Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Neķer tauriņus, ķer laiku

Man prieks, ka visiem prieks — tā savus panākumus pasaules junioru meistarsacīkstēs bobslejā vērtē mūsu divnieka un četrinieka pilots, divkārtējais pasaules junioru čempions Oskars Melbārdis. Viņam šis nav augstākais mērķis bobslejā, kaut arī līdz šim tik spožs ieraksts vēsturē Latvijas junioriem nav bijis. Mazajām zelta medaļām reiz jāpārtop par lielajām.

 

Oskars bobslejā nonāca nejauši. Valmierā sācis trenēties vieglatlētikā, spēcīgais puisis nokļuva Murjāņu sporta ģimnāzijā un turpināja savas gaitas desmitcīņā. Taču, skolu beidzot, lielus apvāršņus savā disciplīnā nesaskatīja, jo paša svars vairs īsti neatbilda desmitcīņas etalonam — muskuļu masa bija pārāk liela, bieži gadījās traumas.

Gandrīz metis mieru sportam, Oskars paklausīja draugu ieteikumam un 17 gadu vecumā pieteicās bobslejistu atlases testos — neizdosies, pa galvu jau neviens nedos. Sev neierasto smagumu raženais puisis iestūma pārsteidzoši ātri, un izlases vecākais treneris Sandis Prūsis uzreiz ierakstīja Oskaru lietaskoku sarakstā. Bobslejam desmitcīņa ir viens no piemērotākajiem donora sporta veidiem, jo tikai sprintera ātrums vien neko nedod — vajadzīga gan masa, gan koordinācija, gan spēja veikt lielu darbu.

Oskars drīz vien izmēģināja sevi gan Edgara Maskalāna, gan toreizējā izlases līdera Jāņa Miņina ekipāžā. Pēdējā viņš bija pierakstīts līdz Miņina aiziešanai no Latvijas izlases.

LAUKU DŽEKS

Puiši guva panākumus, taču pēc bēdīgās Vistleras olimpisko spēļu pieredzes, kad mūsējie treniņā krita (Oskars guva smadzeņu satricinājumu) un no tālākiem startiem atteicās, sportists atkal nonāca krustcelēs. Kā stūmējs Oskars jutās sevi izsmēlis, taču gan paša, gan treneru galvā pavīdēja doma par pilota vietu kamanās. Pirmie mēģinājumi bija gana sekmīgi, lai Oskars otrreiz dotos bobsleja apritē.

Pats sevi viņš sauc par vienkāršu lauku džeku, kuram viss nāk ar darbu. Galvenais trumpis Oskaram un viņa stūmējiem ir starts — viņi ik pa brīdim labo trašu starta rekordus. Pilots uzsver, ka tas ir visas komandas nopelns. Pat vairāk — Oskars uzskata, ka pamatā ir izlases treneru gadiem izstrādātā treniņu metodika.

Citu valstu treneri Melbārža startu bieži filmē, lai vēlāk analizētu un meklētu latviešu  noslēpumus. Oskars tam nepievērš uzmanību, jo nekādu brīnumlīdzekļu nav — tikai darbs un maksimāla koncentrēšanās piecām īsām ieskrējiena sekundēm.

Kaut arī 23 gadus vecais Oskars bobsleja apritē ir jau piekto gadu, pilota pozīcijā viņš joprojām jūtas kā jauniņais. Viņš vēl vairākas sezonas varēs papildināt savus juniora zelta krājumus — bobslejā oficiāli vīru kārtā pāriet tikai 26 gadu vecumā. Pērn pasaules pieaugušo čempionātā Oskara Melbārža ekipāža finišēja 15. vietā. Šogad pilots ir apņēmības pilns nobraukt labāk.

KAD BŪS SAPŅU KOMANDA?

Patlaban  mums ir divi spēcīgi piloti — pieredzējušais Edgars Maskalāns un Oskars Melbārdis, progresē Uģis Žaļims, kurš arī no stūmēja pārtapis par pilotu. Bobsleja vērotāji dažkārt ir neizpratnē, kāpēc perspektīvā Melbārža ekipāžā nesasēdina visus labākos stūmējus. Oskars oponē, ka tas ir treneru lēmums, kur katru sēdināt.

Katrs cīnās un trenējas tā, lai tiktu ātrākajās kamanās, taču viss notiek godīgā cīņā, un Oskars uzsver, ka komandā ir draudzīga atmosfēra. Reizēm gan uzsprēgā radoši strīdi, taču Oskars tajos parasti nepiedalās. Arī abu pilotu attiecības ir labas, Edžus bieži Oskaram palīdz ar padomu, dalās pieredzē.

