Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Par ko balsot?

Lai jums palīdzētu izšķirties, par ko balsot 13. Saeimas vēlēšanās, Sports astoņām populārākajām partijām un to apvienībām uzdeva sešus sporta nozarei aktuālus jautājumus.

 

1. Kādai jābūt sporta valsts pārvaldības sistēmai?

a) paliek līdzšinēja kārtība sportu pārvalda Izglītības un zinātnes ministrija departamenta līmenī;

b) jābūt patstāvīgai institūcijai;

c) jāveido cita pārvaldības kārtība.

Aprakstiet da.

Sociāldemokrātiskā partija Saskaņa

Ir jābūt patstāvīgai institūcijai Ministru prezidenta pārraudzībā.

ZZS

Lai atbildētu uz visiem šiem jautājumiem, Ministru prezidenta vadībā izveidota darba grupa, kurā ietilpst sporta federāciju pārstāvji, valdības un pašvaldību pārstāvji, kā arī uzņēmēji. Plānots, ka risinājums tiks atrasts vēl šīs valdības laikā.

Jaunā konservatīvā partija

Mūsu valsts aparāts ir pārlieku liels, jau pašlaik ir ļoti daudz un dažādu institūciju un iestāžu, kurām tiek lieli budžeta līdzekļi tikai šo iestāžu uzturēšanai. Līdzīgi ir ar sporta jomu, kur mums ir daudz funkcionāru, bet pavisam maz līdzekļu nonāk līdz pašiem sportistiem, par maz līdzekļu ir arī bērnu sporta atbalstam un veselīga dzīvesveida atbalstīšanai. Īsumā raksturojot, JKP atbalsta lielāku līdzekļu piešķiršanu sportam, neveidojot jaunas birokrātiskas struktūras.

Nacionālā apvienība

b) jābūt patstāvīgai institūcijai;

Valsts sporta pārvaldības modelis jāmaina. Jāveido neatkarīga sporta aģentūra, padome vai birojs tiešā Ministru prezidenta pakļautībā. Jaunajai sporta institūcijai jābūt nelielai, taču augstākajai valsts sporta amatpersonai jāpiedalās MK sēdēs ar līdzvērtīgām tiesībām kā ministriem.

Attīstībai/Par!

Ir jāmaina sporta pārvaldība, Izglītības un zinātnes ministrijā sports nekad nav bijis prioritāte. Ir jāveido patstāvīga institūcija, tiešās pārvaldes iestāde Ministru prezidenta pārraudzībā.

Partiju apvienība Jaunā Vienotība

b) jābūt patstāvīgai institūcijai;

Šobrīd ir izveidota Ministru prezidenta Māra Kučinska vadīta darba grupa sporta pārvaldības modeļa izvērtēšanai. Neatkarīgi no tās darba rezultātā piedāvātā modeļa sportam ir jākļūst patstāvīgākam un plānotajam sporta pārvaldības modelim ilgtspējīgākam.

 

2. Tiek prognozēts, ka sporta nozares ziedojumos saņemtā finansējuma apjoms šogad un turpmākajos trijos gados samazināsies par 1012 miljoniem eiro gadā, salīdzinot ar 2017. gadu. Kā to kompensēt 2019.2021. g.?

Sociāldemokrātiskā partija Saskaņa

Pacelt slieksni UIN atvieglojumam līdz 10% no iepriekšējā gada peļņas. Prognozējams finansējums no valsts budžeta. Izvērtēt iespējas paplašināt sabiedrisko organizāciju iespējas gūt ienākumus no saimnieciskās darbības.

Jaunā konservatīvā partija

Šī ir milzīga esošās koalīcijas partiju (ZZS, Vienotībaun Nacionālā apvienība) kļūda, jo pamatīgi cietušas ir ne tikai sporta organizācijas, bet arī viss nevalstiskais sektors — kultūras un izglītības iestādes. Mēs redzam, ka šeit būs strauji jāveic grozījumi likumos, lai uzņēmējiem tomēr radītu motivāciju atbalstīt sporta organizācijas. Mēs redzam, ka mūsu kaimiņvalstīs šī sistēma strādā un varam mācīties no tām.

Nacionālā apvienība

Samazinoties ziedojumiem sportam, valstij jārod kompensējošie mehānismi, nodrošinot lielāku garantēto finansējuma daļu budžetā. Apsverama doma par atsevišķa Sporta fonda izveidi, kurā varētu paredzēt atskaitījumus no azartspēlēm, loterijām, akcīzes nodokļa utt.

