Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Brīvība uz ledus

Vēl pirms gadiem pieciem daudzi žēlojās, ka Latvijā nav labu daiļslidotāju, bet nu viņi ir izauguši — lien kā sēnes laukā no sūnām cits pēc cita un pārsteidz ar savu graciozitāti. Arī Jelgavas Ledus sporta skolas audzēkne Diāna Ņikitina progresē teju pa dienām, no sacensības uz sacensību rādot arvien labākus rezultātus.

Latvijas Slidošanas asociācijas prezidente Marika Nugumanova skaidro, ka meiteņu daiļslidošanas līdere Latvijā patlaban ir Angelina Kučvaļska, kura startē pieaugušo konkurencē, bet Diāna drīz sāks mīt uz papēžiem. Angelina ir gandrīz divus gadus vecāka par Diānu. Angelinai 6. decembrī apritēja 17 gadu, Diānai 9. decembrī — 15. Šogad Volvo kausa izcīņā 8. klases skolniece par savu slidojumu saņēma ļoti augstu vērtējumu punktos, bet asociācijas prezidente piebilst: „Nav pareizi salīdzināt abas meitenes un viņu rezultātus, jo katrai ir sava vecuma grupa un savas konkurentes.”

Nākamais ir olimpiskais gads ne tikai vasaras spēļu izpratnē. Februārī divi mūsu daiļslidošanas juniori Deniss Vasiļjevs un Diāna Ņikitinapiedalīsies II Jaunatnes ziemas olimpiskajās spēlēs Lillehammerē.

ČETRGADĪGĀ ŠOVMENE

Bērnībā Diāna daudz slimoja un vajadzēja atrast kādas fiziskas nodarbības, lai norūdītos. Meitenes māte Solvita Ņikitina stāsta, ka tolaik pašreizējā daiļslidošanas zvaigzne nemaz nav bijusi tik žirgta un veselīga. „Jelgavā no četru gadu vecuma nekur sporta nodarbībās neņēma,” atceras Solvita. „Devāmies uz ledus halli un uzzinājām, ka viņa var mācīties slidot. Tā nu vecmāmiņa Marija nopirka slidas, un par Diānas pirmo treneri kļuva Olga Ņečajeva, kas paņēma mūsu meitu. Viņa labi prata uzlikt bērnu uz slidām, iemācīja visas pamata iemaņas un kustības.”

Pirmie panākumi? „Tie bija uzreiz,” apgalvo mamma. „Mans četrgadīgais bērns uz slidām bija stāvējis tikai divus mēnešus, kad viņu uzaicināja uz ledus šovu, kurā darbojās olimpiskie čempioni Natālija Bestemjanova un Andrejs Bukins. Bija dažādas sacensības bērniem, kurās Diānai veicās. Kaut kā viss aizgāja ritmiski un tempā arvien uz augšu un tikai uz augšu.”

Jau pēc gada trenere teikusi vecākiem, ka bērns ir talantīgs un jāvirza tālāk, jāsāk nopietni nodarboties ar daiļslidošanu. Tā Diāna sāka braukāt uz Rīgu, kur daiļslidošanas klubā Kristal Ice trenējās Volvo hallē pie Olgas Kovaļkovas. Tas bija ļoti grūts periods. Pēc piecu gadu treniņiem Rīgā ģimene nolēma, ka Diāna var atgriezties un trenēties tuvāk mājām. Sekoja darbs Ozo hallē ar treneri — slavenu ukraiņu daiļslidotāju Gaļinu Jefremenko. Pēc tam Diāna iestājās Jelgavas Ledus sporta skolā, kur viņas treneris ir Romāns Panteļejevs, ar Diānu strādā arī Andrejs Brovenko.

Paralēli jau astoto gadu Diāna Ņikitina trenējas arī Krievijā. Reiz, kad Sanktpēterburgas trenere Jūlija Kuļibanova daiļslidotājiem bija sarīkojusi treniņnometni Latvijā, kurā piedalījās arī Diāna, viņa tolaik vēl mazo meiteni uzaicināja uz Sanktpēterburgas daiļslidošanas akadēmiju.

