Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Kā sporto Liepājā

Eiropas Sporta nedēļas (ESN), kas ir Eiropas Komisijas iniciatīva, mērķis ir palielināt fizisko aktivitāšu lomu ikdienas dzīvē un veicināt vienlīdzību un sociālo iekļaušanu visā Eiropas Savienībā. Lai aicinātu Latvijas sabiedrību vairāk pievērsties aktīvam dzīvesveidam, Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP) organizēja ESN 2016 laikā no 17. līdz 23. septembrim. Šogad Eiropas Sporta nedēļa notiks no 23. līdz 30. septembrim.

Šīs ikmēneša slejas mērķis ir izcelt labākos un interesantākos labās prakses piemērus no ESN laikā organizētajām aktivitātēm. Šomēnes piedāvājam ieskatu Liepājas pilsētas domes iniciatīvās, kas tika realizētas ESN 2016 laikā, kā arī Eiropas Sporta nedēļas 2017 vīzijā.

Liepāja

Pamatojoties uz Liepājas pilsētas ilgtspējīgas attīstības stratēģiju, pilsētas mērķis ir kļūt par starptautiski atpazīstamu nacionālas nozīmes attīstības centru un vienlaikus svarīgu reģiona pakalpojumu centru, nozīmīgu ekonomikas attīstības virzītāju reģionā. Pilsēta līdz 2030. gadam izvirzījusi mērķi gūt atpazīstamību kā aktīva sporta, augstākās un profesionālās izglītības, zinātnes un pētniecības pilsēta.

Kāds bija ESN ietvaros organizēto aktivitāšu mērķis?

Iniciatīvu mērķis bija iesaistīt cilvēkus sporta aktivitātēs, kas norisinājās ESN ietvaros, pievērst uzmanību aktīvam dzīvesveidam, kā arī mudināt cilvēkus būt aktīviem ikdienā. Ar trīs nozīmīgu ar sportu un veselīgu dzīvesveidu saistītu pasākumu — Eiropas Sporta nedēļa, Olimpiskā diena un Eiropas Mobilitātes nedēļa — palīdzību Liepājas pilsētas domei izdevās piesaistīt aptuveni 5000 dalībnieku.

Liepājā nu jau desmit gadus ir izveidojusies tradīcija — tautas velobrauciens Pilsētā bez auto, kurā šogad piedalījās vairāk nekā 200 dalībnieku. Velobrauciena mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību veselīgam un aktīvam dzīvesveidam. Ik gadu velobrauciena dalībnieki pulcējas Rožu laukumā, lai kopīgā braucienā dotos līdz sporta un atpūtas vietai Beberliņi Karostā. Šā brauciena garums ir aptuveni desmit kilometru.

Jau otro gadu Liepājas pilsētas domei ir laba pieredze sadarbībā ar Liepājas sporta klubiem. Divus gadus pēc kārtas florbola, hokeja un futbola kluba pārstāvji ir devušies uz pirmsskolas izglītības iestādēm, lai Eiropas Sporta nedēļas ietvaros vadītu sporta stundas — florbola nodarbības, demonstrētu dažādus vingrinājumus un stāstītu par savu pārstāvēto sporta veidu, tādējādi kļūstot par paraugu bērniem. Šādi ciemiņi, kas aktīvi darbojas ar bērniem, ir laipni gaidīti Liepājas bērnudārzos.

Sporta nedēļas laikā Pludmales pieejamības kompleksā Liepājas pilsētas dome organizēja arī vasaras sezonas noslēguma pasākumu, kurā seniori un cilvēki ar invaliditāti tika aicināti izvērtēt kompleksa peldsezonu un dalīties ar ieteikumiem kompleksa attīstībai. Pludmales pieejamības komplekss ir īpaši pielāgots cilvēkiem ar kustību un redzes invaliditāti, kura mērķis ir veicināt vienlīdzīgas pieejas nodrošināšanu pludmalē, kā arī invalīdu integrāciju sabiedrībā. Par piedāvātajām iespējām vairāk stāsta Elīna Tolmačova: "Kompleksa telpās var pārģērbties, atstāt savas mantas un, izmantojot speciālus ratiņkrēslus, doties uz jūru, un izbaudīt peldi."

