Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk
Pirmais sporta
e-žurnāls internetā

Smiltenē ne tikai šķēps un velo, arī hokejs, futbols, moto

Smiltenes novads sevi uzskata ne tikai par latviskāko, bet arī par vienu no sportiskākajiem novadiem valstī. Novada Gada balva sportā, kurā labākie un populārākie tika noteikti deviņās nominācijās, apliecināja arī to, cik daudzveidīgs ir sports Smiltenes pusē. Labākās sportistes titulu pēc trīs gadu pārtraukuma atguva simpātiskā šķēpmešanas zvaigzne Līna Mūze.

VIETA, KUR AUGT

Smiltenes novada iedzīvotāji vēsturiski ir ļoti darbīgi, par ko liecina niecīgais bezdarba līmenis un spēcīgi vietējie uzņēmumi. Paugurainais reljefs ir pateicīgs aktīvai atpūtai. Ar visdažādākajām fiziskajām aktivitātēm aizraujas gan pavisam mazie, gan jau pavisam sirmie smiltenieši. Novads lepojas ar saviem labākajiem sportistiem — divas reizes leģendāro Tour de France velobraucienu pievārējušo absolūto valsts čempionu Gati Smukuli, simpātisko vieglatlēti ar olimpisko pierakstu Līnu Mūzi, Latvijas pieaugušo izlasē sevi sekmīgi apliecinājušo orientieristu Artūru Pauliņu un citiem elites sportistiem. Viņi uzskatāmi īsteno Smiltenes novada devīzi — vieta, kur augt. To apliecina arī novada jauno sportistu iekļaušana Latvijas jaunatnes futbola, basketbola, florbola, riteņbraukšanas, orientēšanās sporta un dambretes izlasēs. Novadā ik gadu notiek Latvijas un starptautiskas sacensības riteņbraukšanā, autosportā.

CAUR ĒRKŠĶIEM UZ ZVAIGZNĒM

2016. gada Smiltenes novada labākā sportiste Līna Mūze savas sportistes gaitas vieglatlētikā sāka pie trenera Guntara Marksa. Pamatskolas klasēs gūtais Smiltenes rūdījums sportistei palīdzējis aizsniegties līdz Londonas olimpiskajām spēlēm, kurās gūta 13. vieta. Līna savas karjeras laikā ir izcīnījusi sudraba medaļas pasaules junioru un Eiropas U-20 čempionātos. Ar pozitīvām emocijām sportiste gatavojās arī aizvadītajai olimpiskā gada sezonai. Valsts Prezidenta balvas sacensībās vieglatlētikā, sasniedzot jaunu personisko rekordu — 62 metri un 9 centimetri —, smilteniete kvalificējās Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm. Diemžēl Amsterdamā Eiropas čempionātā, izpildot kvalifikācijas metienu, 24 gadus vecā sportiste guva kājas savainojumu, kas pārvilka svītru dalībai četrgades nozīmīgākajā sporta forumā. Saņemot balvu, ko Līnai pasniedza panākumiem bagātais BMX sportists un izlases galvenais treneris Ivo Lakučs, šķēpmetēja pauda apņēmību jaunajā sezonā atgriezties sacensību apritē un gūt jaunus panākumus. Savu karjeru sportiste raksturoja kā — caur ērkšķiem uz zvaigznēm.

NĀKOTNES CERĪBAS

Par gada labāko jauno sportistu ļoti sīvā konkurencē ar citu valsts izlasēs iekļauto sporta veidu pārstāvjiem tika atzīts vēl viens šķēpmetējs — septiņpadsmit gadus vecais Matīss Velps, kurš ar vieglatlētiku nodarbojas kopš sākumskolas klasēm. Jaunajam sportistam lieliski padevusies bumbiņas mešana. Treneris Guntars Markss drīz vien uzticējis arī šķēpu, kas ar katru gadu lidojis arvien tālāk. Izcīnīti vairāki Latvijas jaunatnes čempiona tituli, gūti panākumi Jāņa Lūša kausa izcīņā un citās sacensībās. Aizvadītajā gadā Matīss izcīnīja Eiropas jauniešu čempionāta bronzas medaļu, Baltijas čempiona titulu un Valmierā sasniedza jaunu Latvijas jauniešu rekordu, kas tagad ir 77 metri un 71 centimetrs. Šobrīd Velps gatavojas savai pirmajai sezonai junioru grupā, kur tiks mests jau 800 gramu smags šķēps.

