Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Liepājas vēju skola

Vienas nedēļas laikā Latvijā notiek gan pasaules, gan Eiropas čempionāti burāšanā?! Tā ir patiesība, kas tagad jau pieder vēsturei. Tieši augusta vidū Usmas ezerā sākās pasaules meistarsacīkstes Micro klases jahtām un tajā pašā laikā Baltijas jūrā no Liepājas pludmales pēc Eiropas čempionāta tituliem izlidoja ātrie Formula Windsurfing vējdēļi. Nekas tāds nebūtu iespējams, ja pirms 38 gadiem netiktu nodibināts padomju sporta iekārtai netipisks sabiedriskais jahtklubs Usma un ja Liepājā nedarbotos vindsērfinga klubs Rietumkrasts.

Liepājā pārstāvniecība bija kuplāka — eiropiešiem aizokeāna elpu pakausī pūta brazīlieši, argentīnieši un austrālieši, jo vienlaikus ar Eiropas čempionātu risinājās arī pasaules Grand Prix izcīņas kārta, pilsētas pludmales mastos paceļot astoņpadsmit valstu nacionālās krāsas, kurām par godu cīnījās 98 burātāji, starp kuriem netrūka arī olimpiešu. Vieni šo neolimpisko klasi izmanto, lai labāk sagatavotos nākamajām spēlēm, citi — lai paliktu vindsērfingā arī pēc tam, kad olimpiskajās regatēs savs ieraksts jau atstāts.
Vindsērfinga klubs Rietumkrasts, kas Liepājā dibināts 2003. gadā, ir tikai nedaudz jaunāks par šobrīd pasaulē populārāko klasi Formula Windsurfing, bet jau spējis sagatavot gan pirmo Jaunatnes olimpisko spēļu dalībnieku Ronaldu Kaupu (13. vieta ar olimpisko RS:X vējdēli), gan Latvijas jaunatnes olimpiāžu čempionus. Rietumkrasta puiši nopietni gatavojas arī Londonas spēļu atlasei, kas risināsies tikai divās regatēs — šā un nākamā gada pasaules čempionātos, kurus šķirs nepilni četri mēneši. Pirmais decembrī notiks Austrālijas pilsētas Pērtas vējainajā akvatorijā, otrais — marta beigās pie Andalūzijas krastiem Spānijā.
Kā zināms, Liepājā vēja ir tik daudz, ka to varētu pat importēt, ja vien kāds prastu iekonservēt burciņās. Pasaulē nav nemaz tik daudz puslīdz siltu un civilizētu vietu, kurās vējš ir garantēts. Šīm tā dēvētajām sērfparadīzēm piepulcējusies arī Liepāja. Rietumkrasta prezidents Jānis Jēkabsons par dzimtās pludmales starptautisku atpazīstamību sāka gādāt 2008. gadā, sarīkojot Baltijas kausa izcīņu jauniešiem. Nākamajā vasarā liepājnieki jau uzņēma Raceboard klases Eiropas čempionātu, pērn Liepājas vējos ar garajiem regates dēļiem tika izcīnītas pasaules meistarsacīkšu medaļas. Šogad vēl kuplāks čempionāts, kuru iesildīja NeilPryde Baltijas kausa izcīņas Latvijas posms.
Pēc priekšsacīkstēm no sešpadsmit Latvijas burātājiem zelta flotē (45 meistarīgākie dalībnieki) iekļuva tieši puse, bet neviens diemžēl cīņā par medaļām iejaukties nespēja. Turklāt šī cīņa, kas pēdējā dienā beidzās trīsmetrīgos viļņos, bija reti sīva. Desmit braucienos pie uzvarām tika septiņi sērfotāji. Par čempionu kļuva triju olimpisko spēļu dalībnieks Pšemeks Mjarčinskis (Polija), kurš dažas dienas iepriekš Londonas spēļu pirmsolimpiskajā regatē Veimutā bija finišējis trešais. Tikai vienu punktu viņam zaudēja Formula Windsurfing pasaules vicečempions Arnons Dogons no Izraēlas.
Mūsu līdera Jāņa Preisa labākais sniegums bija vienpadsmitā vieta piektajā braucienā un četrpadsmitais koprezultāts Eiropas čempionāta vērtējumā. Nākamais labākais bija pats Latvijas Zēģelētāju savienības prezidents, divkārtējais olimpietis Ansis Dāle, kurš izcīnīja bronzu Master vērtējumā (24. absolūti). Abos vērtējumos turpat blakus nostājās viņa principiālais konkurents Māris Birzulis.
Sudraba flotē, kurā sadalīja pārējās 45 vietas, labākais no mūsējiem bija arhitekts Kristaps Vītols, kurš finišēja piektais. Astoņu dāmu konkurencē pēc Veimutā gūtās sestās vietas pārliecinoši uzvarēja trīskārtējā Ukrainas olimpiete Olga Masļiveca. Marta Ozola, kas šajā konkurencē bija vienīgā jauniete, finišēja sestā. Diemžēl iepriekš NeilPryde bangās inventāru salauza otra mūsu jaunā dāma Marta Averčenko. Interesanti, ka par jauniešu čempionu kļuva lietuvietis Andrus Šliburis (41. kopvērtējumā), kurš iepriekšējās sezonās regulāri piedalījās visās Latvijā rīkotajās regatēs jauniešu Techno klasē.
Tā visi kopā vienā vējā augam.
Dainis CAUNE
Teksts un foto

Eiropas čempionāts, pasaules Grand Prix
Kungi
1. Pšemeks Mjarčinskis (Polija) 15,0
2. Arnons Dogons (Izraēla) 16,0
3. Mihaels Polanovskis (Polija) 22,0
4. Kaspers Boumans (Nīderlande) 25,0
5. Gonsalo Kosta Oevels (Argentīna) 46,0
6. Stīvs Alens (Austrālija) 48,0
18. Jānis Preiss (Latvija) 132,0
24. Ansis Dāle (Latvija) 191,0
25. Māris Birzulis (Latvija) 198,0
36. Ričards Omanbriedis (Latvija) 266,0
38. Romualds Zelčs (Latvija) 275,0
39. Jānis Rencis (Latvija) 276,0
40. Aleksandrs Ļeontjevs (Latvija) 290,0
42. Māris Smiltenieks (Latvija) 305,0

Dāmas
1. Olga Masļiveca (Ukraina) 9,0
2. Agņeška Petrasika (Polija) 15,0
3. Annika Valkna (Igaunija) 33,0
4. Marta Ozola (Latvija) 42,0