Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā
Žurnāls: Nr. 299 Personība

Motivācija un idejas

Labākie sporta skolotāji strādā Liepājā! Šāds apgalvojums nav tukša kurzemnieku lielība. Aizpērn par Gada sporta skolotāju tika titulēta Liepājas 8. vidusskolas skolotāja Evita Auniņa. Savukārt pērnajā decembrī Gada balvu sportā šajā nominācijā saņēma Liepājas A. Puškina 2. vidusskolas sporta skolotājs Dmitrijs Gorlačevs.

Dmitrija kabinetā plauktā blakus gluži svaigajai Gada balvai sportā gozējas vēl prāvs skaits dažādu kausu, ko viņa skolēni ieguvuši sacensībās. Savukārt pie sienas starp dažādiem darba un sacensību grafikiem redzams arī Liepājas Izglītības pārvaldes Atzinības raksts kā nominantam uz titulu Foršākais skolotājs 2014.

UZ DARBU AR PRIEKU

Liepājas 2. vidusskolā Dmitrijs strādā kopš 2008. gada, bet pats nāk no pavisam otras Latvijas malas — uzaudzis Zilupes pusē un izglītību ieguvis Daugavpils Universitātē. "Studēju universitātē, un ceturtajā kursā sāku strādāt — Daugavpils 16. vidusskolā. Papildus universitātē absolvēju arī militāro katedru," stāsta divdesmit deviņus gadus vecais skolotājs. Bet uz Liepāju viņu atvedusi mīlestība — apprecējies un kopā ar sievu pārcēlies uz Liepāju.

"Mana dzīve arī iepriekš daudzējādā ziņā bijusi saistīta ar sportu, aptuveni desmit gadus nodarbojos ar vieglatlētiku,” par ceļu uz savu profesiju stāsta Dmitrijis. „Sākumā bija citi plāni, nedomāju kļūt par skolotāju. Vispirms vēlējos iegūt augstāko izglītību. Tad sāku strādāt skolā un sapratu, ka tas ir mans īstais aicinājums. Tas ir tas, ko es māku, kas man padodas un kur varu būt līmenī. Uzskatu, ka uz jebkuru darbu ir jāiet ar prieku. Viss ir atkarīgs no cilvēka, arī manā profesijā, — var tikai vadīt standarta stundas, bet man šķiet, ka jācenšas ieviest jaunus vingrinājumus, variēt dažādas darba formas un metodes, lai pašam un arī bērniem būtu interesantāk."

Pateicoties savai aizrautībai un īpašai pieejai sporta stundās, skolotājs arī saņēmis augsto novērtējumu. Peldēšanas nodarbībās viņš izmanto dažādus interesantus vingrinājumus, lai palīdzētu bērniem pārvarēt bailes no ūdens. Redzot to, kā Dmitrijs strādā, mācās un pilnveido savas zināšanas un prasmes, viņam piedāvāts darbs arī Liepājas kompleksajā sporta skolā, kur viņš kopš pērnā gada decembra strādā par peldēšanas treneri. "Tā ir cita sfēra, kur varu izmēģināt un papildināt sevi, tāpēc arī piekritu," paskaidro Dmitrijs.

Savukārt sporta zālē skolotājs rūpējas, lai visi skolēni ar prieku iesaistītos fiziskajās aktivitātēs. "Mēģinu savas stundas saistīt arī ar citiem mācību priekšmetiem. Piemēram, stafetēs var iekļaut uzdevumus no matemātikas, latviešu valodas, kaut ko no svešvalodas. Bērns noskrien stafeti, saskaita rēķināšanas uzdevumu un skrien atpakaļ, līdz ar to tā nav tikai skriešana, bet arī domāšana, loģikas vingrinājums," par savu darba stilu stāsta skolotājs.

Jāspēj rast robežu starp to, cik stingri vai brīvi pret skolēniem izturēties. Lai gan attiecības ir draudzīgas un atvērtas, Dmitrijs uzsver, ka stundās jābūt arī organizētībai un kārtībai: "Ja jūtu — kāds jau par daudz sāk atļauties, ir pārlieku liela brīvība, jāpaņem nedaudz stingrāk, bet tas viss notiek pēc sajūtām." Ne mazums pūļu jāiegulda, lai noturētu skolēnu uzmanību, lai viņiem būtu interesanti. Skolotājs atzīst, ka visgrūtāk ir pēc garākām brīvdienām, tad viss darbs faktiski jāsāk no jauna.

Dmitrija Gorlačeva vadītās sporta stundas norit divās valodās — latviešu un krievu, tā palīdzot citu tautību bērniem labāk apgūt latviešu valodu. ''Šī ir mazākumtautību skola, un es uzskatu, tas ir liels pluss, ka mācības notiek bilingvāli. Ja man vajadzētu vadīt krievu valodā visu stundu, iespējams, pat būtu grūtāk — viss pamats un terminoloģija studiju laikā man ir ielikta latviešu valodā. Ja kāds nesaprot, paskaidroju arī krievu valodā. Principā ar vienu šāvienu var nošaut divus zaķus — bērni apgūst gan sportu un jaunus vingrinājumus, gan latviešu valodu," saka skolotājs. Vingrinājumiem izdomāti dažādi nosaukumi, piemēram, baseinā skolotājs dod komandas pīle un līdaka, bērni ne vien izpilda vingrinājumus virs un zem ūdens, bet arī latviešu valodā skaļi atkārto dzirdētos vārdus.

