Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Nejauka bedre pēc spožas sezonas

Pēc bronzas 2012. gada olimpisko spēļu turnīrā, pēc 4. vietas pērnā gada pasaules čempionātā, pēc trim fināliem 2013. gada sezonas ievadā pasaules čempionāts, uz kuru Stare Jablonkos bija sabraucis neparasti kupls Latvijas fanu pulks, viņiem un arī mājāspalicējiem sagādāja vilšanos. Labākie no mūsējiem — Aleksandrs Samoilovs/Jānis Šmēdiņš — apstājās astotdaļfinālā, dalot 9.—16. vietu. Mārtiņš Pļaviņš/Jānis Pēda — pakāpienu zemāk. Ruslans Sorokins/Toms Šmēdiņš un Inguna Minusa/Inga Ikauniece netika izslēgšanas spēlēs. Iemesli un arī veids, kā viņi nonāca līdz rezultātam, gan visai atšķirīgi. Un nenovelsim vainu uz kāršu likumu — pēc zoles nāk krišana.

VĀJĀK, NEKĀ CERĒTS

Grupu turnīra stadijā divi mūsu pāri — Samoilovs/J. Šmēdiņš un Sorokins/T. Šmēdiņš — bija uz vienas laipas. Kā paši vēlāk izteicās, savstarpējā spēlē galvenais bija iekrāt daudz mazo punktu (ar 2:1 uzvarēja rangā augstāk esošie Saša un Jānis)… Taču tiem beigu beigās nebija vērtības, jo Samoilovs/J. Šmēdiņš uzvarēja visās trijās spēlēs un bija pirmie, bet Sorokinam/T. Šmēdiņam bija viena un uzvara — tāpat kā pārējiem diviem pāriem —, tāpēc mazo punktu koeficients tika rēķināts tikai šo komandu savstarpējās cīņās un tajās vienas vienīgas veiksmīgas izspēles (punkta) mūsējiem pietrūka, lai būtu vismaz trešie. Ceturtā vieta, un čempionāts beidzies. Pēc tam ne viens vien atcerēsies, kā uzvarētajā spēlē pret holandiešiem Spijkersu/Vārenhorstu kādā epizodē Toms uzkliedza Ruslanam un sekoja Sorokina bedre vairāku punktu izteiksmē.

Pļaviņš/Pēda gana stabili aizvadīja grupas spēles — divas uzvaras, viens zaudējums — un ierindojās otrajā vietā. Tiesa, pēdējā mačā pret Mārtiņam jau labi zināmajiem brazīliešiem Alisonu/Emanuelu, ceļot bumbu aizsardzībā, viņš savainoja plecu. Pa nakti dakteri to atkal atgrieza darba kārtībā, tomēr artilērists Mārtiņš vairs nebija. Un, kā pats vēlāk teica, tas arī nebija vajadzīgs, jo slaidos austrāliešus Kapu/Makjū vajadzēja lauzt nevis ar spēku, bet ar viltību. Diemžēl Jānim šoreiz tās pietrūka un pārāk bieži viņš atsitās blokā (trešā seta rezultāts jau pavisam nesmuks — 3:15).

Kā pēdējie no čempionāta izstājās Samoilovs/J. Šmēdiņš. Tomēr jau grupas spēlēs varēja just, ka spēles pavediens, kas bija rokās sezonas sākumā, ir nedaudz pazudis. Samoilova bloks kļuvis caurāks, Šmēdiņa aizsardzība — laiskāka, bet abu uzbrukums — bezzobaināks. Tāpēc bija trilleriska mocīšanās pirmajā kārtā pret vāciešiem Dolingeru/Vindšeifu (22:20, 27:25) un pavisam neizteiksmīgs sniegums pret šajā sezonā vienmēr uzvarētajiem un labi zināmajiem kanādiešiem Sakstonu/Šalku. Paši viņi teiks, ka pēdējā pusotrā mēnesī bijis par daudz spēļu, bet citi apgalvo — mūsējie līdz galam nenovērtēja rangā zemāk esošos pretiniekus un domās jau bija nākamās kārtas cīņā ar brazīliešiem. Tā šoreiz izpalika.

