Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Starkovam eksāmens pie Džeko

Piektdien pirmo reizi šogad saviem skatītājiem atrādīsies Latvijas futbola valstsvienība, kas 2014. gada pasaules čempionāta atlases turnīra ietvaros uzņems mūsu grupas līderus Bosnijas un Hercegovinas futbolistus. Latvijas izlases galvenā trenera Aleksandra Starkova rīcībā uz šo spēli ir visi mūsu labākie futbolisti, bet Bosnijas un Hercegovinas rindās redzēsim vairākas Eiropas futbola zvaigznes ar Manchester City uzbrucēju Edinu Džeko priekšgalā.

 

Latvijas izlase pagalam neveiksmīgi aizvadījusi kvalifikācijas turnīra pirmo pusi, piecos mačos izcīnot tikai četrus punktus divās spēlēs ar Lihtenšteinu. Pēc neizšķirta 1:1 neizteiksmīgā spēlē Lihtenšteinā arvien skaļākas kļuva runas par izlases vadības maiņas nepieciešamību, taču pagaidām vēl viss pa vecam, lai gan katra neveiksme arvien vairāk sašūpo Starkova krēslu.

PĀRDOMU LAIKS

Gatavojoties spēlei ar Bosniju un Hercegovinu, maija beigās Latvijas valstsvienība aizvadīja divas pārbaudes spēles, viesos ar 1:3 zaudējot Katarai un Vācijā cīnoties neizšķirti 3:3 ar Turciju. Šajos mačos gan nepiedalījās vairāki izlases pamatsastāva spēlētāji — vārtsargs Andris Vaņins, vidējās līnijas līderis Aleksandrs Cauņa, uzbrucējs Artjoms Rudņevs, bet komandas kapteinis Kaspars Gorkšs piedalījās tikai spēlē ar Turciju. Taisnības labad gan jāpiebilst, ka arī turki sūtīja laukumā ļoti eksperimentālu sastāvu. Par šo maču galveno notikumu kļuva astoņpadsmitgadīgā Skonto uzbrucēja Valērija Šabalas debija valstsvienībā — savā otrajā mačā, iznākot laukumā uz maiņu, Valērijs pamanījās izcelties ar diviem vārtu guvumiem.

Uz spēli ar grupas līderiem Starkovs uzaicinājis 24 futbolistus, no kuriem deviņi pārstāv pašmāju čempionātu. Latvijas virslīga vēl tikai uzņem apgriezienus, bet Gorkšam un Rudņevam klubu sezona beidzās jau gandrīz pirms trim nedēļām, Vaņinam un Cauņam tikai pagājušajā nedēļas nogalē bija sezonas noslēguma mači. Labā garastāvoklī izlasei pievienojās Cauņa, kurš Maskavas CSKA sastāvā guvis dubultpanākumu, triumfējot gan Krievijas čempionātā, gan kausa izcīņā. Diemžēl savainojama dēļ Cauņas dalība spēlē ir zem jautājuma zīmes.

Starkovam ir, par ko lauzīt galvu, jo Latvijas izlases sniegums jau labu laiku nevieš optimismu. Turklāt problēmas ir visās līnijās. Agrāk Starkova komandas vienmēr izcēlušās ar labu aizsardzību, turpretī tagad tā ir pagātne. Ja neskaita spēles ar pastarīti Lihtenšteinu (tur gan mums arī paveicās, ka divos mačos zaudējām tikai vienus vārtus), tad pārējās trijās šī cikla spēlēs esam zaudējuši astoņus vārtus. Tāpat arī šā gada trijās pārbaudes spēlēs Latvijas izlase katrā ir ielaidusi pa trim vārtiem. Daudz jautājumu ir arī par uzbrukumu, kur maču pēc mača cerības neattaisno mūsu uzbrukuma zvaigzne Rudņevs. Šajā atlases ciklā viņš vēl nav guvis vārtus, bet pavisam izlases rindās Rudņevam 24 mačos joprojām ir tikai viens vārtu guvums.

