Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Ziema klāt

Atlikuši vairs tikai aptuveni 14 mēneši līdz 2018. gada 9. februārim, kad 80 kilometrus uz austrumiem no Dienvidkorejas galvaspilsētas Seulas — Phjončhanā tiks atklātas XXIII ziemas olimpiskās spēles. Tās būs maģiskas 17 dienas Tebeka kalnos, kuriem pāri pūš Japāņu jūras vēji.

Rudenī mums visbūtiskākā objekta — jaunās olimpiskās kamaniņu un bobsleja trases homogulācijā izlozes kārtībā piedalījās dažādu līmeņu sportisti. Mūsējie visjaunākajā olimpiskajā trasē tika no augstākā gala — daudzkārtējais pasaules čempions skeletonā Martins Dukurs, deviņu valstu kamaniņu braucēju vidū bija olimpiskie laureāti Juris un Andris Šici. Šādas tiesības bija ieguvis arī Oskara Melbārža bobsleja četrinieks, kurš gan, pilotam atgūstoties pēc operācijas, trasi testēt nevarēja. Trasi sagatavoja īpaši komplektēta starptautiska, augsti kvalificētu ledus meistaru brigāde, kurā no četriem vīriem divi bija Siguldas latvieši — Jānis Skrastiņš un Mārtiņš Sausais.

Kopējais garums 1630 m, 16 virāžas. No augšējā starta līdz finišam — 1378 m. Maksimālais ātrums bobsleja četrinieka kamanām — 135 km/h, kamanām — ap 130 km/h. Tādi ir izejas dati.

“Līdzīgi ātrumi bija Sočos,” vērtēja Starptautiskās Kamaniņu sporta federācijas (FIL) viceprezidents Einars Fogelis, norādot, ka trases konfigurācijai esot grūti atrast analogu. “Bobslejisti saka, ka sākums atgādinot veco trasi Kortīnā d’Ampeco, tālāk ir kaut kas no Paramonovas Piemaskavā — atvērtas (plakanākas) virāžu ieejas, aizvērtas (stāvākas) izejas. Daudzi elementi klasiski — gan līkā taisne, gan pārējo virāžu konfigurācija.”

Iepriekšējo sešu spēļu trases projektēja vācieša Udo Gurgeļa birojs, kurš ir arī Siguldas ledus renes autors. Phjončhanā šī sacīkšu arēna būvēta pēc firmas Daelim rasējumiem.

Rudenīgajos laikapstākļos neviens ātrāk par 126 km/h nebrauca, bet skaidrs, ka, piedaloties salam, situācija mainīsies. “Kaut gan vājākie sportisti piedzīvoja kritienus, atlētu trases vērtējums bija pozitīvs, uzsverot, ka tā ir droša,” saka Einars Fogelis. “Neapšaubāmi, vēsākā laikā ātrumam pieaugot, būs jāievēro daudz nianšu, lai sasniegtu maksimālo rezultātu. To redzēsim februāra beigās un marta sākumā, kad sacensības risināsies īstenā Korejas ziemā, kuru gan ietekmē netālā jūra. Tās dēļ tāpat kā Siguldā ātri var veidoties sarma. Tāpēc Phjončhanas spēlēs ļoti nozīmīga var būt vieta starta grupā.”

KALNU SLĒPOŠANA

Grūti prognozēt, vai Phjončhanā izdosies labot Sočos sasniegto kvantitātes rekordu — pieci dalībnieki. Drīzāk varētu krist Ivara Ciaguna 2002. gada kvalitātes rekords — 25. vieta slalomā, kas ir mūsu kalnu slēpotāju augstākais rezultāts olimpiskajās spēlēs.

Phjončhanā atvēlētas vietas 320 kalnu slēpotājiem — ne vairāk par 22 no vienas valsts un ne vairāk par 14 viena dzimuma pārstāvjiem komandā. Pamatnoteikumi šķietami viegli izpildāmi. Ja slalomā un milzu slalomā ir mazāk par 140 FIS punktiem (jo to mazāk, jo sportists rangā augstāk), valstij viena vieta attiecīgajā dzimumā garantēta. Ātrumdisciplīnās (nobraucienā, supergigantā un kombinācijā) šis limits ir 80 FIS punkti. Lai kļūtu par olimpieti, savā disciplīnā jābūt arī pasaules labāko piecsimtniekā. Pirms Sočiem visi pieci mūsējie to spēja. Bet tagad šis piecsimtnieks padarīts kvalitatīvāks. Iepriekš ņēma vērā FIS rangu, kurā sportista vietu nosaka, aprēķinot vidējo no diviem labākajiem rezultātiem. Kopš vasaras darbojas īpaša olimpisko spēļu kvalifikācijas sistēma, kurā rangs tiek veidots, ņemot vērā piecus labākos rezultātus. Tātad sniegumam jābūt stabilākam, nepietiek izšaut vienā divos mačos. Turklāt priekšroka paredzēta tiem, kas sekmīgi startē Pasaules kausa izcīņas posmos.

