Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Silova kārtējā dubultspēle

Pagaidām bez ziemas brīvdienām, bet nemitīgā kustībā — tik spraigs izvērties Latvijas vienīgā ātrslidošanas klasiķa un titulētākā šorttrekista Haralda Silova darba grafiks janvārī. Tā nu sanācis, ka tepat pa Eiropu vien jākuļas. Turklāt pamīšus — te šorttreks, te klasiskā ātrslidošana, te vēlreiz tas pats, bet vēl augstākā līmenī.

Haralda Silova solodarbs ātrslidošanas klasikā Eiropas čempionātā Itālijas pilsētā Kolalbo jau beidzies. Ne sevišķi veiksmīgi. Savukārt šīs nedēļas nogalē Hērenvēnā pilnā sparā rit kontinenta meistarsacīkstes šorttrekā, kurās Latviju kopā ar Haraldu pārstāv arī Turīnas olimpisko spēļu dalībniece Evita Krievāne un Jēkabs Saulītis.

Šorttreka internacionalizācija
Pēcolimpiskajai sezonai šie sportisti gatavojās un turpinās to darīt atšķirīgi. Haralds trenējas Hērenvēnā kopā ar Nīderlandes izlasi un tās treneri Jerunu Oteru. Dzirdēts, ka pēc Vankūveras spēlēm šāda sadarbība nedaudz zaudējusi savu jēgu — iespējams, treneris vairs tik ļoti nepiestrādā, lai latvietis konkurencē ar nīderlandiešiem šorttrekā nepalielinātu pārsvaru. To apšauba Haralda tēvs Edvīns Silovs: „Sadarbība ar citzemju speciālistiem ir lietderīga abām pusēm — veicinot konkurenci, rezultāti uzlabojas visiem. Turklāt Oters intervijās vairākkārt uzsvēris, ka uzskata Haraldu par savu labāko audzēkni un ka darbā ar sportistiem tautībai nav nozīmes.
Šādu internacionālu komandu kļuvis vairāk. Eiropā pēdējo divu gadu laikā visstraujāk progresējuši Francijas šorttrekisti, jo ar šīs valsts izlasi sācis strādāt dāsni atalgots korejiešu treneris. Arī mēs savulaik gribējām aicināt talkā Ķīnas šorttreka profesoru, bet, uzzinot, kādu samaksu viņš vēlētos, sapratām, ka mūsu kabatas ir par seklām. Vienalga, ar Jerunu Oteru mums ir ļoti paveicies. Tāpat kā Anglijas un Krievijas šorttrekistiem, ar kuriem strādā Āzijas speciālisti un kuri pašreizējās mītnes zemēs jau izaudzinājuši ļoti spēcīgus konkurentus cīņā par kontinenta zelta medaļām atsevišķās distancēs un arī kopvērtējumā.”

Evita un Ventspils vilnis
Vaicāts par favorītiem Hērenvēnā individuālajās distancēs un kopvērtējumā, Haralds Silovs lēš, ka kopš 2008. gada, kad viņš Ventspilī ieguva trīs medaļas un kļuva par kontinenta absolūto čempionu, konkurentu skaits palielinājies uz jauno zvaigžņu rēķina (franči Fokonē un Šatanī, brits Apkots), favorītu pulkā paliekot itāļiem Rodigari un Konfortolam. „Gribētos atkārtot Ventspilī sasniegto, kad kļuvu par Eiropas absolūto čempionu,” neslēpj mūsu izlases līderis. „Minimums — jāiegūst vismaz kāda medaļa, lai izpildītu LOV A normatīvu. Lai Sočos varētu startēt arī klasiskajā ātrslidošanā, arī tur izvirzīti kritēriji, kurus izpildīt būs daudz grūtāk. Bet vispirms tomēr pašam galīgi jāizlemj, kuru ātrslidošanas veidu izvēlēties un no kura atteikties, jo diviem kungiem kalpot divus olimpiskos ciklus pēc kārtas nav nopietni.”
Pirms Eiropas čempionāta šorttrekā Jēkabs Saulītis trenējās Ventspilī Māra Birzuļa vadībā. Pēc fiziskajiem dotumiem Jēkabs ir tuvu Eiropas šorttreka elitei — ir diezgan ātrs, vēl atliek likvidēt robus tehnikā un taktikā. Puisim ir tikai 20 gadu, viņam Hērenvēnā kādā distancē jācenšas iekļūt pusfinālā. Augstāku rezultātu no Saulīša gaidīsim nākamsezon.
Evita Krievāne pagājušo sezonu praktiski nopauzēja, šorttreku gan nepametot, jo Ozolniekos atradās darbs un Evita sāka trenēt bērnus. Pierīgā pieejama slēgta halle un labas kvalitātes ledus. Evita turpina studijas LSPA, trenē bērnus un trenējas pati (darot to vienatnē), cerot kvalificēties Soču olimpiskajām spēlēm. Šosezon Evitai sacensībās labas sekmes. Danubia kausa izcīņas posmos, kur spēkojas Austrumeiropas valstu sportisti, Evita allaž ir starp uzvarētājiem. Danubia kausa absolūtais līderis jauniešu konkurencē ir 16 gadus vecais ventspilnieks Roberto Puķītis — gada uzlecošā zvaigzne šajā piejūras pilsētā.
Šorttreks Ventspilī turas uz augsta viļņa. Sporta skolā Spars strādā trīs treneri — Māris Birzulis, Natālija Gončare un Viktorija Dergača. Ir pat problēmas, lai treniņu grupās uzņemtu visus, kas tīko nodarboties ar šorttreku. Ne velti Ventspils tiek dēvēta par vienu no perspektīvākajiem Austrumeiropas šorttreka centriem. Vasarā pie mums trenēties brauks puiši un meitenes no Austrijas, Bosnijas un Hercegovinas.

