Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Lozannā septiņos — Jāņu dienas vakarā

Kur notiks 2026. gada ziemas olimpiskās spēles, tas izšķirsies Lozannā SOK 134. sesijā, kura 24. jūnija rītā sāksies ar Stokholmas—Ores prezentāciju. Tajā kopā ar Zviedrijas pārstāvjiem SOK locekļu priekšā stāsies arī Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Aldons Vrubļevskis, olimpiskais čempions bobslejā Jānis Ķipurs, Siguldas mērs Uģis Mitrevics, Siguldas Attīstības departamenta vadītāja Laura Skrodele un IzM valsts sekretāre Līga Lejiņa. Zālē būs arī Starptautiskās Kamaniņu sporta federācijas (FIL) ģenerālsekretārs Einars Fogelis.

Pēcpusdienā ar savu piedāvājumu iepazīstinās Milānas—Kortīnas pārstāvji. Pēc tam SOK locekļi balsos. Rezultātus paziņos sešos (pēc Latvijas laika — septiņos) vakarā. Par šo mums tik nozīmīgo procedūru un izredzēm tajā iztaujājam LOK prezidentu Aldonu Vrubļevski.

— Prezentācija beidzas, un atliek tikai gaidīšanas trīsas?

— Nē, pēc prezentācijas ir jautājumu—atbilžu sesija, kuras pirmā daļa ir atklāta un notiek žurnālistu klātbūtnē, otrā — slēgta.

— Par ko jautā slēgtajā daļā?

— Es to vēl nezinu.

— Vai savu viedokli izsaka arī SOK komisija, kas vērtēja abas pretendentes?

— Tas jau izteikts komisijas atzinumā, kas ir publicēts un pieejams visiem. Uz vairākām tajā norādītajām nepilnībām, piemēram, Zviedrijas puse jau ir reaģējusi un iesniegusi papildu skaidrojumus.

— Jūsuprāt, kurai pretendentei SOK komisijas vērtējums ir labvēlīgāks?

— Tajā nav izteikts ne par ne pret, bet izklāstīti abu pušu piedāvājumi un norādīts uz diskutablām vietām tajos.

— Kas ir diskutabls mūsu puses piedāvājumā?

— Ka līgumu pašvaldības vārdā neparaksta Stokholma, bet paraksta Ore.

— Stokholmas mērs to nav parakstījis!?

— Un neparakstīs.

— Kāpēc?

— Stokholmas dome nav lēmusi par atbalstu pieteikumam. Tādu izteikušas Stokholmas apkaimes pašvaldības, bet pati pilsēta — nē. Stokholma saka: “Welcome! Mēs izīrēsim mūsu labākās vietas, ja spēsiet samaksāt.” Piedāvājumā teikts, ka spēļu organizācijas funkcijas pildīs Zviedrijas Olimpiskās komitejas, pašvaldību un privātpersonu dibināts uzņēmums.

Jautājums ir: kas paraksta līgumu ar SOK, kura pašvaldība par spēļu rīkošanu atbild SOK priekšā. Mūsu gadījumā šo atbildību uzņemas Ore, nevis Stokholma.

Vēl SOK komisija norāda, ka nav pilnīgi skaidrs divu jaunu sporta bāzu — ātrslidošanas stadiona Barkarbijā, kā arī Hamras distanču slēpošanas un biatlona centra — būves finansēšanas modelis.

— Kādi lielākie mīnusi ir Milānas—Kortīnas piedāvājumā?

— Seši olimpiskie ciemati, kalnu slēpošanas sacensības sievietēm un vīriešiem notiek dažādās vietās. Nav skaidrs, kā visi dalībnieki varēs nokļūt uz atklāšanas ceremoniju un pēc tam laikus atgriezties savos ciematos. Mūsu variantā olimpiešiem, kas sacentīsies Siguldā, tiks piedāvātas naktsmājas Stokholmas olimpiskajā ciematā.

Lai gan Kortīnas mērs paziņojis, ka par savu goda lietu uzskata vēsturiskās 1956. gada olimpiskās bobsleja un kamaniņu trases atjaunošanu, taču nav ne plāna, ne projekta, nav arī skaidrības par finansējumu, un SOK komisija joprojām uzskata, ka lietderīgāk šīs sacensības aizvadīt Austrijā — Īglsā — vai Šveicē — Sanktmoricā.

— Kādas ir mūsu izredzes?

— Grūti spriest. Man liekas, ka pēdējās dienās Stokholmas izredzes palielinās, jo aug atbalsts spēļu rīkošanai Zviedrijā. Gan no Stokholmas apkaimes pašvaldībām, gan no visnopietnākajiem biznesa pārstāvjiem. Lozannā prezentācijā piedalīsies arī Zviedrijas kroņprincese un premjerministrs. Tas apliecinās, cik nopietna ir vēlme rīkot spēles Stokholmā, Orē un Siguldā.

— Cik būs balsotāju?

— Pēc statūtiem SOK jābūt 115 locekļiem. Vismaz desmit vietas dažādu iemeslu dēļ šobrīd ir tukšas. Turklāt visi uz sesijām nekad neierodas, otrkārt, aizliegts balsot ieinteresētajām personām — tātad Zviedrijas un Itālijas pārstāvjiem, no Latvijas neviena SOK locekļa nav. Nebalso arī SOK prezidents un tās personas, kas bija iekļautas kandidātpilsētu vērtēšanas komisijā. Tādējādi varētu būt 85—90 balsotāju.

— Kas ir SOK locekļi?

— Ļoti dažādas personības. Kādi 25 paši startējuši olimpiskajās spēlēs. Ir augstdzimušas personas, piemēram, princis Alberts, kas ir arī olimpietis. Ir starptautiski pazīstami uzņēmēji, ir cilvēki, par kuriem mēs neko nezinām. Šādos balsojumos daudz izšķir subjektīvā attieksme. Kāds SOK loceklis no siltajām zemēm, kur ziemu nepazīst un kas jau izsalies Phjončhanas spēlēs, varbūt negribēs vēlreiz doties garantētā aukstumā uz viņam nepazīstamiem ziemeļiem. Iespējams, pirms balsošanas viņš apspriedīsies ar sievu, kura teiks — Milāna taču ir modes Meka!

— Kāda ir balsošanas procedūra, lai iegūtu tiesības rīkot spēles?

— Jāuzvar aizklātā balsošanā ar vismaz vienas balss pārsvaru. Ja balsu skaits vienāds, rīko pārbalsošanu. Ja arī tad pārsvars nav iegūts, sesija lemj, kā rīkoties tālāk.

Jebkurā gadījumā ballīte Lozannā būs. Jautājums tikai: kam aiz priekiem, kam — aiz bēdām.

Dainis Caune
Dainis Caune