Attīstībai/Par!

Pirmkārt, palielinot to apjomu, ko uzņēmumi, kas maksā UIN, drīkst ziedot no 20% uz 30% no maksājamā UIN summas. Otrkārt, jāatgriežas pie UIN atlaides 85% tagadējo 75% vietā no ziedotās summas. Treškārt, 2019.—2021. g. periodā ik gadu jāparedz vismaz piecu miljonu kompensācija no valsts budžeta sporta organizācijām, lai kompensētu nodokļu politikas rezultātā radušos zaudējumus.

Partiju apvienība Jaunā Vienotība

Jau šobrīd esam iniciējuši iespēju ikvienam iedzīvotājam novirzīt 1% sava samaksātā IIN kādai no sabiedriskā labuma organizācijām. Tas nodrošinās iespēju papildināt sabiedrisko labuma organizāciju finansējumu līdz 17 miljoniem EUR gadā. Papildu tam ir nepieciešams lielāks finansējums no valsts puses, līdz ar to ir būtiski jāceļ sporta budžets, turklāt primāri pozīcijās, kas vērstas uz federāciju darbības attīstīšanu, treneru atalgojuma celšanu un sportistu apstākļu uzlabošanu.

 

3. Kādam jābūt sporta nozares finansējuma modelim?

Sociāldemokrātiskā partija Saskaņa

Adekvātam, prognozējamam, efektīvam.

Jaunā konservatīvā partija

Valstij būtu kopumā jānosaka, ka tā atbalsta veselīgu dzīvesveidu un arī sportu, tomēr tieši sabiedrība būtu tā, kura pati izvēlētos, kuri sporta veidi ir populārāki un vairāk atbalstāmi. JKP uzskata, ka priekšroka būtu dodama tiem sporta veidiem, kuros ir plaša iedzīvotāju iesaiste un masveidība. Mēs neuzskatām, ka valstij būtu jāatbalsta superdārgas auto/motosporta disciplīnas tikai tāpēc, ka kādiem politiķiem šis ir hobijs un viņiem ir izdevies izlobēt šim hobijam valsts naudu.

Nacionālā apvienība

Sporta nozares finansējuma modelis jāuzlabo, koncentrējot un efektīvāk koordinējot visus iespējamos finanšu avotus — valsts budžetu, pašvaldību finansējumu, privātos finanšu avotus.

Attīstībai/Par!

Sporta nozares finansējumam aicinām ieviest Eiropas Savienības valstīs atzīto praksi, novirzot sportam konkrētu finansējuma daļu no akcīzes nodokļa tabakai un alkoholam, kā arī no azartspēļu un loteriju nodokļiem un nodevām — tāpat kā valdība šoruden lēma par Valsts Kultūrkapitāla fonda finansēšanas maiņu. Līdzīgi fondi darbojas arī Igaunijā un Lietuvā.

Partiju apvienība Jaunā Vienotība

Finansējuma modelim ir jābūt tādam, kas ļauj ikvienam cilvēkam uzlabot veselību sportojot un nodrošina iespēju sagatavot augstas klases sportistus, kā arī tos nogādāt līdz sacensībām. Sporta finansēšanas modelis pakāpeniski jāpārceļ no finansēšanas, izmantojot privātos un papildu iegūtos līdzekļus, uz finansēšanu no valsts budžeta.

 

4. Vai nepieciešams jauns Sporta likums?

Sociāldemokrātiskā partija Saskaņa

Jā, ja būs nepieciešams veikt būtiskus grozījumus sporta nozares pārvaldības un finansēšanas modelī.

Jaunā konservatīvā partija

Papīrs panes visu, bet mūsu viedoklis ir tāds, ka vispirms ir jāskatās, vai mēs esam dzīvē realizējuši visu to, kas jau pašlaik ir sarakstīts Sporta likumā. Mēs pašlaik neredzam fundamentālu vajadzību veidot jaunu likumu, drīzāk skatīties, lai tiktu dzīvē realizēts tas, kas sarakstīts esošajā.

Nacionālā apvienība

Jauns sporta likums nav nepieciešams. Vajadzīgi labojumi un precizējumi.

Attīstībai/Par!

Jā, Latvijā ir nepieciešams jauns Sporta likums.

