Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Basketbolists džudo. Vai otrādi?

Ralfs Rūsiņš sportā ir unikāls jauneklis. Viņš vienīgais piedalījies divās Eiropas Jaunatnes olimpiādēs pēc kārtas, turklāt divos fundamentāli atšķirīgos sporta veidos, un abos izcīnījis piektās vietas. Pirms divām vasarām Ralfs Trabzonā spēlēja Latvijas piecpadsmitgadīgo puišu basketbola izlasē, kas sensacionāli uzvarēja Krieviju un pēc tam arī Melnkalni, bet Utrehtā vissmagākā džudo svara kategorijā (virs 90 kg) zaudēja gandarījuma turnīrā cīņā par bronzas medaļu, paliekot piektais.

Tiesa, šādu iespējamību veicināja apstākļu sakritība. Trabzonas turnīrs risinājās gandrīz vienlaikus ar Eiropas U-16 čempionātu, un Latvija EYOF 2011 startēja ar gadu jaunākiem basketbolistiem. Savukārt Utrehtā nolikums džudo cīkstoņu vecuma pavilka lielāku nekā parasti — līdz pat 17 gadiem. Turklāt basketbola EYOF 2013 programmā nebija vispār.

Pats Ralfs par piedalīšanos Trabzonas olimpiādē saka: „Startēju basketbolā tāpēc, ka džudo toreiz nekvalificējos.” Kuram sporta veidam viņš īsti pieder, par to joprojām nav skaidrības. Rūsiņš bija kandidāts arī dalībai nākamā gada Eiropas U-16 basketbola čempionātā. „Ja neiztraucētu kāds džudo turnīrs, viņš noteikti iekļūtu izlases divpadsmitniekā,” ir pārliecināts Edgars Teteris, pie kura divpadsmit gadu vecumā Ralfs Rūsiņš ieradās mācīties spēlēt basketbolu. „Es ļoti nopriecājos, ka mums parādās potenciāls centrs,” atceras Ķeizarmeža basketbola skolas treneris.

Šo mērķi Teteris ar puisi, kas strauji izstiepās līdz gandrīz divu metru garumam, arī sekmīgi centās realizēt. Katrā ziņā Ralfs kopā ar komandu divas reizes kļuva par Latvijas jaunatnes čempionu. Šis bija pirmais gads, kad Ķeizarmežspalika bez medaļām.

„Laukumā viņš ir mērķtiecīgs, fiziski spēcīgs cīnītājs ar raksturu, cenšas nepadoties un iedvesmo pārējos,” savu bijušo audzēkni raksturo Edgars Teteris, kurš tagad strādā basketbola klubā Jēkabpils. „Viņam mazliet trūkst plastiskuma un metienu precizitātes no tālās distances, bet groza apakšā Ralfu apturēt ir ļoti grūti,” uz džudo dotajiem plusiem un mīnusiem norāda Teteris.

Savukārt džudo Latvijas jaunatnes izlases treneris Gatis Mīlenbergs basketbolu atzīst tikai kā līdzekli treniņu dažādošanai. „Basketbolā mazliet pierod spēlēt teātri,” skaidro Mīlenbergs. „Pretinieks mazliet iedod pa muti, tu vēl mazliet pietēlo, un pretiniekam piezīme. Džudo tas nestrādā, džudo ir normāli mazliet dabūt pa muti, tāpēc neviens uz tiesnesi žēlīgi neskatās.”

Starp citu, džudo carnikavietis Ralfs Rūsiņš trenējas divreiz ilgāk, no sešu gadu vecuma. Viņa treneris Pierīgas sporta skolā, Leonīds Kuzņecovs, uzskata, ka nu jau vairs uz diviem krēsliem sēdēt nedrīkst. Kā nekā puisim drīz būs astoņpadsmit.