Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 315 Dzīvesveids

Rekreācija— cilvēka fizisko un garīgo spēju atjaunošana

Rekreācijas speciālists, tāds ieraksts pēdējos sešos gados arvien biežāk parādās LSPA absolventu diplomos. Svešvārdu vārdnīca ir lakoniska — rekreācija ir cilvēka fizisko, garīgo un emocionālo spēju atjaunošana. LSPA docente, Rekreācijas programmas vadītāja Ingrīda Smukā uzsver, ka daudziem svešādais nosaukums būtībā ir tas pats, ar ko cilvēki nodarbojas jau izsenis — brīvajā laikā atpūšas gan garīgi, gan fiziski.

Arī Līgo svētki (kā arī visi latviešu tautas gadskārtu ierašu svētki un godi) savā ziņā ir rekreācija — gan garīgā, gan fiziskā — rotaļas, dažādi rituāli, Jāņu zāļu lasīšana, lēkšana pār ugunskuru, tas viss ļauj cilvēkam atjaunot garīgos un fiziskos spēkus.

Ar Ingrīdu tiekos LSPA slēpošanas, šaušanas, orientēšanās, tūrisma un rekreācijas katedrā.

— Vai tik ierastas, būtībā vienkāršas lietas organizēšanai ir vajadzīga augstākā izglītība?

— Protams, varam teikt, ka arī skriešana vai riteņbraukšana ir vienkārša, bet, lai to darītu pareizi un nenodarītu ļaunu savai veselībai, nepieciešami treneri — kvalificēti speciālisti. Tāpat brīvo laiku var pavadīt saturīgi, pārdomāti, ļaujot cilvēkam emocionāli un fiziski visracionālākajā un interesantākajā veidā atgūt spēkus. It sevišķi mūsdienās, kad daudziem darba ikdiena paiet telpās, sēdus, pie datoriem vai citām elektroniskām ierīcēm. Šādiem pasākumiem vajadzīgi izglītoti, domājoši un radoši speciālisti.

Organizēta rekreācija Latvijā vēl ir jaunums, bet ārzemēs, it sevišķi Ziemeļu valstīs, tā ir gluži ierasta lieta. Pat kantoru darbinieki nereti pusdienu laikā dodas laukā pavingrot, izkustēties. Pēc tādām aktivitātēm ir cita enerģija turpināt darbu.

Turklāt fizisko spēku atjaunošanai nav vecuma ierobežojuma — ar to var nodarboties gan bērnudārza audzēkņi, gan simtgadnieki. It sevišķi regulāras fiziskas nodarbības ir svarīgas bērnībā, jo tad rekreācijas programma ir ieguldījums nākotnē. Bērni, kas no pirmajiem dzīves soļiem pieraduši pie fiziskām aktivitātēm, izjūt to kā nepieciešamību un vēlāk šo tradīciju turpina arī savās ģimenēs, savās dzīves gaitās. Ieteicams, lai rekreatīvās darbības notiktu dabā, svaigā gaisā, jo daba ir veicinošs faktors cilvēka emocionālo, fizisko un garīgo spēju atjaunošanā.

— Vai studentu vidū rekreācija ir populāra specialitāte?

— Mūsu studenti, akadēmiju beidzot, iegūst divas kvalifikācijas. Arvien vairāk jauniešu kā otro kvalifikāciju izvēlas rekreāciju, jo tā ir ļoti vispusīga un neaprobežojas tikai ar vienu sporta veidu. Rekreācijā var izmantot dažādu sporta veidu aktivitātes — visas iespējamās sporta spēles, arī netradicionālās, kā arī skriešanu, slēpošanu, riteņbraukšanu, skrituļošanu, nūjošanu, jāšanu, airēšanu, burāšanu, aktīvo tūrismu. Tā kā esam Sporta pedagoģijas akadēmija, tad topošie rekreācijas speciālisti studiju programmā apgūst visu sporta veidu pamatus un didaktiku, lai būtu profesionāļi savā jomā.

Pirms laika (šī programma mums ir tikai sesto gadu) augstskolu kā jāšanas trenere un rekreācijas speciāliste beidza Ieva Dundure. Lai gan viņas dzimtā puse ir Ikšķile, pēc studijām savas zināšanas, papildinot tās maģistra studiju programmā, kopā ar savu draugu Talsu novadā dibināja savu rekreācijas uzņēmumu. Viņi piedāvā rekreācijas pakalpojumus, tādus kā izjādes ar zirgiem, ar poniju, apmāca jaunos jātniekus, organizē pārgājienus. Tas viss ātri ieguva popularitāti un izveidojās sadarbība ar vietējām skolām un bērnudārziem.

