Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Iespēju daudzveidības aktivizēšana

Pērn Eiropas Komisija no teoretizēšanas par nepieciešamību kontinenta iedzīvotājiem atteikties no mazkustīgā dzīvesveida pārgāja pie prakses un izsludināja pirmo Eiropas Sporta nedēļu, aizsākot plašu #BeActive projektu. Septembra beigās otrajā Sporta nedēļā, kas pie mums risinājās Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) virsvadībā, vairāk nekā 600 pasākumos iesaistījās gandrīz 10 procenti visas valsts iedzīvotāju.

Uz Sporta jautājumiem atbild LSFP prezidents Einars Fogelis.

— LSFP pirmo reizi piesaka sevi kā tik plaša pasākuma organizatori!

— Pērn pirmo Eiropas Sporta nedēļu Latvijā rīkoja Tautas sporta asociācija. Šogad Izglītības un zinātnes ministrija to darīt uzticēja mums, kas vieno visas sporta veidu federācijas. Domāju, ka šo uzticību attaisnojām. Sporta nedēļa bija ļoti pamanāma. Tajā iesaistījās daudzi organizatori, kas sarīkoja vairāk nekā 600 pasākumus visā Latvijā. Lielākais gandarījums par mūsu kopējo komandas darbu, vislielākais paldies visiem, kas atsaucās aicinājumam palīdzēt kuplināt Sporta nedēļu, kas piedāvāja savas aktivitātes un godam tās noorganizēja.

— Šis paldies pienākas tikai federācijām?

— Gan federācijām, gan pašvaldībām, bez kurām tautas sporta lauciņā nenotiek nekas. Pasākumu iniciatori dzīvo konkrētās pašvaldībās, kur ir arī to norises vietas, pašvaldības šos pasākumus atbalsta gan finansiāli, gan organizatoriski. Sadaļā Sports visiem pašvaldību kalendāri ir ļoti bagāti, rosinot aktivitātēm visas vecuma grupas, sākot no bērnudārza audzēkņiem līdz cienījamiem pensionāriem. Sporta veidu federācijas un pašvaldības ir lielākie sadarbības partneri, jau domājot par nākamā gada Eiropas Sporta nedēļu. Pilnīgi noteikti bez sadarbības ar Latvijas Olimpisko komiteju šis pasākums nebūtu izdevies tik veiksmīgs, tik krāšņs un tik bagāts ar dažādām aktivitātēm, kādas bija Olimpiskajā dienā, kas noslēdza Sporta nedēļu.

— Atklājāt jaunas aktīvas pašvaldības?

— Ir pašvaldības, kas labi pazīstamas ar savām aktivitātēm lielo masu pasākumu rīkošanā un kuras, protams, arī tagad nepalika malā. Galvenais šoreiz bija pievērst iedzīvotājus aktīvam dzīvesveidam un darīt to katram pieņemamā formā. Mazajā Nīkrāces pagastā katrai Sporta nedēļas dienai bija sava aktivitāte, sākot ar soļu skaitīšanas akciju. Sabilē norisinājās taku skrējiens pa Abavas senleju, Aknīstes novadā — skolēnu sporta svētki, Viļānos — vingrošana senioriem, Riebiņos — velobrauciens, vairākās vietās — orientēšanās sacensības, dažādi skrējieni, riteņbraukšanas sacensības, Daugavpilī notika zibakcija ar lecamauklām, Baložos varēja iepazīties ar spaikbolu… Tik tiešām netrūka arī oriģinālu ideju. Piemēram, Rīgas 264. bērnudārzā darbojās pareizas elpošanas skola, Nacionālajā bibliotēkā varēja trenēties un spēkus krāt grāmatu nešanā.

Kā parasti lielāko ļaužu masu aptvēra sporta spēles. Aktīvākās šogad bija florbols, futbols un volejbols. Futbola federācija rīkoja plašas aktivitātes visā Latvijā, volejbols ar devīzi Padod bumbu! sevi pozicionēja kā Olimpiskās dienas sporta spēli, florbols veiksmīgi izraisīja interesi par decembrī Rīgā gaidāmo pasaules čempionātu — pie Brīvības pieminekļa tika sarīkots plašs masu pasākums, kuru vainagoja Latvijas čempionāta atklāšanas spēle. Paldies basketbolam, kas pirmais apdzīvoja šo laukumu, un Ghetto Games ģimenei, kas nāca talkā ar savu vērtīgo pieredzi, kā īstenot sporta aktivitātes urbānā vidē. #BeActive vēstnieku lomā iesaistījās gan olimpieši, gan esošie un bijušie čempioni, gan citās jomās sabiedrībā pazīstamas personības. Tas bija neatsverams atbalsts. Gandarījums, ka šī projekta laikā dzimušas vairākas jaunas idejas, kuras varētu īstenot jaunatnes sportā.

Jau sākam plānot nākamā rudens Eiropas Sporta nedēļu, lai tā būtu vēl kuplāka un atraktīvāka.

— LSFP sevi arvien vairāk piesaka kā pasākumu rīkotāja.

— Precīzāk būtu — kā pasākumu ģenerētāja. Rīkotāji ir vairāki. Federāciju padome viena pati nevar sarīkot 600 pasākumus visā Latvijā. Tā nav ne mūsu būtība, ne sūtība. Mūsu uzdevums ir radīt apstākļus, ieinteresēt un motivēt tiešos rīkotājus.

— Kurš būs nākamais lielais pasākums?

— Konsultējamies ar Olimpisko komiteju, vairākām sporta veidu federācijām, lai, apvienojot spēkus, sarīkotu to, kas pērnziem saucās Latvijas Jaunatnes ziemas olimpiskais festivāls un kas nelabvēlīgo meteoroloģisko apstākļu dēļ diemžēl nenotika. Vai šoziem tas sauksies tāpat, vēl nezinu, bet ideja ir tā pati — iesaistīt dažādas skolēnu vecuma grupas un ne tikai augstākās meistarības līmeņa pārstāvjus.

Esam gatavi runāt vēl par vienu kompleksu vasaras pasākumu, kas varētu norisināties kādā mūsu pludmalē. Daudzus sporta veidus var interesanti demonstrēt šajā brīvajā un pievilcīgajā telpā. LSFP paralēli tiešajam darbam ar federācijām ir vairāk tendēta uz jomu, ko vieno devīze Sports visiem.