Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

RIO2016: 12 000 lāpu skūpsti

Kamēr neskaitāmi pasaules labākie atlēti vēl mēģina nodrošināt sev iespēju startēt olimpiskajās spēlēs Riodežaneiro, olimpiskā uguns jau sākusi savu skrējienu. Startējusi Grieķijas senajā Olimpijā, olimpiskās lāpas stafete jau kopš 3. maija pilda savu cēlo misiju Brazīlijā.

Ir skaidrs, ka, mainoties drošības apsvērumiem pasaulē, arī olimpiskās lāpas stafetei jāmainās — Pekinas spēļu lāpa ar aptuveni 21 800 lāpnešu palīdzību apceļoja teju vai visu pasauli, sasniedzot pat Everesta virsotni, bet tagad olimpiskās lāpas stafete norit organizētājvalsts robežās. To 2014. gada ziemas olimpiskajās spēlēs praktizēja arī Krievija, olimpisko uguni iznesot tikai caur zemeslodes plašākās valsts teritoriju. Arī Riodežaneiro olimpisko spēļu lāpas stafete vedīs tikai pa sacensību rīkotājvalsti.

Riodežaneiro vasaras olimpisko spēļu uguns aprīļa trešajā nedēļa tika iedegta Olimpijā. Apceļojusi olimpisko spēļu dzimteni, stafete 3. maijā savu ceļu turpināja Brazīlijā. Tā ilgs līdz pašai olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijai 5. augustā. Paredzēts, ka lāpa 95 dienu laikā iegriezīsies 83 lielpilsētās, savā maršrutā iekļaujot visu 26 valsts reģionu galvaspilsētas, kā arī 500 citas apdzīvotas vietas. Olimpiskās uguns ceļš sākās Braziljā, Brazīlijas galvaspilsētā, tālāk virzoties uz Salvadoru un Sanpaulu. Olimpisko spēļu galvaspilsētā lāpa tiks ienesta jau 4. augustā, pa Rio ielām tā ceļos vēl dienu līdz spēļu atklāšanas ceremonijai.

Uguns misija

Lāpa nav tikai uguns nodošanas rīks. Ik reizi olimpisko spēļu rīkotāji cenšas tajā iedzīvināt stāstu, kas vēstītu gan par grandiozo sporta notikumu, gan arī iepazīstinātu ar spēles uzņemošo valsti. Riodežaneiro spēļu rīkotāji pauž, ka lāpas dizains apvieno kustību, inovācijas un Brazīlijas garšu.

Lāpas autori uzskata, ka liesma būs tā, kas apvienos, sasauks un mudinās sanākt kopā un piedalīties neaizmirstamā šīs vasaras galvenajā sporta dzīves notikumā. Cilvēki, kas piedalās stafetē, lāpu nes aptuveni 200 metrus. Lāpa tiek nodota no rokas rokā, veidojot stāstu ķēdi par Brazīliju, kas svin vienotību.

Olimpiskā liesma ir svarīgs simbols olimpisko spēļu vēsturē — tās misija ir reprezentēt mieru, vienotību un draudzību. Liesmai, ceļojot no lāpneša pie lāpneša, olimpiskais ziņojums jāizplata arī ārpus rīkotājpilsētas, kulminējot galvenās olimpiskās lāpas iedegšanas brīdī olimpisko spēļu atklāšanas ceremonijā.

Inovācijas ar Brazīlijas sajūtām

Soču olimpiskās lāpas koncepts tika balstīts visinovatīvākajos risinājumos. Bet modernās tehnoloģijas pievīla ne vienu reizi vien, savu funkciju nepildot pat Kremļa vārtos. Tomēr arī Rio spēļu organizatori riskē iet pa to pašu ceļu.

Viena no Rio lāpas inovācijām ir segmenti, kas paši atveras. To uzdevums ir stilizēti atklāt Brazīlijas sajūtu elementus — harmonisku dažādību, nerimstošu enerģiju un bagātīgu dabu — zemi, jūru, kalnus, debesis un sauli, kas atainoti arī Brazīlijas karogā.

Lāpas augšējais segments simbolizē sauli, kas, kā norāda lāpas autori, spīd un izstaro gaismu gluži tāpat kā Brazīlijas iedzīvotāji. Šis lāpas segments iekrāsots zelta krāsā, vienlaikus reprezentējot arī augstākos sasniegumus olimpiskajās spēlēs. Nākamais segments ataino kalnus — valsts dabīgo bagātību, kas lāpā iezīmēti ar zaļiem iedobumiem. Trešais segments ir jūra — zili, plūstoši viļņojumi reprezentē jūru, kas ir klasiska Brazīlijas un Riodežaneiro ainavām. Pēdējais segments simbolizē Brazīlijas zemi, uz kuras radīta valsts un tās iedzīvotāju vēsture.

