Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Ainara Lejas faktors

Viens no modernās pieccīņas pamatlicējiem Latvijā un divkārtējs republikas čempions Ainars Eglons Leja īsi pirms Ziemassvētkiem no Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa rokām saņēma Latvijas Gada balvu sportā par mūža ieguldījumu. Pērn savu 85. dzimšanas dienu viņš joprojām sagaidīja trenera darbā, kurā 62 gadu laikā sagatavojis 104 sporta meistarus, 4 starptautiskās klases sporta meistarus, 30 gadus bijis Latvijas izlases treneris, lielākā vai mazākā mērā līdz Londonas spēlēm piedalījies visu mūsu olimpiešu sagatavošanā. Viņš veidojis ne tikai izcilus sportistus, bet arī spēcīgas personības. Starp viņa audzēkņiem ir arī leģendārais dokumentālā kino režisors un operators Juris Podnieks. Viņš ir ar īpašu pedagoga talantu apveltīts treneris. “Viņa dēļ pieccīņnieki turas uz vagas,” saka Juris Krastiņš, Lejas audzēknis ne tikai sportā, bet arī trenera amatā, kurš Jeļenu Rubļevsku aizvadīja līdz olimpiskajam sudrabam, bet Denisu Čerkovski — līdz ceturtajai vietai olimpiskajās spēlēs Atēnās.

“Es nevaru runāt kā individuālists, ka es visu ņēmu, gāzu un darīju!” uzsver Ainars Leja. “Man vienmēr blakus bija izcili sporta biedri — gan airēšanā, gan peldēšanā, gan modernajā pieccīņā. Ļoti daudz izdarījis Ainis Zvirgzdiņš, mēs strādājām kopā, līdztiesīgi. Mēs neskaitījām, kurš ir kura audzēknis. Viss ir kopējs darbs. Pieccīņā viens tu neesi nekas.”

“Pieccīņā nevar uzkavēties, ja nemīl darbu,” tā savu sporta veidu vērtē treneris. “Kad sporta gaitas tiek beigtas, cilvēks ir pieradis strādāt — ne tikai fiziski vien, bet arī ar galvu, un viņam nav problēmu tikt uz priekšu arī kādā citā nozarē. Viņi ir neatlaidīgi. Kalniņš, Putniņš, Kravcovs — tie burtiski ir lauvas!”

“Es nebiju despots,” saka leģendārais treneris. “Audzēkņus es netrenēju kā savus pakļautos. Mēs strādājām kā līdzīgs ar līdzīgu. Kopā.”

Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Ainars Eglons Leja Sportam ļāva ieskatīties savā fotoalbumā, kurā jaušamas šā sporta veida vēstures aprises.

 

Ainars Eglons LEJA

Modernās pieccīņas treneris

Dzimis: 1931. gada 1. jūlijā Liepājas apriņķa Ezeres pagasta Zaņas ciemā

Izglītība: Zaņas septiņgadīgā skola, gadu mācījies Liepājas Daiļamatniecības vidusskolā, absolvējis Rīgas Kooperatīvās tirdzniecības tehnikumu, Latvijas Valsts Fiziskās kultūras institūtu (1955. g.)

Sportā: kopš bērnu dienām, trenējies vieglatlētikā, peldēšanā, ūdenspolo, airēšanā, modernajā pieccīņā

Lielākie sasniegumi sportā: divkārtējs Latvijas čempions modernajā pieccīņā, sporta meistars, kopā ar Aini Zvirgzdiņu sagatavojis 104 sporta meistarus, pasaules junioru čempionus Vladimiru Kravcovu un Uldi Putniņu, Latvijas PSR Nopelniem bagātais treneris, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris

Darba gaitas: Daugavas treneris peldēšanā, modernās pieccīņas treneris Rīgas 5. BJSS, Lietišķo sporta veidu skolā, Augstākās sporta meistarības skolā, ilggadējs republikas izlases vecākais treneris (līdz 1994. gadam)

Ģimenes stāvoklis: precējies, dzīvesbiedre Emīlija (meitas uzvārdā Sokolova) — ātrslidotāja, peldēšanas trenere, dēls Māris — gleznotājs

Aizraušanās: ģitāras spēle, mūzika