Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Vietējā futbola ģeogrāfija

Padomju laikos nereti bija dzirdams, ka Latvija ir nefutbola republika. Arī tagad Latvijas meistarsacīkšu mačos tribīnes nav skatītāju pārpilnas. Mūsu uzmanības lokā parasti nonāk tikai virslīgas notikumi, bet ne mazākas kaislības virmo otrajā līgā, kur nevar sūdzēties par masveidības trūkumu — septiņos reģionālajos čempionātos piedalās pussimts komandu, neskaitot visdažādākos amatieru turnīrus un futbola paveidus.

NEUZVARAMIE STUDENTI

Šogad Latvijas čempionāta pirmajā līgā spēlē 13 komandas — par vienu vairāk nekā pērn. Turnīra uzvarētāji iegūs tiesības nākamgad startēt virslīgā, bet otrās vietas īpašniekiem būs vēl jāpacīnās par ceļazīmi uz augšu pārspēlēs ar virslīgas vājāko vienību. Atgādināšu, ka pēc pagājušās sezonas no pirmās līgas uz virslīgu pārcēlās FB Gulbene un FC Jūrmala, bet virslīgas neveiksminiece Rīgas Jaunība īsi pirms šīs sezonas atteicās no dalības pirmajā līgā. Savukārt Ventspils Tranzīts, kas pērn virslīgā palika priekšpēdējā vietā, bet atteicās no pārspēlēm par palikšanu virslīgā, šogad pārtapa par FK Ventspils-2. Šosezon no iespējas startēt virslīgā atteicās arī Rēzeknes Blāzma, kas pirmajā līgā spēlē ar nosaukumu Rēzeknes BJSS. Tāpat pirmās līgas dalībnieku rindas papildināja arī divas labākās pagājušās sezonas otrās līgas vienības — Liepājas Varavīksne un Ogres Sporta centrs/FK 33. Pirmajā līgā spēlē arī četru virslīgas klubu dublieru vienības — Liepājas metalurgs, FK Ventspils, Daugavpils Daugava un FK Jelgava.
Pēc astoņām kārtām par visai pārliecinošu pirmās līgas līderi izvirzījusies FS Metta/LU, kas par sešiem punktiem apsteidz tuvāko konkurentu Rīgas Futbola skolu. Pagājušajā sezonā Metta finišēja piektajā vietā, taču šogad jau pirms sezonas studenti izvirzīja uzdevumu iekļūt virslīgā. Tagad ir redzams, ka tie nebija tikai tukši vārdi. Pirmajās astoņās spēlēs Metta vienīgos punktus zaudējusi tikai otrās kārtas izbraukuma mačā pret FK Ventspils dublieriem, kur tika fiksēts bezvārtu neizšķirts. Andra Riherta trenētajai komandai ir gan pārliecinoši labākais uzbrukums (30 gūti vārti), gan arī labākā aizsardzība (četri zaudēti vārti). Metta apliecinājusi savu pārākumu arī savstarpējos mačos ar galvenajiem konkurentiem, pretinieku laukumā ar 3:1 uzvarot Rīgas Futbola skolu, bet savā laukumā sagraujot Valmieras FK un Liepājas metalurgu-2 (attiecīgi — 7:0 un 4:0). Jāpiebilst, ka Metta var lepoties arī ar visai kuplu līdzjutēju skaitu, bet kluba interneta mājaslapu (www.fsmetta.lv) var apskaust arī virslīgas klubi.
Pēc zaudējuma turnīra līderiem trīs uzvaru sērija izdevusies Rīgas Futbola skolai, kuru trenē Sergejs Semjonovs, kurš pirms četriem gadiem ar FK Rīga sensacionāli izcīnīja Latvijas virslīgas čempionāta bronzas medaļas. Trešajā vietā, tikai par punktu atpaliekot no RFS, atrodas Valmieras FK. Gata Ērgļa audzēkņi pēc ne pārāk veiksmīgā sezonas starta svinējuši četras uzvaras pēc kārtas.
Diemžēl čempionāta startā jau ir izkristalizējusies arī čempionāta galvenā pastarīte — Ogres SC/FK 33. Ogrēnieši vēl nav tikuši pie punktiem, turklāt septiņās spēlēs gūti tikai trīs vārti, bet zaudēti vidēji gandrīz pieci vārti spēlē. Ogrēnieši cietuši arī sezonas rekorda sagrāvi, ar 1:11 zaudējot citai pirmās līgas jaunpienācējai Varavīksnei.