Kristaps Zvejnieks FIS rangā patlaban ieņem 69. vietu slalomā (10,4 FIS p.), Lelde Gasūna šajā disciplīnā atrodas 76. pozīcijā (18,95). Abi līderi un vēl Miks Zvejnieks jau stājušies uz starta šīssezonas Pasaules kausa izcīņas Levi (Somija) posmā slalomā, kur Lelde finišēja 42. pozīcijā, Miks debitēja ar 56. vietu, bet Kristaps piedzīvoja neveiksmi.

Pasaules čempionāts šosezon no 6. līdz 19. februārim risināsies Sanktmoricā (Šveice), mēnesi vēlāk Orē (Zviedrija) par saviem pasaules čempionu tituliem cīnīsies juniori.

Jau otro gadu latvieši Lietuvas Snow Arena rīko vienas no sezonas pirmajām FIS sacensībām — Baltijas kausa izcīņas I kārtu, kas šogad pulcēja 14 valstu pārstāvjus. Elites grupā 59 vīru konkurencē ātrākais bija Kristaps Zvejnieks, dāmām — Lelde Gasūna. Otrās kārtas sacensības plānotas Siguldā, fināls kā ierasts kopā ar Latvijas čempionātu marta beigās Somijā — Pihā.

DISTANČU SLĒPOŠANA

Jau kopš vasaras iespējams vākt kvalifikācijas punktus ar rollerslēpēm. Pietiks pat ar 300 FIS punktiem, lai Latvija joprojām būtu pārstāvēta šajā sporta veidā vismaz ar vienu atlētu gan dāmu, gan kungu konkurencē. Lai dabūtu vēl kādu vietu, jāiekļūst olimpiskās kvalifikācijas trīssimtniekā, kam vistuvāk ir juniors Indulis Bikše.

Pasaules čempionāts no 21. februāra līdz 5. martam risināsies tepat kaimiņos — Lahti (Somija), pasaules junioru čempionāts 30. janvārī sāksies Parksitijā (ASV).

SNOVBORDS

Ilgstošās cerības kļūt par Latvijas pirmajiem olimpiešiem šajā sporta veidā cenšas īstenot slopstaila meistari Toms Petruševics un Arturs Cukunde.

DAIĻSLIDOŠANA

Lai kļūtu par Phjončhanas olimpieti, pasaules čempionātā šāgada martā jāizcīna vismaz 24. vieta. Turēsim īkšķus par Denisu Vasiļevski un Angelīnu Kučvaļsku, kuri šim mērķim ir vistuvāk. No cīņas nav atteikusies arī Diāna Ņikitina. Rezerves iespēja — augustā īpašos atlases mačos jāiekļūst sešniekā.

ĀTRSLIDOŠANA UN ŠORTTREKS

Šajos sporta veidos olimpieši tiks noteikti olimpiskās sezonas sākumā. Šo statusu trešo reizi centīsies iegūt ātrslidotājs Haralds Silovs, bet debijai šorttrekā vistuvāk ir Jānis Roberts Zvejnieks.

BIATLONS

Biatlonisti Phjončhanu pazīst vislabāk. Jau 2009. gadā tās trasēs risinājās pasaules čempionāts. Lai tajās ierastos ar pilnu vīriešu olimpisko komandu, kas tiesīga cīnīties arī stafetē, līdz martam Pasaules kausa izcīņas nāciju vērtējumā Latvijai jāatgriežas labāko divdesmitniekā. Pērno sezonu mūsu valstsvienība beidza 23. vietā. Tieši tāpēc komandai nolēmis palīdzēt Ilmārs Bricis, kurš vienlaikus ir arī mūsu dāmu līderes Baibas Bendikas treneris.

Kāds būs mūsu komandas sastāvs PK mačos, to uzzināsim pēc IBU kausa izcīņas I kārtas novembra beigās, bet tūlīt 27. novembrī Esterzundā sāksies cīņa par Pasaules kausu. Pasaules čempionāts risināsies februāra vidū Hohfilcenē (Austrijā).

BOBSLEJS UN SKELETONS

Mūsu ziemas līdersportā olimpiskā atlase notiks nākamās sezonas sākumā. Šī ziema veltīta spēku koncentrēšanai, traumu dziedēšanai, tehnikas testēšanai un jaunu spēju atklāsmei. Tas īpaši attiecas uz skeletonu, kurā Ivo Šteinbergs un Krists Netlauss, sekmīgi startējot Eiropas kausa izcīņā, veido stingru aizmuguri pasaules zvaigznēm —brāļiem Martinam un Tomasam Dukuriem. Šajā konkurencē savs vārds būs sakāms arī Leldei Priedulēnai.

Bobslejisti pirmos divus PK posmus Ziemeļamerikā pat izlaiž, šajā laikā krājot punktus Eiropas kausa izcīņas mačos, lai ar pilnu sparu uz pasaules ledus atgrieztos 2. janvārī Altenbergā.