Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Regbijs atgriežas mājās

Kamēr Latvijas sporta draugu lielākā uzmanība septembrī bija pievērsta Eiropas čempionātam basketbolā, pasaules mērogā šā gada vērienīgākais notikums sestdien sāksies Anglijā — Pasaules kausa izcīņa regbijā. Paredzams, ka šogad regbija dzimtenē tiks pārspēts 2007. gada Francijā notikušā čempionāta apmeklējuma rekords, kur 48 spēles klātienē noskatījās vidēji 47 tūkstoši skatītāju. Anglijā jau pārdoti 2,2 miljoni jeb 90 procenti biļešu. Pasaules kausa izcīņā piedalīsies 20 izlases, un uz spēlēm tiek gaidīts pusmiljons citvalstu komandu līdzjutēju.

Pasaules kausa izcīņas fināls notiks tikai 31. oktobrī Londonas stadionā Twickenham (82 tūkstoši skatītāju vietas), kas bieži tiek dēvēts par regbija mājvietu. Starp citu, mači risināsies arī Londonas Olimpiskajā stadionā un Anglijas nacionālajā futbola arēnā leģendārajā Vemblijā (ar 90 tūkstošiem vietu tas ir lielākais turnīra stadions). Pasaules labākie regbisti spēlēs arī vairākās citās populāro Anglijas futbola klubu mājvietās (Manchester City, Newcastle United, Birmingemas Aston Villa, Leeds United, Leicester City), pavisam mači notiks 13 stadionos, tai skaitā galvenajā Velsas arēnā Millennium Stadium (74 500 vietas).

Pasaules kausa izcīņa, kas notiek reizi četros gados, risināsies tikai astoto reizi (pirmais čempionāts tika sarīkots 1987. gadā), pašreizējie pasaules čempioni ir jaunzēlandieši, kuri pirms četriem gadiem finālā ar 8:7 pārspēja frančus. Pasaules čempionu godā bijušas tikai četras valstis — Jaunzēlandes, Dienvidāfrikas un Austrālijas regbistu rēķinā ir divi tituli, bet eiropieši vienīgo reizi triumfēja 2003. gadā Austrālijā, kad uzvarēja Anglija. Tradicionāli tuvu zeltam tiek arī Francijas regbisti, kuri tikai vienu reizi nav iekļuvuši vismaz pusfinālā, bet trīs reizes zaudējuši tikai finālā. Līdz pusfinālam vismaz kādreiz aizspēlējušies arэшVelsas, Argentīnas un Skotijas regbisti. Par Pasaules kausa izcīņas favorītiem tiek uzskatīti pasaules čempioni Jaunzēlandes izlase, citi galvenie pretendenti uz titulu ir Anglija, Dienvidāfrika, Austrālija, Īrija, Francija un Velsa. Pasaules kausa izcīņā 20 komandas ir sadalītas četrās grupās pa piecām komandām, bet labākās divas grupu vienības iekļūs ceturtdaļfinālā. Jau tagad ir skaidrs, ka kādai vadošajai izlasei čempionāts beigsies jau pēc grupu turnīra, jo A grupā ielozētas trīs no pasaules ranga pirmā piecinieka komandām — Austrālija, Anglija un Velsa.

Jaunzēlandes izlases jeb melno (visā pasaulē Jaunzēlandes regbija izlasi pazīst ar iesauku All Blacks) sastāvā joprojām ir ducis 2011. gada pasaules čempionu ar kapteini Ričiju Makovu priekšgalā, kurš Starptautiskās Regbija federācijas vērtējumā trīs reizes atzīts par pasaules labāko regbistu. Ņemot vērā, ka iepriekšējos trijos gados par pasaules Gada regbistu atzīti trīs citi jaunzēlandieši (Dens Kārters, Kīrans Rīds un Broudijs Retaliks), bet Jaunzēlandes izlase iepriekšējos 10 gados astoņas reizes atzīta par Gada regbija komandu, tad čempionāta favorīti Nr. 1 ir acīmredzami.

Savās mājās uz visaugstākā kaluma godalgām noteikti mērķē arī Anglijas izlase. Tiesa, angļiem jau četrus gadus nav izdevies kļūt par Eiropas galvenā turnīra Sešu nāciju uzvarētājiem, šajā laikā allaž ieņemot otro vietu — vispirms angļus divreiz apsteidza velsieši, bet šogad otro reizi pēc kārtas Sešu nāciju turnīrā triumfēja Īrijas izlase. Tomēr savu sienu atbalstu nedrīkst novērtēt par zemu — kad angļi vienīgo reizi kļuva par pasaules čempioniem, oficiālajās svinībās Londonā piedalījās ap 750 tūkstošiem cilvēku, kas ir Lielbritānijas rekords, bet angļu regbistus sagaidīja karaliene ar visiem prinčiem. Skaidrs, ka arī šoreiz ažiotāža regbija dzimtenē būs milzīga.

