Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Euromeeting 2016 — Cēsīs akcentē pasaules mērķi

Ar Euromeeting 2016 sacensībām, kas norisinājās Cēsu pusē, arī Latvija sākusi savu dalību Baltijas tūrē — ar diviem pasaules čempionātiem un Pasaules kausa izcīņas posmu turpmākos divus gadus Igaunija un Latvija kļūs par pasaules orientēšanās elites galveno galamērķi, uzmanības centru un, iespējams, pat dzīvesvietu šī sporta veida profesionāļiem.

Abas Baltijas valstis pirmoreiz uzņēmušās rīkot pasaules čempionātu orientēšanās sportā — 2017. gadā tas norisināsies Igaunijā, bet Latvijas simtgadi orientieristi atzīmēs, pasaules čempionātu rīkojot mūsmājās. Siguldas pusē tiks izcīnīti 2018. gada pasaules čempionu tituli stafetē, vidējā un garajā distancē, bet sprinta un sprinta stafetes medaļas tiks sadalītas Rīgā — Āgenskalnā un Vecrīgā. Lai kvalitatīvi sagatavotos un gūtu pieredzi pirms tik liela pasākuma rīkošanas, 2017. gadā Cēsīs norisināsies arī Pasaules kausa izcīņas posms, kas Latvijā līdz šim ir noticis tikai vienreiz — 1996. gadā Kvēpenē. Pasaules kausā dalībnieki sacentīsies vidējā distancē un stafetē Ozolkalnā, kā arī sprinta distancē, kas vedīs pa šaurajām Cēsu vecpilsētas ieliņām un Cēsu pils parku.

SIGULDAS UN RĪGAS DUBLIERES

Lai kvalitatīvi sagatavotos un gūtu pieredzi, organizējošā valsts divus gadus pirms pasaules čempionāta rīko Euromeeting sacensības, kuru mērķis ir iepazīstināt citu valstu nacionālo izlašu orientieristus ar apvidu, kas ir līdzīgs tam, kāds sagaida čempionātā. 2018. gada pasaules čempionāts norisināsies kalnainajā Siguldā, kuras unikālajām Gaujas senlejas gravām kaut ko līdzīgu ir iespējams piemeklēt tikai Cēsu pusē. Euromeeting 2016 organizēja Latvijas Orientēšanās federācija sadarbībā ar Cēsu orientēšanās klubu Meridiāns un Cēsu novada pašvaldību. Sacensību programmā bija vidējās un garās distances Zvārtes ieža apkaimē un sprints pa Cēsu centru. Euromeeting 2016 pulcēja vairāk nekā 120 sportistu no 12 valstīm, tajā skaitā pat Honkongas.

Triju dienu sacensību sēriju ievadīja vidējā distance, kurā dalībniekus izaicināja Amatas upes krastu kalnainais reljefs, aizaugušie izcirtumi un purvainās nogāzes. Par uzvarētāju dāmu konkurencē kļuva somiete Marika Teini, kura ir arī šī gada pasaules čempionāta medaļniece un šobrīd viena no pasaulē labākajām orientieristēm. Cīņā par goda pjedestālu spēja iesaistīties arī Latvijas sieviešu izlases līdere Inga Dambe, kurai šoreiz 4. vieta, atpaliekot par vienu sekundi no bronzas godalgas. Vīriešu konkurencē uzvara francūzim Frederikam Tranšandam, kurš izcīnīja ļoti pārliecinošu uzvaru. Latvijas sportistu rindās par vietu labāko trijniekā bija spējīgs cīnīties Andris Jubelis, taču pieļauto kļūdu dēļ šoreiz 9. vieta.

„Nedēļu iepriekš skrēju Valmieras pusmaratonu. Nebiju atjaunojies un īsti nezināju, kā man ies Euromeeting un ko no sevis gaidīt, bet vidējā distancē jau jutos diezgan labi un 9. vieta mani apmierina, lai gan pieļāvu kļūdas un varēju iekļūt arī labāko trijniekā,” situāciju analizēja Andris. “Garajā distancē mērķis bija iekļūt labāko desmitniekā, līdz kuram pietrūka tikai sešas sekundes. Sezona man šogad bija ļoti gara ar daudzām starptautiskām sacensībām, tādēļ nekāds īpašais uzsvars uz Euromeeting netika likts un sasniegtie rezultāti bija fiziskajai formai atbilstoši.”

