusa punkts, kā ar jāuzvar ar vismaz 24 punktu pārsvaru, atspēlējot pirmajā savstarpējā mačā zaudēto deficītu — pirmajā aplī Stats/Ķekava uzvarēja ar 53:30 (interesanti, ka pirmajā mačā livonieši pēc pirmā puslaika bija vadībā ar 17:15, bet otrajā puslaikā miesnieki bija neapturami).

NEPALIEKOT TUKŠĀM ROKĀM

Ja pagājušajā sezonā viss izšķīrās čempionāta finālmačā, kur tikās regulārā čempionāta pirmās divas komandas un livonieši pārspēja miesniekus ar 13:10, tad šogad mainījās čempionāta izspēles kārtība, iztiekot bez atsevišķas finālspēles — vispirms astoņas komandas aizvadīja apļa sacensības, bet tad labākajam četriniekam bija jātiekas vēl pa reizei. Finālturnīra izšķirošajā mačā Kristaps Martinsons ar piezemējumu ātri izvirzīja livoniešus vadībā ar 5:0, bet puslaika izskaņā vēl vienu reizi bumbu pretinieku ieskaites zonā ienesa Dāvis Jaunalksnis — dodoties pārtraukumā, rezultāts bija 12:3. Tomēr otrajā puslaikā piezemējumu guva tikai miesnieks Artūrs Kozels, un livoniešiem nebija reālu iespēju uzvarēt ar nepieciešamo pārsvaru — 12:8. RK Miesnieki tas jau bija 11. valsts čempionu tituls, taču tikai trešais triumfs kopš 2007. gada (miesnieki zeltu ieguva arī 2012. un 2015. gadā, bet pērn triumfēja livonieši). Savukārt bronzas medaļas ceturto gadu pēc kārtas izcīnīja LMT/Eži regbisti, bet pirmie aiz godalgoto trijnieka palika RK Jūrmala.

Šogad miesniekiem izdevās arī triumfēt Latvijas čempionātā regbijā 7, pārtraucot livoniešu četru gadu čempionu sēriju. Tas miesniekiem bija jau 15. čempionu tituls olimpiskajā regbija veidā. Viss izšķīrās tikai čempionāta trešajā posmā, jo pirmajā sacīkšu reizē triumfēja Baltic XL/Livonia, finālā pārliecinoši pārspējot Stats/Ķekava ar 24:0, bet otrajā posmā miesnieki finālā revanšējās ar 12:7. Tā ka trešā posma izšķirošo spēli droši varēja saukt par īstu superfinālu, kur miesnieki katrā puslaikā guva pa piezemējumam, ne reizi neļaujot izcelties livoniešiem — 10:0.

Tiesa, RFC Livonia šosezon nepalika pavisam tukšā, izcīnot Latvijas kausu abos regbija veidos. Ja pavasarī Baltic XL/Livonia regbija 7 kausa izšķirošajā mačā pārspēja Stats/Ķekava papildlaikā (17:12), tad lielajā regbijā abi mūsu vadošie regbija klubi tikās kausa pusfinālā. Garkalne/Livonia uzvarēja ar 22:7. Savukārt finālā Garkalne/Livonia ar 17:14 pieveica Eži/EK Sistēmas, iegūstot Latvijas kausu tikai otro reizi vēsturē (iepriekšējā reize bija 2014. gadā, bet pēc tam divreiz triumfēja miesnieki). Šāds fināla pāris Latvijas kausa finālā bija pirmo reizi, bet eži izrādījās ļoti cienīgi pretinieki, jo vēl desmit minūtes pirms mača beigām livonieši bija zaudētājos ar 12:14, taču tad Livonia lietuvietis Vītars Blošķis guva uzvaras piezemējumu.

RFC Livonia savu trofeju kabinetu šogad papildināja, arī uzvarot Latvijas atklātā sieviešu čempionātā regbijā 7 (pie mums dāmas nespēlē lielo regbiju), kur LSPA/Livonia uzvarēja visos četros posmos. Kopvērtējumā otrajā vietā palika RK Selena, bet trešajā — Viļņas Regbija akadēmija.