Vēl izceļama 2016. gada iniciatīva — vingrošanas nodarbība uzņēmumiem. Pilsētas dome uzrunāja potenciālos interesentus caur presi un sociālajiem medijiem, aicinot ikvienu uzņēmumu pieteikties bezmaksas vingrošanas nodarbībai biroja telpās. Elīna Tolmačova ar gandarījumu stāsta, ka uz šo piedāvājumu atsaucās sešpadsmit uzņēmumi Liepājā, kas ir negaidīti liels skaits jaunam projektam. Uz katru no šiem uzņēmumiem devās šim projektam piesaistītā vingrošanas instruktore Zane Frickauska, kas biroja darbiniekiem demonstrēja speciālu vingrošanas kompleksu, kurš izstrādāts tā, lai to var izpildīt darba laika pārtraukumos un nav nepieciešams īpašs aprīkojums. Šīs iniciatīvas mērķis ir veselības veicināšana darba vietās, kurās darbinieki vidēji septiņas stundas dienā atrodas statiskā pozā pie datora.

Kā zemākas intensitātes sporta aktivitāte tika piedāvāts bezmaksas nūjošanas nodarbību cikls, kurā ietilpa trīs nodarbības sertificēta nūjošanas instruktora vadībā, kurš ikvienam interesentam palīdzēja apgūt nūjošanas pamatus, kā arī sniedza konsultāciju. Nodarbību laikā visiem dalībniekiem bija nodrošinātas nūjas.

Bija padomāts arī par skriešanas entuziastiem — viņi varēja piedalīties Eiropas Sporta nedēļas skrējienā Daugavas stadionā, ko organizēja pilsētas Sporta pārvalde kopā ar Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļu. Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas mērķis ir pārraudzīt veselības aprūpes un veselības veicināšanas politiku Liepājas pilsētā, savukārt Sporta pārvalde nodrošina dažādu sporta veidu attīstību, kā arī organizē un koordinē dažādu sporta sacensību norisi.

Kā Jūs vērtējat ESN kā platformu sportisko aktivitāšu organizēšanai un sabiedrības iesaistīšanai?

Liepājas pilsētas domei ir vairāku gadu pieredze sporta pasākumu organizēšanā, tādēļ ir jau izveidojušās organizatoriskās un komunikācijas iestrādes. Vairākas no iepriekš minētajām aktivitātēm jau organizētas pirms Eiropas Sporta nedēļas aizsākumiem Latvijā.

Tajā pašā laikā Elīna Tolmačova uzsver Eiropas Sporta nedēļas būtisko pienesumu visas Latvijas sabiedrības uzmanības pievēršanai aktīvam dzīvesveidam un Latvijas Sporta federāciju padomes darbu Eiropas Sporta nedēļas koncepta popularizēšanā, kas viennozīmīgi palīdz pašvaldībām ieinteresēt vietējos iedzīvotājus iesaistīties, lai sasniegtu kopīgus mērķus.

Ar kādu pasākumu kopumu Liepājas pilsētas dome plāno piesaistīt sabiedrības interesi ESN 2017 laikā?

Tāpat kā iepriekšējos gadus, Liepājas pilsētas dome Eiropas Sporta nedēļas laikā plāno uzrunāt plašu mērķauditoriju, kas pārklāj visas vecuma grupas — gan pirmsskolas vecuma bērnus, gan jauniešus, gan pieaugušos, kā arī seniorus.

Runājot par plāniem 2017. gada ESN, Elīna Tolmačova uzsvēra, ka konceptuāli tiks turpinātas visas minētās aktivitātes, jo tās guvušas dalībnieku atsaucību. Ir arī jūtami ieguldītā darba rezultāti, jo gadu gaitā ir pieaudzis dalībnieku skaits. Par pieredzi vairāk stāsta Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja: "Redzam, ka cilvēkiem patīk, ir atsaucība dalībai domes rīkotajās aktivitātēs — tas mums sniedz motivāciju attīstīties un katru gadu piedāvāt aizvien aizraujošākus pasākumus Liepājas iedzīvotājiem un pārējiem interesentiem."

Autori: Līga Vanaga