Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Par biļeti uz augšu

Pasaules jauniešu (U-18) pirmās divīzijas hokeja čempionātā Rīgā mūsu jaunajiem hokejistiem pretī stāsies Itālijas, Kazahstānas, Lielbritānijas un Ungārijas vienaudži. Diemžēl traģisko notikumu dēļ čempionātu izlaidīs Japānas jaunieši. Latvijas komandai uzdevums ir skaidrs — pēc gada pārtraukuma atgriezties elites grupā. Biļeti uz augšu iegūs tikai turnīra uzvarētāji.

„Mums jābūt favorītiem, lai gan būt favorītiem ir grūtāk,” atzīst Latvijas U-18 izlases treneris Ēriks Miļuns, kurš šajā turnīrā uz izlases komandtiltiņa atradīsies kopā ar Anatoliju Jemeļjaņenko un Aigaru Razgalu. „Mūsu pretinieki nepārstāv hokeja lielvalstis, bet jaunatnes hokejs viņu zemēs ir pietiekami labā līmenī. Jārēķinās, ka vieglu spēļu nebūs. Piemēram, Itālijai gandrīz visi hokejisti spēlē ārzemju klubos, bet Kazahstānas komanda šim turnīram veselu mēnesi gatavojās Krievijā. Kurai komandai labāk izdosies izveidot kolektīvu, tā arī būs favorīte. Nezinu, cik lielas priekšrocības rada savs laukums. Tas vairāk ir izdevīgi vecākiem, līdzjutējiem, žurnālistiem — visi varēs redzēt, kuru hokejistu treneri ir pareizi iekļāvuši izlasē, bet kurš neattaisno cerības. Komandai vieglāk būtu dzīvot atsevišķi, nodalīti no apkārtējās ažiotāžas. Kad pāries pirmais satraukums, tad gan mums palīdzēs, ka tribīnes dzīs komandu uz priekšu, dos papildu lādiņu un spēku.”

AR PIEREDZI ASTOŅĀS VALSTĪS

Diemžēl Latvijas vienībai šajos mačos nevarēs palīdzēt mūsu hokeja jaunā zvaigzne septiņpadsmitgadīgais Zemgus Girgensons, kuru uz Rīgu nelaiž viņa pārstāvētais ASV junioru hokeja līgas (USHL) klubs Dubuque Fighting Saints, jo tam šajā laikā jāaizvada čempionāta izslēgšanas spēles. Decembrī Girgensons jau palīdzēja pasaules čempionāta pirmajā divīzijā uzvarēt Latvijas junioru (U-20) izlasei, kurā Zemgus, spēlējot ar trīs gadus vecākiem puišiem, kļuva par labāko vārtu guvēju. Neskaitot Girgensonu, izlases kandidātu sarakstā ir vēl 14 spēlētāji, kuri hokeja gudrības apgūst ārzemēs. Ģeogrāfija ir visai raiba — četri hokejisti spēlē Šveicē, pa trim atbrauks no Ziemeļamerikas un Zviedrijas, pa vienam kandidātam no katras valsts ir Krievijas, Vācijas, Somijas un Austrijas klubos.
„Par zvaigzni būs jākļūst komandai,” saka Latvijas jauniešu izlases treneris. „Komandā nav izteiktu līderu. Mums ir vajadzīga saliedēta komanda, lai gan vairāku līderu savienojums arī veido komandu. Vai tas ir labi, ka tik daudz mūsu jauniešu spēlē ārzemēs, to varēšu pateikt pēc čempionāta. Lai gan ārzemēs dzīve piespiež viņus kļūt patstāvīgākiem un mērķtiecīgākiem. Taču jāņem vērā, ka viņi spēlē dažāda līmeņa komandās un čempionātos.
Agrāk mums bija maza izvēle, šoreiz vismaz par kvantitāti nevaram sūdzēties — kandidātu ir vairāk, nekā varam izskatīt. Tad nu ir jāizšķiras, vai nodarboties ar atlasi vai arī trenēt jau izvēlēto sastāvu. Mēs gan redzam, ka, piemēram, kanādieši uz jebkuru turnīru sanāk kopā divas dienas pirms starta, bet tāpat nekad zemāk par otro vietu viņi nepaliek.”