Turklāt četrinieka ekipāžas un braucamrīka kopējais svars nedrīkst pārsniegt 650 kg. Oskars ir ražens, un labākie stūmēji arī sver virs 100 kg — grūti ietilpt noteiktajā svara kategorijā. Nemitīgi jādomā, kā atvieglot kamanas, pat jaunās paaudzes ķiveres, kas ir nepilnu kilogramu vieglākas.

Treneris Sandis Prūsis atzīst, ka neviens nevienam nav pielīmēts un optimālā sastāva meklēšana ir nepārtraukts process.

ČETRINIEKA TESTS

Oskars pašreiz labāk jūtas divniekā, kaut arī kamanas nav tik kvalitatīvas kā četriniekā. Divnieku pilotēt ir vieglāk. Četriniekā inerce ir daudz lielāka un katra neprecizitāte draud ar smagākām sekām. Pirmie braucieni pagājuši kā murgā — kamanas nesas kā trakas, sviras rausti vai nerausti, nekas nemainās. Par pilnīgu četrinieka kamanu pavēlnieku Oskars sevi vēl neuzskata.

Pieredzējušais pilots, olimpiskais medaļnieks Zintis Ekmanis spriež, ka par īstenu pilotu Melbārdis kļūs tad, kad labāk sāks justies četriniekā. Līdz tam vēl zināms ceļš ejams.

Adrenalīns pirms četrinieka starta ir lielāks, jo Oskars jūt, ka uz viņu gulstas četrkārtīga atbildība. Pēc stūmēja sūrās maizes, kad tavs uzdevums ir nežēlīgi trenēties, lai savu uzdevumu veiktu, bobu tikai iestumjot, tagadējo pilota lomu Oskars burtiski izbauda un gaidīt gaida jaunas sacensības.

 

Par vienu no Oskara Melbārža krusttēviem bobslejā var dēvēt Latvijas Bobsleja federācijas viceprezidentu Zinti Ekmani, kurš vispirms uzsver atlēta mērķtiecīgumu un pamatīgumu, kā arī izcilās fiziskās īpašības. Jau kā stūmējs Oskars apliecinājis, ka galva viņam strādā — treniņos, sacensībās, tehnikas sagatavošanas laikā.

Ātrums, spēks, koordinācija — tas pilotam jau startā dod sekunžu desmitdaļu priekšrocības, kas finišā jāpareizina vismaz ar trīs. Tiesa, pilota cietajā rikā jākož vismaz gadus četrus piecus, lai trasē nepamanītos iztērēt startā iekrāto handikapu. Oskaram tas vēl ne vienmēr izdodas, jo kā pirmais kamanās viņš sēž tikai otro sezonu.

Zintis atzīst, ka Oskars ir apsteidzis laiku, jo pilota iemaņas apgūst ātrāk, nekā cerēts. Ja viss noritēs pēc plāna, tad olimpiskajās spēlēs Sočos 2014. gadā mūsu komandai vajadzētu tuvoties savu spēju maksimumam. Zintis ir pārliecināts, ka tas nozīmē medaļas. Tie, kas  palikuši bobslejā, atrunas nepieļauj un tiecas pēc visaugstākā. Bobslejs nav tauriņu ķeršana.

 

Oskars MELBĀRDIS

Bobslejists

Dzimis: 1988. gada 16. februārī Valmierā

Augums, svars: 186 cm, 100 kg

Izglītība: mācījies Valmieras pamatskolā, beidzis Murjāņu sporta ģimnāziju

Sporta gaitas: trenējies vieglatlētikā Valmierā un Murjāņos, treneri vieglatlētikā Raitis Ravinskis un Andrejs Iecelnieks, bobslejā – Sandis Prūsis, Jānis Ozols, Olafs Kļaviņš

Lielākie panākumi kā stūmējam: Eiropas čempions četriniekos (2008), 3.vieta pasaules čempionātā četriniekos (2009), 2.vieta Pasaules kausa izcīņās kopvērtējumā (2010); kā pilotam — divkārtējs pasaules junioru čempions divniekos un četriniekos (2012), vairākkārtējs godalgotu vietu ieguvējs Pasaules kausa izcīņas posmos (201. un 2012)

Ģimenes stāvoklis: ir draudzene

Vaļasprieki: motocikli, aktīvs dzīvesveids, atpūta laukos