LIELPILSĒTU DZĪVE

Latvijas čempionāts otrajā līgā ir sadalīts septiņos reģionālajos turnīros — Vidzemē, Kurzemē, Zemgalē, Latgalē, Ziemeļaustrumu Latvijā, Rīgā un Daugavpilī. Katrs reģions rīko savu čempionātu, bet vēlāk to uzvarētāji finālturnīrā izspēlē divas ceļazīmes uz pirmo līgu.
Visvairāk komandu piedalās galvaspilsētas čempionātā — 11. Tiesa, divas vienības — Latvijas Universitāte un Rīgas Futbola skola — spēlē ārpus konkurences, jo tās ir pirmās līgas klubu otrās komandas. Čempionāta startā līderpozīcijās izvirzījusies RTU vienība, kas pirmajos sešos mačos uzrādījusi simtprocentīgu rezultātu. Jāpiebilst, ka Rīgas čempionātā spēlē ne tikai galvaspilsētas komandas, bet arī vairākas vienības no tuvākās apkārtnes — Salaspils, Ogres un Olaines. Tāpat arī pāris Rīgas vienības spēlē Vidzemes čempionātā. Pagājušās sezonas Rīgas vicečempioni Salaspils FC arī šogad ar piecās spēlēs izcīnītiem 12 punktiem ieņem otro vietu, bet salaspilietis Jurijs Morozs ar septiņiem gūtajiem vārtiem ir turnīra labākais snaiperis. Savukārt FK Ogre noteikti ir zvaigžņotākā otrās līgas vienība, jo tur spēlē četri bijušie Latvijas valstsvienības spēlētāji — Igors Stepanovs, Mihails Miholaps, Andrejs Piedels un Igors Troickis. Vairāk par turnīru var uzzināt tīmekļa vietnē www.rigasfutbols.lv.
Atsevišķs čempionāts notiek arī valsts otrajā lielākajā pilsētā Daugavpilī, kur sacenšas astoņas komandas. Atšķirībā no Rīgas, kur mači notiek gan savā, gan izbraukumos pretinieku laukumā, Daugavpilī visas spēles risinās Esplanādes stadionā. Turnīrs gan ir tikai tikko sācies — pēc divām kārtām punktus nav zaudējušas komandas LDZ Cargo un Latgales Ceļdaris, bet rezultatīvākais spēlētājs ar četriem vārtu guvumiem pagaidām ir bijušais Latvijas valstsvienības aizsargs Vladimirs Žavoronkovs, kurš pārstāv Latgales Ceļdari. Daugavpils čempionāts otro gadu ieguvis Latvijas otrās līgas statusu, jo tikai kopš pagājušās sezonas tajā spēlē lielo futbolu 11 pret 11.

