Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Sākums Šanhajā, finišs Pekinā?

Renārs Buivids

Trīs Latvijas pludmales volejbola pāri – Inguna Minusa/Inese Jursone, Aleksandrs Samoilovs/Mārtiņš Pļaviņš un Toms Šmēdiņš/Jānis Šmēdiņš – maija pirmajās dienās Šanhajā (Ķīna) startēs Pasaules kausa izcīņas sezonas pirmajā posmā, lai pēc pusotra gada pārstāvētu mūsu valsti Pekinas olimpiskajās spēlēs.

Olimpiskās kvalifikācijas ranga punktu krāšana notiks līdz pat nākamā gada 27. jūlijam, kad Starptautiskā Volejbola federācija nosauks Pekinas olimpisko spēļu dalībnieku – pa 24 pāriem sievietēm un vīriešiem. Ranga veidošanā tiek ņemti vērā astoņi pāra labākie rezultāti Pasaules kausa posmos, pasaules čempionātā un Eiropas čempionātā. Lai arī Latvijas dueti pagājušajā sezonā pasaules rangā nebija diez ko tuvu potenciālajiem olimpiešiem, tomēr mūsējo izredzes ievērojami palielinās noteiktās valstu pārstāvniecības kvotu dēļ. Katru valsti Pekinā nevarēs pārstāvēt vairāk nekā četri dueti – pa diviem sieviešu un vīriešu pāriem.

Par Grand Slam un pasaules čempionātu

„Sezonas sākuma galvenais uzdevums ir parādīt labu sniegumu, lai tiktu pie spēlēšanas jūnijā Francijā un Norvēģijā Grand Slam turnīros, kur piedalās tobrīd 32 spēcīgākie pāri," sarunā ar Sportu atklāja Toms Šmēdiņš. „Pēc atgriešanās no Ķīnas piedalīsimies Eiropas mēroga turnīros. Latvijā nebūsim no 14. maija līdz pat Jāņiem. Nākamais svarīgākais turnīrs varētu būt jūlija otrajā pusē Šveicē pasaules čempionātā. Tajā piedalās 48 spēcīgākie pāri. Svarīgi iekļūt dalībnieku pulkā, jo šajā čempionātā var saņemt dubultus ranga punktus."

Pasaules kausa posmi notiek ne tikai Eiropā, bet arī daudz attālākās vietās. Tieši tādēļ Šmēdiņi pēc Ķīnas nedosies uz Singapūru un Dienvidkoreju, bet priekšroku dos Eirotūres posmiem.

„Iespēju robežās piedalīsimies maksimāli daudz turnīros, taču nedrīkstam arī šķiesties ar naudu," spriež Toms. „Pagaidām lielākās šaubas ir par mūsu pāra līdzdalību divos Pasaules kausa pēdējos posmos – Meksikā un Indonēzijā. Tas ir ne tikai dārgi, bet arī nogurdinoši, jo posmus šķir tikai trīs dienas, bet ceļā jāpavada apmēram 40 stundu. Pašlaik finansējumu saņemam kā Latvijas Olimpiskās vienības B sastāva dalībnieki, palīdz arī Latvijas Olimpiskā komiteja, Kuldīgas rajons un pilsēta."

Sezonas laikā brāļi Šmēdiņi pārstāvēja Elvi/Kuldīgas komandu, taču pēdējā spēlē sērijā par trešo vietu komandas biedriem nāksies iztikt bez Toma un Jāņa, kuri jau devušies uz Ķīnu.

„Protams, pludmales volejbols nedaudz atšķiras no ziemā spēlētā, taču iespējams ātri pārorientēties," gatavību sezonai raksturo Šmēdiņš. „Ziemā ne tikai spēlējām lielo volejbolu, bet arī cītīgi strādājām svaru zālē Ivara Čākura vadībā."

Par spēles kvalitātes paaugstināšu rūpējas puišu tēvs, kā arī paši sportisti, uzmanīgi vērojot un analizējot spēcīgāko konkurentu sniegumu.

Pēdējos pāris gados turnīros Latvijā Šmēdiņi sīvi konkurē ar Samoilovu un Pļaviņu.

