Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Kapteine un kareivji

Vienīgā olimpiete ar divām augstākajām izglītībām mūsu Soču komandā ir distanču slēpotāja Inga Dauškāne. Vēl viņa izceļas ar to, ka uz Eiropas un pasaules čempionātu goda pjedestāliem kāpusi kādā citā itin vasarīgā sporta veidā.

Pirms 12 gadiem Latvijas Universitātes (LU) studentei Ingai Dauškānei piecas sekundes pietrūka, lai viņa kvalificētos startam Soltleiksitijas olimpiskajās spēlēs. Pēc šīs neveiksmes Ingas interese par balto sportu noplaka. Pabeigusi universitāti viņa iestājās Aizsardzības akadēmijā un pievērsās militārajai pieccīņai, kļūstot pat par Eiropas čempioni (2007.), kā arī izcīnot pasaules meistarsacīkšu sudraba un bronzas medaļas šķēršļu joslas stafetē. Starp citu, šī nebija pirmā reize, kad jaunā dāma maina sporta veidus.

GULBENES OLIMPISKĀ PAMATSKOLA

Par sākumu Ingai jāsaka paldies leģendārajam Gulbenes pamatskolas sporta skolotājam Jānim Ančam, kurš uz olimpiskās starta platformas nolicis nākamās biatlonistes Madaru Līdumu un Lindu Savļaku, kā arī distanču slēpotājus Juri Ģērmani un Jāni Paipalu. Tagad šim sarakstam pievienojusies arī Inga Dauškāne. Ja katrs sporta skolotājs Latvijā, pensijā aizejot, varētu lepoties vismaz ar vienu olimpieti…

Tiesa, nonākusi Murjāņu sporta ģimnāzijā, Inga pievērsās vidējo distanču skriešanai, bet, diplomu par vispārējo vidējo izglītību saņemot Cēsu pilsētas ģimnāzijā, viņa atkal bija slēpotāja. Nu jau Ilzes Cekules aprūpēta. Ilze viņu arī pierunāja atgriezties distanču trasēs, palūdzot aizstāvēt Cēsu godu Latvijas II ziemas olimpiādē, kas notika tūlīt pēc Vankūveras spēlēm. Mēnesi patrenējusies Biķernieku mežā, Dauškāne kļuva par olimpiādes čempioni sprintā. Nu jau bija tiesības nākamgad braukt uz pasaules čempionātu Oslo. Tam jau vajadzēja nopietnāk gatavoties… Iespējams, tad arī radās doma pamēģināt vēlreiz piepildīt olimpisko sapni.

Viegli tas nebija. NBS kapteinei Ingai Dauškānei, kura LU ieguvusi arī maģistra grādu izglītības vadībā, darbs Ādažu militārajā bāzē ar sportu saistīts tikpat daudz kā jebkuram kareivim, kam pēc reglamenta divas reizes nedēļā jānodarbojas ar fiziskām aktivitātēm. Treniņi tikai un vienīgi no dienesta pienākumiem brīvajā laikā! Tiesa, kopš pērnā augusta tika rasta iespēja īstenot nopietnus treniņplānus ar izbraukuma treniņnometnēm.

"Tagad esmu daudz gudrāka un fiziski spēcīgāka," Inga Dauškāne novērtē savu fizisko formu, salīdzinot ar pirmo olimpisko mēģinājumu. Lielākas cerības Inga saista ar sprintu slidsolī (F), bet arī 10 km distancē klasiskajā stilā (C) jūtoties stipra. Jautājumam par iespējamo rezultātu atbild šķelmīgs smaids. Starp citu, Inga Dauškāne ievēlēta Latvijas Slēpošanas savienības (LSS) valdē, kur ir atbildīga par distanču slēpošanas attīstību. Tātad arī sportā viņa ir komandiere. Tiesa, lai, gatavojoties spēlēm, nenonāktu interešu konfliktā, Inga būtisku LSS lēmumu pieņemšanā cenšoties nepiedalīties.

PĒC PILNAS PROGRAMMAS

Visās disciplīnās, ar skiatlonu (15 km klasiskajā stilā plus 15 km slidsolī) sākot un karaliskajiem 50 kilometriem (F) spēļu pēdējā dienā beidzot, iecerējis startēt mūsu distančnieku līderis Arvis Liepiņš. Viņu šajā kā dzīve garajā sporta veidā ievadījis Madonas treneris Dainis Vuškāns. Noslēgtajam puisim, kas savos 23 gados ieguvis arī Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas bakalaura grādu, raksturīga patstāvība. "Ja arī sistēma bruks, Arvis būs mežā un trenēsies," sportista nosvērto mērķtiecību raksturo Latvijas izlases galvenais treneris Jēkabs Nākums.

Jaunieša gados Arvim mūždien pietrūcis kāda mirkļa vai pussoļa, lai iekļūtu izlasē. Viņš vienmēr palicis pirmais aiz strīpas. Tagad ir otrādi. Liepiņš sekmīgāk cīnās par sprintu garākās distancēs, turklāt klasiskajā stilā. Tiesa, 50 kilometrus sacensībās Sočos Arvis gatavojas slēpot pirmo reizi. Tas būs jādara slidsolī, kura pilnveidošanā Nākums ielicis visas savas biatlona trasēs gūtās zināšanas.