VIDZEMES PIEVILCĪBA

No tradicionālo reģionu čempionātiem vislielākā masveidība ir Vidzemē, kur šogad sacenšas 10 komandas, tai skaitā arī divas no Rīgas. Kad pirms deviņiem gadiem notika pirmais Vidzemes čempionāts, tajā piedalījās tikai četras komandas, — progress ir acīmredzams. Vidzemes čempionāta notikumiem var sekot līdzi interneta mājaslapā www.vidzemesfutbols.lv.
Šogad par čempionāta līderiem ir izvirzījušies Staiceles Bebri, kuri ar sešos mačos nopelnītiem 13 punktiem, par aci apsteidz Smiltenes BJSS un Rīgas FK Alberts. Smilteniešiem gan vēl viena spēle ir rezervē. Staicelietis Nauris Baranovskis ar deviņiem vārtu guvumiem ir pārliecinoši rezultatīvākais čempionāta spēlētājs.
Staicele var lepoties ne tikai ar savu otrās līgas vienību, bet arī ar modernu sporta bāzi — Vidzemes Jaunatnes futbola centru Staicele, kur futbolistu rīcībā ir gan teicamas kvalitātes dabīgais, gan arī mākslīgā seguma laukums. Staicelē darbojas futbola internāts, kur sporta karaļa pamatus var apgūt pusotrs simts jauniešu, bet vidusskolā izveidotas futbola klases. Staicelē regulāri treniņnometnes aizvada arī dažāda vecuma Latvijas jauniešu izlases, bet tradicionālais Stārķa kauss, kas šogad risināsies jau septīto gadu, ir viens no lielākajiem mūsu valsts bērnu futbola turnīriem.
Smiltene nevar lepoties ar augsta līmeņa futbola bāzi, taču arī tur aug perspektīvi jaunieši — vairāki smiltenieši spēlē Latvijas U-17 izlasē, turklāt Elvis Teremko un Edgars Jansons paralēli otrajai līgai iekļauti arī virslīgas kluba FB Gulbene spēļu pieteikumā. Trešais līderu trio pārstāvis Rīgas FK Alberts jau kopš pašiem pirmsākumiem spēlē Vidzemes čempionātā un 2008. gadā arī plūca reģiona čempionu laurus. FK Alberts savu nosaukumu ieguvis par godu pirmās republikas Latvijas izlases futbolistam Albertam Šeibelim, bet savas mājas spēles aizvada Alberta Šeibeļa stadionā Vecmīlgrāvī.
Vēl no Vidzemes čempionāta dalībvienībām var atzīmēt Garkalnes novada komandu SK Upesciems, kas iepriekšējos četrus gadus pēc kārtas allaž ieņēmusi otro vietu. Upesciemā izveidots simpātisks stadions, kur notikušas arī Latvijas regbija svarīgākās spēles. Lielisks stadions ir Valkā, labi apstākļi — arī Priekuļos.

TRADĪCIJU SPĒKS

Zemgales čempionātā piedalās septiņas komandas. Pēdējo gadu modes noteicēji Zemgales čempionātā ir Ozolnieku futbolisti, kuri izcīnīja pirmo vietu iepriekšējos divus gadus. Šogad Ozolnieki pirmajās četrās spēlēs ieguvuši deviņus punktus, bet līderos izvirzījies Jūrmalas PFS/Spartaks, kas piecos mačos izcīnījis 13 punktus. Jāatzīst, ka Zemgales čempionātā spēlē vēl divas Jelgavas jauniešu komandas (FK Jelgava/Juniors un JNCSS-JBJSS), kā arī Dobele, Salaspils BSS un Iecava/Bauska. Vairāk informācijas par Zemgales čempionātu var iegūt tīmekļa vietnē www.zemgalesfutbols.lv.
Futbols tradicionāli ir bijis populārākais sporta veids Latgalē, kur bez Daugavpils pilsētas turnīra notiek arī Latgales čempionāts, kur sacenšas sešas vienības. Čempionāta startā vislabāk veicas Viesītes futbolistiem, kuri četros mačos nopelnījuši 10 punktus. Par aci mazāk ir Jēkabpils komandai, kuriem toties ir viena no labākajām sporta bāzēm reģionā. Teicami treniņu un spēļu apstākļi ir Preiļos, bet toties Ilūkste var palepoties ar nopietnu devumu Latvijas valstsvienībai — tieši šajā mazpilsētā pie nu jau aizsaulē aizgājušā trenera Vladimira Vinokurova futbola gaitas sāka vārtsargs Andris Vaņins, aizsargs Rits Krjauklis un pussargs Jurijs Žigajevs. Vēl Latgales zonā spēlē Pļaviņu vienība, apbrīnojami, ka sava komanda otrajā līgā ir arī Kalupes ciemam, kas gan mājas spēles aizvada Ilūkstē.
Tikai četras komandas piedalās Kurzemes zonas otrās līgas turnīrā. Pēc pirmajām spēlēm līderos izvirzījušies Grobiņas futbolisti, kas svinējuši divas uzvaras un reizi spēlējuši neizšķirti. Ar diviem zaudējumiem sezonu sākusi Kuldīgas komanda, kas pagājušajā sezonā spēlēja pirmajā līgā, bet vēl šajā kompānijā cīnās Tukuma Brāļi/KFC un Mērsrags.
Kopā ar četriem Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadiem futbolā atsevišķi vēl ir izdalīts Ziemeļaustrumu reģions, kur spēlē piecas komandas. Virslīgas kluba FB Gulbene dublieru vienība gan startē ārpus konkurences, tās spēļu rezultāti netiek skaitīti kopējā tabulā. Ņemot vērā, ka Gulbenei ir vēl viena otrās līgas vienība Zellis, var teikt, ka pēdējos gados Gulbene ir kļuvusi par īstu futbola pilsētu. Pagājušajā gadā Ziemeļaustrumu līgā uzvarēja Madonas Kvarcs, kas arī šo sezonu sācis ar divām uzvarām, bet vēl šajā līgā spēlē Balvu un Ludzas komandas. Par notikumiem šajā turnīrā var uzzināt interneta mājaslapā www.zafutbols.times.lv.

