Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Trīs dueti, pieci apļi

Latvijas pludmales volejbola olimpisko startu vēsture aizsākās 2008. gada Pekinā, kad Aleksandrs Samoilovs un Mārtiņš Pļaviņš izcīnīja devīto vietu, bet 2012. gada olimpiskās spēles Londonā par savu mērķi izvirzījuši uzreiz trīs Latvijas dueti, kuri nākamnedēļ Prāgā (Čehija) un Mislovicē (Polija) iesaistīsies vairāk nekā gadu ilgajā maratonā — cīņā par olimpiskajām ceļazīmēm.

Lai arī mūsu olimpieši Samoilovs un Pļaviņš uzreiz pēc Pekinas spēlēm paziņoja par sadarbību pārtraukšanu, tas nav mazinājis abu šo bīčvolejbolistu izredzes uz startu Londonā. Tieši kā savulaik prognozēts, Sašam un Mārtiņam izdevies rast meistarīgus komandas biedrus, ar kuriem jau gūti panākumi arī Pasaules kausa (PK) izcīņas posmos.

PĒRNAIS IESKRĒJIENS

Pļaviņš duetā ar Jāni Šmēdiņu 2010. gadā Berlīnē (Vācija) izcīnīja Eiropas čempionāta bronzas godalgas, bet Marseļā (Francija) tikai finālā piedzīvoja zaudējumu Pasaules kausa izcīņas posmā. Pasaules gada noslēguma rangā Pļaviņš/Šmēdiņš ieņēma 19. vietu, kas tobrīd garantētu ceļazīmi uz Londonu. Līdz ar to mērķis skaidrs — olimpiskās kvalifikācijas cikla laikā ieņemt vismaz šādu pozīciju.
Samoilovam kopā ar Ruslanu Sorokinu panākumi 2010. gadā bijā pieticīgāki, jo Eiropas čempionātā izcīnīta piektā vieta, bet PK posmos augstāk par devīto vietu šim duetam tā arī neizdevās tikt. Šāda pozīcija gan izcīnīta četras reizes! Gada noslēgumā Samoilovs/Sorokins pasaules rangā ieņēma dalītu 21. vietu. Pēc Brazīlijas un ASV daudzo lieko pāru izsvītrošanas viņiem būtu kārotā 16. pozīcija. Līdz ar to nav šaubu, ka arī šim Latvijas duetam ir pa spēkam iegūt olimpisko ceļazīmi.
Ne tik vieglu dzīvi varam prognozēt Ingunai Minusai un Inesei Jursonei, kuras pagājušā gada pasaules rangā ieņēma tikai 44. vietu. Protams, valstu kvotu piemērošanas rezultātā Latvijas pieredzējušākais pāris pakāptos krietni augstāk, taču ar to būtu par īsu. Līdz ar to olimpiskajā ciklā Minusai/Jursonei nāksies ne tikai cīnīties par punktiem rangā, bet arī mēģināt izmantot iespējas, kuras sniedz Kontinentālais kauss.

PĒC ŠMĒDIŅA KALENDĀRA

Jānis Šmēdiņš vēl pagājušās nedēļas nogalē godam atstrādāja savu līgumu ar Berlīnes klubu SCC, kopā ar vēl vienu Latvijas volejbolistu – Viktoru Koržeņeviču kļūstot par Vācijas vicečempioniem.
„Pēdējo reizi pludmales volejbolu esmu spēlējis pagājušā gada augustā Pasaules kausa posmā Hāgā.” sarunā ar Sportu uzsver Jānis Šmēdiņš. „Lai daudz maz sagatavotos pirmajam startam, būtu nepieciešamas kādas divas nedēļas. Mūsu rīcībā tik ilga laika nebūs, jo jau 17. maijā startē Pasaules kauss Prāgā. Esam gan iekļauti pamatturnīrā, tādēļ vēl būs papildus brīdis treniņiem.”
Prague Open mūsu duets izlikts ar 13. numuru, taču Šmēdiņš šaubās par labiem rezultātiem Prāgā. „Būs nepieciešams laiks, lai iejustos pludmales volejbolā, sasniegtu daudz maz labu sportisko formu. Pamazām jau ieskriesimies,” spriež Jānis. „Protams, darīsim visu iespējamo, lai sasniegtu mūsu mērķi — Londonas olimpiskās spēles.”
Arī tad, ja Šmēdiņš mājās atgrieztos daudz ātrāk, pilnvērtīgu kopīgu treniņu iespēja būtu visai maza, jo Pļaviņš klasiskā volejbola valsts čempionāta finālsērijā, pārstāvot nākamos vicečempionus Poliru/Ozolniekus, guva potītes traumu. Mārtiņš gan piedalījās 25. martā pludmales sporta centrā Brazīlija notikušajā labdarības pasākumā Zelta duelis, taču pēc aizvadītajām divām spēlēm Sportam atzina, ka potīte vēl vairāk sapampusi un radījusi sāpes.