ZVAIGŽŅU UZBRUKUMS

Mūsu komanda ar Bosnijas un Hercegovinas izlasi jau tikās pagājušajā rudenī pretinieku laukumā, kad Gorkšs spēles sākumā izvirzīja Latvijas izlasi vadībā, taču bosnieši un hercegovinieši bez īpašām problēmām ātri izlaboja situāciju, galarezultātā svinot pārliecinošu uzvaru 4:1. Bosnijas un Hercegovinas valstsvienību trenē vietējais speciālists Safets Sušičs, kuru pieredzējušie futbola līdzjutēji varbūt atceras vēl no viņa spēlētāja karjeras laikiem — Dienvidslāvijas izlases sastāvā Sušičs piedalījies 1982. un 1990. g. pasaules čempionāta finālturnīros. 2004. g. Sušičs tika atzīts par visu laiku labāko Bosnijas un Hercegovinas futbolistu.

Tagadējās Bosnijas un Hercegovinas futbolistu paaudzes spilgtākā zvaigzne ir 27 gadus vecais Anglijas premjerlīgas vicečempionu Manchester City uzbrucējs Edins Džeko. Pietiek tikai minēt, ka pirms divarpus gadiem Manchester City par Džeko pāreju no Vācijas kluba Wolfsburg samaksāja 32 miljonus eiro. Šosezon Anglijas premjerlīgā Džeko ar 14 vārtiem bija kluba labākais snaiperis, lai gan viņš tikai deviņas čempionāta spēles aizvadījis no starta līdz beigu signālam. Klubā Džeko cīnās par vietu sastāvā ar citām pasaules futbola superzvaigznēm, bet valstsvienībā viņa pozīcijas ir nesatricināmas, par ko vislabāk liecina statistika — ar 52 spēlēs gūtajiem 28 vārtiem Džeko ir visu laiku rezultatīvākais Bosnijas un Hercegovinas izlases spēlētājs, bet šajā atlases ciklā viņš ar piecos mačos gūtajiem septiņiem vārtiem ir Eiropas zonas labākais snaiperis. Džeko gan nav vienīgais drauds mūsu komandai, jo arī viņa uzbrukuma partneris izlasē Vedads Ibiševičs ir viens no Vācijas čempionāta labākajiem uzbrucējiem. Šosezon Stuttgart uzbrucējs bundeslīgas rezultatīvāko spēlētāju sarakstā ar 15 vārtu guvumiem ieņēmis ceturto vietu.

Bosnijai un Hercegovinai augstas klases meistari ir ne tikai uzbrukumā — kluba Stoke vārtsargs Asmirs Begovičs tiek uzskatīts par vienu no labākajiem Anglijas premjerlīgas vārtsargiem, bet sezonas izskaņā britu prese rakstīja, ka viņu savās rindās vēlas redzēt abi titulētākie Anglijas klubi Manchester United un Liverpool. Tieši Begovičs arī tika atzīts par šīs sezonas labāko Bosnijas un Hercegovinas futbolistu, bet pirms tam trīs gadus pēc kārtas šajā godā tika Džeko.

Aizsardzībā Bosnijas un Hercegovinas līderis ir izlases kapteinis Emirs Spahičs, kurš šo sezonu sāka Spānijas klubā Sevilla, bet vēlāk pārcēlās uz Mahačkalas Anži. Savukārt vidējā līnijā bosniešu pazīstamākais spēlētājs ir Roma pārstāvis Miralems Pjaničs. Jāpiebilst, ka Bosnijas un Hercegovinas izlases kandidātu sarakstā iekļauti tikai divi pašmāju čempionāta pārstāvji.

Rīgā bosniešiem gan savainojumu dēļ būs jāiztiek bez diviem pamatsastāva spēlētājiem — aizsarga Ogņena Vranješa un pussarga Zvjezdana Misimoviča. Starp citu, tieši Misimovičs divreiz pārspēja Vaņinu mūsu pirmajā savstarpējā spēlē Zenicā (toreiz bosniešiem vēl vārtus guva Pjaničs un Džeko).

