Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Piecelies un piecel citus!

Eiropas Sporta nedēļas tuvošanos iezvanīja topošās un jaunās māmiņas ar sportiskajām un izglītojošajām Māmiņu brokastu aktivitātēm, iesildīšanās Sporta nedēļai notika arOlimpisko dienu, kas īpaši populāra kļuvusi Latvijas skolās, taču oficiāli Eiropas Sporta nedēļa starta pogu spieda 22. un 23. septembrī ar pasākumiem visā Latvijā, tostarp grandiozu atklāšanas šovu Centra sporta kvartālā Rīgā. Sporta nedēļa rit pilnā sparā, un sev un savam draugam interesantu pasākumu vari pagūt atrast arī tu!

Esam lielāki fani nekā sportotāji

Eiropas Sporta nedēļas 2018 mērķis Latvijā ir mainīt paradumus un aicināt iedzīvotājus būt fiziski aktīvākiem. Gandrīz katrs trešais jeb 28% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka ikdienā nesporto, atklāj pirms gada Eiropas Sporta nedēļas (ESN) ietvaros veiktais pētījums. Gandrīz puse no mazaktīvajiem jeb apmēram 15% iedzīvotāju Latvijā nav sportojuši kopš skolas beigšanas, turklāt daži to regulāri nav darījuši vispār. Fakti liecina: joprojām esam lielāki sporta fani nekā sportotāji, un sabiedrību var dalīt divās grupās — aktīvie ir aktīvi, bet ievērojama daļa no mums ir fiziski mazaktīvi ilgstoši vai nesporto vispār.

Tāpēc šī gada ESN vienotais aicinājums ir #piecelies un piecel sev līdzi vēl kādu.

“Ja katrs no mums, kuram sports vai vienkārša fiziska izkustēšanās ir pašsaprotama ikdienas dzīves daļa, sev līdzi aizrautu vismaz vienu cilvēku — kaimiņu, draugu vai opi, mēs kopā varētu paveikt lielu darbu — pakāpeniski iedrošināt, izaicināt, motivēt tos, kuri vēl nav sajutuši to, cik daudz enerģijas, emociju, prieka, gandarījuma var sniegt fiziska kustēšanās. Tāpēc es izaicinu savus fanus, sakot paldies par atbalstu un līdzi jušanu, nākamreiz pēc spēles #pieceliesun uzsit pa bumbu arī pats,” aicina ESN vēstnesis, futbola kluba JūrmalasSpartaksģenerāldirektors, kādreizējais Latvijas valsts vienības spēlētājs un Latvijas čempions Edgars Gauračs.

Ja Edgara aicinājumā ieklausījies, noteikti sev interesantu un veselīgu pasākumu Eiropas Sporta nedēļas plānā atrast sev vēl vari pagūt arī tu.

Spēka diena

22. septembrī Eiropas Sporta nedēļas ietvaros risinājās Spēka diena, pulcējot dalībniekus 59 Latvijas spēka punktos. Šobrīd Latvijā ir daudz sporta izturības pasākumu, bet nav tautas spēka pasākumu. Tāpēc 2012. gadā tika radīts projekts ar ideju: vienu dienu gadā aicināt Latvijas iedzīvotājus doties uz kādu no Spēka punktiem visā Latvijā un parādīt savu spēku. Jebkurš interesents ir aicināts pievilkties, veikt planku un pietupienus — jo vairāk, jo labāk. Pēc vingrinājumu veikšanas katrs dalībnieks saņem diplomu, kurā tiek ierakstīts rezultāts, ar aicinājumu to publicēt sociālajos tīklos, lai rosinātu sabiedrību domāt par veselīgu un aktīvu dzīvesveidu, kā arī apzināties labas fiziskās formas nozīmi ikdienas dzīvē.

Spēka diena risinājās arī pie Tukuma sporta skolas. Tur sastaptais 8 gadus vecais Gvido Štipenbahs šokēja vietējos ielu vingrotājus — mazais puika spēja veikt 1000 (!) pietupienus un nostāvēt plankā pusstundu — 30 minūtes un 27 sekundes. Sacensību tienesis Andrejs Smirnovs apgalvoja, ka savā astoņus gadus ilgajā ielu vingrotāja karjerā ko tādu nebija redzējis. Kā atzina viens no pasaules čempionātā sastaptajiem dalībniekiem, 500 pietupieni — tas ir viņa personiskā rekorda robežās. Savukārt Rīgas Centra kvartālā manīts kāds puisis, kurš spējis veikt planku pat ilgāk par stundu.

