Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Spartaka starts un Kurzemes brālība

Kamēr Latvijas futbola draugi dzīvoja Krištianu Ronaldu vizītes noskaņās un Latvijas virslīga paņēma nelielu pauzi, varējām izdarīt pirmos secinājumus par nacionālās sezonas ievadu. Vismaz intrigas ziņā šis čempionāts neliek vilties — visas komandas var atņemt punktus viena otrai, un sešām vienībām joprojām ir reālas izredzes cīnīties par medaļām. Turnīru vislabāk iesākuši pērnie čempioni Jūrmalas Spartaks, bet par gada pirmajiem gaviļniekiem jau kļuva FK Ventspils futbolisti, kuri dramatiskā veidā izcīnīja Latvijas kausu. Par to gan ne mazāk priecājās Liepājā, kas tādējādi arī ieguva iespēju šogad spēlēt Eiropā.

VENTSPILS KAUSS

FK Ventspils Latvijas kausu ieguva jau septīto reizi, pārtraucot FK Jelgava hegemoniju, kas šo trofeju izcīnīja iepriekšējos trijos gados. Īpašam priekam par šo uzvaru jābūt FK Ventspils galvenajam trenerim anglim Polam Ešvortam, kurš Latvijā ieradās jau 2001. gadā, ar pārtraukumiem šeit strādājot jau 12. sezonu. Šajā laikā Ešvorts vairākkārt tika pie Latvijas čempionāta sudraba un bronzas medaļām, bet šī ir pirmā angļa izcīnītā trofeja.

Latvijas kausa finālmačs, kurā FK Ventspils tikai pēcspēles 11 m sērijā ar 6:5 pieveica Riga FC, kļuva par īstu vietējā futbola reklāmu, kur bija cīņa par katru laukuma metru no pirmās līdz pēdējai minūtei, skaisti gūtie vārti, negaidīti sižeta pavērsieni un īsta drāma beigās. Spēles pamatlaiks beidzās neizšķirti 1:1, papildlaikā Ēriks Punculs izvirzīja vadībā rīdziniekus, bet sešas minūtes pirms beigām ventspilnieks Artjoms Vaskovs panāca, ka uzvarētāju noteikšanai bija nepieciešama 11 m sitienu sērija (2:2). Tā saucamajā pēcspēles loterijā Riga FC nonāca viena precīza sitiena attālumā no kausa, bet Hizirs Apajevs nespēja pārspēt FK Ventspils pieredzējušo vārtsargu Andreju Pavlovu. Viss izšķīrās tikai pendeļu sērijas astotajā sitienā, kad par mača galveno varoni kļuva 38 gadus vecais Pavlovs, kurš atvairīja jau trešo vienpadsmitnieku, tiekot galā ar Latvijas U-21 izlases aizsarga Antonija Černomirdija sitienu. Jāpiebilst, ka Pavlovs, kurš šogad vēl nav spēlējis virslīgā (tur FK Ventspils pirmais numurs ir Maksims Uvarenko), spilgti sevi parādīja jau kausa pusfinālā pret Rīgas Futbola skolu, kad pēdējās minūtēs atvairīja RFS un Latvijas izlases pussarga Alekseja Višņakova izpildīto 11 m soda sitienu, izglābjot ventspilniekiem vietu finālā.

Starp citu, šis ir īpašs gads, jo pirmo reizi vienā sezonā Latvijā tiks noskaidroti divi kausa ieguvēji. Jaunajā kausa izcīņā jau notikušas pirmās kārtas spēles, kur sacenšas otrās līgas klubi, tad otrajā posmā sacensībās iesaistīsies pirmās līgas vienības, divās kārtās noskaidrojot astoņas komandas, kam astotdaļfinālā pievienosies virslīgas klubi. Atšķirībā no šī pavasara pusfināla stadijā uzvarētāji tiks noteikti vienā spēlē, bet fināls risināsies oktobrī.