Gribētu izcelt arī mūsu absolventi Dagniju Brenci, kas kā menedžere sāka strādāt jaunizveidotajā ūdens tūrisma centrā Bāka, kas atrodas Lubānas ezera krastā. Dagnijas ikdiena bija dažādu pasākumu veidošana un vadīšana gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Domāju, ka pareizi dara tie uzņēmumu vadītāji, kas prot novērtēt aktīvas atpūtas nozīmi arī sava biznesa mērķu sasniegšanai, jo fiziski atpūties, gandarīts darbinieks būs daudz ražīgāks, veicot tiešos pienākumus. Uzņēmumu sporta spēles, dažādas iespējas nodarboties ar sportu — tas viss veicina darba spējas.

Tā kā aktīvās atpūtas veidu ir ļoti daudz un dažādi, tad rekreācijas speciālists ir tas, kas palīdz izvēlēties katram cilvēkam piemērotāko un interesantāko nodarbību veidu. Ja vienam laivošana pa upi ir lieliska rekreācija, tad citam nepietiekamās sagatavotības dēļ var izvērsties nepatīkamā pārdzīvojumā.

Mūsu studentu zināšanas fizioloģijā, sporta treniņu teorijā, slodzes dozēšanā ļauj katram interesentam izvēlēties piemērotākās aktivitātes un noslogojumu. Rekreācijai jāsagādā prieks.

— Kur studenti darbojas prakses laikā?

— Katram studentam studiju laikā prakse ir trīs reizes kādā rekreācijas uzņēmumā. Mums ir ļoti laba sadarbība ar Valmieras Olimpisko centru, kas ir izveidojis Gaujas stāvajos krastos Sajūtu parku. Tasir populārs ar visdažādākajām fiziskajām aktivitātēm Valmieras iedzīvotājiem un tūristiem. Tiek organizēti nūjošanas, skriešanas vakari, kuru organizēšanā ļoti aktīva ir VOC darbiniece olimpiete Jolanta Dukure. Mūsu studenti ir ļoti apmierināti un gandarīti par šo prakses vietu. Pirms kāda laika Valmierā tika organizēta aizmirsta, bet ļoti derīga tradīcija — vingrošana darba kolektīvos, ofisos, kuras organizēšanā un vadīšanā piedalījās arī mūsu studenti.

Vērtīga ir mūsu jaunizveidotā sadarbība ar Amatas novadu, kur iecienīti ir pārgājieni, nūjošana, citas aktivitātes.

— Vai augstskolā ir pietiekami daudz speciālistu, kas spēj studentiem dot nepieciešamās zināšanas rekreācijas specialitātē?

— Nodarbības, sākot no trešā kursa, galvenokārt vada mūsu katedras docētāji. Lai studentiem sniegtu pēc iespējas plašākas zināšanas, mēs visu laiku mācāmies arī paši. Mums ir ciešs kontakts un laba sadarbība ar Spānijas Malagas universitāti, uz kurieni mūsu studenti katru vasaru brauc praksē. Arī šobrīd tur atrodas pieci mūsu studenti.

Mūsu docētāji brauc pieredzes apmaiņā arī uz citām Eiropas augstskolām, bet viņu docētāji brauc pie mums. Malagas universitātes profesors Oskars Romero Ramoss mūsu studentiem organizējis praktiskās nodarbības salsas, bačatas un spāņu, kā arī citu tautu rotaļu un rotaļdeju apgūšanā, savukārt mūsu docētāji Spānijā nodarbībās māca un skaidro Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma iespējas izmantošanā rekreācijā.

Laba sadarbība izveidojusies arī ar Varšavas universitātes filiāles Podlases Bjalas docētajiem.

Gan ziemā, gan vasarā mūsu nometnēs piedalās arī poļu studenti. Savukārt mūsu docētāji ir piedalījušies pieredzes apmaiņā Polijas augstskolas organizētajās nometnēs.

Tāda savstarpēja starptautiska sadarbība abām pusēm dod jaunas atziņas, ļauj padarīt mūsu programmu arvien daudzpusīgāku.

Ar katru gadu rekreācijas programma studentu vidū kļūst arvien populārāka. Ja agrāk studenti par iespējām apgūt šo specialitāti galvenokārt uzzināja akadēmijas atvērto durvju dienā, tad pamazām rekreācija kļūst pazīstama vietās, kur darbojas mūsu absolventi.

Rekreācija jeb fizisko un garīgo spēju atjaunošana nevar būt modes lieta, jo cilvēkam jebkurā vecumā gribas justies možam un fiziski spēcīgam.