Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Regbija olimpiskā garša

Latvijas regbija saime šo sezonu var saukt par izdevušos, jo mūsu septiņnieka izlase negaidīti izcīnīja tiesības piedalīties olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā, kas pagājušās nedēļas nogalē notika Portugāles galvaspilsētā Lisabonā. Lai gan mūsu regbisti zaudēja visos piecos mačos, jau tikšana vien tik tālu tiek saukta par Latvijas regbija labāko panākumu kopš piedalīšanās regbija 7 pasaules čempionāta finālturnīrā tālajā 1993. gadā.

Lai iegūtu tiesības cīnīties Eiropas olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā, Latvijas komandai Eiropas čempionāta A divīzijā divu posmu kopvērtējumā bija jātiek pirmajā trijniekā. A divīzija ir pēc spēka otrā Eiropas regbija 7 izlašu līga pēc Grand Prix, kur sacenšas 12 spēcīgākās vecā kontinenta izlases. Lai gan A divīzijā Latvijas komanda spēlē tikai otro gadu, šogad mūsējie 12 komandu konkurencē tika trijniekā, palaižot priekšā tikai Polijas un Ukrainas regbistus. Toties Latvijas izlase šajos divos posmos uzvarēja Zviedriju, Dāniju, Kipru, Moldovu un Ungāriju, abos turnīros paliekot ceturtajā vietā. Abos posmos pirmo vietu ieguva Polijas regbisti, kuri izcīnīja tiesības nākamgad spēlēt Eiropas Grand Prix sērijā, bet Latvijas izlase nosacītajā Eiropas regbija 7 rangā ieņēma 15. vietu, nostiprinoties A divīzijā.

PIEREDZE UN AUKSTASINĪBA

Eiropas kvalifikācijā Lisabonā kopā ar trim labākajām Eiropas čempionāta A divīzijas komandām startēja vēl astoņas Grand Prix turnīra dalībnieces (Krievija, Vācija, Portugāle, Beļģija, Lietuva, Gruzija, Itālija un Rumānija) un labākā B divīzijas komanda (Īrija, kas pērn nemaz nepiedalījās Eiropas čempionātā). Eiropas kvalifikācijas turnīra pirmo trīs vietu ieguvēji iekļuva pasaules olimpiskajā atlases posmā, kur 12 komandas no visas pasaules cīnīsies par pēdējo biļeti uz Brazīliju.

Lisabonā gan Latvijas komandai klājās ļoti grūti — tika piedzīvoti pieci zaudējumi, paliekot pēdējā — 12. — vietā. Trīs ceļazīmes uz izšķirošo olimpisko atlases turnīru izcīnīja Krievijas, Vācijas un Īrijas regbisti.

Portugālē sacensību pirmajā dienā mūsējie piekāpās Vācijai (5:31), Lietuvai (17:21) un Rumānijai (0:17), bet otrajā dienā Latvijas vienība zaudēja Itālijai (5:12) un Polijai (12:19). Vistuvāk panākumam mūsējie bija mačā ar kaimiņiem lietuviešiem, kur pēc pirmā puslaika latvieši bija pat vadībā ar 17:7, arī pēc piezemējumiem šajā cīņā bija neizšķirts 3:3, taču lietuviešiem labāk veicās ar realizācijas sitienu izpildi (3:1).

Latvijas izlasē Lisabonā spēlēja Kristaps Bērziņš, Valters Raņķis, Pāvels Tulubjevs, Ainārs Bērziņš, Vigo Valdavs juniors (visi RFC Livonia), Elmārs Šefanovskis, Emīls Cēburs, Emīls Balodis, Toms Asejevs (visi RK Miesnieki), Dāvis Bajārs (RK Fēnikss), Nauris Bērziņš (RK Ovāls) un Dāvis Jansons (Marist Albion RC, Jaunzēlande). Tik tālu Latvijas izlase tika lietuviešu trenera Edmunda Ščavinska vadībā, kurš jau otro gadu trenē mūsu septiņnieku, bet šogad viņam talkā konsultanta amatā tika pieaicināts arī Latvijas lielā regbija izlases treneris Krievijas speciālists Sergejs Lisko.