Latvijas čempionātā ventspilnieki pēc 11 kārtām ar 17 punktiem ieņem ceturto vietu. FK Ventspils ir pārliecinoši labākā čempionāta aizsardzība (tikai pieci zaudētie vārti), taču ne viss ir tik spīdoši uzbrukumā (11 gūtie vārti). Lai gan ventspilnieki piedzīvojuši tikai divus zaudējumus (zīmīgi, ka abas reizes viņu pāridarītāji bijuši Jelgavas futbolisti), pieci neizšķirti neļauj būt turnīra tabulas priekšgalā. FK Ventspils stabilo spēli aizsardzībā novērtējis arī Latvijas izlases galvenais treneris Aleksandrs Starkovs, kurš pirmo reizi uz valsts galveno komandu uzaicinājis 21 gadu veco centra aizsargu Ņikitu Koļesovu.

LĪDERU TRIO

Latvijas čempionātā sezonas starts vislabāk izdevies pagājušā gada čempionvienībai Jūrmalas Spartaks, kas 11 mačos svinējusi sešas uzvaras un piedzīvojusi tikai vienu zaudējumu. Tas ir diezgan negaidīti, jo pirms sezonas retais prognozēja, ka Spartaks atkal iesaistīsies cīņā par čempionu titulu. Šķiet, ka čempioni ir visai viegli pārdzīvojuši treneru maiņu, kad pēc pagājušā gada triumfa baltkrievu Oļegu Kubarevu aizstāja polis Mareks Zubs. Lai gan jau pēc trim spēlēm traumas dēļ no ierindas uz vairākiem mēnešiem izgāja pagājušās sezonas otrs rezultatīvākais virslīgas spēlētājs Dmitrijs Platonovs, Spartaks arī bez sava uzbrukuma līdera ar 19 gūtajiem vārtiem ir čempionāta rezultatīvākā komanda. Baltkrievu uzbrucēja prombūtnē par Spartaka galveno vārtu guvēju kļuvis Krievijas leģionārs Jevgeņijs Kozlovs — seši vārti. Spartaka pārliecinošais sniegums nav palicis nepamanīts arī Starkovam, kurš pirmo reizi uz valstsvienību uzaicinājis divus Jūrmalas komandas pussargus — Jevgeņiju Kazačoku un Edgaru Vardanjanu.

Paradoksāli, bet, pat neizejot laukumā, lielu panākumu šosezon svinēja FK Liepāja, kas pēc FK Ventspils uzvaras Latvijas kausa finālā ieguva tiesības šovasar startēt Eiropas līgā. Pērn liepājnieki virslīgā finišēja ceturtajā vietā, tāpēc Eiropas ceļazīmi viņi varēja iegūt tikai tad, ja paši iegūtu kausu vai to izdarītu kāda no pagājušās sezonas medaļu ieguvējām.

Virslīgā Tamaza Pertija trenētajai komandai pēc nepārliecinošā starta (pirmajās sešās kārtās tikai divas uzvaras un trīs zaudējumi) izdevās četru uzvaru sērija, kad piecus vārtus guva un sevi par īstu komandas līderi pieteica Rīgas Skonto audzēknis Artūrs Karašausks. Kad Karašauskam dzelteno kartīšu limita dēļ bija jāizlaiž spēle ar RFS, tad liepājnieku panākumi uzreiz aprāvās — 0:2. Jāpiekrīt Pertijam, ka nav izprotams, kāpēc Latvijas čempionāta spilgtākajam uzbrucējam nav atradusies vieta valstsvienībā. Kuluāros mēļo, ka tur pie vainas varētu būt vecie konflikti.

Latvijas čempionāta rezultatīvāko spēlētāju sarakstā Karašausks dala pirmo vietu ar Spartaka uzbrucēju Kozlovu un FK Jelgava… centra aizsargu (!) Mārci Ošu, kurš arī guvis sešus vārtus. Tas tiešām ir ekstraordinārs gadījums, kad aizsargs konkurē ar uzbrucējiem par labākā snaipera godu. Ošs ir pielicis roku pie vēl daudzām vārtu gūšanas iespējām, turklāt roku vārda tiešajā nozīmē, jo viens no Jelgavas kluba galvenajiem trumpjiem ir limbažnieka mestie sānu iemetieni, piemēram, uzvarētajā mačā ar FK Ventspils jelgavnieki vienīgos vārtus guva pa tiešo pēc Mārča auta, kad pretinieku vārtsargs Uvarenko nespēja savaldīt bumbu. Iespējams, ka FK Jelgava vienkāršais un arī agresīvais spēles stils ne visiem iet pie sirds (piemēram, FK Metta/LU treneris Andris Riherts pēc zaudējuma jelgavniekiem sūdzējās, ka pretī bijuši regbisti), bet svarīgākais, ka moldoviešu trenera Aleksandra Kurtejana vadītā komanda prot regulāri izspiest vajadzīgo rezultātu.