Spēka dienā piedalījās 1500 Latvijas iedzīvotāju, dalībniekiem kopā pievelkoties 17 473 reizes, noturot planku 112 stundas un 39 minūtes un izdarot 196 281 pietupienu.

Beisbols, orientēšanās Kokaru mājās, purvu pārgājiens

Tikmēr citur Latvijā apgriezienus uzņēma tautas pieteiktie sporta pasākumi. 22. septembrī Rīgā LU Beisbola laukumā Eiropas Sporta nedēļas ietvaros norisinājās Transporta un sakaru institūta beisbola kausa izcīņa. Trīs komandu konkurencē uzvaru pelnīti izcīnīja veterāni. Riebiņos tika dots starta šāviens skriešanas sacensībām Vella rats. Gulbenē notika muzikāli radošās orientēšanās sacensības Atrodi sevī Kokaru, kurās startēja skolu koru komandas. Orientēšanās distance vijās pa brāļu Kokaru dzimto māju takām. Dalībniekiem bija jāapmeklē seši kontrolpunkti, kuros jāveic uzdevumi, kas saistīti ar Kokaru bērnības notikumiem.

Lubānā iedzīvotāji bija aicināti doties trīs purvu pārgājienā Trīs lietas labas lietas, kas risinājās divu dienu garumā. “Pārgājiens pa cilvēces neapdzīvotu un grūti ejamu apvidu. Jārēķinās ar sevis pārvarēšanu, izmisuma lēkmēm un komandas darbu. Nakšņošana purvā un citas izdzīvošanas gudrības,” — norādīts pasākuma aprakstā. Salacgrīvas novada Kuivižos risinājās burāšanas sacensības, kurās startēja burātāji no Latvijas un Igaunijas vecumā no septiņiem līdz 18 gadiem, sacenšoties trijās jahtu klasēs.

Savukārt Engures ezerā iedzīvotāji bija aicināti uz makšķerēšanas sacensībām.

Ripo Rīga

Eiropas Sporta nedēļa oficiāli tika atklāta 23. septembra vakarā Rīgas Centra sporta kvartālā, kas atrodas K. Barona ielā 116A.

Paralēli pasaules čempionāta priekšsacīkstēm ielu vingrošanā Centra sporta kvartāla velotrasē risinājās Ripo Rīgabraucieni. Nodrošinājies ar ķiveri, ko nepieciešamības gadījumā izsniedza arī organizatori, trasē varēja doties ikviens ar velosipēdu, skrituļdēli, dip-dapu vai skrituļslidām un nobraukt savu kilometru par godu Latvijas valsts simtgadei — katram tika dota iespēja nobraukt trīs velotrases apļus, kas pielīdzināms veiktam kilometram. Šogad mērķis bija sasniegt 100 km atzīmi, pulcējot vismaz 100 dalībnieku. Jaunieši bija neapturami — nosprausto ieceri izdevās īstenot jau pusotras stundas laikā, lai gan uzdevumam bija ieplānotas četras stundas.

Akmens mešanas sacensības, disku golfs, burāšana

Kamēr Ikšķilē tika dota zaļā gaisma SEB MTB maratonam, Ventspilī Zilā karoga pludmalē Māris Grīva organizēja tradicionālās akmens mešanas sacensības. Tāpat Ventspils loka šaušanas klubs Odisejspiedāvāja atklāto treniņu. Jaunjelgavas novada Sērenē notika šaušanas nodarbības ar pneimatisko šauteni un dueļu šaušana, Valmierā — basketbola soda metienu konkurss, Burtniekos — Floriāna Seņkāna piemiņas turnīrs dambretē, bet Mežaparkā iedzīvotāji varēja iepazīties ar disku golfu, kas Latvijā kļūst aizvien populārāks. Turpat netālu iedzīvotāji bija laipni lūgti uz nūjošanas nodarbību. Latvijas Nacionālās bibliotēkas telpās vakarā risinājās NTC nodarbība, kas ir pilna ķermeņa izturības treniņš treneres Daigas Otomeres-Freibergas vadībā: “Tas piemērots jebkura līmeņa un sagatavotības sportiskiem cilvēkiem. Intervālu treniņš ar pārmaiņu atpūtām, kas attīsta ātrumu, izturību un koordināciju,” informēja treniņa organizatori.

Zvaigžnu stafete

Šie ir tikai daži no minētajiem simtiem pasākumu, kas pieteikti Eiropas Sporta nedēļas #BeActivepasākumu kartē beactivelatvia.lv. Vakarā ap plkst.18. visa uzmanība tika pievērsta Eiropas Sporta nedēļas oficiālajai atklāšanai, kas notika pirms izšķirošajām cīņām pasaules čempionātā ielu vingrošanā. Uzreiz pēc svinīgajām runām, kuras tika pieteiktas ar iespaidīgiem ielu vingrošanas paraugdemonstrējumiem un mūziķa Ozola uznācienu, risinājās #BeActivezvaigžņu stafete.