Jāpiebilst, ka ne tikai Eiropas vadošajām regbija izlasēm ir savs tradicionālais turnīrs, bet līdzīgās sacensībās, ko sauc vienkārši par Regbija čempionātu, katru gadu spēkiem mērojas pašreizējā oficiālā pasaules regbija ranga pirmās trīs komandas — Jaunzēlande, Austrālija un Dienvidāfrika, kā arī Argentīna (astotā vieta). Šogad šajā turnīrā uzvarēja austrālieši, bet pirms tam trīs reizes pēc kārtas pirmie bija jaunzēlandieši. Jāpiebilst, ka Dienvidāfrikas izlases rindās joprojām spēlē astoņi 2007. gada pasaules čempioni.

Pasaules kausa izcīņu droši var saukt par elitāru, jo finālturnīrā spēlējušas tikai 25 komandas. 19 no 20 šā čempionāta dalībniecēm piedalījās arī iepriekšējā turnīrā pirms četriem gadiem Jaunzēlandē, šoreiz tikai Urugvaja ir nomainījusi Krieviju. Vietu šajā Pasaules kausa izcīņā automātiski ieguva labākās 12 pagājušā turnīra komandas, bet vēl astoņas čempionāta dalībnieces tika noskaidrotas reģionālajos kvalifikācijas turnīros. Eiropu šajā čempionātā pārstāvēs astoņas izlases — visas Sešu nāciju turnīra dalībnieces (Anglija, Francija, Īrija, Skotija, Velsa un Itālija) šādas tiesības ieguva jau pagājušajā čempionātā, bet vēlāk tām pievienojās arī divas spēcīgākās Eiropas Nāciju kausa 1A divīzijas vienības – Gruzija un Rumānija. Teorētiski uz Pasaules kausa izcīņu varēja tikt arī Latvijas izlase, tikai tad mūsējiem bija jāpārvar vairākas atlases kārtas —, pirmkārt, bija jāuzvar Eiropas Nāciju kausa 2B divīzijas 2012. gada ciklā, kur Latvijas izlase piecu komandu konkurencē palika otrajā vietā, palaižot priekšā Izraēlas regbistus. Izraēliešu sapnis par Pasaules kausu gan arī ātri izdzisa, nākamajā atlases posmā zaudējot tā cikla Eiropas Nāciju kausa 2A divīzijas uzvarētājiem Nīderlandei, kas savukārt vēlāk izstājās no cīņas pēc zaudējuma 1B divīzijas labākajai vienībai Vācijai. Eiropas atlase beidzās ar vāciešu zaudējumu Eiropas 1A divīzijas trešajai komandai Krievijas izlasei, kas pēc tam jau izšķirošajā starpkontinentālajā atlases posmā pusfinālā pārspēja Zimbabvi, bet divu spēļu summā zaudēja Urugvajai.

Latvijas regbisti gan ir spēlējuši Pasaules kausa izcīņās regbijā 7 (1992. gadā Skotijas galvaspilsētā Edinburgā), bet, protams, tā ir pavisam cita opera. Regbijs 7 gan tagad ir ieguvis olimpisko statusu, bet popularitātes ziņā septiņnieku nevar salīdzināt ar klasisko regbiju.

Šā Pasaules kausa spēles ar TV starpniecību tiks pārraidītas vairāk nekā 200 pasaules valstīs, bet Latvijā regbija tiešraides varēs vērot TV kanālā Best4Sport TV.

 

VISI PASAULES KAUSA IEGUVĒJI

1987. Jaunzēlande

1991. Austrālija

1995. Dienvidāfrika

1999. Austrālija

2003. Anglija

2007. Dienvidāfrika

2011. Jaunzēlande

PASAULES KAUSS REGBIJĀ

A grupa

Austrālija, Anglija, Velsa, Fidži, Urugvaja

B grupa

Dienvidāfrika, Samoa, Skotija, Japāna, ASV

C grupa

Jaunzēlande, Argentīna, Tonga, Gruzija, Namībija

D grupa

Francija, Īrija, Itālija, Kanāda, Rumānija