RĪGAS NEDIENAS

Zaudējums Latvijas kausa finālā bija smags trieciens ambiciozajam klubam Riga FC, kas šogad savas rindas papildināja ar trim Latvijas valstsvienības pamata spēlētājiem Kasparu Gorkšu, Valēriju Šabalu un Artūru Zjuzinu. Rīdzinieki ļoti cerēja jau šovasar debitēt Eirokausos, taču tagad šis sapnis būs jāatliek uz vēl vismaz vienu gadu. Lai nodrošinātu vietu Eirokausos uz nākamo gadu, šosezon virslīgā Riga FC ir jātiek pirmajā trijniekā, bet pagaidām čempionāta zvaigžņotākā komanda nerāda diez cik izteiksmīgu spēli. Jau pirms sezonas daudzi skeptiķi paredzēja, ka Riga FC var kļūt par pirmo komandu, kurā būs treneru maiņa. Tas notika jau pēc ceturtās kārtas, kad viena Krievijas trenera Vladimira Volčeka vietu ieņēma cits viņa tautietis Jevgēņijs Perevertailo. Ātrus augļus gan šīs pārmaiņas nav nesušas.

Pirmssezonas ambīcijas pagaidām laukumā neizdodas realizēt arī citam ambiciozam galvaspilsētas klubam Rīgas Futbola skolai. Blāvais sniegums abiem Rīgas klubiem gan netraucēja deleģēt uz valstsvienību pa trim futbolistiem — Gorkšu, Šabalu un Oļegu Laizānu no Riga FC (Zjuzins traumas dēļ šosezon gandrīz nav spēlējis), kā arī Alekseju Višņakovu, Aleksandru Solovjovu un Robertu Uldriķi no RFS. Interesanti gan, ka jaunais Uldriķis šogad klubā biežāk sācis spēles uz komandas rezervistu soliņa nekā starta vienpadsmitniekā.

Sev jau visai ierastajā priekšpēdējā vietā virslīgā atrodas trešā Rīgas komanda FK Metta/LU, taču gandrīz visos mačos studenti ir bijuši ciets rieksts favorītiem. Pirmo reizi vēsturē kāds FK Metta/LU pārstāvis arī ir saņēmis uzaicinājumu uz Latvijas valstsvienību — 22 gadus vecais pussargs Dāvis Indrāns.

Pagaidām pavisam bēdīgi klājas virslīgas debitantiem SK Babīte/Dinamo, kuri 11 mačos izcīnījuši tikai divus punktus. Babīte arī kļuva par otro komandu, kur notika treneru maiņa — pēc astoņiem mačiem Mihailu Miholapu aizstāja Krievijas speciālists Aleksandrs Gorbačovs.

PIRMĀ LĪGA

Šosezon interesanti notikumi risinās arī pirmajā līgā, kur jau sezonas startā sevi visskaļāk pieteikuši čempionāta debitanti — pagājušā gada otrās līgas uzvarētāji Grobiņas SC. Tiesa, Grobiņas komanda šajā laikā ir piedzīvojusi lielas pārvērtības, kļūstot būtībā par FK Liepāja filiāli. Grobiņas vienību trenē bijušais FK Liepāja galvenais treneris Viktors Dobrecovs, bet galvenās lomas komandā spēlē virslīgā ne vienu vien sezonu aizvadījušais Toms Gucs, tāpat arī Liepājas galvenajā komandā jau spēlējušie Emīls Knapšis, Jānis Jēkabsons, savukārt Krists Kristers Gulbis un Deivids Dobrecovs pat no pirmās līgas ir uzaicināti uz Latvijas U-21 izlasi. Pirmajās astoņās spēlēs Grobiņa svinēja sešas uzvaras un divreiz spēlēja neizšķirti, dalot punktus ar Rīgas JDFS Alberts un Valmieru.