Stafetē spēkiem mērojās trīs komandas, ko veidoja #BeActivevēstneši, olimpieši, slaveni sportisti, aktieri un mūziķi. Izturības kategorijas īso distanci veica vieglatlēti Sinta Sprudzāne, Mareks Ārents, Madara Palameika, aktieri Igors Šelegovskis, Raimonds Celms — jaunais Latvijas Nacionālā teātra aktieris no Alūksnes, kurš nesen noskrējis maratonu, mūziķes — dvīnes Anastasija un Katrīne, bet #BeActive vēstnešus godam pārstāvēja arhitekts un garo distanču skrējējs Dins Vecāns un Aivars Krūze, kurš savā 90. dzimšanas dienā 2042. gadā apņēmies sev uzdāvināt Ņujorkas maratonu. Notikumi trasē risinājās spraigi, taču, kā jau šādās reizēs pieņemts, uzvaru svin draudzība.

Nakts pasākumi

Pasākumu kalendārā ikviens var sameklēt sev piemērotu sporta aktivitāti, taču iesakām noteikti ielūkoties beactivelatvia.lvpilnajā notikumu sarakstā, kur atradīsiet informāciju par pilnīgi visiem #BeActiveSporta un fitnesa nakts pasākumiem un citiem sporta notikumiem, kas tika pieteikti nedēļas gaitā, kamēr žurnāls Sports mēroja ceļu līdz lasītājiem.

28. septembrī notiks Vislatvijas orientēšanās nakts.No plkst. 20. līdz 23. vienlaikus vairākās Latvijas pilsētās — Talsos, Liepājā, Vecumniekos, Salaspilī, Limbažos, Olainē, Cēsīs, Rīgā ar orientēšanos varēs iepazīties ikviens — gan liels, gan mazs —, atzīmēšanās kontrolpunktos notiks ērti un viegli saprotami — ar mobilās aplikācijas palīdzību, bet sacensību karte būs maksimāli pietuvināta ikdienā izmantojamai pilsētas kartei.

29. septembra vakarāun naktī iedzīvotāji tiek aicināti uz sportisko nakti.

Pulksten 19 vienlaikus Rīgā (Ķīpsalas peldbaseinā), Daugavpilī, Rēzeknē un Ventspilī ikviens aicināts piedalīties Nakts peldējumā, kuru pavadīs mūzika, īpašas noskaņas apgaismojums. Par godu Latvijas simtgadei Ķīpsalā notiks mēģinājums pārspēt Ginesa rekordu 100×100 m peldējumā, un tam varēs sekot līdzi arī Facebooktiešajā translācijā Latvijas Sporta federāciju padomes Facebookmājaslapā.

Šajā pašā naktī Latvijā pirmo reizi notiks #BeActiveSporta un fitnesa nakts ar īpašu ballīti no plkst. 23 līdz 1 Rīgā, Esplanādē. Vienlaikus daudzi sporta klubi būs atvērti arī citviet Latvijā — uz tiem aicināti gan sportiskie, gan tie, kuriem nakts kalpos par aizsegu sporta zāles pirmajam apmeklējumam.

Pērn Latvijā aizsākta plaša sportošanas programmadiennakts tumšajā laikā, ko šogad kā tradīciju pārņēma valstis visā Eiropā.

Eiropas Sporta nedēļu atbalsta #BeActivevēstneši — Latvijas Vieglatlētikas savienības prezidente, olimpiete Ineta Radēviča, pavārs, uzņēmējs un veselīga dzīvesveida cienītājs Mārtiņš Rītiņš, Jūrmalas futbola kluba Spartaks ģenerāldirektors, kādreizējais Latvijas valstsvienības spēlētājs Edgars Gauračs, Pasaules vicečempions parabobslejā Alvils Brants, arhitekts un garo distanču skrējējs, akcijas Apskrien Latviju dzinējspēks Dins Vecāns, ielu vingrošanas pamatlicējs Liepājā, treneris Gvido Šalms, basketbolistu un treneru Jansonu ģimene, fiziskās sagatavotības treneri Diāna Melnace-Erdmane un Ivo Erdmanis un sporta entuziasts Aivars Krūze.

Eiropas Sporta nedēļas pasākumu nacionālais koordinators Latvijā ir Latvijas Sporta federāciju padome.