Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Volejbols ziemas spēlēs

Olimpiskās spēles pašreiz ir grūti iedomājamas bez tik populārā pludmales volejbola, kurš kopš 1996. gada ir to oficiālajā programmā. Izskatās, ka volejbols vēlas ielauzties arī ziemas spēlēs, jo arvien lielāku popularitāti gūst sniega volejbols.

Eiropas Volejbola konfederācijas mājaslapā cev.lu sniega volejbola sadaļa jau ir līdzvērtīga volejbolam un pludmales volejbolam. Šoziem notika Eiropas tūre ar septiņiem turnīriem. Lihtenšteinas kalnu kūrortā Malbunā visus apspēlēja Latvijas duets — Marta Ozoliņa un Jekaterina Stepanova (attēlā), izcīnot arī 400 eiro naudas balvu. Arī pēc šīs prēmijas var spriest par to, ka sniega volejbols ir attīstības sākumā.

“Sniega volejbols Latvijā vēl nav ieguvis lielu popularitāti,” uzsver Latvijas Volejbola federācijas pludmales volejbola sacensību koordinators Edgars Zaiženijs, kurš pats pirms vairākiem gadiem uzvarējis vienā no retajiem turnīriem Latvijā. “2012. un 2013. gadā Siguldā un Raganā notika pāris turnīri, kuros startējām bez speciālajiem apaviem un apģērbiem.”

Iespējams, ka par Baltijas sniega volejbola centru varētu kļūt Igaunijas ziemas sporta veidu komplekss Otepē, kur februārī Pasaules kausa izcīņas laikā distanču slēpošanā notika arī paraugspēle ar Latvijas pludmales volejbolistu Edgara Toča un Riharda Finstera dalību.

Sniega volejbola organizēta attīstība aizsākās 2008. gadā, kad Austrijas kalnu kūrortā Vagrainā 1850 metru augstumā virs jūras līmeņa tika sarīkotas pirmās lielās sacensības. Turpmāk turnīri notika ne tikai Austrijā, bet arī Vācijā, izveidojot sacensību seriālu. No 2013. līdz 2015. gadam tika rīkota Amway sniega volejbola tūre, kuras ietvaros turnīri notika arī Šveicē, Itālijā un Čehijā.

2015. gada oktobrī CEV pieņēma vēsturisku lēmumu — iekļaut sniega volejbola turnīrus oficiālajā kalendārā. Tas bija svarīgs solis sporta veida turpmākajai attīstībai ārpus Eiropas, ieinteresējot arī Starptautisko Volejbola federāciju (FIVB). Šā gada februārī Dizinas kalnu kūrortā Irānā notika pirmās oficiālās sacensības ārpus Eiropas.

Sniega volejbola attīstība Eiropā vairs šaubas nerada, bet pasaules mērogā tuvākie plāni ir šādi: FIVB iecerējusi 2018. gadā sarīkot Pasaules tūri, bet 2019. gadā — pirmo pasaules čempionātu. FIVB pārstāvji izteikuši arī piedāvājumu sniega volejbolu iekļaut 2020. gadā Lozannas (Šveice) jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs, turpinot loģisku virzību uz oficiālā ziemas olimpisko spēļu sporta veida statusu. Iespējams, ka jau 2022. gadā Pekinā.

Sniega un pludmales volejbola noteikumi ir identiski. Sniega biezums nav oficiāli noteikts, uzsverot, ka laukumam jābūt maksimāli vienmērīgi nosegtam ar sniegu, kurā nedrīkst būt ledus gabaliņi, lai pasargātu sportistus no savainojumiem. Sniega volejbolā lielākos panākumus gūst pludmales volejbolisti, kuriem patīk spēlēt laukumos ar dziļām smiltīm.