Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Prieks, problēmas, plāni

Ar šādām trim sadaļām Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) ģenerālajā asamblejā savā pārskata ziņojumā nāca klajā LOK prezidents Aldons Vrubļevskis. Visīsākā bija viņa runas pirmā daļa.

Tas arī saprotams, jo visiem vēl atmiņā mūsu vēsturē medaļām bagātākās ziemas olimpiskās spēles Sočos (sudrabs M. Dukuram skeletonā un bobslejistiem O. Melbārdim/A.Vilkastem/D. Dreiškenam/J. Strengam, bronza kamaniņu sportā brāļiem Šiciem gan divnieku sacensībās, gan stafetē kopā ar E. Tīrumu un M. Rubeni), kā arī komandas karognesēja Sanda Ozoliņa hokeja izlases bezkompromisa cīņas, jo īpaši ar Kanādas izlasi, un pozitīvas intrigas vēl citos sporta veidos.

Bez medaļām neesam palikuši arī Jaunatnes II olimpiskajās spēlēs Naņdzinā (bronzas godalgas svarcelšanā Rebekai Kohai, tenisā — Aļonai Ostapenko, šaušanā — Agatei Rasmanei) un Eiropas Jaunatnes ziemas olimpiādē (daiļslidošanā — sudrabs Denisam Vasiļjevam).

Par sekmīgu gatavošanos 2016. gada olimpiskajām spēlēm Riodežaneiro cīņas sportā liecina Anastasijas Grigorjevas un Lauras Skujiņas izcīnītās bronzas medaļas pasaules čempionātā. Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš atkārtoti sevi apliecina kā pasaules labākos pludmales volejbolistus. Basketbolā sieviešu un vīriešu valstsvienības iekļuvušas Eiropas čempionāta finālturnīros, kur turpinās cīņa par ceļazīmēm uz Rio.

Plašumā vērsusies Olimpiskā diena, uzsākta programma Sporto visa klase, izstrādāta jauna LOK programma TOP 50, kas paredz tiešu atbalstu Rio spēļu kandidātiem. Turpinās ilggadīgā sadarbība ar LOK ģenerālsponsoriem Latvijas Valsts mežiem un Latvijas Mobilo telefonu, sponsoriem — Latvijas Gāzi un Swedbank, jauns sadarbības partneris ir Moller Austo Krasta VW komerctransporta kompānija.

CILVĒKOS, NE BŪVĒS

Atgādinājis par jaunākajiem dopinga lietošanas gadījumiem Latvijas sportā un uzsvēris asamblejas pienākumu ratificēt LOK Izpildkomitejas pieņemtos LOK Antidopinga noteikumus, LOK prezidents plašāk iztirzāja divas problēmas.

Gandrīz gada garumā gan LOK Izpildkomitejā, gan sanāksmēs Izglītības un zinātnes ministrijā, gan Nacionālajā sporta padomē un Ministru kabinetā tika risināti jautājumi par Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) attīstību un sporta centra Mežaparks pastāvēšanu. Draudus pārcelt LOV uz Jūrmalu izdevās novērst diezgan ātri, bet vēl pērnā gada jūlijā IzM bez nopietna pamatojuma virzīja izskatīšanai valdībā jautājumu par nacionālās sporta bāzes Mežaparks nodošanu Finanšu ministrijai.

Aldons Vrubļevskis uzsvēra, ka tikai kopīga sporta organizāciju, kā arī Tieslietu, Iekšlietu un Finanšu ministrijas nostāja to nepieļāva. Vēl vairāk —, pateicoties premjerministres Laimdotas Straujumas izpratnei, viņas vadītajās Nacionālās sporta padomes sēdēs izdevās apstiprināt ne tikai jaunu un pilnveidotu sporta centra Mežaparks attīstības koncepciju, kas ietver ievērojamu LOV darbības modernizāciju un paplašināšanu, bet arī piesaistīt LOV attīstībai papildu finansējumu.

Otra vēl būtiskāka problēma. Līdz pat pērnā gada novembrim valsts budžeta finanšu plānos bija 2015., 2016. un 2017. gadā samazināt sporta federāciju, sporta spēļu komandu un augstas klases sasniegumu sporta budžetu par 2,4 miljoniem eiro jeb noteikt to 2013. gada līmenī.

Iestājoties pret to, tika pieņemtas gan Latvijas Sporta federāciju padomes, gan LOK ģenerālās asamblejas rezolūcijas, 2014. gada augustā izstrādāts Latvijas sporta organizāciju Memorands politiskajām partijām pirms 12. Saeimas vēlēšanām. Pēc jaunās valdības sastādīšanas visas sporta organizācijas kopīgi sēdās pie sarunu galda ar IzM, lai nodrošinātu 2015. gada un turpmākos budžetus bez samazinājumiem un lai kaut pa solītim, bet risinātu arī treneru algu un citus jautājumus.