PIE POĻIEM UZ SPARINGU

Samoilovs klasisko volejbolu pagājušajā ziemā nespēlēja, bet gan dzīvoja un trenējās Ēģiptē. Tomēr arī šim pārim nācās rēķināties ar notikumiem klasiskajā volejbolā, jo Sorokinam sezona Francijas čempionātā beidzās tikai 9. aprīlī, bet dažas dienas vēlāk Ruslans atgriezās Latvijā.
Pēc tam uzreiz bīčvolejbolisti devās uz treniņnometni Spānijā, kur pludmales volejbolam labvēlīgos laika apstākļos Sorokinam izdevās uzsākt aklimatizāciju smiltīs. Vēl bija arī treniņi Jūrmalā, bet pēc tam Samoilovs/Sorokins kā vienīgi Latvijas pārstāvji mēroja tālo ceļu uz PK otro posmu Šanhajā (Ķīna). Spēlētāju rangs noteica, ka Sašam un Ruslanam cīņā bija jāiesaistās kvalifikācijas turnīra priekšpēdējā kārtā. 44 minūšu laikā tika piedzīvots zaudējums pret britiem Džonu Garsiju-Tompsonu un Stīvenu Grotovski — 0:2 (19:21, 17:21). Līdz ar to dalīta 41. vieta.
„Pārfrāzejot no krievu valodas, varētu teikt, ka pirmā pankūka izcepta ar kunkuļiem,” sezonas pirmo startu komentē Aleksandrs Samoilovs. „Lai uzlabotu savu sniegumu vēl pirms starta Pasaules kausā Čehijā vairākas dienas uzturēsimies Lodzā, kur aizvadīsim kopīgus treniņus un sparingmačus ar Polijas diviem labākajiem duetiem. Šāda treniņu prakse ir izplatīta, it īpaši ziemā, kad bīčvolejbola dueti brauc ciemos viens pie otra. Sezonas sākums vēl nav tik saspringts, tādēļ atliks laiks arī treniņiem.”
25. aprīlī Brazīlijas zelta duelis netika pabeigts, jo Samoilovs otrās spēles otrajā setā nevarēja turpināt cīņu kājas krampju dēļ. Tā gan viņam ir hroniska kaite.
„Katru gadu vismaz vienu reizi turnīros gadās šādas problēmas. Atceros, ka tas bija, piemēram, 2008. gada Marseļā, pagājušā gadā Jūrmalā King of the beach, kā arī šogad Brazīlijā,” komentē Saša. „Protams, nelielu iespaidu kādu nedēļu uz treniņu procesu atstāj šie krampji. Pašreiz abi ar Ruslanu esam gatavi visu uzmanību veltīt treniņiem un startiem. 2011. gada nozīmīgākais turnīrs būs pasaules čempionāts Romā, kas risināsies jūnijā. Bet pēc tam jau varēsim skaitīt punktus un pētīt savu pozīciju rangā.”

VISPIRMS MONAKO UN KRIEVIJA

Latvijas pieredzējušākais duets Minusa/Jursone pludmales volejbola sezonu sāka pirms mēneša, kad piedalījās paraugturnīrā Monako, bet pagājušās nedēļas nogalē viņas pārstāvēja Latviju Austrumeiropas volejbola zonālās asociācijas (EEVZA) turnīrā Anapā (Krievija). Latvijas pāris astotdaļfinālā trijos setos zaudēja mājiniecēm Svetlanai Popovai un Natālijai Urjadovai, kuras pēcāk izcīnīja trešo vietu. Līdz ar to Ingunai Minusai un Inesei Jursonei dalīta 9. vieta.
Mūsu duets debiju šīs sezonas pasaules tūrē piedzīvos nākamnedēļ, kad Mislovicē (Polija) notiks jau ceturtais PK posms. Minusa atzīst, ka pašlaik vēl grūti spriest par to, kurš ceļš uz olimpisko Londonu varētu būt auglīgs — pietiekami augsta vieta pasaules rangā vai arī sekmīgs starts Kontinentālajā kausā.