Emocionālāk vai vienmuļāk?
Eiropas čempionātā Kolalbo Haraldam tomēr neizdevās kvalificēties pasaules meistarsacīkstēm klasiskajā ātrslidošanā (februāra vidū Kalgari), taču pietrūka pavisam maz — 1500 m vajadzēja noslidot par sekundes septiņām simtdaļām ātrāk, tad būtu kārotā 14. vieta rokā un ceļazīme uz Kanādu. „Kā lai nepārdzīvo, ja pusotrā kilometrā 1:55,03 bija sliktākais rezultāts manās līdzšinējās ātrslidotāja gaitās,” paškritisks ir Haralds. „Tas bija kā ļauns murgs. Par spīti tam turpināšu gatavoties debijai pasaules ātrslidošanas sprinta daudzcīņas čempionātā. Kopā ar Jerunu Oteru jau bijām izdomājuši, ko darīt, ja Kolalbo neizdosies kvalificēties pasaules čempionātam klasikā, lai gan neveiksmei īsti neticējām.”
Haraldam šķiet, ka šorttrekā valda vairāk emociju, bet klasiskajā ātrslidošanā garie gabali liekas garlaicīgāki un vienmuļāki. Viņa vērtējums par abiem slidošanas veidiem īsti noturīgs nav. Te vienubrīd labāks šķiet šorttreks, te atkal klasika. Pagaidām tie viens otru papildina, arī treniņu metodika līdzīga. Bet tā ilgi nevarēs turpināt. Pašam vien būs jāizsver — palikt vai nepalikt pie klasiskām vērtībām. Un vēl. Šorttrekam Haralds ir nedaudz par smagu, tāpēc izšķirošajā cīņā finiša taisnē augumā sīkākie aziāti, arī Ziemeļamerikas meistari nereti aizspurdz Haraldam garām. Klasikā vēl jāuzlabo ātruma izturība, tad arī beidzot varēs baudīt tos labumus, ko piedāvā ātrslidošana. Runa ir par atalgojumu.
Silovs iegājis ziemas olimpisko spēļu vēsturē kā vienīgais, kas startējis divos slidošanas veidos — klasikā un šorttrekā. Savukārt vācu izcelsmes amerikāniete Ketrīna Reitere ir vienīgā sieviete, kas no ātrslidošanas pārgājusi uz šorttreku un olimpiskajās spēlēs Vankūverā izcīnīja sudraba medaļu 1000 m distancē. Ej nu zini, kādā statusā beigu beigās noformulēsies Haralds Silovs.
Varbūt, ka jau nākamais gads ieviesīs lielāku skaidrību, jo Vācijas pilsētā Incellē tiks izveidota klasiskās ātrslidošanas akadēmija, kur varēs trenēties un mācīties sportisti no valstīm, kurās šis sporta veids nav attīstīts. Akadēmijā galvenais treneris būs ASV izcilība Džeremijs Voterspūns, kuram pieder visi augstākie tituli klasikā, neskarti joprojām ir vairāki viņa sasniegtie pasaules rekordi.
Haralds pagaidām domā.
Gatis ĶĪSIS