Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Pirmreizīgas, unikāli savdabīgas spēles

Jūnijā pasaules lielo komplekso sporta forumu saimei pievienosies pirmās Eiropas spēles Baku. Lai gan tās organizē Eiropas Nacionālo olimpisko komiteju asociācija un Azerbaidžānas rīcības komiteja, šis pasākums atšķirībā no pasaules Jaunatnes olimpiskajām spēlēm ar piecapļu simboliku savā logo greznoties nedrīkst. Tomēr olimpiskā gara klātbūtne Baku būs nenoliedzama.

„Norises standarts būs tāds pats kā olimpiskajās spēlēs,” norāda Latvijas delegācijas vadītājs, LOK ģenerālsekretārs Žoržs Tikmers. „50 valstu sportisti, kuru būs vairāk nekā 6000, dzīvos jaunuzceltā olimpiskajā ciematā. Tie pat būs divi, otrs atradīsies 250 km no Baku — Mingačaurā, kur sacentīsies smaiļotāji un kanoe airētāji. Sacensības risināsies jaunās vai rekonstruētās arēnās. Viss sāksies 12. jūnijā ar grandiozu atklāšanas parādi. Cīņas par 253 medaļu komplektiem 20 sporta veidos risināsies 17 dienas.”

Sacīkšu programmā gan ir vairākas būtiskas atkāpes no olimpiskās kārtības. Vispirms tajā iekļauti četri neolimpiskie sporta veidi. Sacensības basketbolā notiek strītbola versijā, savukārt futbols tiek pārstāvēts šīs spēles pludmales variantā. Lai dotos uz Baku, bija nepieciešams izpildīt noteiktus kvalifikācijas kritērijus. Daudzos sporta veidos tie bija augsti, dažos īpatnēji. Piemēram, Latvija nebūs pārstāvēta vieglatlētikā, jo… Tās būs Eiropas komandu čempionāta trešās līgas sacensības, bet Latvija tagad spēlē pirmajā līgā (tātad nevar kvalificēties!). Azerbaidžāna gan ir trešās līgas valsts.

Tātad karalienes ballē dejos tikai pelnrušķītes. Toties Azerbaidžānā populārajos cīņas sportos gan būs Eiropas čempionāta līmenis, un arī vingrošana tiks pārstāvēta gandrīz visos iespējamos veidos. Īpatnēji, ka spēlēs, kas risinās jūras krastā, nav burāšanas. Vai, piemēram, mūsu sportistiem labi zināmajā Mingačauras bāzē notiek sacensības tikai kanoe un smaiļošanā, bet ne akadēmiskajā airēšanā. „Tomēr 11 sporta veidos sacensības Baku spēlēs būs nozīmīgas Rio olimpiskajai kvalifikācijai,” turpina Žoržs Timers. „Tiesa, arī ar atšķirīgām iespējām. Piemēram, BMX varēs gūt tikpat punktu, cik Eiropas kausa izcīņā, tāpēc divkārtējo olimpisko čempionu Māri Štrombergu Baku neredzēsim. Nepiedalīsies arī mūsu pludmales volejbola līderi Samoilovs/Šmēdiņš, kas gatavojas pēc īpašas programmas. Bet daudzas Eiropas labākās komandas Baku smiltīs redzēsim. Cīņas sportā startēs visi mūsu spēcīgākie, izņemot Lauru Skujiņu, kas diemžēl guvusi traumu. Toties savus titulus būs gatava aizstāvēt Anastasija Grigorjeva. Nopietnas sacensības ar olimpiešu līdzdalību gaidāmas džudo, plašs būs boksa turnīrs. Riteņbraukšanā savas pretenzijas dalībai Rio apliecināsim arī MTB krosā. Savu ceļu augšup turpina mūsu šāvēji, un pasaules Jaunatnes olimpisko spēļu laureāte Agate Rašmane varēs gūt jaunu pieredzi. Prieks, ka triatlona sacensībām, kas mūs tā sajūsmināja Gada Balvas sportā pasniegšanas ceremonijā, kvalificējies vairākkārtējais Latvijas čempions un pazīstamais televīzijas žurnālists Andrejs Dmitrijevs. Galda tenisā — Londonas olimpietis Matīss Burģis. Vingrošanā cīnīsies gan olimpietis Dmitrijs Trefilovs, gan tie, kas par tādiem cer kļūt Rio. Savukārt sacensībām peldēšanā ierobežots vecuma limits, un tas faktiski būs Eiropas jauniešu čempionāts. Būsim pārstāvēti arī daiļlēkšanā, badmintonā, loka šaušanā, paukošanā. No neolimpiskajiem sporta veidiem — sambo un karatē. Mēs cīnīsimies 16 sporta veidos ar 67 sportistiem. Tā ir ievērojama komanda. Lielāka nekā līdzšinējās olimpiskajās spēlēs.”

Sacensības smaiļošanā un kanoe risināsies pēc olimpiskās programmas, un Eiropas airētājiem tā būs nopietna iesildīšanās pirms olimpiskās kvalifikācijas, kas šajā sporta veidā sāksies tikai ar pasaules čempionātu augustā. Cerams, ka Aleksejs Rumjancevs turpinās veiksmīgi sākto sezonu.