LONDONĀ STARTĒS 24 PĀRI

2012. gada olimpiskajās spēlēs pludmales volejbolā startēs 24 pāriem gan vīriešu, gan sieviešu konkurencē.
2008. gada Pekinas olimpiskajām spēlēm varēja kvalificēties tikai labākie 23 pāri no pasaules tūres ranga, kā arī bija viena garantētā vieta sacensību saimniecei Ķīnai. Uz Londonu būs iespēja tikt pa trijiem dažādiem ceļiem. Kvalifikācijas sistēma ir vienāda gan vīriešiem, gan sievietēm.
Viena vieta garantēta olimpisko spēļu saimniecei Lielbritānijai.
16 vietas tiks izspēlēts Pasaules tūrē, ņemot vērā no 2011. gada 1. janvāra līdz 2012. gada 17. jūnijam sasniegtos 12 labākos rezultātus Pasaules kausa izcīņas posmos, pasaules čempionātā, kā arī Kontinentālajās tūrēs.
Piecas vietas atvēlētas FIVB Kontinentālo kausu izcīņu čempioniem. Katram kontinentam pa vienai ceļazīmei.
Par pēdējām divām vietām cīņa notiks īpašā turnīrā – FIVB Pasaules kausa olimpiskajā kvalifikācijā, kas norisināsies 2012. gada 25. jūnijā — 1. jūlijā,
FIVB aplēses liecina, ka cīņa par olimpiskajām ceļazīmēm vairāk nekā gada laikā notiks 62 turnīros, kurās vismaz reizi būs pārstāvētas 153 valstis.

*PLUDMALES VOLEJBOLS KĀ VIMBLDONĀ
Lai arī Lielbritānijas sportisti nav uzskatāmi par pludmales volejbola elites pārstāvjiem, taču tieši šis sporta veids olimpisko spēļu programmā ieņems ievērojamu vietu. Ne tikai tāpēc, ka no 28. jūlija līdz 9. augustam spēles notiks ar tenisa mekas Vimbldonas centrālo kortu samērojamā laukumā, bet arī tāpēc, ka pludmales volejbola stadionam atvēlēta vieta pilsētas centrā!
Nākamvasar Horse Guards Parade stadionā pludmales volejbolisti ieņems vēsturiski no 17. gadsimta zirgu parādēm atvēlēto laukumu Vaitholas priekšpusē, kas atrodas netālu no Bekingemas pils. Spēles uz centrālā laukuma varēs vērot 15 000 skatītāju.
2011. gada augustā Horse Guards Parade notiks testa turnīrs, kurā piedalīsies pa 24 pāriem gan vīriešiem, gan sievietēm. Lai netrūktu sportiskā azarta, tad šajā turnīrā tiks izspēlēts arī 10 000 ASV dolāru balvu fonds. Sacensību dalībniekus noteiks Londonas olimpisko spēļu orgkomiteja saziņā ar starptautisko federāciju.

Renārs BUIVIDS

FIVB Swatch pasaules tūres rangs
2010. gada noslēguma rangs
Vīrieši
Rodžerss/Dalhauzers (ASV) 12, 6960
Elisons/Manuels (Brazīlija) 11, 5100
Erera/Gavira (Spānija) 13, 4420
Vu/Ksu (Ķīna) 13, 4120
Brinks/Rekermans (Vācija) 8, 3840
Marcio/Rikardu (Brazīlija) 8, 3780
Bendžamins/Bruno (Brazīlija) 13, 3640
Hārlijs/Pedro (Brazīlija) 10, 3580
Fižaleks/Prudels (Polija) 11, 3480
Klemperers/Korengs (Vācija) 9, 3440
19. Pļaviņš/J. Šmēdiņš (Latvija) 11, 1972
21. Samoilovs/Sorokins (Latvija) 11, 1900
29. Jāni/Vesiks (Igaunija) 11, 1420
69. K. Kaiss/Venno (Igaunija) 2, 200
108. Caics/T. Šmēdiņš (Latvija) 2, 64
144. Petrovs/Povjakels (Igaunija) 2, 24
182. Freidenfelds/Freidenfelds (Latvija) 1, 6