„Ja piedalāmies turnīros Latvijā, tad esam sīvākie konkurenti, taču ārpus Latvijas mūsu ceļi krustojas reti," komentē Toms. „Tādēļ bieži brīvo laiku pavadām kopā, uzspēlējam kārtis. Šogad braucienus vairs neplānojam kopā, jo Samoilovs/Pļaviņš biežāk izvēlas lidojumus, bet mēs braucienus ar mūsu busiņu, kas nodrošina papildus ērtības sacensību norises vietās."

Treniņi pat sniegā

„Esam cītīgi trenējušies, izmantojot Latvijas dabas pirmās radītās iespējas treniņiem smiltīs," Sportu informē Aleksandrs Samoilovs. „Volejbola sezonas laikā gan Mārtiņš Pļaviņš pamatdarbu veica Lāses-R sastāvā, bet es trenējos tēva Genādija vadībā. Bija pat brīži, kad tīrījām sniegu, lai tiktu pie maza pleķīša treniņiem. Vēl jau svarīgākā treniņnometne tikai priekšā, jo pēc Ķīnas vēl dosimies uz Kazahstānu, kur Medeo augstkalnes apstākļos rūpēsimies par savu fizisko sagatavotību pirms garās sezonas. Divas nedēļas mana tēva vadībā cītīgi trenēsimies 1500 metru augstumā."

Samoilovs gan atzīst, ka par spēku trūkumu Pasaules kausa posmos līdz šim nav nācies žēloties, jo mūsu pāriem pagaidām neizdodas iesaistīties cīņā par medaļām. Ja kvalifikācijā tiek izmantota vienmīnusa sistēma, tad vairāk par dažiem mačiem turnīrā nesanāk aizvadīt. Citādāk ir pašmāju turnīros, kur krietni jāpasvīst.

„Līdz šim daudz pārmetumu saņēmu par serves tehniku, jo pretēji pieņemtajam izpildu ieskrējiena soļus – vispirms ar kreiso, bet ar labo kāju," neslēpj Samoilovs. „Tomēr vienā no turnīriem atklāju, ka šādi serves izpilda arī vairākas pasaules pludmales volejbola zvaigznes. Pareizās tehnikas meklējumos nonācu pie atziņas, ka izmantošu tikai vienu soli. Tā to dara viens no amerikāņiem."

Samoilovs uzsver, ka šī būs pirmā pilnvērtīgā sezona, jo pagājušajā vasarā pārinieka traumas dēļ tika zaudēta iespēja pakāpties pasaules rangā. Šosezon dueta startus nodrošinās Latvijas Olimpiskā vienība, Latvijas Olimpiskā komiteja un ilggadējais atbalstītājs Latvijas gāze.

Ar domām par pamatturnīru

Pagājušo gadu Minusa un Jursone pasaules rangā pabeidza augstajā 37. vietā, jo lieliski aizvadīja sezonas izskaņas turnīrus.

„Uz Ķīnu dodamies ar cerībām bez kvalifikācijas tikt pamatturnīrā," Sportam uzsver Inguna Minusa. „Ziemā ne tikai atpūtāmies, bet arī trenējāmies, tādēļ vēlamies noturēt iegūtās pozīcijas. Ja pagājušo gadu pabeidzām ar devīto vietu turnīrā Meksikā, tad uzreiz šādus sasniegumus nevaram solīt, jo tomēr nepieciešams laiks, lai iegūtu atbilstošu sportisko formu. Šogad izmantojām iespēju trenēties Bāzelē (Šveice) uzceltajos apjumtajos pludmales volejbola laukumos, bet pavisam nesen jau izbaudījām smiltis un sauli Spānijā. Svarīgi saglabāt pietiekami augstu vietu rangā, lai piedalītos Grand Slam turnīros un pasaules čempionātā Šveicē."

Minusa atzīst, ka gatavošanās tiešām bijusi nopietnāka nekā iepriekš, bet par finansiālo pusi atliek vien rūpēties pašām, liekot lietā pagājušajā sezonā sapelnīto naudu.

„Sākuma kapitāls ir iekrāts, tādēļ atliek jācīnās par augstām vietām un prēmijām," spriež Inguna. „Ja apliecināsim gatavību pretendēt uz Pekinas olimpiskajām spēlēm, tad atbalstu sola arī Latvijas Volejbola federācija."

Renārs BUIVIDS