Bosnijas un Hercegovinas valstsvienība vēl nekad nav spēlējusi pasaules vai Eiropas čempionāta finālturnīrā (Starptautiskajā Futbola federācijā valsts uzņemta 1996. gadā), lai gan pāris pēdējos atlases ciklos viņi bijuši tuvu mērķim. 2010. gada pasaules un 2012. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīros Bosnijas un Hercegovinas izlase ieņēma otro vietu atlases grupā (attiecīgi aiz Spānijas un Francijas), iegūstot iespēju piedalīties pārspēlēs par iekļūšanu finālturnīrā. Tomēr abas reizes cerības sagrāva Portugāles izlase — 2009. gada novembrī Bosnija un Hercegovina divreiz zaudēja ar 0:1, bet divus gadus vēlāk pēc bezvārtu neizšķirta savās mājās sekoja sagrāve viesos 2:6. Šoreiz bosniešiem ir visas izredzes beidzot piepildīt savu sapni, jo līdervienība tuvākos sekotājus grieķus apsteidz par trim punktiem, turklāt jau panākot labāku rezultātu savstarpējos mačos — 0:0 un 3:1.

 

2014. GADA PASAULES ČEMPIONĀTA ATLASES TURNĪRS

G grupa

Bosnija/Hercegovina 5 – 4 – 1 – 0 – 18:3 – 13

Grieķija 5 – 3 – 1 – 1 – 6:4 – 10

Slovākija 5 – 2 – 2 – 1 – 6:4 – 8

Lietuva 5 – 1 – 2 – 2 – 4:7 – 5

Latvija 5 – 1 – 1 – 3 – 6:9 – 4

Lihtenšteina 5 – 0 – 1 – 4 – 2:15 – 1

 

LATVIJAS VALSTSVIENĪBAS KANDIDĀTI

Vārtsargi: Andris Vaņins (Sion, Šveice), Pāvels Doroševs (Liepājas metalurgs), Germans Māliņš (BATE, Baltkrievija)

Aizsargi: Kaspars Gorkšs (Reading, Anglija), Deniss Ivanovs (Baki, Azerbaidžāna), Oskars Kļava (AZAL, Azerbaidžāna), Vitālijs Smirnovs (FK Ventspils), Vitālijs Maksimenko (Brighton, Anglija), Nauris Bulvītis (Spartaks), Vladislavs Gabovs (Skonto), Pāvels Mihadjuks (Rīgas Daugava)

Pussargi: Aleksandrs Cauņa (CSKA, Krievija), Aleksandrs Fertovs, Alans Sineļņikovs (abi Skonto), Aleksejs Višņakovs (Baltika, Krievija), Ivans Lukjanovs (Volgarj, Krievija), Oļegs Laizāns (Jeņisej, Krievija), Vladimirs Kamešs (Amkar, Krievija), Artis Lazdiņš (Piast, Polija), Jurijs Žigajevs (FK Ventspils)

Uzbrucēji: Artjoms Rudņevs (Hamburg, Vācija), Edgars Gauračs (Maskavas Torpedo, Krievija), Māris Verpakovskis (Ergotelis, Grieķija), Valērijs Šabala (Skonto)

Bosnijas un Hercegovinas valstsvienības kandidāti

Vārtsargi: Asmirs Begovičs (Stoke, Anglija), Asmirs Avdukičs (Borac), Asmins Fejzičs (Aalen, Vācija)

Aizsargi: Boriss Pandža (Mechelen, Beļģija), Emirs Spahičs (Anži, Krievija), Tonijs Šunjičs (Zorya, Ukraina), Mensurs Mujdža (Freiburg, Vācija), Ervins Zukanovičs (Gent, Beļģija)

Pussargi: Miralems Pjaničs (Roma, Itālija), Senads Luličs (Lazio, Itālija), Sejads Salihovičs (Hoffenheim, Vācija), Adnans Zahirovičs (Minskas Dinamo, Baltkrievija), Elvirs Rahimičs (CSKA, Krievija), Hariss Medunjanins (Gaziantepspor, Turcija), Senijads Ibričičs (Kasimpasa, Turcija), Muamers Svraka (Željezničar), Miroslavs Stefanovičs (Sevilla, Spānija), Ivans Sesars (Elazigspor, Turcija), Avdija Vršajevičs (Hajduk, Horvātija)

Uzbrucēji: Edins Džeko (Manchester City, Anglija), Vedads Ibiševičs (Stuttgart, Vācija), Edins Višča (Istanbul BB, Turcija)