Partiju apvienība Jaunā Vienotība

Ja jauna likuma uzrakstīšana atrisina būtiskas problēmas, tad jā. Šobrīd četru gadu laikā mums ar Saeimas Sporta apakškomisijas vadības rokām ir izdevies sakārtot vairākus būtiskus jautājumus, kas gadiem ir bijuši aktuāli sporta nozarē. Līdz ar to jautājums par normatīvā dokumenta pārrakstīšanu nav prioritāte. Prioritāte ir sportisti un treneru iespējas sagatavot augsta līmeņa sportistus.

 

5. Vai valstij nepieciešama vienota stratēģija sporta infrastruktūras attīstīšanai?

Sociāldemokrātiskā partija Saskaņa

Protams.

Jaunā konservatīvā partija

Pavisam noteikti tas ir nepieciešams, un mēs uzskatām, ka šī infrastruktūra būtu jāattīsta par pamatu ņemot sporta masveidību. Sporta infrastruktūra būtu jāattīsta nevis tur, kur dzīvo kāds politiķis, kas ietilpst valdošajā koalīcijā, bet gan tur, kur ir sportot griboši bērni un jaunieši. Šeit ļoti labi labs piemērs ir Islande, kura ar pārdomātu infrastruktūras programmu panāca to, ka viņu valsts spēlē pasaules kausa finālā. Mēs Latvijā varam ne sliktāk!

Nacionālā apvienība

Nepieciešama koordinēta, vienota stratēģija sporta infrastruktūras attīstībā. Veidojot jaunu sporta pārvaldības modeli, iespējams nodrošināt, lai valstī tiktu atbalstīti tie sporta objekti, kas visvairāk nepieciešami, un lai tie tiktu veidoti, tieši tur, kur nepieciešams.

Attīstībai/Par!

Protams. Turklāt tāda stratēģija, kas ietvertu arī pašvaldību un privāto iniciatīvu sporta infrastruktūras problēmu risināšanai.

Partiju apvienība Jaunā Vienotība

Jā, sporta infrastruktūra ir nozīmīgs līdzeklis augstas klases sportistu sagatavošanai un arī tautas sporta attīstībai. Ir jāveido stratēģisks redzējums infrastruktūras attīstībai, un tas secīgi jāīsteno.

 

6. Vai Latvijā nepieciešams noteikt prioritāri no valsts sporta budžeta atbalstāmus sporta veidus, kas pretendē uz augstiem sasniegumiem?

Sociāldemokrātiskā partija Saskaņa

Kā mazai valstij ar ierobežotiem resursiem tādas prioritātes nepieciešams noteikt. Bet šīs prioritātes nedrīkst būt kā akmenī iecirstas, tās regulāri jāizvērtē un jāpārskata, lai daudzsološiem un dinamiskiem sporta veidiem arī būtu iespēja tikt prioritāro sarakstā.

Jaunā konservatīvā partija

Jā, nepieciešams noteikt, tikai tiem jābūt tieši masveidīgiem, nevis dažiem elitāriem sporta veidiem, kuros mums būs grūti sacensties pasaules līmenī. Protams, šeit varētu būt atsevišķi izņēmumi, kā, piemēram, bobslejs, kamaniņu sports un skeletons — tie nav masveida sporta veidi, tomēr Latvijai ir nepieciešamā infrastruktūra un panākumi pagātnē.

Nacionālā apvienība

Jau šobrīd ir izstrādāti kritēriji, kā valsts atbalsta noteiktus sporta veidus un sporta pasākumus. Nebūtu pareizi noteikt dažus prioritāros un pārējos neatbalstīt vispār. Galvenie atbalsta noteikumi — sporta veida masveidība, sasniegtie starptautiskie panākumi.

Attīstībai/Par!

Jā, valdībai ir jānosaka prioritārie sporta veidi, kas pretendē uz augstiem sasniegumiem, bet tas būtu jādara, ņemot vērā vadošo sporta organizāciju ieteikumus, lai lēmums būtu kopīgi izsvērts.

Partiju apvienība Jaunā Vienotība

Savā ziņā prioritārie mūsu valstī ir olimpiskie sporta veidi, jo tie var pretendēt uz daudz lielākiem finanšu līdzekļiem. Prioritāru sporta veidu noteikšana ir atbalstāma iniciatīva, vienlaikus pastiprināti izvērtējot faktorus un ņemot vērā sporta veidu masveidību, popularitāti un citus rādītājus.

 

Partija KPV LV un Latvijas Reģionu apvienība uz mūsu jautājumiem neatbildēja.