Delegācijas vadītājs atzīst, ka ir pamats optimistiskām cerībām uz panākumiem, un piebilst: „Daudziem tās būs spraigas un interesantas pieredzes sacensības, būtiskas viņu tālākajam olimpiskajam ceļam.”

Latvijas delegācija pirmo reizi kopā sanāks 8. jūnijā VAS Latvijas vasts meži jaunā biroja ēkā. Gaidāms, ka atlētus sveiks arī Nacionālās sporta padomes priekšsēdētāja, premjere Laimdota Straujuma, kurai LOK un sporta veidu federācijas ir pateicīgas par iespēju ar pilnu komandu un cienīgi doties uz Eiropas pirmajām spēlēm. Jo komandas ekipējumam un ceļa izdevumiem tika atrasts nepieciešamais papildu finansējums. Sacensību laikā un vietās visus uzturēšanās izdevumus tāpat kā olimpiskajās spēlēs sedz rīkotāji. Dalībniekiem tikai jāsagatavojas, jāsarūpē inventārs, jāapģērbjas un jāaizbrauc, kas kopumā nemaz nav lēts prieks.

Kur risināsies nākamās Eiropas spēles, vēl nav skaidrs. Droši zināms tikai, ka tās notiks ik pēc četriem gadiem un ka līdzīgas spēles ziemas sporta veidos pagaidām nav paredzētas.

 

BIĻETES

Skatītājiem biļetes (vidēji 5 EUR, uz atklāšanas ceremoniju — līdz 180 EUR) pieejamas: www.baku2015.com.

Azerbaidžānas apmeklēšanai Latvijas pilsoņiem nepieciešama vīza. Tuvāka informācija: www.embassyaz.lv.

 

LATVIJAS KOMANDA

Badmintons

Kritīne Šefere

Ieva Pope

Reinis Krauklis

Bokss

Artjoms Ramlavs (60 kg)

Artūrs Ahmetovs (64 kg)

Mihails Pavlovs (69 kg)

Ņikita Versockis (81 kg)

Raitis Sinkevičs (91 kg)

Cīņa

Kristaps Kalnakārklis (GR līdz 66 kg)

Aleksandrs Višņakovs (GR līdz 75 kg)

Česlavs Beštenis (GR līdz 80 kg)

Igors Kostins (GR līdz 98 kg)

Armands Zvirbulis (BC līdz 86 kg)

Imants Lagodskis (BC līdz 97 kg)

Dmitrijs Mihailovs (BC līdz 125 kg)

Karolina Tjapko (BCS līdz 48 kg)

Violeta Ponomarjova (BCS līdz 53 kg)

Anastasija Grigorjeva (BCS līdz 63 kg)

Jevgeņijs Koļcovs (GR līdz 75 kg), rezervē

Daiļlēkšana

Annija Zagorska

Georgijs Peskiševs

Džudo

Dmitrijs Fedosejenkovs (līdz 73 kg)

Mihails Šteinbuks (līdz 73 kg)

Konstantīns Ovčiņņikovs (līdz 81 kg)

Aigars Mīlenbergs (līdz 90 kg)

Jevgeņijs Borodavko (līdz 100 kg)

Artūrs Ņikiforenko (virs 100 kg)

Galda teniss

Matīss Burģis

Karatē

Ruslans Sadikovs (līdz 75 kg)

Kanoe un smaiļošana

Madara Aldiņa

Aleksejs Rumjancevs

Miķelis Ežmalis

Aldis Artūrs Vilde

Loka šaušana

Anete Kreicberga

Eduards Lapsiņš

Paukošana

Mihails Jefremenko

Peldēšana

AirinaBaikova

Dana Kolidzeja

Daniils Bobrovs

Artūrs Pesockis

Deniss Komars

Arvis Aigars, rezervē

Emīls Pone, rezervē

Pludmales volejbols

Tīna Laura Graudiņa

Marta Ozoliņa

Ruslans Sorokins

Aleksandrs Solovejs

Mārtiņš Pļaviņš

Haralds Regža

Toms Šmēdiņš, rezervē

Riteņbraukšana

Sandra Aleksejeva (BMX)

Edžus Treimanis (BMX)

Kristens Krīgers (BMX)

Rihards Veide (BMX)

Dana Rožlapa (šoseja)

Gatis Smukulis (šoseja)

Aleksejs Saramotins (šoseja)

Andris Smirnovs (šoseja)

Andžs Flaksis (šoseja), rezervē

Toms Skujiņš (šoseja), rezervē

Arnis Pētersons (MTB XCO)

Matīss Preimanis (MTB XCO), rezervē

Pēteris Janevics (MTB XCO), rezervē

Mārtiņš Blūms (MTB XCO), rezervē

Sambo

Artūrs Čerņavskis (līdz 74 kg)

Šaušana

Agate Rašmane

Lauris Strautmanis

Triatlons

Andrejs Dmitrijevs

Vingrošana

Valērija Grišāne

Diāna Jerofejeva

Alīna Circene

Sergejs Pozņakovs

Vitālijs Kardašovs

Dmitrijs Trefilovs

Anastasija Dubova, rezervē

Sabīne Goša, rezervē

Aleksejs Pajada, rezervē