Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Junioru panākums uzsāk volejbola gadu

Latvijas volejbolā jaunais gads sākts ar panākumu — Latvijas U-21 izlases juniori no Horvātijas atgriezušies ar ceļazīmi uz 2017. gada pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīra nākamo kārtu. Starptautiskos eksāmenus gada pirmajās nedēļās kārtoja arī Latvijas U-18 un U-20 izlašu meitenes, kā arī Latvijas U-19 izlases puiši. Savukārt klubu līmenī atsākās Baltijas līgas turnīrs, priekšā otrā apļa spēles, lai noteiktu astoņas labākās komandas dalībai izslēgšanas mačos.

Tradicionāli Latvija ne tikai piedalās pasaules un Eiropas čempionātu kvalifikācijas turnīros, bet arī uzņemas šo sacensību rīkošanu. Šajā gadā vispirms Rīgā Daugavas sporta namā notika pasaules U-20 čempionāta pirmās kārtas kvalifikācijas turnīrs juniorēm, bet pēc tam turpat norisinājās 2017. gada Eiropas U-18 čempionāta atlases sacensības meitenēm.

JUNIORU IZLASES STARPTAUTISKAJĀ APRITĒ

Saukārt puišu izlasēm uz kvalifikācijas sacensībām bija jāmēro tuvāks vai tālāks ceļš. Latvijas U-21 izlases juniori trenera Borisa Kolčina vadībā Horvātijā 2017. gada pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīra pirmajā kārtā izcīnīja otro vietu, tādējādi nodrošinot līdzdalību otrajā kārtā. Jau tagad skaidrs, ka par vienīgo ceļazīmi uz finālturnīru, kas no 23. jūnija līdz 2. jūlijam risināsies Čehijā, Latvijai maija otrajā pusē apļa turnīrā nāksies sacensties ar Poliju, Vāciju un Beļģiju. Šis kvalifikācijas turnīrs notiks vienā no četrām dalībvalstīm. Iespējams arī Latvijas pieteikums sacensību uzņemšanai.

Žurnāla iznākšanas laikā vēl nebija aizvadīti divi no četriem kvalifikācijas turnīriem ar Latvijas junioru izlašu līdzdalību. U-18 meitenēm Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrs notika Rīgā, bet U-19 juniori kontinenta čempionāta atlases sacensībās piedalījās Polijā.

“Pēdējos gados sekmīgi izdevies īstenot vienu no Latvijas Volejbola federācijas uzdevumiem — nodrošināt junioru un jauniešu izlašu līdzdalību visa līmeņa starptautiskajās sacensībās,” sarunā ar žurnālu Sports akcentē Latvijas Volejbola federācijas ģenerālsekretārs Ainars Dakša. “Dažāda vecuma izlases spēlējušas Baltijas, Austrumeiropas zonālajās sacensībās, kā arī Eiropas un pasaules čempionātu kvalifikācijas turnīros. Prieks, ka arī sasniegumi arvien paaugstinās. Pats aktuālākais panākums ir Latvijas U-21 izlases iekļūšana pasaules čempionāta kvalifikācijas turnīra otrajā kārtā. Turklāt tas sasniegts ar sastāvu, kurā daudzu spēlētāju vecums atbilst U-19 izlases nosacījumiem. Līdz ar to ir vērtīgs ne tikai sasniegtais rezultāts, bet arī gūtā pieredze, kas noderēs mačos ar vienaudžiem. Pamazām Latvijas juniori no šādu kvalifikācijas turnīru dalībniekiem kļuvuši par pretendentiem uz ceļazīmēm.”

— Vai izdodas uzlabot arī meiteņu komandu sasniegumus?

— Skaidrs, ka mums ir jārūpējas par jauniešu un junioru vecuma meiteņu meistarības attīstību, lai sekmētu arī lielāku konkurenci uz vietām pieaugušo izlasē. Līdz ar to sekmīgi īstenojam uzdevumu gūt starptautisku spēļu regulāru praksi un pieredzi. Lielākais panākums bijis Latvijas U-20 izlases iekļūšana Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra trešajā kārtā, tikai sliktākas uzvarēto un zaudēto setu attiecības dēļ paliekot bez ceļazīmes uz finālturnīru. Šis Rīgā notikušais pasaules U-20 čempionāts jau nākamā gadagājuma meitenēm parādīja, ka Latvijas spēlētājas nav pastarītes šāda līmeņa turnīros.

— Cik sekmīgi strādā sporta skolas, sekmējot konkurenci uz vietām jauniešu un junioru izlasēs?

— Meitenēm konkurence uz vietām izlasē ir pat lielāka, jo nav tādas tendences kā puišiem, kad gandrīz vienmēr izveidojas kāda attiecīgā vecuma izlases bāzes komanda. Protams, lielu lomu ieņem Murjāņu sporta ģimnāzija, kurā trenējas un mācās arī citu sporta skolu talantīgākie audzēkņi. Tradicionāli konkurētspējīgas ir Rīgas Volejbola skolas meitenes, tās treneri arī izpelnās godu vadīt izlases. Nešaubīgi jāizceļ Daugavpils, Kuldīgas pārstāves, arī Mārupes un Zvejniekciema spēlētājas.

Puišiem katrā vecuma grupā tomēr ir viena izteikti vairāk pārstāvēta sporta skola. Piemēram, 1997. gadā dzimušo spēlētāju izlasē daudz spēlētāju bija no Jēkabpils. Prieks, ka Latvijas volejbola kartē, it īpaši tajā, kas attiecas uz junioru vecumu, ir izveidojies vērā ņemams centrs. Pēc veiktajām izmaiņām darbības principos Murjāņu sporta ģimnāzijā tiek sagatavots arvien vairāk talantīgu spēlētāju, kuri savas volejbola nodarbības uzsākuši, piemēram, Daugavpilī, Kuldīgā vai Cēsīs. Savukārt U-19 izlases kodolu veido Rīgas Volejbola skolas treneru Jāņa Bomiņa un Aivara Liniņa trenētie izlases kandidāti. Interesanti, ka izlašu rindās redzam arī pazīstamus uzvārdus — sastāvos ir gan Hermaņa Egleskalna jaunākais brālis Armands un Anša Medeņa jaunākais brālis Jānis. Abi pat ir garāki par saviem slavenajiem brāļiem.