PAR PIRMO NUMURU

Šosezon pirmo gadu Latvijas komanda HK Rīga spēlēja Krievijas junioru līgā MHL, kur laukumā tika arī četri Latvijas U-18 izlases kandidāti — aizsargi Krišs Lipsbergs un Pauls Zvirbulis, uzbrucēji Edgars Kurmis un Juris Ziemiņš.
„Mūsu gadījumā MHL komandas izveide lielu artavu nedeva,” secina Miļuns. „No jauniešu vecuma hokejistiem kaut cik regulāri spēlēja tikai Kurmis, bet pārējie tika iesaistīti tikai sezonas beigās. Turklāt viņi veidoja ceturto maiņu, kas mazāk tiek laukumā. Gribētos, lai HK Rīga tomēr vairāk dod iespēju jauniešiem. Citās komandās jauniešu vecuma spēlētāju bija vairāk.”
Hokejā parasti teic, ka puse komandas ir vārtsargs. Vai Latvijas vienībā ir skaidrība par šo svarīgo pozīciju?
„Čempionātam gatavojas trīs vārtsargi, bet mums būs jāizvēlas divi. Skatīsimies, kurš būs labākā formā. Tad arī izlemsim, vai būs viens pirmais numurs vai arī abi vārtsargi spēlēs pārmaiņus,” atbild Miļuns.

LIELA IZVĒLE

Pēdējo sešu gadu laikā pasaules jauniešu čempionāts pirmajā divīzijā Rīgā risināsies jau trešo reizi. 2006. gadā trenera Aleksandra Klinšova vadībā latvieši uzvarēja visās spēlēs, pirmo reizi vēsturē izcīnot ceļazīmi uz elites grupu. Diemžēl debija augstākajā līmenī neizdevās — zaudējumi visās spēlēs un atgriešanās pirmajā divīzijā.
2008. gadā savu tribīņu priekšā jau Vjačeslava Nazarova vadībā Latvijas jauniešiem ar pirmo piegājienu neizdevās atgriezties elitē (izšķirošajā mačā ar 0:1 tika zaudēts norvēģiem), bet pēc gada Klinšovs U-18 izlasi atkal izveda augstākajā līgā.
Pērn pasaules čempionātā Baltkrievijā Leonīda Beresņeva vadītā Latvijas U-18 izlase piedzīvojas piecus zaudējumus, tāpēc uzvara pēdējā mačā pār laukuma saimniekiem neļāva nosargāt vietu elitē.
Šogad ierindā palikuši deviņi hokejisti, kuriem pirms gada bija iespēja salīdzināt savus spēkus ar Krievijas, Čehijas un Kanādas jaunajiem meistariem — aizsargi Kristaps Nīmanis, Krišs Lipsbergs un Edgars Siksna, uzbrucēji Artūrs Kuzmenkovs, Juris Ziemiņš, Edgars Kurmis, Artjoms Dašutins, Edgars Kļaviņš un Rinalds Rautenšilds. Vai tas liecina, ka 1993. gads mūsu hokejam ir bijis īpaši ražīgs?
„Tas, ka viņi pagājušajā gadā bija sastāvā, vēl nenozīmē, ka arī tagad viņi būs vilcēji,” savā vērtējumā Ēriks Miļuns ir piesardzīgs. „Gada laikā daudz kas var mainīties. Var būt traumas, jāskatās, kādās līgās puiši spēlējuši, jo viens var gūt 30 vārtu zemākā līgā, bet cits var iemest pāris ripu ļoti labā līmeni. Jāņem vērā, ka kandidātus izvēlējāmies viss treneru kolektīvs — katram bija savi novērojumi. Izvēle tiešām bija liela, bet nākotnē būtu jāsāk ātrāk gatavoties.
Uzreiz pēc šā turnīra, neatkarīgi no rezultāta, jāsāk domāt par nākamo gadu. Jāaprunājas ar spēlētājiem, kādi kuram plāni — kāds, piemēram, varbūt brauc uz ārzemēm mācīties, bet mēs uz viņu liekam lielas cerības. Gatavojoties šim čempionātam, gandrīz viss noritējis, kā ieplānots, lai gan sezonas garumā varēja būt vairāk pārbaudes spēļu tieši šim sastāvam. Bija turnīrs Baltkrievijā, pirms diviem mēnešiem piedalījāmies Eiropas Jaunatnes ziemas olimpiādē, bet tur varēja spēlēt tikai 1994. gadā dzimušie hokejisti.”
Latvijas jauniešu izlases pēdējo sagatavošanos posmu noslēdza pārbaudes spēle ar Baltkrieviju. Vēl šosezon U-18 izlase novembrī Rīgā pārbaudes mačos divreiz ar 7:1 un 7:2 pārliecinoši apspēlēja Austrijas vienaudžus, bet decembrī turnīrā Minskā ar 7:3 pārspēja Baltkrievijas U-18 izlasi, ar 5:2 apspēlēja arī Baltkrievijas U-17 izlasi, bet cieta sagrāvi 1:9 mačā ar Krievijas U-17 izlasi. Februārī gandrīz ducis 1994. gadā dzimušo jauniešu izlases kandidātu Čehijas pilsētā Liberecā piedalījās Eiropas Jaunatnes ziemas olimpiādē, kur Latvijas U-17 komanda ar 2:7 zaudēja Krievijas vienaudžiem, ar 3:4 piekāpās šveiciešiem, bet ar 4:3 pārspēja slovākus.
Kristiāns GIRVIČS
¬¬¬¬
Pasaules jauniešu (U-18) čempionāts 1. divīzijā
Latvija
Itālija
Kazahstāna
Lielbritānija
Ungārija
Spēļu kalendārs
Pirmdiena, 11. aprīlis
16.30 Kazahstāna — Ungārija
20.00 Itālija — Latvija
Otrdiena, 12. aprīlis
16.30 Ungārija — Lielbritānija
20.00 Latvija — Kazahstāna
Ceturtdiena, 14. aprīlis
16.30 Itālija — Kazahstāna
20.00 Latvija — Lielbritānija
Piektdiena, 15. aprīlis
16.30 Ungārija — Itālija
20.00 Kazahstāna — Lielbritānija
Sestdiena, 16. aprīlis
16.30 Lielbritānija — Itālija
20.00 Latvija — Ungārija