ĢIMENES DAIĻSLIDOŠANA

Diānas māte atzīst, ka nav varējusi veidot savu karjeru, jo vienpadsmit gadus gan viņa pati, gan Diānas tēvs un vecmāmiņa savu dzīvi ir pakārtojuši un pielāgojuši Diānas daiļslidošanai. Lielākoties kopā ar Diānu uz Sanktpēterburgu brauc vecmāmiņa, Solvitas mamma. Jaunā sportiste pirms nozīmīgākām sacensībām parasti turp dodas uz pāris nedēļām. Diāna Krievijā piedalās arī vasaras nometnēs. Sanktpēterburgā ikreiz tiek īrēts dzīvoklis.

Kā ģimene spēj finansiāli nodrošināt šo meitas dārgo aizraušanos? „Mēs meklējam sponsorus. Citas izejas nav,” skaidro mamma. „Palīdz Jelgavas dome, Jelgavas Ledus sporta skola, Jelgavas pilsētas pašvaldības iestāde Sporta servisa centrsun tās vadītājs Juris Kaminskis. Vasarā pusi no Diānas braucieniem uz Krieviju apmaksāja firma Nicola Smile, kurai esam ļoti pateicīgi.”

Diānas mamma tik ļoti pārdzīvo katru meitas startu, ka nevēlas būt klāt tajos brīžos, kad viņa slido, tāpēc parasti uz starptautiskām sacensībām Diānu pavada tētis Aleksandrs. Reiz gan Solvita bija aizbraukusi uz sacensībām Vācijā. Pirms meitas starta māte izmukusi ārā no ledus halles un aizgājusi tik tālu, ka gandrīz vai apmaldījusies. Toreiz Diāna uzvarēja. Varbūt labi, ka mamma NETRĪCĒJA tribīnēs.

Diāna ir 8. klases skolniece, un viņas pamatpienākums ir mācības. „Skola nav tas, kas mani tik ļoti saista,” atzīstas sportiste. „Bet man patīk matemātika un krievu valoda. Cenšos, lai man būtu augstas atzīmes, ir grūti mācības apvienot ar sportu.” Ģimene šogad izdarījusi drosmīgu izvēli, pirmajā vietā izvirzot daiļslidošanu — Diānai klātienes skolas vietā tagad jāmācās Rīgas 1. tālmācības vidusskolā. Apmācība notiek internetā ar tiešraidēm un konsultācijām. Meitene apmeklē arī privātskolotājus, un mācībās veicas pavisam labi.

LABĀK UN VĒL LABĀK

Kā Diāna pati vērtē ļoti saspringto dienas režīmu un nemitīgos treniņus? „Man tik ļoti patīk uz ledus, ka es tur dzīvotu, ja vien tā varētu!” spožām acīm stāsta Diāna Ņikitina. „Kad izeju uz ledus, mani pārņem brīvības sajūta, gribas darīt visu vēl vairāk, vēl labāk — lai būtu ideāli. Lai es varētu sevi parādīt sacensībās un arī lai citi novērtētu, cik tas ir labi.”

Latvijas Slidošanas asociācijas prezidente Marika Nugumanova par Diānu saka: „Talantīga un darbaspējīga meitene. Viņas slidošanas tehnika ir ļoti laba.”

Vai nav grūti? „Jā, ir arī grūti, piekūstu,” nekautrējas atzīt jaunā sportiste. „Ja reizēm kaut kas nesanāk, tad uznāk apnikums, bet man tik ļoti patīk daiļslidošana, ka es nevēlos to pamest un sākt mācīties kaut ko citu. Sēdēt mājās un skatīties televizoru — tas nav mans sapnis. Es nevarētu dzīvot bez daiļslidošanas. Varbūt kādu astoņu gadu vecumā nebūtu tik traki to visu pārtraukt, bet tagad, kad kaut ko varu sasniegt — nu nē! Pirms katrām sacensībām es strādāju ar savām kļūdām, kuras cenšos novērst. Man vajag labāk, labāk un vēl labāk, lai izskatās ļoti skaisti. Gribu tā pilnveidot slidojumu, lēcienus, lai viss būtu perfekti un nebūtu nekādu neprecīzu sīkumu.”