BALTIE PLANKUMI

Diemžēl Latvijas kartē vēl ir arī baltie plankumi, kur futbolu nespēlē kaut vai otrās līgas līmenī. Ar savu futbolu komandu nav pārstāvētas četras pilsētas — Cēsis, Saldus, Talsi un Krāslava. Šosezon otrajā līgā nav pārstāvētas vēl vairākas pilsētas, kas agrāk piedalījās valsts meistarsacīkstēs — Aizkraukle, Alūksne, Limbaži un Vangaži.
Jau sākusies Latvijas kausa izcīņa, kur fināls notiks tikai nākamajā maijā. Pirmajās divās kārtās savstarpējos rēķinus kārto otrās līgas komandas. Šonedēļ notiks otrās kārtas spēles, kur iekļuvušas šādas komandas: FK Alberts (Rīga), Ozolnieki, Tukuma Brāļi/KFC, Kvarcs/Madona, Alūksne, Upesciems, Mārupe, Gulbenes Zellis, Avantis (Rīga) un Iecava, bet Grobiņa uzreiz tikusi trešajā kārtā, jo Smiltene atsauca savu dalību kausa izcīņā. Trešajā kārtā dalību kausa izcīņā uzsāks arī pirmās līgas vienības, bet virslīgas klubi cīņā iesaistīsies, sākot no astotdaļfināla.
Kristiāns GIRVIČS

Latvijas čempionāts
Pirmā līga
FS Metta/LU 8 – 7 – 1 – 0 – 30:4 – 22
RFS 8 – 5 – 1 – 2 – 17:6 – 16
Valmieras FK – 8 – 5 – 0 – 3 – 13:16 – 15
Liepājas metalurgs-2 8 – 4 – 1 – 3 – 16:11 – 13
BFC Daugava 7 – 3 – 2 – 2 – 15:11 – 11
Spartaks 7 – 3 – 2 – 2 – 10:8 – 11
Varavīksne 7 – 3 – 1 – 3 – 20:10 – 10
FK Ventspils-2 7 – 2 – 4 – 1 – 11:6 – 10
Tukums-2000/TSS 7 – 2 – 2 – 3 – 9:15 – 9
Rēzeknes BJSS – 7 2 – 1 – 4 – 8:12 – 7
FK Jelgava-2 7 – 2 – 1 – 4 – 10:16 – 7
Auda 8 – 1 – 2 – 5 – 8:21 – 5
Ogres SC/FK 33 7 – 0 – 0 – 7 – 3:34 – 0

Otrā līga
Rīga
RTU 6 – 6 – 0 – 0 – 23:3 – 18
Salaspils FC 5 – 4 – 0 – 1 – 10:5 – 12
FK Ogre 5 – 3 – 0 – 2 – i 11:4 – 9
RFS 4 – 3 – 0 – 1 – 12:6 – 9
LU 5 – 2 – 2 – 1 – 7:6 – 8
Rīnūži 4 – 2 – 1 – 1 – 8:5 – 7
Flaminko-Monarhs 6 – 1 – 2 – 3 – 7:8 – 5
Olaine 3 – 1 – 1 – 1 – 8:5 – 4
JDFS Alberts 6 – 1 – 1 – 4 – 8:19 – 4
Ķekava 5 – 1 – 1 – 3 – 6:17 – 4
Dinamo Mārupe 7 – 0 – 0 – 7 – 4:26 – 0