Latvijas izlases kandidāti
Vārtsargi
Elvis Merzļikins (Lugano, Šveice), Rihards Cimermanis, Nils Grīnfogels (abi SK Rīga)
Aizsargi
Kristaps Nīmanis (Vaasa Sport, Somija), Pauls Zvirbulis, Krišs Lipsbergs, Jānis Eisaks, Patriks Škuratovs (visi SK Rīga), Edgars Siksna (Liepājas metalurgs), Mārcis Martinsons (Dubendorf, Šveice), Ansis Brikainis (HK Prizma), Kristaps Bazevičs (Lindigo Wikings, Zviedrija), Matīss Gelažis (Rose Redical Graz, Austrija), Rūdolfs Kalvītis (Shattuck St. Mary, ASV)
Uzbrucēji
Regnārs Kaļinovskis, Pauls Hodzko, Artūrs Kuzmenkovs, Valters Freijs (visi Liepājas metalurgs), Edgars Kurmis, Juris Ziemiņš, Roberts Lipsbergs, Nikolajs Jeļisejevs, Ričards Kondrāts, Rinalds Rautenšilds, Andris Siksnis, Lauris Rancevs (visi SK Rīga), Artūrs Birstiņš (Riesersee, Vācija), Artjoms Dašutins (Maskavas Šerif, MHL, Krievija), Edgars Kļaviņš (Lindigo Wikings, Zviedrija), Dāvis Sprukts (Sisec Hockey Team, Kanāda), Zemgus Girgensons (Dubuque Fighting Saints, ASV), Toms Andersons (Sensec Future, Šveice), Teodors Bļugers (Shattuck St. Mary, ASV), Juris Zandovskis (Fribourg-Gotteron, Šveice)