Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Brīvprātīgie pie ieročiem

Ar tukšiem makiem, bet patronām aptverēs… Tik revolucionārā noskaņā rit Latvijas biatlona gaitas. Nekādas Ziemas pilis gan pagaidām netiek ieņemtas. Ilmārs Bricis PK pirmajā posmā labāko trīsdesmitniekā iekļūst visās trijās disciplīnās, un arī Madara Līduma trīs reizes tiek pie ieskaites punktiem. Jaunie skrien līdzi un mācās šaut pa īstajiem mērķiem. Dažiem sāk izdoties.

Izlases galvenā un sabiedriskā trenera Intara Berkuļa izstrādātos plānus kopš vasaras realizē viens no mūsu biatlona panākumiem bagātākā sapņu kvarteta* zēniem — Jēkabs Nākums (attēlā): „Cenšos uzlabot sportistu slēpošanas tehniku, bombardēju par šaušanas kļūdām, stutēju augšā morāli, atgādinu par režīma būtību, kā tāds atgādinātājpulkstenis visu laiku tarkšķu un brīžiem viņiem arī apnīku.”
Nākums uzskata, ka treniņš ir tā reize, kad drīkst kļūdīties: „Ienaidnieks jāiepazīst līdz kaulu smadzenēm. Bieži vien speciāli jārīkojas nepareizi, lai apjēgtu pareizā būtību. Piemēram, reizēm šaujam, balstoties tikai uz vienas kājas. Slēpošanas tehnikas uzlabošanā ar saviem padomiem daudz palīdzējis Ilmārs Bricis.”
Treniņos Jēkabs bieži strādājot ar videokameru gan šautuvē, gan trasē. Pēc tam redzamās kļūdas tiekot analizētas kolektīvi. „Kā normālā skolā,” piebilst Nākums. „Bet treniņi jau ir pedagoģiska padarīšana. Turklāt svarīgi strādāt vienotā komandā.” Tagad tajā ir gan puiši, gan dāmas, kas gan nav īsti normāli, jo sacensībās bieži vien daudzi darbi jāveic paralēli. Kungi dodas trasē, dāmas gatavojas piešaudei… Vienam, diviem, pat trim trenerim būt visur nav iespējams. Cik spēj, palīdz slēpju smērētāji Aivars Bogdanovs un Intars Spalviņš. Labi, ja atbrauc kāds no federācijas vai ierodas dažs zināms līdzjutējs, ko pielikt pie darba.
Nākums pastāvīgi trenē tikai Gerdu Krūmiņu un Žannu Juškāni, ar visiem izlases dalībniekiem tiekoties treniņnometnēs. Pārējie strādā ar saviem treneriem vai individuāli. Ilmārs Bricis, izmantojot Vitālija Urbanoviča padomus, trenējas kopā ar lietuviešu līderi Diānu Rasimovičūti un savu meitu Aneti, kurai IBU kausa izcīņas pēdējā sprintā pietrūka dažu sekunžu, lai kvalificētos startam PK. Tas nozīmē, ka arī nākamajā kārtā dāmu stafetes komandas Latvijai nebūs.
Starp citu, Urbanoviča vadītā Ukrainas vīriešu izlase PK pirmajos trijos posmos izdarījusi vairāk nekā pērn visā sezonā kopā — izcīnītas divarpus vietas (arī jauktajā stafetē) uz pjedestāla, Sergejs Sedņevs PK kopvērtējumā atrodas ceturtajā pozīcijā, tūlīt aiz norvēģu Bū, Svendsena un Bjerndālena trio.
Madara Līduma nav zaudējusi kontaktus ar Māri Čakaru, kurš vada Igaunijas izlasi (nāciju vērtējumā dāmām tā atrodas 15. v., 18. Latvija; kungiem — 18. v., 19. Latvija), bet šaušanā mūsu līderi konsultē somu speciālists. Edgaru Piksonu uzmana viņa pirmais treneris Ilgonis Pogulis, Andreju Rastorgujevu turpina audzināt Intars Berkulis.
Sagatavošanās perioda pēdējā fāzē un pirmajos trijos PK posmos visus dresēja Jēkabs Nākums. Kāds ir viņa vērtējums?
„Andrejs Rastorgujevs apliecinājis, ka tiešām grib sasniegt augstvērtīgus rezultātus, ka biatlonā nav tikai tāpēc, ka treneris to grib,” priecājas Nākums. „Vienīgā nelaime, ka slimība viņu pirms iepriekšējā posma izsita no ierindas. Ilmārs Bricis pēc pirmā posma apzināti gāja uz formas bedri, bet, kā pats atzina, esot pārspīlējis. Edgars Piksons ieguvis stabilitāti, šķiet, ka beidzot ticis vaļa no atbildības sloga, kas iepriekš viņu bieži sasaistīja. Jānis Bērziņš. Trenēties vajag vairāk! Viņš cenšas apvienot sportu ar biznesu. Tomēr stabils stafetes komandas vīrs. Rolandam Pužulim jāpārceļas uz IBU kausa izcīņu. Viņam tagad vairāk jādomā par pasaules junioru čempionātu. Rolanda vietā PK var startēt Toms Praulītis, kas ieguldījis milzu darbu, trenējoties gandrīz vai vienatnē.
Gerda Krūmiņa iepriekš centās trenēties tieši tāpat kā Madara Līduma, bet viņai vajadzīga cita metodika, pēc kuras tagad strādājam. Radusies atbrīvotība, ātrums palielinājies. Madara stāvus šaušanā sacensībās jau vairākas reizes nogāzusi visus mērķus. Radusies sajūta, ka viņa var trāpīt! Žanna Juškāne vairs neapmierinās ar trim četrām kļūdām, parādījusies veselīga paškritika.”
Pēc nākamajiem trim PK posmiem bija iecerēts uz divām Amerikas kārtām nebraukt, bet tepat gatavoties pasaules čempionātam Hantimansijskā. Šķiet, ka šo plānu gan nāksies mainīt un sadārdzināt. Šogad ieskaitē tiek vērtēti itin visi PK posmi, un Latvijai nāciju vērtējumā būtiski saglabāt vietu labāko divdesmitniekā, jo tad pirmajās Jaunatnes olimpiskajās spēlēs Insbrukā varēs startēt divi puiši un divas meitenes.
Neklājas viegli brīvprātīgajiem Latvijas biatlonā. Jēkabs Nākums gan atzīst: „Beidzot esmu īstajā vietā nokļuvis.” Bet pēc pauzes piebilst, ka nezinot tikai, kā ar 260 latiem mēnesī izdzīvot.
*Ilmārs Bricis, Jēkabs Nākums, Oļegs Maļuhins un Gundars Upenieks 1998. gadā Nagano spēlēs gādāja, lai Latvija visās disciplīnās iekļūtu labāko sešniekā, bet stafetē līdz trešajam posmam ar Vāciju cīnījās var vadību.
Dainis CAUNE

PK, PČ un EČ
3.01.—9.01. Oberhofa (Vācija)
10.01.—16.01. Rūpoldinga (Vācija)
18.01.—23.01. Antholca (Itālija)
27.01.—5.02. Nove Mesto (Čehija), pasaules junioru (U-18, U-21) čempionāts
2.02.—6. 02. Preskaila (ASV)
8.02.—13.02. Fortkenta (ASV)
18.02.—27.02. Ridnauna (Itālija), EČ U-26
1.03.—13.03. Hantimansijska (Krievija), pasaules čempionāts
15.03.—20.03. Holmenkollena (Norvēģija)