Pirms sezonas par pirmās līgas favorītiem tika uzskatīti pagājušās sezonas otrās vietas ieguvēji FK Progress/AFA Olaine, kas pērn ne bez pretestības divu spēļu summā tikai ar minimālu rezultātu pārspēlēs par iekļūšanu virslīgā zaudēja FK Metta/LU (1:1 un 0:1). Gatavojoties čempionātam, Olaines klubs pat aizvadīja divu nedēļu treniņnometni Ēģiptē, tomēr sezonas ievads pieredzējušā trenera Viktora Ņesterenko vadītajai komandai ne pārāk izdevies — piedzīvoti jau divi zaudējumi mačos ar RTU/Skonto Academy un Jēkabpili, kā arī vēl punkti zaudēti, spēlējot neizšķirti ar Valmieru un Rēzekni.

Ņemot vērā, ka pērn no virslīgas uz pirmo līgu pārcēlās BFC Daugavpils, tad Latvijas otrās lielākās pilsētas komanda arī automātiski pieskaitāma pie pretendentēm uz atgriešanos elitē. Taču pagaidām daugavpiliešiem klājas visai grūti — astoņos mačos četras uzvaras un trīs zaudējumi. Jāpiebilst, ka šogad Latgale pirmo reizi atjaunotās valsts laikā palikusi bez virslīgas futbola.

Toties bez zaudējumiem cīnās Valmiera Glass VIA, kas jau svinējusi piecas uzvaras. Atgādināšu, ka jau pērn Valmieras komandai tika piedāvāta iespēja spēlēt virslīgā, ieņemot Skonto vietu, taču valmierieši atteicās no šādas dāvanas. Cerēsim, ka agrāk vai vēlāk virslīgas futbols atgriezīsies Valmierā, kur savulaik bija labas futbola tradīcijas. To pašu var teikt arī par Rēzekni, kas pēdējo sezonu virslīgā bija 2010. gadā. Valmiera no virslīgas atvadījās 2003. gadā. Pagājušajā sezonā Rēzeknei un Valmierai bija labākais spēļu apmeklējums pirmajā līgā — tur uz spēlēm regulāri nāca pāris simti skatītāju.

Lai gan Latvijas titulētākais klubs Skonto šogad nesaņēma licenci dalībai pirmajā līgā, Latvijas futbola slavenākais zīmols tomēr joprojām figurē pirmajā līgā, jo RTU komanda pārtapa par RTU/Skonto Academy.

Pērn tikai viens punkts no otrās vietas un pārspēlēm par iekļūšanu virslīgā šķīra FK Auda, taču šogad jau turnīra sākumā piedzīvotie trīs zaudējumi laikam liecina, ka liepājnieka Jurģa Kalna trenētajai komandai vēl pāragri domāt par virslīgu.

Vēl interesants fakts, ka FK Ogre rindās pirmajā līgā joprojām turpina spēlēt ilggadējais Latvijas valstsvienības uzbrucējs 43 gadus vecais Vits Rimkus. Viņš ir pēdējais no mūsu leģendārā Euro 2004 sastāva, kurš vēl turpina doties laukumā oficiālos mačos.

Latvijas čempionāta otrajā līgā šosezon spēlē 55 komandas, kas sadalītas piecos reģionos. Visplašākā pārstāvniecība ir Rīgā, kur spēlē 16 vienības, kas sadalītas divās grupās, bet par vienu komandu mazāk sacenšas Vidzemes čempionātā. Šogad vienā kopējā turnīrā ir apvienoti Kurzemes un Zemgales reģioni (11 komandas), vēl astoņas vienības spēlē Latgales čempionātā, bet piecas — Ziemeļaustrumu reģionā. Jāpiebilst, ka sadalījums pa reģioniem ir diezgan brīvs, jo, piemēram, Rīgas čempionātā piedalās divas Ogres komandas, bet vairākas galvaspilsētas vienības spēlē Vidzemē.

