Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Izliesi — nesasmelsi…

Startā Oskars Ķibermanis un Elvis Kamšs abos braucienos bija labākie, bet ne pārliecinoši labākie. Tā nerealizējās iecere ar izcilu starta ātrumu kompensēt mazo pieredzi pilotēšanā. Toties intriga bija aizraujoša un iznākums dramatisks.

Viņos dega nepacietība, kuru abi slēpa ar savstarpēju apcelšanos. „Tas jau tikai Beļavas meitenes māk iestumt!” savu ekipāžas biedru uz zoba lika pilots Oskars. „Kā tad! Visi stiprie nāk no Rencēniem, izņemot vienu…” pretī smēja Elvis.

ĢENERĀLMĒĢINĀJUMA AIZKULISES

Īglsas trasē bobslejisti varēja doties tikai spēļu piektajā dienā, kad jau bija izcilātas un aplūkotas kamaniņu braucēju izcīnītās medaļas. Latvieši pirmajos divos treniņbraucienos finišēja attiecīgi ar ceturto un trešo rezultātu. „Šodien puiši startā pat īpaši necentās, bet vienalga šajā nogrieznī viņiem bija otrais un pirmais rezultāts,” komentēja treneris Valdis Obulders. „Īglsā labam startam sevišķa nozīme ir arī tāpēc, ka trases sākums ir lēzens. Būtiska arī ieeja pirmajā virāžā. Puiši ar to tika galā.”

Abos braucienos labākie bija itālieši, bet, vērtējot viņu starta ieskrējienu, treneri šaubījās, vai šie puiši spēs cīnīties par uzvaru, kad visi ieslēgs īstos apgriezienus. Bīstami izskatījās iepriekš Eiropā neredzētie ASV puiši, kas startēja ar Rīgas Bobsleja tehniskajā centrā būvētajām kamanām. Kļūdaini braucot, lielus ātrumus zibināja vācieši, vērā ņemamu prasmi rādīja austrieši.

Nākamajā dienā ģenerālmēģinājuma turpinājumā latvieši bija ātrākie gan startā, gan visos starpfinišos, gan, protams, arī finišā. Abas reizes otrie finišēja itālieši, trešās un ceturtās vietas dalīja ASV un Austrijas ekipāžas. Mūsējie joprojām kamanas iestūma ar rezervi, bet, iespējams, arī pārējie vēl nerādīja visu savu spēku. Parasti pēdējā treniņdienā bobslejisti vienu braucienu veic ar pilnu atdevi, lai justu, kā būs īstā kaujā. Bet sniega vētra piektdienas pēcpusdienā plānotos braucienus pārcēla uz sestdienas rītu, kad Īglsā vairs saimniekoja tikai putenis. Latvieši šo iespēju neizmantoja. Gribēdami saglabāt labo līderu noskaņu, mūsējie tā arī nenoskaidroja, kā būs, kad viņi trasē metīsies ar simtprocentīgu spēku.

HAMLETISKS JAUTĀJUMS LATVIJAI

Otro reizi šajās spēlēs Īglsas kamaniņu un bobsleja trasē svētdienīgie skatītāji un daudzie sportisti, kam sacensības jau beigušās, ar maksimāli sakāpinātu interesi gaidīja, ko spēs Latvija? Pirmajā braucienā Oskars Ķibermanis un Elvis Kamšs bija labākie gan startā, gan pārējos trases nogriežņos un arī finišā. Tiesa, tikai trīs sekundes simtdaļas viņiem zaudēja austrieši Benjamins Maiers/Roberts Ofensbergers, bet astoņas — Monako ekipāža — Rūdijs Rinaldi/Džeremijs Tore. Itālieši Patriks Baumgartners un Alesandro Grande jau atpalika par 0,26 sekundēm.

„Mūsējie nobrauca ar kļūdām, arī starts nebija ideāls,” vērtēja treneris Olafs Kļaviņš. „Pirmie esam minimāli, bet ir rezerve.”

Otrajā un izšķirošajā braucienā pirmie startē vājākie, līderi — paši pēdējie. Ar viduvēju startu, bet trasē arvien audzējot ātrumu (maksimālais un šajās sacensībās lielākais — 120,7 km/h) ar rezultātu, ko nespēja pārspēt ne Monako, ne Austrijas puiši, finišēja Itālijas ekipāža. Un tad uz starta stājās Latvija. Visi aizturēja elpu…

Startā arī šajā braucienā mūsējie labākie, bet par 5 sekundes simtdaļām sliktāk nekā pirmajā, pēc pirmā trases nogriežņa līderi, pēc otrā un trešā arī! „Latvieši zeltu diezin vai nometīs zemē!” pāri trasei vāciski un angliski dārdināja komentētāja piepaceltā balss.

Bet pēdējā starpfinišā hronometrs pēkšņi uzrādīja tikai septīto rezultātu, un līdz finišam nekas vairs nebija labojams! Latvieši nometa zemē ne tikai zeltu, bet sudrabu un bronzu arī. Šajā braucienā tikai septītie, kopvērtējumā — ceturtā vieta +0,23 čempioniem itāļiem. Sudrabs — Austrijai +0,09, bronza — Monako +0,17.

BORTS UN BORTIŅŠ. ASINHRONI…

„Kļūdījos pēc apļa, tur arī viss sāka zust,” nokārtu galvu sūkstījās Oskars. „Startā pirmajā braucienā Oskars, tagad es drusku par ātru izkustināju bobu, bet citādi nekas, noliecu galvu, braucam, viss kārtībā, viss labi. Tad jūtu — septītajā virāžā tāds maziņš borts, bet izejā jau kārtīgs borts! Cerēju, ka trijniekā paliksim, finišā skatos — uz tablo četrinieks. Sajūta nav no patīkamākajām.”

Zīmīgi, ka itālieši startā bija tikai septītie ātrākie (pirmajā braucienā — astotie), bet pēc tam pakāpeniski savas pozīcijas uzlaboja, abos braucienos sasniedzot lielāko maksimālo ātrumu (120,3 un 120,7 km/h). Latvijai — 118,7 un 118,0 km/h. Pēc pirmā brauciena Itālija bija ceturtā, bet kopvērtējumā apmainījās vietām ar Latviju. Treneru vērtējumā mūsējo nelaimes sakne — nepietiekama kustību sinhronitāte startā.

„Pieredzes trūkums, braucam taču tikai pirmo sezonu. Jāiet mājas trenēties,” ar rūgtu smaidu, uz boba sēžot, prātoja Oskars. Vai jums bobslejā būs arī otrā, trešā sezona? „Tas jāprasa treneriem. Mums vēlēšanās ir.”

 

BOBSLEJS

Divnieki(10 ekipāžas)

1. Itālija (Patriks Baumgartners/Alesandro Grande) 1:49,14

2. Austrija (Benjamins Maiers/Roberts Ofensbergers) +0,09

3. Monako (Rūdijs Rinaldi/Džeremijs Tore) +0,17

4. Latvija (Oskars Ķibermanis/Elvis Kamšs) +0,23

5. Lielbritānija (Ollijs Bidalfs/Džeimss Leliots) +0,27

6. Vācija (Filips Melters/Rihards Elsners) +0,28