Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 276 Reportāža

Skaidri principi un sadarbība

 

Nepilns pusgads Latvijas Olimpiskās komitejas ģenerālsekretāra amatā… Olimpiskais vicečempions Žoržs Tikmers iepazīstina ar jau paveikto, iesākto un iecerēto.

 

FEDERĀCIJU UZTICĪBA

LOK ļoti svarīga ir sadarbība ar visām 34 olimpisko sporta veidu federācijām. Iepriekšējā Ģenerālajā asamblejā vairākkārt tika uzsvērts, ka šis darbs ļoti būtiski jāuzlabo.

Svarīgi, lai tie lēmumu projekti, kas nonāk uz LOK Izpildkomitejas galda, vai tie jautājumi, kurus LOK gatavojas risināt, tiek pienācīgi apspriesti un sagatavoti ar attiecīgo federāciju pilnvaroto personu līdzdalību. Lai to nodrošinātu, LOK ir izveidotas sešas komisijas, kurās strādā 53 federāciju izvirzītie pārstāvji — sportisti, treneri, pašvaldību vadītāji, federāciju prezidenti un ģenerālsekretāri —, pārstāvēta 21 federācija un visas lielās pašvaldības, kurās darbojas olimpiskie centri.

LOK strādā Finanšu un Juridiskā komisija, kuras vada prezidents Aldons Vrubļevskis, Reģionālā komisija — Raimonds Bergmanis, Sporta spēļu komisija — LOK viceprezidents Jānis Mežeckis. Agrākā Sporta komisija pārveidota divās apakškomisijās — Ziemas — LOK viceprezidents Einārs Fogelis un Vasaras — Kaspars Pone. Ievērojami papildināti komisiju nolikumi, precīzi reglamentējot to darba uzdevumus.

KRITĒRIJI, KRITĒRIJI, KRITĒRIJI…

Aizvadītajos divos gados daudz tika diskutēts par principiem un kārtību, kā turpmāk varētu tikt sadalīti valsts budžeta līdzekļi un valsts kapitālsabiedrību ziedojumi, kuri paredzēti federāciju sporta aktivitātēm. Pagājušais gads pagāja vienā zīmē — kritēriji, kritēriji, kritēriji…

Iepriekš tādu LOK patiesi nebija. Divu mēnešu laikā tos izstrādājām, apspriedām komisijās un pieņēmām LOK Izpildkomitejā. Šobrīd mums ir trīs kritēriju grupas — ziemas un vasaras sporta veidiem, kā arī sporta spēlēm. Savā konstrukcijā tās ir identiskas. Paredz bāzes finansējumu un sportisko vai mainīgo daļu, ņemot vērā katras sporta veidu grupas sacensību sistēmu, dalībnieku skaitu, sasniegtos rezultātus olimpiskajā ciklā un sacensību sezonā. Šobrīd kritēriji ļauj ļoti viegli izsekot naudas plūsmai uz katru federāciju.

Katrai individuālo sporta veidu federācijai svarīgs jautājums ir Latvijas Olimpiskās Vienības sastāvs. Agrāk federācijas, atbilstoši prasībām, kurās galvenais arguments bija izcīnītās vietas attiecīgajās sacensībās, iesniedza savus pieteikumus un gaidīja LOV dibinātāju — LOK, IzM un LSPA — sapulces lēmumu. Tagad LOV vadītājs Fogeļa kungs, vispirms par sagatavoto projektu attiecīgajā sporta komisijā diskutē ar federāciju vadītājiem, tad šo projektu izskata LOK Izpildkomiteja.

Manuprāt, rūpīgi tika izanalizēts un pilnveidots LOV vasaras sporta veidu sastāvs, kurā pirmo reizi ir iekļauti visu vasaras olimpisko sporta veidu federāciju sportisti. 11 jaunie sportisti saņem atbalstu no LOK sadarbības partnera Procter&Gamble.

Līdzīgu darbu plānojam veikt, apstiprinot LOV ziemas sastāvu aprīlī.

ĒTIKAS KODEKSS UN FAIR PLAY

Trešais uzdevums. LOK statūtu pilnveidošana noslēgusies. LOK prezidenta vadītās Juridiskās komisijas sagatavotie grozījumi statūtos tiks piedāvāti apstiprināšanai Ģenerālajā asamblejā.

Ceru, ka šogad ķersimies pie jauna darba — LOK ētikas kodeksa izstrādes. Gatavojamies pretendēt Eiropas olimpisko komiteju Fair Play kongresa uzņemšanai 2014. gadā Rīgā. Šāds kodekss būtu labs veikums, sagaidot kongresa viesus, jo tas attieksies uz olimpisko sporta veidu sportistiem, treneriem, amatpersonām un pārstāvjiem. Protams, arī LOK locekļiem un darbiniekiem. Pamatprincipi jau šobrīd ir deklarēti Starptautiskās Olimpiskās komitejas ētikas kodeksā. Mums par tiem jādiskutē arī savā olimpiskajā ģimenē.

LAI NEBŪTU JĀPĀRDOD MEDAĻA

Īpašs uzstādījums, ko es akcentēju vadlīnijās iepriekšējā ģenerālajā asamblejā, ir Latvijas olimpiešu sociālā aizsardzība. Mūsu olimpiešiem un viņu treneriem, it īpaši tiem, kas guvuši izcilus sasniegumus, jājūtas komfortabli arī tad, ja dzīvē rodas sarežģījumi. Jābūt noteiktam viņu aizsardzības mehānismam. Lai, nonākot grūtībās, olimpietim izsolē nebūtu jāpārdod sava medaļa.