Meitenes teikto apstiprina treneris Romāns Panteļejevs: „Diāna ne tikai par simt, bet pat par 120 procentiem izpilda visu treniņos uzdoto. Izdara visu, kas teikts, un vēl vairāk — tā ir apbrīnojama mērķtiecība, un tāpēc arī ir panākumi. Ja man vienā vārdā būtu jāraksturo Diāna, tad tas vārds būtu — profesionalitāte! Viņa arī kā cilvēks ir atvērta, ar viņu ir viegli runāt par jebko,” piebilst treneris.

Vaicāta par konkurentēm, Diāna Ņikita atzīst, ka Latvijas daiļslidošanā ir vairākas ļoti spēcīgas meitenes. „Viņas cenšas un arī var daudz sasniegt, bet pagaidām nav vēl tik augstā līmenī. Kad nākamgad pāriešu pieaugušo grupā un būšu kopā ar Angelinu Kučvaļsku, tad gan man būs spēcīga konkurence.”

KŪKA TRENERIEM

Diāna ar saviļņojumu atceras martā notikušo pasaules junioru čempionātu: „Kad iekļuvu labāko desmitniekā, bija neaprakstāms prieks, nedomāju, ka būs tik augsti rezultāti. Jo es pirms tam slimoju un tikai nedēļu pirms pasaules čempionāta varēju sākt gatavoties. Baidījos, ka nenoslidošu tik labi. Pēc īsās programmas, kad izgāju uz ledus ar izvēles programmu, biju ļoti saņēmusies. Gribēju tikt desmitniekā — un tiku.”

Jāpiebilst, ka tā bija pirmā reize, kad Diāna Ņikitina piedalījās pasaules čempionātā. Viņa esot ļoti uztraukusies, apzinādamās, ka nokļuvusi tādās sacensībās. „Tagad jauna baidīšanās — uztraucos par olimpiādi Lillehammerē, jo tur jānoslido ideāli.” Tu taču varēsi? „Mēģināšu,” Diāna ir apņēmīga.

Liekas, ka jaunajai sportistei nekam citam neatliek laika, tomēr viņa reizēm ar prieku rosās virtuvē. Treneris Romāns Panteļejevs atceras, kā Diāna pagājušajos Ziemassvētkos atnesusi treneriem pašas ceptu kūku. „Man patīk gatavot, jo man patīk arī garšīgi paēst,” stāsta Diāna. „Cepu kēksiņus, tortes, citus saldumus. Atļaujos arī pati reizēm kaut ko garšīgu apēst, lai būtu priecīgāks prāts. Sacensību dienā gan stresa dēļ nespēju neko ieēst. Kad viss labi beidzies, tad es labprāt garšīgi paēdu. Vēl man patīk peldēt. Bieži eju uz baseinu, jo peldot atslābinos. Jau kopš bērnības patīk ūdens un peldēšana.”

Diānas mamma skaidro, ka nav pieradušas daudz runāt un par sevi stāstīt: „Darām savu darbu, un tas ir galvenais. Pēc vienām sacensībām sportista dzīve neapstājas, pēc Lillehammeres būs jāgatavojas pasaules čempionātam, kas notiks martā Ungārijā. Pirms tam gan ir Ziemassvētki, un gan jau atkal Diāna izceps kūku…”

 

Diāna ŅIKITINA

Daiļslidotāja

Dzimusi: 2000. gada 9. decembrī Jelgavā

Augums, svars: 169 cm, 53 kg

Izglītība:  Rīgas 1. tālmācības vidusskolas 8. klases skolniece

Sportā           kopš četru gadu vecuma

Treneri: Jūlija Kuļibanova (Krievija), Romāns Panteļejevs (Latvija), horeogrāfe Svetlana Koroļa (Krievija)

Lielākie sasniegumi: Latvijas junioru čempione (2014. g.), 10. v. pasaules junioru čempionātā (2015. g.); 11. v. ISU Grand Prix Riga Volvo (2015. g.), 5. v. ISU Grand Prix Poland (2015. g.), 1. v. Volvo Open Cup (2015. g.), 3. v.Tallinn Trophy (2015. g.)

Vaļasprieki: ēst gatavošana, peldēšana