Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Sākumskolas teicamnieki

No Formula Future pasaules čempionāta ūdensmotosportā latvieši šovasar pārveda vienpadsmit dažādas godalgas. No tām Budapeštā deviņas izcīnīja trenera Reiņa Paegles audzēkņi, starp kuriem bija arī trīspadsmitgadīgais Nils Slakteris — pasaules un Eiropas čempions.

Formula Futuredēvē arī par ūdens motosporta sākumskolu. Tā ir klase, kurā var trenēties un startēt jaunieši vecumā no 6 līdz 18 gadiem. Klase radusies 1998. gadā, Krievijā. Formula Future visi sportisti izmanto pilnīgi vienādu inventāru — ar ķiverēm sākot un laivu korpusiem un motoriem beidzot. Tādēļ panākumi šajā sporta veidā ir atkarīgi tikai un vienīgi no meistarības.

Reinis Paegle ir Formula Future Latvijas izlases treneris jau otro gadu. Tagad iegūts bakalaura grāds sporta pedagoģijā un iespēja pielietot zināšanas realitātē. Tās liktas lietā, lai izveidotu treniņu programmu, jo tādas līdz šim neesot bijis, visu nācies izdomāt pašiem.

„LSPA prakses laikā biju florbola treneris,” stāsta Reinis. „Bet arī no šīs spēles metodikas daudzas lietas varēju pielāgot ūdens motosportam. Bija liela slodze, kāpumi un kritumi. Pusotru mēnesi trenējāmies ik dienu.” Divās grupās audzēkņu tik daudz, ka startē 10 rītā un pabeidz 17 vakarā. Gandrīz katra diena pavadīta laivā vai ap laivām, tomēr sarežģītākais aspekts treniņu procesā noteikti ir drošība. Bērniem ir viss nepieciešamais aprīkojums, tiek skaidroti noteikumi un process nemitīgi uzraudzīts. Reinis atzīst, ka tas nemaz neesot tik grūti, jo bērniem pārsvarā ir nopietna attieksme, ko uztur sīva iekšējā konkurence treniņu procesā.

Pasaules čempionātā Budapeštā nekas neesot mainījies, gluži otrādi — pierādījies, ka izbraukumā komanda kļūst vēl saliedētāka. Brīvo laiku visi pavadījuši kopā, kaut arī tādu vecuma atšķirību bērniem grūti atrast kopīgu valodu. „Katrs bērns ir citādāks, līdz ar to katram sava pieeja,” spriež treneris Reinis. „Kam treniņos bija labāki rezultāti, tie arī parādīja to sacensībās, nekādi brīnumi jau nenotika. Bet par pasaules čempionu visi bijām priecīgi. Mums pirmā tāda medaļa!”

Atšķirībā no sīvākajiem konkurentiem vāciešiem un krieviem latvieši saviem audzēkņiem var veltīt vairāk laika. Krievijā uz 10 vietām izlasē pretendē 1600 braucēju, Vācijai — 600. Bet Latvijas Formula Future čempionātā Bauskā startēja 22 bērni. Vairāk iespējams koncentrēties uz pilotu treniņiem.

„Man kā trenerim svarīgi, ka viņi iemācās cīnīties,” stāsta Reinis Paegle. „Uzskatu, ka sports audzina raksturu, sports iemāca zaudēt. Visi šie braucēji būs tie, kuri glābs nelaimē nokļuvušo, aizrādīs, ka bez vestes uz ūdens nevar. Zinās, kā var izglābt cilvēku.”

Bērniem Latvijas Ūdens motosporta federācija nodrošina iespēju startēt Latvijas čempionātos, vecākiem tas ir salīdzinoši lēts sporta veids. Tiek audzināti jauni piloti klasiskajam ūdens motosportam.

Reinis Paegle pats startē F4, bet… „Sezona pierādīja, ka ir grūti būt trenerim un pilotam vienā personā, izvēlējos prioritāti — darbu ar nākamajiem pilotiem.”

 

Reinis PAEGLE

Formula FutureLatvijas izlases galvenais treneris

Dzimis: 1994. gada 22. maijā

Augums, svars: 185 cm, 85 kg

Izglītība: LSPA, bakalaura grāds sporta zinātnē

Sporta gaitas: vieglatlētika, florbols, ūdens motosports

Sasniegumi: 3. vieta Eiropas čempionātā T-550 laivu klasē, pasaules čempiona sagatavošana

Ģimenes stāvoklis: neprecējies

Autori: Viesturs Lācis