INGA DAMBE IEJŪTAS LATVIJĀ

Euromeetingotrajā dienā, kad tika noskaidroti labākie garajā distancē, vienlaikus risinājās arī Latvijas kausa izcīņas 13. posms Cēsu rudens, pie Zvārtes ieža pulcējot 750 orientieristu. Gan kungu, gan dāmu konkurencē nepārspēti palika abi vidējās distances uzvarētāji — francūzis Frederiks Tranšands un somiete Marika Teini. Daudzi ārzemju sportisti finišā atzina, ka apvidus bijis sarežģīts — grūti skrienams un ne pārāk labi pārredzams. Distances veda pa kalniem augšā lejā un nepiedeva paviršību kartes lasīšanā. Tāpat kā vidējā distancē, labākos rezultātus no Latvijas sportistiem uzrādīja Inga Dambe, izcīnot 9. vietu, un Andris Jubelis, kuram 12. vieta.

Inga Dambe šobrīd Latvijas sieviešu elitē uzskatāma par pieredzes bagātāko — viņa debitēja pieaugušo izlasē 1996. gadā, kad Latvijā pirmoreiz tika rīkots Pasaules kausa izcīņas posms. Kopš tā laika Inga startējusi 12 pasaules čempionātos, sešos Eiropas čempionātos un neskaitāmos PK posmos. Dambe par savām mājām jau daudzus gadus sauc Somiju, un Latvijas apvidi arī viņai ir izaicinājums.

„Ļoti sen nebiju startējusi Latvijā, un apvidus likās diezgan svešs,” atzinās Inga Dambe. “Centos ļoti koncentrēties un intensīvi lasīt karti — vidējā distancē viss sanāca ļoti labi. Somijā šādu apvidu nav, taču, ja distances Pasaules kausā un pasaules čempionātā būs pārsvarā šādas — kontrolpunkti, azimuts, kompass, tad mums latviešiem lielu priekšrocību nebūs. Skriet pēc kompasa arī šādā apvidū spēj jebkurš.”

SPRINTA ČEMPIONS ARTŪRS PAULIŅŠ

Euromeeting 2016noslēgumam bija atstāta sprinta distance pa Cēsu ielām, kas Latvijas orientēšanās sabiedrībai nav svešas — Cēsu orientēšanās klubs Meridiāns tajās jau vairākus gadus katru rudeni rīko Cēsu sprintu, kas arī šogad norisinājās paralēli Euromeeting 2016. Distances veda pa Cēsu centrālo daļu, kas ir diezgan līdzena un parocīga Latvijas sportistiem, kas nav raduši pie kalnainām pilsētām. Tas arī izpaudās rezultātos, jo par uzvarētāju vīriešu konkurencē kļuva Artūrs Pauliņš, kurš jau gadiem specializējas orientēšanās sprintam.

„Pēc pasaules čempionāta, kas augusta beigās risinājās Zviedrijā, sapratu, ka neesmu labā fiziskajā formā, un nevis atpūtos, bet visu septembri turpināju daudz trenēties, lai tieši Euromeeting būtu formā,” panākumu komentēja Artūrs. “Arī apvidus sprintam šeit, Cēsīs, bija diezgan parocīgs — līdzens, ielas un pagriezieni kā daudzās citās Latvijas pilsētās, kur jau ir skriets. Arī vidējā distancē jutos ļoti labi, līdz distances vidusdaļai cīnījos par vietu desmitniekā, taču tad pieļāvu kļūdu un zaudēju savu ritmu. Vidējā distancē ir tā — kā nedaudz zaudē koncentrēšanos, tā cauri.”

Dāmu konkurencē arī trešā uzvara Somijai, šoreiz to guva Sari Antonena, savukārt Latvijas sportistēm vēl viena ceturtā vieta, ko izcīnīja Sandra Grosberga, kurai Cēsis ir dzimtā puse un tās ielas nav svešas.

„Pēc pasaules čempionāta aizvadīju pāris brīvākas nedēļas, tāpēc uz īpaši labiem rezultātiem necerēju,” stāstīja Sandra. “Vidējā distancē manas sajūtas apstiprinājās — no orientēšanās viedokļa nekas mistisks, pierasts Cēsu puses zaļais apvidus, kādā esmu uzaugusi, taču fiziski jutos ļoti slikti un tādēļ izlēmu nestartēt garajā distancē. Pirms sprinta tāpat jutos diezgan nogurusi, kājas sāpēja vēl no vidējās distances, un, arī iesildoties, sajūtas neliecināja par ko labu. Cēsis ir mana dzimtā pilsēta — zināju, ka nepazudīšu. Distanci sāku īpaši netrakojot, dabūju labu plūdumu, un, kad skatītāju punktā dzirdēju, ka esmu līdere, spēks izturēt līdz beigām radās pats no sevis. Savu māju skatītāju atbalsts finišā ļāva piedzīvot vienu no tiem retajiem mirkļiem, ko gribētos apturēt… Euromeeting radīja sajūtu, ka nekas vairs nav aiz kalniem — manas mājas turpmākos divus gadus būs pasaules orientēšanās centrs.”

Autori: Sandra Grosberga