Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

VALSTS MĒROGA SPORTA PASĀKUMU LĪDZFINANSĒJUMA PILOTPROJEKTS

Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP) 2016. gadā pirmo reizi aicināja Latvijā atzītās sporta federācijas, kā arī Latvijas Republikas novadu un pilsētu pašvaldības pieteikties līdzfinansējuma saņemšanai no valsts budžeta valstiska mēroga sporta pasākumu organizēšanai vispārējo un profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem Latvijā. Kopējais pilotprojekta līdzfinansējuma apjoms bija 20 000 EUR.

Tika saņemti 23 pieteikumi sporta pasākumu līdzfinansējumam. Iesniedzēju vidū bija Latvijas Futbola federācija, Latvijas Orientēšanās federācija, Latvijas Skolu sporta federācija, Liepājas pilsētas Sporta pārvalde, Ventspils pilsētas pašvaldība un Valmieras pilsētas pašvaldība.

Izvērtējot iesniegumu saturu, tika nolemts piešķirt līdzfinansējumu 17 projektiem, tai skaitā Latvijas Skolu futbola čempionātam, ko organizēja Latvijas Futbola federācija. Par šo sporta pasākumu, kura dalībnieki un mērķauditorija ir vispārējo un profesionālo izglītības iestāžu audzēkņi, arī vēlamies sniegt nelielu ieskatu šajā rakstā.

LATVIJAS SKOLU FUTBOLA ČEMPIONĀTS

LSFP sniegtais līdzfinansējums valstiska mēroga sporta pasākumu organizēšanai vispārējo un profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem Latvijā 2016. gadā — 2500 EUR — ļāvis Latvijas Futbola federācijai (LFF) realizēt Latvijas skolu futbola čempionāta fināla posmu, kas maija sākumā norisinājās Rīgā.

LSFP finansiāli atbalstījis Latvijas skolu futbola čempionāta organizēšanu jau vairākus gadus, nodrošinot, ka dalībnieki (4.—5., 6.—7. un 8.—9. klašu grupas) tiek gan pienācīgi paēdināti finālturnīra dienā, gan saņem kvalitatīvus un motivējošus apbalvojumus.

Federācija par galveno mērķauditoriju ir izvirzījusi jaunāko klašu kategoriju, jo tieši šie bērni ir tie, kuros, aktīvi iesaistot sportā, ir potenciāls, ka viņi izvēlēsies ar to nodarboties profesionāli. Visi tie, kas šobrīd spēlē Latvijas izlasē, savu karjeru ir aizsākuši skolu futbolā. Tieši tādēļ LFF skolu futbolu ir definējusi par vienu no svarīgākajiem turnīriem Latvijas futbolā — tā ir iespēja no skolām pamanīt un aktīvi piesaistīt jaunos un talantīgos spēlētājus. Tā ir arī sava veida reklāma pašām skolām — ja skola par prioritāti ir noteikusi futbolu, tad ir liela varbūtība, ka šie skolēni pievērsīsies tieši šim sporta veidam.

Kā vienu no veiksmīgākajiem izglītības un sporta projektiem LFF min Futbola skolu METTA un Rīgas Hanzas vidusskolas kopprojektu — Futbola klase, kurā septembrī savas gaitas uzsāka jau trešā izveidotā klase. Šie jaunieši paspējuši uzrādīt augstus rezultātus, šogad Latvijas skolu futbola čempionātā izcīnot 1. un 2. vietu attiecīgi 6.—7. un 8.—9. klašu grupās.

2014. gadā Liepājā jaunais skolas gads sākās ar futbola klases izveidošanu Liepājas 8. vidusskolā. Liepājas Sporta spēļu skolas pārstāvis arī atklāja, ka ideja par šādu klasi radās, ciemojoties treniņnometnē Lietuvā. Arī liepājnieki regulāri izcīna medaļas ne tikai skolu turnīros, bet arī pārliecinoši sevi pierāda dažādos čempionātos.

Pēdējos trīs gados LFF ir strādāts pie tā, lai mainītu finālturnīra filosofiju — šobrīd čempionātam ir piesaistīti profesionāli komentētāji, fonā skan uzmundrinoša mūzika un tiek radīta vide, kurā jaunieši jūtas atvērtāki un viņiem ir lielāka motivācija doties uz laukumu spēlēt. Šīs pārmaiņas ir viennozīmīgi sevi attaisnojušas, organizētājiem vairāk ieklausoties un izprotot savu mērķauditoriju.

Katru gadu tiek pieaicināts arī kāds īpašais viesis, kā, piemēram, Aleksejs Višņakovs vai Marians Pahars, kas pasniedz dalībnieku komandām medaļas. Par īpašajiem viesiem tiek izvēlēti futbolisti, kas ir labi pazīstami un augstu novērtēti jauniešu vidū.

LFF papildus arī motivē jaunos spēlētājus, labākajām komandām dāvinot iespēju apmeklēt Latvijas izlases spēles. Līdz šim jaunieši ir izrādījuši lielu interesi un izmantojuši šo LFF sniegto iespēju — pat tie, kas nedzīvo Rīgas tuvumā.

Kā jebkurā sporta veidā, no skolu perspektīvas var teikt, ka ir prestiži būt konkurētspējīgiem un nodrošināt savas komandas vietu valsts mērogā. Latvijas skolu futbola čempionāts sniedz tieši šādu iespēju. Jāatzīst, ka klubu mikroturnīri tiek organizēti salīdzinoši bieži, tomēr šī ir unikāla iespēja spēlētājiem no reģioniem spēlēt tieši Rīgā un sacensties ar pārējo reģionu pārstāvjiem, demonstrējot savas skolas profesionalitāti futbolā.

Pēc LFF domām, viens no lielākajiem izaicinājumiem šādu pasākumu organizēšanā ir transporta nodrošināšana komandām no reģioniem. Protams, šīm komandām ir gandarījums par uzvaru un iespēju piedalīties finālturnīrā Rīgā, tomēr ne vienmēr komandām ir pietiekami daudz līdzekļu, lai finansētu visai futbola komandai braucienu uz galvaspilsētu.

Autori: Līga Vanaga