Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Zelta un bronzas laikmets

Ne pavēļu diktēts, ne priekšnieku mudināts, tikai pašu aizrautības rosināts 1973. gadā dziļos laukos — Usmas ezera ziemeļgala līcī — tika dibināts tiem laikiem neierasts veidojums — sabiedriskais jahtklubs, kurš atšķirībā no saviem padomju stilā veidotajiem lielpilsētu brāļiem bez sevišķām mocībām pārdzīvoja Latvijas neatkarības atjaunošanu un kapitālisma atgriešanos. Jo mērķis visu laiku visiem Usmas biedriem bijis viens un vienkāršs — nodrošināt pašiem sev maksimāli labākas iespējas burāt. Tieši tāpēc klubs regulāri spēj uzņem Eiropas čempionāta posmus Micro klases jahtām, bet šajā augustā Usmā notika jau otrais pasaules čempionāts.

„Pēc savas flotes lieluma un starptautiskās klases asociācijas uzticības esam viena no piecām Micro lielvalstīm,” secina jahtu konstruktors un būvētājs Ilmārs Lakšs, kurš bija Usmas komadors pirmos 27 gadus. Šajā tūkstošgadē viņa iesākto sekmīgi turpina Staņislavs Backāns.
Pirmās 5,5 m garās trīsvietīgās jūras spējīgās Micro klases jahtas Usmā tika uzbūvētas astoņdesmito gadu vidū. Ar savām krāsām ahterī, kur kuģiem plīvo valsts piederības karogs, deviņdesmitajos gados jau varēja doties Eiropas vējos, kur tika gūts arī dažs pārsteidzošs panākums. Pamazām sākās pat Micro jahtu sērijveida ražošana, turpinājās kluba ēku izbūve, un Usma bija gatava Eiropu aicināt ciemos pie sevis. 2005. gadā šajā Kurzemes divdaļīgajā pērlē (sk. karti!) pirmo reizi notika pasaules čempionāts.
Tiesa, ārpus Eiropas 1977. gadā Francijā radītās klases jahtas esot sastopamas vēl tikai Brazīlijā. Tāpēc septiņu valstu pārstāvniecība Micro pasaules čempionātā ir gluži pieņemama. Turklāt ezers, kur distancē vārījās 53 jahtas vienlaikus, brīžiem atgādināja katliņu, kam zupa tūlīt ies pāri. Lai arī pēc svara, aprīkojuma, buru laukuma un attiecīgi arī ātruma jahtas tiek dalītas trijās divīzijās — Proto, Racer un Cruiser — starts tiek dots visām kopējs.
Diemžēl šajās meistarsacīkstēs nebija atsevišķa vērtējuma dāmu ekipāžām, un 2009. gada pasaules čempione Dina Štolcere kopā ar Vladimiru Antonovu un Aigaru Zubricki stūrēja mūsu vienīgo jahtu vissportiskākajā divīzijā Proto, izcīnot 15. vietu (32. kopvērtējumā ).
Tradicionāli esam spēcīgi Racer un Cruiser konkurencē, kur bijām pārstāvēti attiecīgi ar četrām un septiņām jahtām. Lai apsteigtu poļu Stawo un kļūtu par regates reiseru līderi, Riharda Vaivoda, Artūra Bērziņa un Armanda Kirilova EVO vajadzēja četras dienas, pēc kurām viņi sasniegto noturēja, kļūstot par pasaules čempioniem. Mazliet līdz bronzas medaļām pietrūka Andra Zjatkova, Jāņa Vītola un Alfa Pampes Micros, kas vienā braucienā pat finišēja trešais absolūtajā vērtējumā.
Divas reizes labāko desmitniekā ieburāja Matīsa Alviķa, Kristapa Dzeņa un Anša Freiberga kruisers Solo, bet rupjas kļūdas trijos citos braucienos viņiem lika samierināties ar bronzas medaļām savā divīzijā.
Čempionāta ģenerālsponsora HansaWorld Latvijā burāšanas regatē pirmo reizi nodrošinātajai interneta videotiešraidei par prieku vietu dalīšana labāko sešniekā ilga visus deviņus braucienus. Sīvā kaujā ar vienu franču un pieciem krievu Proto kuģiem, kurā piedalījās arī Nīderlandes jahta, uzvarēja poļa Pjotra Tamacka stūrētā Toyota-Nina.
Dainis CAUNE
Teksts un foto

PROTO DIVĪZIJA
1. Toyota-Nina (Polija, kapteinis Pjotrs Tamackis) 10
2. Pangolin (Francija, Nikolā Pjero) 27
3. Bioges (Krievija, Andrejs Bils) 32
15. Preilene (Latvija, Dina Štolcere) 217

RACER DIVĪZIJA
1. Evo (Latvija, Rihards Vaivods) 68
2. Stawo (Polija, Gžegožs Banščiks) 75
3. MBANK.PL (Polija, Roberts Janiševskis) 89
4. Micros (Latvija, Andris Zjatkovs) 103
6. Flame (Latvija, Staņislavs Backāns) 138
8. Marlin (Latvija, Andris Zirdziņš) 245

CRUISER DIVĪZIJA
1. Wojownik (Polija, Rafals Moščinskis) 58
2. Toyota Lodz Nassau (Polija, Marcins Celmerovskis) 70
3. Solo (Latvija, Matīss Alviķis) 91
6. EVO II (Latvija, Nils Trapāns) 149
9. Tike (Latvija, Jānis Benfelds) 169
15. Vinda (Latvija, Aivars Lakstīgala) 251
16. Vesta (Latvija, Normunds Uzulēns) 252
21. Princese (Latvija, Guntars Bramanis) 283
22. AKA (Latvija, Iveta Ēlerte) 329