Sievietes
Larisa/Žuliāna (Brazīlija) 12, 7200
Antonelli/Talita (Brazīlija) 13, 6180
Ksu/Žana (Ķīna) 15, 6080
Kesija/Rosa (ASV) 15, 5440
Gollere/Ludviga (Vācija) 12, 5360
Klāra/Karola (Brazīlija) 15, 4240
Akersa/Tērnere (ASV) 13, 3720
Švaigere/Švaigere (Austrija) 12, 3680
Keizere/van Jersela (Nīderlande) 12, 3340
Hansela/Montanjoli (Austrija) 11, 3260
44. Minusta/Jursone (Latvija) 10, 602
101. Bratuhina/Bratuhina (Igaunija) 5, 96
144. Graumana/Anu (Igaunija) 2, 24
179. Krastiņa/Jaudzema (Latvija) 1, 6

2011. gada aktuālais rangs
Vīrieši
Rodžerss/Dalhauzers (ASV) 2, 1200
Ksu/Vu (Ķīna) 2, 840
Brinks/Rekermans (Vācija) 2, 840
Emanuels/Elisons (Brazīlija) 2, 780
Fuerbringers/Lusena (ASV) 2, 720
Erera/Gavira (Spānija) 2, 660
Gibs/Rozentāls (ASV) 2, 660
Erdmans/Matisiks (Vācija) 2, 480
Rikardu/Marsio (Brazīlija) 1, 420
Pedru/Kunja (Brazīlija) 2, 360
Fižaleks/Prudels (Polija) 2, 360
Hoišers/Belleguarda (Šveice) 2, 360
24. Vesiks/Jāni (Igaunija) 2, 198
65. Samoilovs/Sorokins (Latvija) 1, 18

Sievietes
Larisa/Žuliāna (Brazīlija) 3, 1560
Kesija/Rosa (ASV) 3, 1320
Talita/Antonelli (Brazīlija) 3, 1200
Švaigere/Švaigere (Austrija) 3, 1140
Ksu/Žana (Ķīna) 3, 1140
Keizere/van Jersela (Nīderlande) 3, 1080
Meja/Velša (ASV) 2, 960
Fendrika/Hansone (ASV) 2, 840
Akersa/Branaga (ASV) 3, 780
Boudena/Palmere (Austrālija) 3, 660

FIVB Swatch pasaules tūres 2011. gada kalendārs
(PK — Pasaules kausa posms, GS — Pasaules kausa Grand slam, PČ — pasaules čempionāts)
Vīrieši
18.—23. aprīlis Brazilja (Brazīlija) PK
2.—7. maijs Šanhaja (Ķīna) PK
17.—22. maijs Prāga (Čehija) PK
6.—11. jūnijs Pekina (Ķīna) GS
13. – 19. jūnijs Roma (Itālija) PČ
28. jūnijs—3. jūlijs Stavangera (Norvēģija) GS
5.—10. jūlijs Gštada (Šveice) GS
12.—17. jūlijs Maskava (Krievija) GS
19.—24. jūlijs Kvebeka (Kanāda) PK
26.—31. jūlijs Starejablonki (Polija) GS
2.—7. augusts Klāgenfurte (Austrija) GS
16.—21. augusts Ālandu salas (Somija) PK
23.—28. augusts Hāga (Nīderlande) PK
4.—9. oktobris Agadira (Maroka) PK
Sievietes
17.—22. aprīlis Brazilja (Brazīlija) PK
26. aprīlis—1. maijs Sanja (Ķīna) PK
3.—8. maijs Šanhaja (Ķīna) PK
17.— 22. maijs Mislovice (Polija) PK
6.—11. jūnijs Pekina (Ķīna) GS
13.—19. jūnijs Roma (Itālija) PČ
27. jūnijs—2. jūlijs Stavangera (Norvēģija) GS
4.—9. jūlijs Gštada (Šveice) GS
11.—16. jūlijs Maskava (Krievija) GS
19.—24. jūlijs Kvebeka (Kanāda) PK
25.—30. jūlijs Starejablonki (Polija) GS
1.—6. augusts Klāgenfurte (Austrija) GS
15.—20. augusts Ālandu salas (Somija) PK
23.—28. augusts Hāga (Nīderlande) PK
1.—6. novembris Puketa (Taizeme) PK