 

SYNOTTIP VIRSLĪGA

Spartaks11 – 6 – 4 – 1 – 19:10 – 22

FK Liepāja/Mogo 11 – 6 – 1 – 4 – 17:12 – 19

FK Jelgava 11 – 6 – 1 – 4 – 16:13 – 19

FK Ventspils 11 – 4 – 5 – 2 – 11:5 – 17

Riga FC11 – 4 – 5 – 2 – 10:8 – 17

Rīgas Futbola skola 11 – 5 – 1 – 5 – 11:12 – 16

FK Metta/LU 11 – 2 – 3 – 6 – 14:21 – 9

SK Babīte/Dinamo 11 – 0 – 2 – 9 – 7:24 – 2

Rezultatīvākie spēlētāji:Jevgēņijs Kozlovs (Spartaks), Mārcis Ošs (FK Jelgava), Artūrs Karašausks (FK Liepāja) — 6, Tosins Aijeguns (FK Ventspils) — 5, Roberts Uldriķis (RFS), Dāvis Indrāns (FK Metta/LU) — 4.

KOMANDA.LV 1. LĪGA

Grobiņas SC 8 – 6 – 2 – 0 – 18:7 – 20

Valmiera Glass VIA8 – 5 – 3 – 0 – 23:8 – 18

FK Progress/AFA Olaine 8 – 4 – 2 – 2 – 13:7 – 14

FK Tukums2000/TSS 8 – 4 – 2 – 2 – 14:10 – 14

BFC Daugavpils 8 – 4 – 1 – 3 – 17:5 – 13

FK Auda 8 – 4 – 1 – 3 – 20:14 – 13

FK Ogre 8 – 3 – 3 – 2 – 16:14 – 12

RTU/Skonto Academy 8 – 4 – 0 – 4 – 17:13 – 12

Rēzeknes FA/BJSS 8 – 3 – 2 – 3 – 13:15 – 11

FK Smiltene/BJSS 8 – 3 – 1 – 4 – 11:18 – 10

JDFS Alberts 8 – 2 – 2 – 4 – 8:12 – 8

FK Jēkabpils/JSC 8 – 2 – 0 – 6 – 13:29 – 6

FK Staiceles Bebri 8 – 1 – 1 – 6 – 6:19 – 4

Preiļu BJSS 8 – 1 – 0 – 7 – 9:27 – 3

OTRĀ LĪGA

Vidzeme

A grupa

FK Limbaži

DSVK Traktors (Rīga)

FK Priekuļi

FK Salaspils

Riga United-2

FK Valmiera Glass-2

FK Pļaviņas DM

B grupa

SK Cēsis

FK Aliance (Rīga)

FK Alberts

FK Lielupe (Rīga)

FK Smiltene/BJSS-2

BFK Salaspils

FK Balvi

FK Salacgrīva

Kurzeme/Zemgale

FK Karosta (Liepāja)

FK Roja/Kolka

Grobiņas SC-2

Saldus SS/Brocēnu BJSS

SK Supernova (Rīga)

FK Senči (Jelgava)

JFC Dobele

Talsi/FK Laidze

JFK Saldus

FC Nikers (Kuldīga)

Bauskas BJSS/SC Mēmele

Latgale

LDZ Cargo-DFA (Daugavpils)

FK Krāslava

Rēzeknes NBJSS

FK Kalupe

Ilūkstes NSS

Preiļu BJSS-2

Viesīte

BFC Daugavpils-2

Ziemeļaustrumi

Lubāna/Degumnieki

BSC Balvi

Ludzas NSS

Kvarcs/Madonas BJSS

FB Gulbene

Rīga

A grupa

FK Progress-2

Monarhs-Flaminko

Caramba

Kengaroos/Salaspils

AMOKO/02

Riga United

Fortūna/Ogre

Sirius

B grupa

Ogres NSC

EXCONDO

FK Jūrnieks

Raita

FK Dinamo/Babīte

New Project

BFS Reinards-Ropaži

Albatroz SC

SIEVIEŠU FUTBOLA LĪGA

Rīgas Futbola skola 5 – 5 – 0 – 0 – 28:2 – 15

FK Liepāja 5 – 3 – 0 – 2 – 12:5 – 9

Riga United Ladies6 – 2 – 0 – 4 – 8:17 – 6

Spartaks/46. vsk. 4 – 0 – 0 – 4 – 0:24 – 0