Tā nu sanāca, ka visi trīs pāri nospēlēja nedaudz zemāk par savām spējām un izšķirošajā mačā neparādīja savu spēli. Lai gan ar to būtu pieticis.

VIETA UZ ZIRGA IR BRĪVA

Dāmu turnīrā Inguna Minusu un Inga Ikauniece grupu turnīrā cieta trīs zaudējumus un čempionātu pabeidza 33.—48. vietā. Pat mazas veiksmes gadījumā bija iespēja tikt pāri Šveices duetam Forere/Veržē-Depre — 1:2 (12:21, 21:18, 14:16). Tomēr kopumā rezultāts loģisks, jo Minusa/Ikauniece šobrīd ir tipisks amatieru pāris un čempionātā iekļuva, vien pateicoties agrākiem nopelniem un wild card.

Pasaules čempionāts šogad viņām bija pirmais lielais turnīrs. Taču viņas joprojām ir labākās. Kaut arī galīgus secinājumus izdarīt arī nevar, jo Latvijas čempionātā ne viņas, ne Anete Krastiņa/Jana Jaudzema, kas nesen bija piektās EEVZA posmā, nav spēlējušas… Šobrīd var droši apgalvot, ka Latvijas sieviešu pludmales volejbola līderu gods ir vakants. Kas to aizņems? Tās, kurām būs vairāk uzņēmības un kas atradīs naudu. Ar uzspēlēšanu Latvijas turnīros ir par maz, bet mēģinājums iekarot pasaules Challanger vai pat augstāka ranga turnīros nav lēts prieks. Tas jāņem vērā arī bīča funkcionāriem — pat ja mums būs pieci augsta līmeņa vīru pāri, olimpiskajās spēlēs varēs piedalīties tikai divi (pasaules čempionātā — trīs). Toties dāmu vakance paliks neizmantota… Šobrīd arī starp jaunajām censonēm neredz kādu pāri, kas varētu pietuvoties Minusas/Jursones (vai Minusas/Pūliņas) līmenim.

NEVAINOSIM KOKTEILI

Nedēļa pirms pasaules čempionāta pludmales volejbolistiem bija no lieliem turnīriem brīva. Katrs to izmantoja pēc saviem ieskatiem. Trīs mūsu pāri un kanādieši Sakstons/Šalks piedalījās Saulkrastu kokteilī, kur ciemiņi palika ceturtie, taču pasaules čempionātā tika vistālāk (5.—8. vieta). Kokteilis patiešām bija gana nopietns pārbaudījums — fināls beidzās pēc vieniem naktī. Uzvarētāji Pļaviņš/Pēda vienā dienā izspēlēja vismaz divas normas (12 setus). Toties jau izskatījās, ka šis duets sāk iegūt savu rokrakstu. Pēda bija lielisks blokā, taču pasaules čempionāta izšķirošajās cīņās klasiskā volejbola domāšana ņēma virsroku. Par nogurumu viņi gan nesūkstījās. To vairāk pieminēja Samoilovs/J. Šmēdiņš, kam Grand Slam turnīros patiešām sanācis spēlēt krietni vairāk. Diemžēl Saulkrastos nācās novērot, ka Jānis pieļauj par daudz tā saukto nepiespiesto kļūdu. Ar līderu nastu (tobrīd pasaules rangā Samoilovs/J. Šmēdiņš bija 2. vietā) viņi galā netika.

Lai vai kā — nevainosim Saulkrastu kokteili… Tas bija labs pasākums un volejbola popularizēšanas uzdevumu izpildīja pat labāk kā ogļracis Aleksejs Stahanovs piecgadu plānu.

Ir daži, kas tagad skaļi sauc, ka šīs vietas labi rāda, pie kā noved intrigas un pāru jaukšana. No laba (olimpiskā bronza) labu nemeklē. Taču viņu oponenti norāda uz pāra Samoilovs/J. Šmēdiņš vienu uzvaru un divām otrajām vietām šīs sezonas Grand Slam turnīros. Lieliska stabilitāte, ko bez meistarības kortā nevar panākt.