Jauno ministri Mārīti Seili un jauno Sporta departamenta vadītāju Edgaru Severu izdevās pārliecināt, ka šie ir svarīgākie nozares jautājumi. Tādēļ politiski pieņemts aicinājums ieguldīt naudu cilvēkos, nevis būvēs, un valsts sporta budžeta iekšējās pārdales rezultātā par 15 procentiem tika samazināti 2015. gadā plānotie kapitālieguldījumi sporta infrastruktūrā un nodrošināta attiecīgā budžeta saglabāšana gan sporta veidu federācijām, sporta spēļu komandām, gan augstas klases sasniegumu sportam, kā arī, sākot ar 2015. gada septembri,100 procentu apjomā atjaunots finansējums sporta skolu treneriem.

ZINĀM UN PROTAM

LOK prezidents uzsvēra, ka pērn rastie risinājumi parāda, cik svarīga ir katras sporta organizācijas vieta un loma Latvijas sporta sistēmā. „Kopīgs darbs problēmu risināšanā stiprinājis sporta nozari un parādījis politiķiem, pašvaldībām un valsts pārvaldei, ka mēs gan zinām un protam, gan spējam formulēt kopīgās sporta nozares problēmas, gan piedāvāt visiem pieņemamus risinājumus,” teica Aldons Vrubļevskis.

Prezidents norādīja, ka vienlaikus ar vissvarīgāko uzdevumu — gatavošanos olimpiskajām spēlēm Rio, mums jādomā arī par startu Eiropas pirmajās spēlēs, kas Baku risināsies jau jūnijā. Pašu mājās — Valmierā un Cēsīs — jūlijā notiks Latvijas Jaunatnes olimpiāde, tūlīt pēc tās Tbilisi Eiropas Jaunatnes olimpiāde, bet februārī Lillehammerē — Jaunatnes II ziemas olimpiskās spēles.

Tika atgādināts par uzsāktajiem olimpisko centru projektiem un reģionālo sporta attīstības centru jeb sporta internātu pilotprojektu uzsākšanu šāgada septembrī, kā arī izstrādājamo sporta infrastruktūras koncepcijas projektu.

Gadu no gada aug Olimpiskās Solidaritātes un Eiropas Olimpiskās asociācijas finansējums dažādiem federāciju projektiem. Pērn tiem no SOK piesaistīti 440 000 eiro.

LOK prezidents atzina, ka no iepriekš plānotajiem pasākumiem daži nobremzējušies. Piemēram, jautājumi par sporta nozares vietu un tās vadības institūcijas statusu valsts pārvaldes sistēmā, par speciālo budžetu sportam un kultūrai no akcīzes tabakai un alkoholam, loteriju nodokļiem un nodevām. Aldons Vrubļevskis solīja šos jautājumus „turēt siltus”, lai nekavējoties varētu sākt risināt, tiklīdz būs izveidojusies labvēlīga politiskā situācija.

PAR NOPELNIEM OLIMPISKAJĀ KUSTĪBĀ

Ģenerālajā asamblejā četriem sabiedriskajiem darbiniekiem LOK prezidents Aldons Vrubļevskis un LOK ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers pasniedza Latvijas Olimpiskās komitejas augstāko apbalvojumu LOK Goda zīmi, kuru saņēma:

Jānis Kols.Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas prezidents

Uģis Mitrevics.Siguldas novada domes priekšsēdētājs, LOK Izpildkomitejas loceklis

Velga Mizovska.LOK starptautisko sadarbības programmu vadītāja

Andris Feldmanis.Eiropas Modernās pieccīņas konfederācijas viceprezidents, ilggadējs LOK Izpildkomitejas loceklis

LATVIJAS IV OLIMPIĀDES GALVASPILSĒTA BŪS VALMIERA

Ģenerālās asamblejas dalībnieki vienbalsīgi atbalstīja Valmieras kandidatūru Latvijas IV olimpiādes rīkošanai. Pirmās divas notika Ventspilī, trešā — Liepājā. Paredzams, ka Valmierā, Cēsīs, Burtniekos, Alojā, Kocēnos un vēl dažās Vidzemes pašvaldībās sacensības risināsies 2016. gada 1.—3. jūlijam. Pēc organizatoru vēlmes programmā iekļauts arī viens neolimpiskais sporta veids — florbols.

IESPĒJA PIETEIKTIES PROJEKTAM SPORTO VISA KLASE

Šajā mācību gadā LOK sadarbībā ar partneriem un atbalstītājiem īsteno pilotprojektu Sporto visa klase, kurā piedalās 162 skolēni Daugavpilī, Jelgavā, Rīgā, Valmierā, Liepājā un Ventspilī. Ņemot vērā projektā iesaistīto bērnu, viņu vecāku un pedagogu lielo atsaucību, LOK pieņēmusi lēmumu projektu turpināt. Paredzēts tajā papildus iesaistīt vēl desmit 3. klases no visas Latvijas. LOK pieteikumus no pašvaldību iestādēm gaida līdz 27. aprīlim. Sīkāka informācija olimpiade.lv.