EIROPAS LĪMENĪ

Sezonas izskaņā — 21. oktobrī — ar spēli Ungārijā jaunu Eiropas čempionāta ciklu 1. konferences Ziemeļu grupā sāks Latvijas izlase klasiskajā regbijā. Pēc tam 28. oktobrī mūsu regbisti Jelgavā uzņems Lietuvas izlasi, bet vēl divas spēles ar Ukrainu un Zviedriju notiks pavasarī.

Conference 1ir Eiropas regbija ceturtais līmenis. Labākās sešas Eiropas izlases sacenšas Sešu nāciju turnīrā, kur jau kopš 2000. gada ir nemainīgs dalībnieku sastāvs (Anglija, Skotija, Velsa, Īrija, Francija un Itālija). Nākamās sešas spēcīgākās izlases spēlē Rugby Europe Championship, vēl tikpat vienību startē Rugby Europe Trophy, bet mūsu līmenis ir sadalīts divās reģionālajās grupās pa piecām vienībām.

Pagājušajā ciklā, kas beidzās šajā pavasarī, Latvijas izlase 1. konferences Ziemeļos finišēja trešajā vietā, palaižot priekšā Čehiju un Lietuvu, bet apsteidzot Zviedriju un Luksemburgu. Pēc tam čehi veiksmīgi pārvarēja play-off kārtu un tika klasi augstāk, ieņemot ukraiņu vietu, bet luksemburgieši nolaidās līmeni zemāk, atdodot savu vietu ungāriem. Arī šajā ciklā mūsu grupas uzvarētāji iegūs iespēju aizvadīt izšķirošo spēli ar 1. konferences Dienvidu uzvarētājiem par iekļūšanu Europe Trophy, bet vājākā komanda bez jebkādām pārspēlēm izkritīs uz 2. konferenci.

Savukārt regbijā 7 gan Latvijas vīriešu, gan arī sieviešu izlase šogad cīnījās Eiropas čempionāta otrajā līmenī European Trophy, kur sacenšas 12 komandas (ducis labāko Vecā kontinenta izlašu spēlē Grand Prix turnīrā).

Mūsu vīru izlase divos posmos 11 spēlēs izcīnīja tikai vienu uzvaru, ar kuru gan pietika, lai kopvērtējumā izcīnītu desmito vietu, kas ļāva saglabāt vietu šajā turnīrā (līmenī zemāk izkrita divas vājākās komandas). Pirmajā posmā Čehijas pilsētā Ostravā Latvijas komanda ieņēma astoto vietu, izcīnot savu vienīgo uzvaru pār turnīra rīkotājiem čehiem (22:17), bet zaudējot Rumānijai (0:42), Zviedrijai (10:38), Luksemburgai (12:26) un Izraēlai (5:22). Savukārt otrajā posmā Rumānijas galvaspilsētā Bukarestē mūsu komanda palika pēdējā — 12. — vietā, zaudējot visos piecos mačos — Izraēlai (5:12), Rumānijai (0:21), Dānijai (0:17), Čehijai (5:14) un Moldovai (5:14). Neatkarīgi no tā Latvijas izlase kopvērtējumā tomēr apsteidza Moldovu un Čehiju, bet pirmo vietu un ceļazīmi uz Grand Prix divīziju izcīnīja Zviedrija. Jāpiebilst, ka gan Latvijas izlasi regbijā 7, gan klasiskajā regbijā trenē Krievijas speciālists Sergejs Lisko.

Latvijas regbija 7 izlase European Trophy turnīrā spēlē jau kopš 2014. gada, bet mūsu dāmas šajā līmenī debitēja tikai šogad, pērn uzvarot pirmajā konferencē. Ulda Bautra trenētā sieviešu izlase pirmajā posmā Ostravā ar vienu uzvaru (Malta 20:15) un četriem zaudējumiem (Ukraina 0:19, Rumānija 12:21, Čehija 12:26, Moldova 5:10) palika desmitajā vietā. Otrajā posmā Ungārijas pilsētā Estergomā latvietes svinēja vienu uzvaru (Moldova 25:0) un piedzīvoja piecas neveiksmes (Ukraina 0:31, Rumānija 5:26, Skotija 0:50, Šveice 0:31, Somija 17:21), ar ko pietika astotajai vietai posmā un devītajai kopvērtējumā, bet pirmo vietu ieņēma Skotijas regbistes.