Jau čempionāta laikā kuluāros sāka cirkulēt dažādas baumas par drīzām pārmaiņām pāru sastāvos. Ar neapbruņotu aci redzams, ka trūkst saskaņas starp Tomu Šmēdiņu un Ruslanu Sorokinu, kuri brauc pa paralēlām sliedēm. Tiesa kas tiesa, griestus viņi vēl nav sasnieguši un, tiekot galā ar savām vājībām spēlē un psiholoģijā, droši var būt pasaules Top 20 duets. Bet diez vai Top 10 pāris.

Nav pilnīgas skaidrības arī par dueta Pļaviņš/Pēda nākotni. Pagaidām sezona ne sportiskā, ne materiālā ziņā nav tāda, kā tika cerēts. Tiesa, jābūt arī reālistiem, jo Jānis Pēda pārāk ilgi ir bijis ārā no bīča aprites un pa šo laiku spēle spērusi platu soli uz priekšu. Cik ilgi viņam un arī Mārtiņam Pļaviņam pietiks pacietības? Cik zināms, Jānis jau esot parakstījis līgumu ar Austrijas klubu Hypo Tirol no Insbrukas un bīča sezonu diez vai varēs pabeigt (dzīvot gribas, naudu vajag!). Klubi gatavošanos sezonai parasti sāk augustā, bet šajā mēnesī ir divi Grand Slam posmi un vēl divi oktobrī. Tāpat ir open kategorijas turnīri, kuros arī varētu krāt pieredzi un saspēlētību, tāpēc ļoti iespējams, ka tur Mārtiņam Pļaviņam (un varbūt ne tikai viņam vien) var būt kāds cits pārinieks. Mazā valstī kandidātu nav daudz — Aleksandrs Solovejs vai Haralds Regža. Bet necentīsimies apsteigt laiku un apbruņosimies ar pacietību. Komandas ķīmija nav dažu mēnešu darba rezultāts.

Atšķirībā no dāmām, kur šobrīd nav ne līderu, ne iespējamo sekotāju, vīriem konkurence ir gana laba. Nupat pasaules Top 25 bija trīs Latvijas dueti. Pasaules U-23 čempionātā divi mūsu pāri iekļuva ceturtdaļfinālā, viens — pusfinālā. Saulkrastu kokteilī Āboliņš/Regža bija tūlīt aiz četrām pasaules Top 25 minikomandām (Solovejam šoreiz bija cits partneris). Arī pasaules U-21 čempionātā itin sekmīgi spēlēja Reinis Pekmanis/Edvards Buivids. Tagad ir svarīgi pareizi izvēlēties prioritātes, kā arī saprast, ka bīčā bez dažiem klasiskā volejbola pamatelementiem — laba serve, prasmīga serves uzņemšana, kvalitatīva otrā piespēle (ļoti bieži apakšējā), kā arī disciplinēts bloks — nav ko meklēt. Tāpēc mūsu platuma grādos ļoti svarīga ir sabalansēta bīča un klasiskā volejbola attīstība, kad viens otram ir nevis ass konkurents, bet gudrs palīgs.

KONKURENCE PIEAUG

Par 2013. gada pasaules čempioniem kļuva holandieši Aleksanders Brouvers/Roberts Mēuvsens un ķīnietes Ksue/Žana Ksi.

Holandieši apakšgrupas cīņās palika tikai trešie, tad pieveica savus tautiešus Shuilu/Numerdoru, ceturtdaļfinālā ļoti sīvā cīņā brazīliešus Pedru/Bruno — 2:1 (21:17, 19:21, 21:19) un tad jau bija neapturami. Pusfinālā vāciešus Erdmanu/Matisiku un finālā brazīliešus Rikardu/Alvaro Fiļju apspēlēja gandrīz bez variantiem, attiecīgi 2:0 (21:13, 21:17) un 2:0 (21:18, 21:16). Der izcelt šā pāra fiziskos dotumus — Bruoveram 1,98 m un Mēuvsenam 2,06 m — riktīga siena.