SKOLOTĀJS UN DRAUGS

Ārpus sporta stundām Dmitrijs Gorlačevs savus skolēnus mudina piedalīties dažādās sacensībās. Viņa kabinetā pie sienas ir saraksts, kas rāda, ka mācību gada laikā ieplānota dalība 24 sacensībās. "Diezgan blīvi un diezgan daudz, bet mēģinām gatavoties un piedalīties. Protams, mēs arī cīnāmies un ar mums ir jārēķinās," uzsver skolotājs.

Dmitrijs māca gan sākumskolas audzēkņus, gan vidusskolēnus, turklāt devītā ir arī viņa audzināmā klase. "Būtībā esmu strādājis ar visām klasēm. Tas dod lielu plusu, kad tu vairākus gadus nostrādā skolā un zini katru bērnu, viņa spējas. Sākumskolā ir nedaudz citādāk, tur ar bērniem vajag vairāk parunāt, nevis uzreiz ieviest stingrību. Vidusskolā atkal stundas notiek brīvāk," skaidro Gorlačevs.

Maz esot tādu skolēnu, kas nenāk vai nelabprāt apmeklē sporta stundas. Skolotājs uzsver, ka svarīgs ir klases kolektīvs kopumā. "Bērni ir atsaucīgi un aktīvi. Daudzi nāk uz zāli arī brīvajos brīžos, ieslēdzam mūziku, un viss notiek tādā kā tusiņa formā — spēlējam volejbolu, komunicējam. Nupat notika arī draudzības spēles ar Liepājas 5. vidusskolu, uzspēlējām volejbolu, arī pats iesaistījos spēlē. Dažkārt ir pat tā, ka bērni prasa, vai sestdienā nevar atnākt kaut ko uzspēlēt kopā, bet kādu brīdi jau vajag arī ar ģimeni pavadīt," smaidot saka skolotājs.Jo īpaši tādēļ, ka šis gads Dmitrija ģimenē iesācies ar ģimenes pieaugumu un viņš kļuvis par tēti dēliņam.

IESPĒJA MĀCĪTIES VIENAM NO OTRA

"Pirmkārt, man ir milzīgs prieks, ka es vispār tur tiku,” par Latvijas Gada balvas sportā ceremoniju saka Dmitrijs Gorlačevs. „Pat ne tik daudz balvas dēļ, bet gan sabiedrības dēļ, kas tur bija uzaicināta, — faktiski visa Latvijas sporta elite, sākot ar slaveniem treneriem un beidzot ar pasaules līmeņa sportistiem. Starp visiem šiem uzvārdiem ieraudzīt arī savu, protams, ir prieks. Pasākums tiešām varens, tādēļ man bija liels prieks būt starp visiem šiem cilvēkiem. Un man kā skolotājam kur nu vēl augstāka atzinība."

Dmitrijs Gorlačevs gan smejas, ka zvaigžņu slimība viņam pēc šā titula iegūšanas nav piemetusies un viņš joprojām esot tāds pats kā līdz šim: "Vienmēr būs, pēc kā tiekties, jaunas idejas, ko darīt savādāk, kur vēl piedalīties. Šis ir viens no pagodinājumiem, un tā ir jauna motivācija, domas un jaunas idejas."

"Skolotāja profesija ir sirds aicinājums. Gribu teikt, ka katrs pedagogs var piedalīties — ja esi aktīvs, ja gūsti arī kaut ko no skolēniem, ja tev ir labas attiecības ar viņiem, tad vari mēģināt. Mēs visi esam profesionāļi, un vienmēr mums būs, ko mācīties citam no cita, pilnveidot savas zināšanas. Jebkurš var pretendēt un arī iegūt šo balvu un titulu. Strādājot skolā, iegūsti pieredzi un saproti, ka skolotājam jābūt arī draugam, starpbrīžos jāparunājas ar skolēniem arī neformālā vidē. Ja tas viss apvienojas, tad, manuprāt, būs arī rezultāts," uzskata Dmitrijs Gorlačevs.

 

Dmitrijs GORLAČEVS

Liepājas A. Puškina 2. vidusskolas sporta skolotājs

Dzimis: 1985. gada 19. septembrī Rīgā

Izglītība: Zilupes vidusskola, Daugavpils Universitāte, profesionālais bakalaura grāds izglītībā un sporta skolotāja kvalifikācija, Nacionālo Bruņoto spēku Instruktoru skola

Sportā: no 11 līdz 21 gadu vecumam nodarbojies ar vieglatlētiku

Lielākie sasniegumi:  Gada sporta skolotājs 2014, saņēmis Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes pateicības un atzinības rakstus

Darba gaitas: no 2007. līdz 2008. gadam sporta skolotājs Daugavpils 16. vidusskolā, kopš 2008. gada sporta skolotājs Liepājas A. Puškina 2. vidusskolā

Ģimenes stāvoklis: precējies, audzina dēlu

Vaļasprieki: makšķerēšana, volejbols, peldēšana

Autori: Monta Sidorova