Arvja Liepiņa mērķis Sočos — labot Latvijas distančnieku olimpisko rekordu un kādā distancē tikt augstāk par Jura Ģērmaņa 2002. gadā izcīnīto 49. vietu (15 km, C).

SOČU VILCIENS MADONĀ

Jānis Paipals olimpisko ceļazīmi pabeidza izcīnīt 30 kilometrus no savām Gulbenes mājām — Madonā, vēlreiz apliecinot Smeceres sila trašu kvalitāti, kas jau regulāri ļauj rīkot FIS sacensības. Atlases cikla pēdējās divās dienās tieši tur pēdējo vietu pēdējā vagonā jau aizejošā Soču vilcienā izkaroja Jānis Paipals.

"88,2 punkti — tāds rēķins Latvijas vēsturē vēl nevienam nav bijis!" ar sprintā gūto FIS punktu skaitu lepojas Paipals. "Olimpiskajā listē, kurā vērtē pusotru sezonu, esmu tieši trīssimtais, bet šīsziemas FIS sarakstā — 250. vietā. Tik augstu arī neviens vēl nav bijis." Jānī jūtama gulbenieša lepnība. Tiesa, vietējā benzīntankā viņš jau sen nestrādā, jo tas… bankrotējis. Tagad Paipals naudu pa vasarām pelna Zviedrijā burkānu fabrikā, kuras pārvaldniece ir Jāņa māsīca. "Nu jau nauda būs beigusies," nopūšas divu meitu tēvs. "Fizioterapeiti un masieri ir ļoti dārgi…"

Siguldas kluba A2 biedrs uzsver, ka spēlēm gatavojies individuāli pēc Igaunijas biatlona komandas trenera, arī gulbenieša Māra Čakara sastādīta plāna. Vērtīgus padomus turpinot sniegt arī līdzšinējais treneris Andris Gailītis. Jānis būtu laimīgs, ja sprintā, kas Sočos risināsies brīvajā stilā jeb slidsolī, viņam izdotos kvalificēties ceturtdaļfināla labāko trīsdesmitniekam. Lai to izdarītu, kvalifikācijas sacensībās vajadzēs pārspēt kādus 50 slēpotājus. Arī klasiskajā stilā, kurā Paipals startēs 15 km distancē, viņš esot krietni pielicis.

 

Inga DAUŠKĀNE

Distanču slēpotāja

Dzimusi:1980. gada 12. aprīlī Gulbenē

Augums, svars: 171 cm, 60 kg

Izglītība:Cēsu pilsētas ģimnāzija, Nacionālā Aizsardzības akadēmija, LU maģistra grāds izglītības vadībā

Treneri: pirmais — Jānis Ančs, tagad — Jēkabs Nākums

Lielākie sasniegumi: militārajā pieccīņā — Eiropas čempione, pasaules vicečempione; distanču slēpošanā — daudzkārtēja Latvijas čempione, 2011. g. PČ — 70. v. sprintā, 2013. g. PČ — 71. v. sprintā, 25. v. komandu printā, 83. v. 10 km

Ģimenes stāvoklis:neprecējusies

Vaļasprieki:medības, literatūra, izturības sporta veidi, ceļošana

 

Arvis LIEPIŅŠ

Distanču slēpotājs

Dzimis:1990. gada 18. martā Madonā

Augums, svars:187 cm, 77 kg

Izglītība: Madonas 1. vidusskola, LSPA

Treneri:pirmais — Dainis Vuškāns, tagad — Jēkabs Nākums

Lielākie sasniegumi:daudzkārtējs Latvijas čempions, 2013. g. PČ — 87. v. 15 km; PČ U-23 — 51. v. 15 km; 2011. g. PČ — 75. v. 15 km; PČ U-23 — 38. v. sprintā, 47. v. 30 km

Ģimenes stāvoklis:neprecējusies

Vaļasprieki:ceļošana

 

Jānis PAIPALS

Distanču slēpotājs

Dzimis:1983. gada 28. septembrī Gulbenē

Augums, svars:180 cm, 80 kg

Izglītība: Gulbenes vakara maiņu vidusskola

Treneri:pirmais — Jānis Ančs, tagad — Andris Gailītis, Māris Čakars

Lielākie sasniegumi:daudzkārtējs Latvijas čempions, 2010. g. OS — 54. v. 30 km, 62. v. sprintā, 72. v. 15 km; 2009. g. PČ — 69. v. sprintā

Ģimenes stāvoklis:precējies, divu meitu tēvs

Vaļasprieki:izklaides brīvā dabā

 

LATVIJA DISTANČU SLĒPOŠANĀ

Distanču slēpošanas un biatlona centrā Laura

9. februārī

12.00  skiatlons — 15 km C plus 15 km F, Arvis Liepiņš

11. februārī

12.00  sprints F, Inga Dauškāne

12.25  sprints F, Arvis Liepiņš, Jānis Paipals

13. februārī

12.00 10 km C, Inga Dauškāne

14. februārī

12.00 15 km C, Arvis Liepiņš, Jānis Paipals

23. februārī

9.00 50 km F, Arvis Liepiņš