Vīru turnīrā amerikāņi netika labāko astoņniekā, bet brazīliešiem tikai sudrabs. Dāmu turnīrā brazīlietēm tikai bronza, bet amerikānietes pēc ilga pārtraukuma palika aiz pjedestāla. Interesanta tendence, ja to papildina ar faktiem no citiem turnīriem. Par pasaules U-23 čempioniem kļuva Kantors/Losjaks (Polija) un Bīneka/Šnaidere (Vācija), bet U-21 čempionātā triumfēja Gutu Karvalješs/Alisons (Brazīlija) un Kočoleka/Gruščinska (Polija).

Pludmales volejbola izplatība un popularitāte pieaug, daudzviet tiek būvētas specializētas pludmales volejbola halles. Ar simtiem kilometru garām pludmalēm un iespēju tajās spēlēt gandrīz visu gadu vairs nepietiek. Tas jāņem vērā arī mums, ja gribam saglabāt vadošas pludmales volejbola valsts statusu. Viena šāgada aizķeršanās vēl neko nenozīmēs, ja spēsim izdarīt pareizus secinājumus un ātri reaģēt. Ja būs vairāk saprātīga darba un mazāk nesaprātīgu intrigu.

Pasaules U-19 čempionāts notiek šajā nedēļā.

 

PASAULES ČEMPIONĀTS

Dāmas

Minusa/Ikauniece — Kolosinska/Bžosteka (Polija) 0:2 (13:21, 14:21). Minusa/Ikauniece — Forere/Veržē-Deprē (Šveice) 1:2 (12:21, 21:16, 14:16). Minusa/Ikauniece — Bīneke/Grosnere (Vācija) 0:2 (15:21, 16:21). Kopvērtējumā — 33.— 48. vieta (precizētā variantā — 38.).

Kungi

Samoilovs/J. Šmēdiņš — Sorokins/T. Šmēdiņš 2:1 (18:21, 21:17, 15:12). Samoilovs/J. Šmēdiņš — Milners/Vucls (Austrija) 2:1 (21:23, 22:20, 21:19). Samoilovs/J. Šmēdiņš — Vārenhorsts/Spijkerss (Nīderlande) 2:0 (21:16, 21:18). Samoilovs/J. Šmēdiņš — Dolingers/Vindšeifs (Vācija) 2:0 (22:20, 27:25). Samoilovs/J. Šmēdiņš — Sakstons/Šalks (Kanāda) 0:2 (15:21, 18:21). Kopvērtējumā 9.—16. vieta (precizētā variantā — 14. vieta).

Pļaviņš/Pēda — Čekini/Ingroso (Itālija) 2:0 (21;17, 21:16). Pļaviņš/Pēda — Lehs/Vojtasiks (Polija) 2:1 (21:15, 18:21, 15:12). Pļaviņš/Pēda — Alisons/Emanuels (Brazīlija) 0:2 (21:17, 21:11). Pļaviņš/Pēda — Kapa/Makjū (Austrālija) 1:2 (16:21, 21:15, 3:15). Kopvērtējumā 17—32. vieta (precizētā variantā — 19. vieta).

Sorokins/T. Šmēdiņš — Samoilovs/J. Šmēdiņš 1:2 (21:18, 17:21, 12:15). Sorokins/Šmēdiņš — Vārenhorsts/Spijkerss (Nīderlande) 2:1 (16:21, 21:14, 17:15). Sorokins/Šmēdiņš — Milners/Vucls (Austrija) 1:2 (21:17, 15:21, 11:15). Kopvērtējumā 33.—48. vieta (precizētā variantā — 38. vieta).

Juniori (U-23).Solovejs/Finsters — 4. vieta. Āboliņš/Regža — 5.—6. vieta.

Juniores (U-23).Liepiņlauska/Rogozina — 9.—16. vieta. Cielēna/Ozoliņa — 17.—32. vieta.

Juniori (U-21).Buivids/Pekmanis — 9.—16. vieta. Prokopjevs/Liniņš — 33.—36. vieta.

Juniores (U-21).Pastare/Strazdiņa — 17.—24. vieta. Cielēna/Ozoliņa — 25.—32. vieta.