“Tikai pirmajā spēlē pret Vāciju rezultāts bija liels, pārējās spēlēs visu izšķīra viens vai divi piezemējumi. Secinājums viens — vēl nepietiek pieredzes šādā līmenī un aukstasinības. Esmu ļoti apmierināts ar to progresu, kādu šī komanda tik īsā laikā ir sasniegusi. Mēs varam cīnīties ar Grand Prix komandām. Komandai ir potenciāls,” uzskata Latvijas izlases treneris Ščavinsks.

Interesanti, ka Latvijas regbija izlasē jau ir viens olimpisko spēļu dalībnieks — RFC Livonia pārstāvis Pāvels Tulubjevs piedalījās 2010. gada Vankūveras olimpiskajās spēlēs, kur viņš bija stūmējs Edgara Maskalāna bobsleja četriniekā, kas Vistleras trasē ieņēma 11. vietu. Starp citu, bobslejisti regbiju spēlējuši arī agrāk — Voldemārs Batarags, Mārcis Rullis, Inesis Zaparožecs.

KUBERTĒNA SPĒLE

Regbijs olimpisko spēļu programmā atgriezīsies pēc 92 gadu pārtraukuma — pavisam regbijs spēlēts četrās olimpiskajās spēlēs, bet pēdējo reizi tālajā 1924. gadā Parīzē. Starp citu, Starptautiskās Olimpiskās komitejas dibinātājs Pjērs de Kubertēns bijis liels regbija cienītājs, viņš pat tiesājis pirmā Francijas regbija čempionāta finālmaču. Tajos laikos gan olimpiādē spēlēja klasisko regbiju, bet tagad sporta veids atgriežas tā samazinātajā versijā — kā regbijs 7.

Olimpiskajās spēlēs piedalīsies pa 12 vīriešu un sieviešu komandām. Riodežaneiro olimpiādei bez mājiniekiem jau ir kvalificējušies pasaules regbija 7 sezonas galveno sacensību seriāla World Series četru pirmo vietu ieguvēji — Fidži, Dienvidāfrika, Jaunzēlande un Anglija, kas olimpisko ceļazīmi izcīnīja visai Lielbritānijai. Savukārt par atlikušajām septiņām vietām notiek olimpiskās kvalifikācijas sacensības. Sešas vietas pienākas visu kontinentu čempioniem — uzvarot Eiropas Grand Prix sērijā, biļeti uz Brazīliju ieguva Francijas regbisti, Dienvidamerikā triumfēja Argentīnas komanda, Ziemeļamerikas/Karību jūras valstu zonā uzvarēja ASV izlase, bet Āfrikā, Āzijā un Okeānijā par olimpiskajām ceļazīmēm sacentīsies tikai rudenī.

Tāda paša olimpiskās atlases sistēma ir arī sievietēm. Atšķirībā no mūsu vīriem, Latvijas regbistes gan spēlē Eiropas čempionāta B divīzijā, tāpēc, lai turpinātu cīņu par olimpisko ceļazīmi, mūsu regbistēm bija jāuzvar savā divīzijā. Eiropas mači B divīzijā risinājās Horvātijas galvaspilsētā Zagrebā, kur Ģirta Sirsniņa trenētā Latvijas komanda ieņēma ceturto vietu.

Pirmajā spēļu dienā grupu turnīrā Latvijas izlase izcīnīja divas uzvaras pār Serbiju (43:0) un Austriju (29:0), bet zaudēja Izraēlai (12:24). Otrajā dienā latvietes ceturtdaļfinālā ar 22:12 uzvarēja Maltu, bet pusfinālā ar 10:15 zaudēja Dānijas izlasei, kas pēc tam finālā pārspēja arī Izraēlas komandu, izcīnot vienīgo ceļazīmi gan uz A divīziju, gan uz olimpisko kvalifikācijas turnīru. Spēlē par trešo vietu mūsu meitenes papildlaikā ar 10:15 zaudēja mājiniecēm.

