Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Uzvara, uzvara, uzvara

Tikai ar vienu domu — uzvarēt — 2013. gada pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīra spēlēs ar Beļģiju laukumā dosies Latvijas handbola valstsvienības vīri, kuri oficiālajās spēlēs uzvaras garšu nav sajutuši vairāk nekā gadu.

Vēl tikai jūnijā Latvijas izlase noslēdza dalību 2012. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra otrajā posmā, kurā pret klasi spēcīgākām vienībām — Vāciju, Īslandi un Austriju — neizcīnīja nevienu punktu. Daudz esam mācījušies, daudz esam zaudējuši cīņā ar tik spēcīgiem pretiniekiem, tāpēc pienācis laiks savus līdzjutējus priecēt ar uzvarām. Cerams, Latvijas izlase to jau ir paveikusi pirmajā turnīra spēlē 3. novembrī pret Beļģiju, taču 5. novembrī plkst. 15.00 mūsējiem Dobelē atbildes spēlē nebūs izvēles — latvieši gaidīs skaistu spēli un uzvaru.
Nākamajā kvalifikācijas kārtā iekļūst tikai grupas spēcīgākā komanda. Mūsējie vēl ne reizi nav spēlējuši nevienā finālturnīrā, tāpēc laiks šo tradīciju lauzt — ar Beļģiju un Melnkalni mēs varam cīnīties un arī uzvarēt, bet pēc tam var paveikties ar pretiniekiem arī otrajā kvalifikācijas turnīra kārtā. „Latvijas izlases mērķis ir uzvara šajā kvalifikācijas turnīrā,” uzsver Latvijas Handbola federācijas prezidents Raimonds Emuliņš.

BEZ ROBIEM

Pirms trešdienas spēles Beļģijā mūsējie bija aizvadījuši vien četrus treniņus — divus Rīgā un divus Beļģijā. Latvijas izlases galvenais treneris Valdis Labanovskis atzina, ka treniņu bijis par maz, tomēr šādi mūsu vienība gatavojās arī iepriekšējā ciklā. “Treniņos vairāk piestrādājam pie spēles uzbrukumā, kas sevišķi kliboja iepriekšējā kvalifikācijas turnīrā,” stāsta Labanovskis.
Gatavoties šiem mačiem tika uzaicināti vien 16 handbolisti, no kuriem četri pārstāv Latvijas klubus, bet pārējie spēlē ārzemēs. Diemžēl dažādu iemeslu dēļ Latvijas izlasei nevar palīdzēt Andrejs Kuzmins, Ēriks Blūms, Māris Veršakovs, Artis Kurmēns un Armands Uščins, taču tas pavēris iespēju vairākiem jauniem handbolistiem — Jānim Šteinbergam un Vitālijam Borisenko — parādīt savu varējumu izlasē.
Ierindā ir arī mūsu vienīgais pārstāvis Vācijas 1. bundeslīgā Aivis Jurdžs. Pēc ilgāka laika oficiālās spēlēs atkal Latvijas krāsas pārstāvēs Jānis Pavlovičs, kuram izdevies teicams sezonas sākums Vācijā. Labā formā ir mūsu garākais handbolists Dainis Krištopāns, problēmām nevajadzētu būt ar pēdējo bastionu mūsu vārtos, kurus gatavi sargāt trīs vīri: Raimonds Šteins, Edgars Kukša un Helmuts Tihanovs. Neskaitot kreisās malas pozīciju, kur spēlēs jau divi pieminētie debitanti, sevišķu robu izlases sastāvā nav.

AR VIENU LEĢIONĀRU

Latvijas izlases pirmais pretinieks Beļģija kvalifikācijas turnīrā ir mūsu līmeņa komanda. Tās sastāvu veido pašmāju handbolisti, kuru papildina tikai viens leģionārs — Norvēģijas augstākās līgas kluba Drammen vārtsargs Sebastians Ehnevids. Tieši šī iemesla dēļ Beļģijas izlase cīņām ar mūsu vienību varēja sagatavoties daudz pamatīgāk, svētdien aizvadītajā pārbaudes spēlē ar 30:26 pieveicot Luksemburgu. Rezultatīvākais mājinieku handbolists ar 10 gūtajiem vārtiem bija 25 gadus vecais Tomass Kauvenbergs, savukārt četrus vārtus guva četrus gadus jaunākais Džefrijs Jakobs.
Šo spēli klātienē vēroja arī Latvijas izlases treneris Dmitrijs Bražņikovs, kurš mūsu pretiniekus raksturoja kā ātru un agresīvu komandu, kas mums ir pa zobam. Treneri priekšdarbus ir paveikuši, tāpēc mūsu spēlētājiem atliek to tikai pārvērst pozitīvā rezultātā.
Iepriekš ar Beļģiju mūsējie tikās 2009. gada nogalē, kad tradicionālajā Rīgas domes kausa izcīņas spēlē ar 34:29 izcīnīja uzvaru. Mūsējie šo spēli aizvadīja ar eksperimentālu sastāvu bez vairākiem līderiem. Tas vairo optimismu.
2012. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā Beļģijas izlase no turpmākās cīņas par iekļūšanu finālturnīrā izstājās jau pirmajā kvalifikācijas kārtā. Tajā Beļģijas izlase pieveica Luksemburgu, taču atzina Izraēlas un Turcijas pārākumu, ierindojoties trešajā vietā.
Abas nākamās spēles ar Melnkalni latvieši aizvadīs janvārī. Visticamāk, ka tieši tad izšķirsies vienīgās ceļazīmes liktenis uz nākamo kārtu. Pēdējo reizi tik tuvu spēlēšanai pasaules čempionātā Latvijas izlase bija pirms septiņiem gadiem, kad 2005. gada kvalifikācijas turnīra play-off spēlēs piekāpās nākamajai pasaules čempionei Spānijas valstsvienībai.
Raitis PURIŅŠ

2013. GADA PASAULES ČEMPIONĀTA KVALIFIKĀCIJAS TURNĪRS
Sestdien, 5. novembrī
15.00 Dobelē, Latvija—Beļģija

LATVIJAS IZLASES SASTĀVS
Helmuts Tihanovs (LSPA), Raimonds Šteins (HSC Coburg, Vācija), Edgars Kukša (VfL Fredenbeck), Margots Valkovskis (HSC Bad Neustadt, Vācija), Dainis Krištopāns (Tatran Prešov, Slovākija), Ingars Dude (HG Saarlouis, Vācija), Aivis Jurdžs (TSV Hannover-Burgdorf, Vācija), Jānis Gremzde (DJK Rimpar, Vācija), Jānis Pavlovičs (HSC Bad Neustadt, Vācija), Andis Ērmanis (LSPA), Jānis Šteinbergs (LSPA), Austris Tuminskis (SC Horta, Portugāle), Ģirts Lilienfelds (ThSV Eisenach, Vācija), Vitālijs Borisenko (SK Latgols), Uldis Lībergs (Sandjerford, Norvēģija), Elvijs Borodovskis (Follo, Norvēģija)
Galvenais treneris: Valdis Labanovskis
Treneris: Dmitrijs Bražņikovs