Mums jau ir Olimpiešu sociālais fonds. Tas būtu jānostiprina ar papildu finansējumu katru gadu. Šogad mums tas izdevās, no valsts budžeta saņemot līdzekļus 16 pabalstiem, atbalstot daļu iesniegumu. Par to īpašs paldies deputātam Jānim Reiram, kas nāca klajā ar attiecīgu priekšlikumu, ko atbalstīja Saeima.

Tomēr uz pabalstu Olimpiešu sociālajā fondā var pieteikties tikai tad, kad sirmums matos. Jautājums, kas ar olimpisko vai paralimpisko medaļnieku, kas mūs visus sajūsminājis un iedvesmojis, notiek laikā starp 30 un 60 gadiem? Kaut vai neliels aizsardzības spilvens droši vien daudziem noderētu. Esmu šo problēmu pārrunājis ar Saeimas Sporta apakškomisijas vadītāju, olimpisko čempionu Klementjeva kungu, un viņš šīs idejas atbalsta. Droši vien jau šogad uzsāksim plašāku diskusiju.

KOPĀ SPĒCĪGĀKI

Agrāk vienkārši uzskatījām — pietiek ar konstatējumu, ka LOK ir vadošā, noteicošā sporta organizācija Latvijā. Tomēr šodien svarīgāka un, manuprāt, efektīvāka ir vienota pieeja būtiskiem sporta jautājumiem.

Tāpēc šodien visām vadošajām sporta organizācijām jāveido kopēja pozīcija, arī strādājot intensīvā režīmā. Piemēram, izstrādājot principus valsts kapitāldaļu ziedojumu sadalei. Mēs patērējām daudz laika savstarpējās diskusijās, tomēr panācām vienotu pozīciju, un tas bija liels ieguvums arī katrai organizācijai atsevišķi.

Pirmkārt, sapratām, ka svarīgās situācijās varam būt vienoti. Otrkārt, ka, par spīti finansējuma trūkumam aptuveni 5 miljonu latu apmērā, mēs tomēr varam atrast kompromisu.

Treškārt, mēs varam demonstrēt šādu vienotu pieeju sarunās ar valsts sektoru un federācijām, loģiski izskaidrojot sagatavotos un pieņemtos lēmumus.

Ir uzdevumi, kuri šobrīd ir tikai LOK kompetencē. Bet visai sporta nozarei svarīgos jautājumos tomēr būtiska ir vienota pozīciju, ko atbalsta visas vadošās sporta organizācijas un valsts sektors.

Šobrīd ļoti aktīvi kopā ar federācijām strādājam pie SOK programmas Solidaritāte līdzekļu piesaistes. Atgādināšu, ka iepriekšējā četrgadē LOK dažādām federāciju vajadzībām un izglītības programmām saņēma 1,3 miljonus dolāru. Tajā pašā laikā nepietiekama uzmanība tika pievērsta federāciju izglītošanai — kādas ir iespējas saņemt Solidaritātes finansējumu, kādas tiesības, kādi pienākumi… Tāpēc, Olimpiskajai Solidaritātei uzsākot jaunu četrgades ciklu, par šiem jautājumiem sarīkojām semināru visu 34 olimpisko federāciju ģenerālsekretāriem.

Esam uzlabojuši sava darba atklātumu un informācijas pieejamību. Tagad publiskajā telpā (www.olimpiade.lv) ir atrodami visi LOK Izpildkomitejas un komisiju sēžu protokoli un pieņemtie lēmumi, arī izskatāmo jautājumu projekti. Līdzīgi uzskatāmā veidā aplūkojami Solidaritātes darbības principi un piedāvātās iespējas.

JAUNA IESPĒJA IZGLĪTOTIES UN TRENĒTIES

Kā rakstīju rīcības vadlīnijās, uzsākot darbu ģenerālsekretāra amatā, olimpiešiem svarīgi nodrošināt atvieglotus noteikumus izglītības iegūšanai un turpināšanai Latvijā. Tā ir pasaules prakse. Patlaban veicu pārrunas ar divām augstskolām, no kurām viena ir LSPA, par bakalaura un maģistra grāda iegūšanu un par mācībām doktorantūrā uz atvieglotiem noteikumiem vai ar īpaša LOK granta atbalstu. Tomēr, lai kļūtu par studentu, arī olimpietim jāizpilda obligātās prasības, apgūstot nepieciešamās zināšanas skolā.

Ir svarīgi, lai olimpieši paliktu Latvijā, iegūtu izglītību un strādātu mājās. Lai viņiem nenāktos ciest tāpēc, ka sportam ziedojuši pārāk daudz laika un enerģijas.

Šogad sāksim ar dažām studiju vietām. Iegūsim pieredzi un piedāvājumu paplašināsim.

Kopš 1. marta LOV sportistiem daudz plašāk atvērtas arī sešu multifunkcionālo olimpisko centru durvis Rīgā, Ventspilī, Liepājā, Jelgavā, Valmierā un Daugavpilī. Viņi olimpiskajos centros neierobežoti var izmantot peldbaseinu, svaru zāli vai stadionu. Uzskaiti veic attiecīgais centrs, bet rēķinus apmaksās Olimpiskā komiteja.