Latvijas sieviešu izlases sastāvs Zagrebā: Anete Skrastiņa, Elīna Pīrāga-Berjoza, Guna Limmane, Ilze Jegorova, Inese Nasteviča, Liene Lēvalde, Madara Sirsniņa, Zane Sirsniņa (visas RK Selena), Anda Kaģe, Sindija Širaka (abas LSPA), Liene Freiberga, Liene Vāciete (abas SK Imanta).

VIETĒJIE RĒĶINI

Sakarā ar Latvijas regbija 7 izlases negaidīto iekļūšanu olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā, notikušas pārmaiņas Latvijas meistarsacīkšu kalendārā — paredzēto trīs posmu vietā notiks tikai vienas dienas sacensības 25. jūlijā. Pagājušajā gadā visas Latvijas regbija trofejas izcīnīja RFC Livonia, bet šosezon Latvijas kausu regbijā 7 pēc gada pārtraukuma atguva RK Miesnieki komanda STATS serviss.

Pilnā sparā rit arī valsts čempionāts klasiskajā regbijā, kur pārliecinoši līderi ir Miesnieki/Ķekava, kas uzvarējuši visās septiņās spēlēs. Miesnieki apspēlējuši gan pagājušā gada čempionus Garkalne/Livonia (34:15), gan arī vicečempionus TFS Bulduri (20:10). Toties čempioni Garkalne/Livonia jau piedzīvojuši divus zaudējumus, ar 0:17 piekāpjoties arī TFS Bulduri. Tiesa, visa cīņa vēl ir priekšā — pēc divu riņķu sacensībām pirmo divu vietu īpašnieki zelta mačā izspēlēs čempionu titulu, bet trešās un ceturtās vietas ieguvēji aizvadīs bronzas spēli.

Rudenī atsāksies arī Eiropas Nāciju kausa izcīņas mači klasiskajā regbijā, kur Latvijas izlase sacenšas 2B divīzijā. Pagājušajā rudenī Latvijas izlase ciklu sāka ļoti cerīgi, pirmajās divās spēlēs izcīnot uzvaras pār Ungāriju un Kipru, taču šosezon tika piedzīvoti arī divi zaudējumi —Lietuvai (11:46) un Andorai (5:14). Pēc četriem mačiem stabili līderi ir lietuvieši, kuri nopelnījuši maksimāli iespējamos 20 punktus, Kipras, Andoras un Latvijas izlašu rēķinā ir pa deviņām acīm, bet ungāriem ir tikai četri bonusa punkti par cienīgiem zaudējumiem (ar mazāk nekā septiņu punktu starpību). Tāpēc mūsu komandai nav reālu izredžu tikt pirmajā vietā un pakāpties uz 2A divīziju, bet pagaidām vēl nedraud arī pēdējā vieta un izkrišana uz 2C divīziju. Eiropas regbija zieds spēlē Sešu nāciju turnīrā, bet vēl ir arī divas pirmās divīzijas pa sešām komandām katrā.

Atgādināšu, ka septembrī mūs gaida lielie regbija svētki — klasiskā regbija Pasaules kauss, kas notiek tikai reizi četros gados. Šogad tas risināsies šā sporta veida dzimtenē — Anglijā —, kur sacentīsies 20 labākās pasaules izlases. Mums tas ir neierasti, bet Pasaules kauss regbijā ir otrs populārākais un vērienīgākais pasaules čempionāts aiz futbola. Šogad Anglijā ir visas iespējas pārspēt 2007. gada Francijā notikušā čempionāta apmeklējuma rekordu, kur 48 spēles klātienē noskatījās vidēji 47 tūkstoši skatītāju (toreiz mačus klātienē noskatījās vairāk nekā divi miljoni skatītāju).