Sportam aktīvāk pievēršoties tikai vidusskolā, lielu progresu piedzīvojusi garo distanču skrējēja Nelda Neilande, kura atzīta par novada gada labāko jauno sportisti. Velpa vienaudze aizvadītajā gadā uzvarēja savā vecuma grupā Lattelecom Rīgas maratona pusmaratona distancē, kā arī guva godalgas populārajā taku skrējienu seriālā Stirnu buks.

SMILTENES HOKEJA VANAGS

Trešo gadu pēc kārtas tika godināts cilvēks, kurš savu mūžu veltījis novada sporta dzīves attīstībai. Šajā reizē šo nozīmīgo apbalvojumu saņēma Smiltenes hokeja dzīves uzturētājs Ilgvars Plētiens. Cienījamais kungs, par spīti saviem gadiem, kas sniedzas septītajā gadu desmitā, joprojām aktīvi spēlē paša veidotajā Smiltenes vanagu hokeja komandā, cīnoties Vidzemes atklātajā čempionātā.

Smilteniešu cieņu Plētiens izpelnījies par lielo entuziasmu, gadu desmitiem uzturot un attīstot vienu no Latvijas labākajiem dabīgajiem hokeja laukumiem. Tiklīdz atļauj laikapstākļi, Ilgvara Plētiena vadībā tiek liets ledus. To izmanto ne tikai vietējie hokejisti, bet arī jebkurš novada iedzīvotājs, uzlabojot savu slidot prasmi. Cienījamo vīru pelnīti var saukt par Smiltenes hokeja tēvu, kurš visa gada garumā tur savu rūpi par laukumu un Smiltenes vanagu hokeja vienību, būdams tās treneris un spēlētājs.

PĀRSTEIDZ PASAULI

Par labāko tehnisko sporta veidu pārstāvi spraigā cīņā ar autosportistiem atzīts moto frīstailists Kalvis Skrastiņš. No mazā Blomes ciemata nākušais sportists, kurš jau kopš mazotnes ņēmis dalību pašmāju motokrosa sacensībās, 2016. gada sezonā pārsteidza ne tikai Latvijas, bet arī pasaules sporta līdzjutējus. Arēnā Rīga pasaules čempionāta posmā moto frīstailā Skrastiņš piedalījās Whiplēcienu sacensībās, kļūstot par pirmo latvieti, kurš uzvarējis kādā no šo sacensību FMX elementiem.

Labs piemērs, kā turpināt hokejista gaitas pēc aktīvā sporta beigām, ir novada gada amatieru sportists Mikus Ozols. Iepriekš cīnoties par vietu Latvijas U-18 izlasē, Rīgas Dinamo jauniešu komandā, kā arī spēlējot Latvijas hokeja virslīgā, Ozols pieņēma lēmumu atstāt hokeju otrajā plānā, priekšroku dodot studijām un darba gaitām. Paralēli tam sportists joprojām spēlē šo azartisko spēli, vairākkārt sekmējot Smiltene 09 komandas panākumus Vidzemes atklātajā čempionātā, kā arī būdams viens no pamatspēkiem Valmieras HK vienībā Latvijas čempionāta 1. līgā.

FUTBOLA PIRAMĪDAS AUGĻI

Futbola kluba Smiltene/BJSS komanda aizvadītajā gadā bija progresējošākā Latvijas futbola čempionāta 1. līgas vienība, turnīru noslēdzot septītajā vietā 15 komandu konkurencē, atņemot punktus daudziem favorītiem. Īpašas emocijas komandas spēlētājiem, treneriem un līdzjutējiem raisīja uzvara Vidzemes derbijā pār Valmieras komandu. Progresa pamatā ir sistemātisks darbs, veidojot futbola piramīdu no maziem bērniem līdz meistarīgai komandai. Apbalvošanas ceremonijā futbolisti saņēma divas balvas — gan kā labākā komanda, gan kā sporta notikums, par ko kļuva sezonas pēdējā spēle, kurā ar 1:0 tika pārspēta Valmieras komanda.

Lai apliecinātu, ka ar sportu latviskā novada iedzīvotāji nodarbojas visa mūža garumā, tika pasniegta balva gada sporta veterānam. To saņēma Latvijas rekordists šķēpa mešanā V75+ grupā Dzintars Briedis.

Autori: Toms Markss