Vidzeme
Staiceles Bebri 6 – 4 – 1 – 1 – 16:8 – 13
Smiltene/BJSS 5 – 4 – 0 – 1 – 18:8 – 12
FK Alberts 6 – 4 – 0 – 2 – 9:8 – 12
SK Upesciems 6 – 3 – 0 – 3 – 13:12 – 9
FK Valka 6 – 2 – 2 – 2 – 10:12 – 8
Avantis 5 – 2 – 1 – 2 – 9:8 – 7
Sigulda 6 – 2 – 1 – 3 – 13:13 – 7
Ērgļi 5 – 2 – 0 – 3 – 8:13 – 6
Priekuļi 6 – 1 – 1 – 4 – 4:11 – 4
OSC/Fortūna 4 – 0 – 2 – 2 – 4:8 – 2

Kurzeme
Grobiņa 3 – 2 – 1 – 0 – 6:2 – 7
Tukuma Brāļi/KFC 3 – 1 – 2 – 0 – 7:5 – 5
Mērsrags 2 – 0 – 1 – 1 – 3:6 – 1
Kuldīga 2 – 0 – 0 – 2 – 0:3 – 0

Zemgale
JPFS/Spartaks 5 – 4 – 1 – 0 – 7:2 – 13
Ozolnieki 4 – 3 – 0 – 1 – 10:3 – 9
Salaspils BSS 4 – 2 – 0 – 2 – 6:5 – 6
Iecava/Bauska 2 – 1 – 1 – 0 – 3:2 – 4
Dobele 4 – 1 – 0 – 3 – 4:10 – 3
FK Jelgava/Juniors – – 1 – 0 – 0 – 1 – 1:2 – 0
JNCS/JBJSS 4 – 0 – 0 – 4 – 2:9 – 0

Ziemeļaustrumi
Kvarcs/Madona 2 – 2 – 0 – 0 – 5:3 – 6
SB Austrumi/Balvu Vilki 2 – 1 – 0 – 1 – 5:3 – 6
Gulbene/Zellis 1 – 0 – 0 – 1 – 2:3 – 0
LZK Ludza 1 – 0 – 0 – 1 – 1:4 – 0
FB Gulbene-2 (ā. k.) 3 – 2 – 1 – 0 – 18:2 – 7

Latgale
Viesītes SS 3 – 2 – 1 – 0 – 7:3 – 7
Jēkabpils SC/JSS 3 – 2 – 0 – 1 – 8:4 – 6
Pļaviņas DM 2 – 1 – 0 – 1 – 7:7 – 3
Ilūkstes NSS 2 – 1 – 0 – 1 – 5:6 – 3
Preiļu BJSS 2 – 0 – 1 – 1 – 2:5 – 1
Kalupe 2 – 0 – 0 – 2 – 4:8 – 0

Daugavpils
LDZ Cargo 2 – 2 – 0 – 0 – 7:2 – 6
Latgales Ceļdaris 2 – 2 – 0 – 0 – 8:4 – 6
Vikingi 2 – 1 – 1 – 0 – 4:2 – 4
Ditton-Daugava 2 – 1 – 1 – 0 – 4:3 – 4
PSK 2 – 1 – 0 – 1 – 4:3 – 3
Norteks – 2 – 0 – 0 – 2 – 3:7 – 0
RSS-LRC 2 – 0 – 0 – 2 – 1:5 – 0
Ilūkste – 2 0 – 0 – 2 – 3:8 – 0

Latvijas kausa izcīņa
1. kārta
Olaine — Iecava 0:1
FK Jelgava/Jaunieši — Tukuma Brāļi/KFC 3:4
Ķekava — Grobiņa 0:1
Dobele — Mārupe 0:1
Ozolnieki — Mērsrags 4:0
Sigulda — FK Alberts 0:1
Ērgļi — Avantis 0:3
Pļaviņas DM — Kvarcs/Madona 1:3
Alūksne — Staiceles Bebri 2:0
Upesciems — SB Austrumi/Balvu Vilki 2:1
Aizkraukle — Smiltene 0:w
Gulbene/Zellis pēc izlozes rezultātiem uzreiz iekļuva otrajā kārtā
2. kārta
FK Alberts — Ozolnieki
Alūksne — Upesciems
Avantis — Iecava
Mārupe — Gulbene/Zellis
Tukuma Brāļi/KFC — Kvarcs/Madona
Grobiņa — Smiltene w:0