Riodežaneiro olimpiskā lāpa sastāv arī no četriem pīlāriem. Pirmais ir olimpiskais gars, kas simbolizē trīs olimpiskās vērtības — izcilību, draudzību un cieņu. Nākamais pīlārs simbolizē neizsmeļamu enerģiju, kas jaušama, lāpai atveroties gaismekļu skūpsta brīdī. Harmoniskās dažādības pīlārs ar savienotajām līnijām pauž vienotību starp dažādām atšķirīgām individualitātēm. Visbeidzot bagātīgās dabas pīlārs atveidots ar dabas formām un krāsu.

Tehnoloģiskais skūpsts

Katrai olimpiskajai lāpai ir jāatveras un jāiedegas otra gaismekļu skūpsta brīdī. Šis simboliskais skūpsts notiek liesmas nodošanas mirklī, kad, lāpām saskaroties un saņēmējlāpai atveroties, liesmai tiek dota vaļa no vienas lāpas aizdedzināt arī otru.

Šādiem tehnoloģiskiem skūpstiem jānotiek aptuveni 12 000 reižu — tāds ir Rio lāpnešu skaits, kas olimpisko uguni nesīs aptuveni 20 000 kilometru, dodot iespēju to redzēt gandrīz 90 procentiem Brazīlijas iedzīvotāju. 12 000 lāpnešu tērpus spēlēm izgatavojis Ķīnas sporta apģērbu uzņēmums 361°, kas ir arī oficiālais spēļu partneris un, starp citu, Londonas spēlēs sponsorēja Latvijas olimpisko komandu. Apģērbā ietvertā baltā krāsa reprezentē mieru un vienotību starp dažādām kultūrām, dzeltenā krāsa simbolizē olimpisko uguni, savukārt zaļās svītras ir atsauce uz Brazīlijas karogu.

Šogad olimpiskās lāpas stafetei ir arī sava oficiālā dziesma — A Vida do Viajante, kas tulkojumā nozīmē Ceļotāja dzīve.

Liesma solidaritātei

Ņemot vērā aktuālo ģeopolitisko situāciju un krīzi Tuvo Austrumu reģionā, patvēruma meklētāju problēma tiek aktualizēta arī olimpiskās lāpas stafetē. Pēc iedegšanas Grieķijā olimpiskā uguns iegriezās arī Eleonas nometnē bēgļiem un migrantiem Atēnās. Brazīlijā lāpneses gods tika uzticēts arī divpadsmit gadus vecajai Sīrijas bēglei Hananai. Pēc saviem olimpiskajiem metriem Hanana sacījusi, ka olimpiskas lāpas nešana parāda, ka bēgļi ir reāli cilvēki, kas spēj darīt labas lietas.

Tiem patvēruma meklētājiem, kuri ir augstas raudzes sportisti, šajās olimpiskajās spēlēs būs iespēja startēt bez piederības nacionālajai komandai, sava karoga un himnas — to aizstās olimpiskās kustības simbolika. Šis nepavisam nav pirmais gadījums, kad atlēti olimpiskajās spēlēs startē zem olimpiskā karoga. Arī agrāk olimpiskais karogs apvienojis tos, kuri politisku iemeslu dēļ nav varējuši pārstāvēt savu valsti, tā atgādinot par olimpisko pamieru, kas antīkajā Grieķijā izbeidza visus karus, nodrošinot olimpisko spēļu norisi.

Uzmanību! Gatavību!

Kamēr lāpa vēl ceļo pa Brazīlijas plašumiem, pēdējās olimpiskajās būvēs tiek likti punkti uz i, un Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Aldons Vrubļevskis nešaubās, ka sportistiem tiks nodrošināti labi apstākļi. Kā brazīliešiem veiksies ar paša notikuma organizēšanu, ieskaitot ieplānoto ceļu infrastruktūras darbu pabeigšanu, gan vēl esot jautājums, tomēr tas vairāk attiecas uz skatītājiem un vietējiem iedzīvotājiem, nevis sportistiem.

Atceroties plašo uzmanību, kas tika pievērsta Soču olimpisko spēļu rīkošanai, Aldons Vrubļevskis nepiekrīt, ka šogad uz pasākuma organizatoriem būtu mazāks spiediens. „Uz organizatoriem tur visvairāk presingo Brazīlijas iekšpolitiskā situācija, jo tik nestabila šī zeme sen nav bijusi — faktiski tā atrodas varas krīzes situācijā,” uzskata LOK prezidents.

Arī Eiropas Olimpiskās komitejas Medicīnas un antidopinga komisijas vadītājs Klauss Šteinbahs uzskata, ka Riodežaneiro pašlaik atrodas olimpisko spēļu sagatavošanās finiša taisnē — bet, jā, vēl esot darāmas lietas olimpiskajā ciematā, vairākos sporta objektos. „Mēs zinām, ka reizēm jāpienāk pēdējai dienai, lai kaut ko pabeigtu, bet pieredzējuši atlēti un apkalpojošais personāls tam esot gatavi,” sacīja Klauss Šteinbahs. Viņš norādīja, ka atvilkt elpu varēs vien pēc spēļu noslēguma ceremonijas.

Autori: Anastasija Tetarenko